برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

برنامه نویسی بلاک چین ⚡️ برنامه نویسی ارز دیجیتال

این مقاله عالی برنامه نویسی بلاکچین و همچنین دسته‌بندی برنامه نویس‌های بلاک چین و زبان‌های برنامه نویسی بلاