وبینار رایگان: نقشه‌راه رسیدن به بهترین رتبه کنکور ارشد
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

پادکست درس معماری کامپیوتر

درس معماری یکی از ضروری‌ترین دروس در رشته کامپیوتر و همین طور یکی از امن‌ترین و مهم‌ترین دروس کنکور ارشد کامپیوتر است، در نتیجه در این صفحه کلیه‌ی اطلاعات مشاوره‌ای لازم در خصوص این درس در کنکور ارشد اعم از تعداد سوالات، ضریب این درس در هر گرایش و منابع معماری کامپیوتر آورده شده است.

به طور کلی به دانش طراحی، شناخت و چگونگی کارکرد اجزای کامپیوتر، معماری کامپیوتر گفته می‌شود. از طرف دیگر از دیدگاه تخصصی می‌توان گفت که معماری کامپیوتر مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هایی است که عملکرد، سازماندهی و پیاده سازی سیستم‌های کامپیوتری را توصیف می‌کند که خود شامل طراحی ساختار مجموعه دستورالعمل، طراحی ریزمعماری، طراحی منطقی و پیاده سازی است. معماری کامپیوتر هم عنوان یکی از گرایش‌های ارشد و دکتری مهندسی کامپیوتر است و هم اسم یکی از دروس مهم رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است است، که در این قسمت بیشتر درس معماری کامپیوتر را بررسی می‌کنیم.

اطلاعات بیشتری درباره درس معماری کامپیوتر در صفحه مقاله درس معماری کامپیوتر آموزش جامع معماری کامپیوترآموزش جامع معماری کامپیوتر در مهندسی کامپیوتر، معماری کامپیوتر مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هایی است که به چگونگی طراحی، کارکرد، سازماندهی و پیاده سازی (ساخت) سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازد، در این صفحه به بررسی و آموزش کامل معماری کامپیوتر پرداخته شده است کنکور کامپیوتر بخوانید.

MemariPodcast Memari Mobile

معماری کامپیوتر به طراحی، ساخت و بررسی کارکرد اجزای کامپیوتر می پردازد

در این پادکست معماری کامپیوتر را به عنوان یکی از دروس اصلی در رشته مهندسی کامپیوتر معرفی خواهیم کرد. همچنین درس معماری را از نقطه نظر داوطلبین کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور کنکور دکتری معماری کامپیوتر، بررسی میکنیم. اگر به دنبال بررسی گرایش معماری کامپیوتر در ارشد هستید می توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید

دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر در دوران لیسانس، درسی  3 واحدی به اسم معماری کامپیوتر را میگذرانند. درس معماری کامپیوتر در کنار دروسی همچون ساختمان داده و طراحی الگوریتم، ریاضیات گسسته، شبکه های کامپیوتری، سیستم عامل و مدار منطقی یکی از دروس مهم و اساسی رشته کامپیوتر است. این دروس در کنار هم پایه علمی و شالوده فکری دانشجویان کامپیوتر را تشکیل می‌دهند. تسلط در این دروس لازمه  رسدن به مدارج بالا در رشته کامپیوتر است.

همچنین درس معماری کامپیوتر پیشرفته در مقطع ارشد و دکتری در اکثر دانشگاه های سطح بالا ارائه میشود و معمولا دانشجویان ارشد در تمامی گرایشهای کامپیوتر و IT می‌توانند این درس را انتخاب نمایند.

دانشجویان مقطع لیسانس باید دقت بفرمایند که در کنکور کارشناسی ارشد، معماری کامپیوتر در دسته دروس تخصصی قرار داشته و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این درس در گرایش معماری کامپیوتر دارای ضریب 4 است.

در گرایشهای شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده، الگوریتم‌ و محاسبات و علوم‌ و‌ فناوری شبکه ضریب 3 برای معماری درنظر گرفته شده است.

همچنین در گرایش های هوش مصنوعی و قرآن کاوی رایانشی درس معماری دارای ضریب 2 میباشد.

با توجه به اینکه درس معماری از دروس امن کنکور ارشد کامپیوتر است، توصیه ما به داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر تمامی گرایش ها این است که حتما این درس را مطالعه کنند.

امن بودن درس در کنکور به این معنا است که با مطالعه صحیح این درس می‌توان به صد در صد سوالات این درس پاسخ داد.

برای قبولی در رشته هوش مصنوعی دانشگاه شریف در سال 99 دانشجویان باید رتبه ای زیر 20 کسب می‌کردند، در صورتی که آخرین رتبه قبولی در رشته معماری کامپیوتر دانشگاه شریف رتبه 136 بوده است.

نکته قابل توجه رقابت شدیدی است که در گرایش هوش مصنوعی وجود دارد. داوطلبان گرایش هوش مصنوعی اگر مایل به ثبت نام در دانشگاه های برگزیده هستند، باید به تمام سوالات درس معماری در جلسه کنکور پاسخ صحیح بدهند.

درس معماری کامپیوتر در کنکور دکتری معماری کامپیوتر نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 10 تست ضریب 4 از درس معماری کامپیوتر خود گویا اهمیت بالای این درس در کنکور دکتری معماری کامپیوتر میباشد.

روند آموزش در کتابهای درسی معماری کامپیوتر معمولا به این شکل است که ابتدا از ساخت یک کامپیوتر بسیار ساده شروع شده و سپس با روش‌های مختلف مانند اضافه کردن کش و پایپ لاین کامپیوتر را ارتقا میدهند. این روند به گونه‌ای پیش می‌رود که در انتهای درس انتظار میرود دانشجو بتواند یک کامپیوتر ساده را طراحی نماید.

سرفصل دروس معماری کامپیوتر عبارتند از:

اعداد و محاسبات / ممیز شناور / زبان انتقال ثبات / طراحی کامپیوتر پایه و سی پی یو  / ارزیابی کارایی / خط لوله یا پایپ لاین و پردازش موازی  /حافظه ها / ریز برنامه ریزی و I-O یا ورودی-خروجی

مرجع اصلی که برای درس معماری کامپیوتر در دانشگاه های معتبر تدریس می‌شود کتاب پترسون است. همچنین کتاب مرجع مانو و کتاب مرجع استالین-هنسی نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود. pdf کتاب های مرجع معرفی شده را می توانید در صفحه کتاب های زبان اصلی رشته کامپیوتر و آی تی به زبان انگلیسی بصورت رایگان دانلود بفرمایید.

داوطلبین عزیز جهت اطلاع از تعداد سوالات مطرح شده و اهمیت فصول معماری در کنکور ارشد، میتوانند به صفحه بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر در وبسایت کنکور کامپیوتر مراجعه نمایید

گاها ممکن است به علت تدریس و ارائه ضعیف درس معماری در دانشگاه ها، برخی دانشجویان احساس ضعف کرده، به سراغ این درس نرفته و نهایتا از سوالات این درس در کنکور ارشد صرف نظر بنمایند.

اما مجددا بر این نکته تاکید می کنیم که اگر تلاش کافی برای معماری کامپیوتر انجام دهید، در جلسه کنکور به راحتی تمام سوالات این درس را پاسخ خواهید داد. بنابراین به شما توصیه اکید مینماییم که به هیچ وجه درس معماری را از قلم نیندازید.

کنکور کامپیوتر در جهت اعتلای عدالت آموزشی درس معماری کامپیوتر را  در قالب فیلم های آموزشی و نکته وتست در اختیار دانشجویان عزیز قرار داده است.

در این ویدیو ها استاد رضوی از ابتدایی ترین تا پیشرفته ترین نکات را،  با بیانی ساده آموزش داده و پیوستگی مطالب را رعایت نموده اند. بنابراین اگر در درس معماری کامپیوتر ضعیف هستید یا اصلا این درس را مطالعه نکرده اید، حتما ۴ جلسه اول این درس را که به صورت رایگان در صفحه فیلم های معماری کامپیوتر در سایت کنکور کامپیوتر موجود است مشاهده بفرمائید.

داوطلبین گرامی و همچنین دانشجویانی که در حال سپری کردن دوره کارشناسی هستند نیز برای یادگیری دقیق و هرچه بهتر این درس، میتوانند فیلمهای درس و نکته و تست معماری کامپیوتر را تهیه نمایند.

عزیزان توجه داشته باشند که برای مشاهده  فیلم های معماری کامپیوتر نیازی به مطالعه درس مدار منطقی نیست و هر آنچه که به درس منطقی مربوط باشد به طور کامل در فیلم‌های معماری کامپیوتر تدریس شده است، همچنین پی دی اف تدریس مربوط به فیلم در داشبورد دانشجویانی که فیلم را تهیه میکنند قرار میگیرد.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی3.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13.67 امتیاز (3 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200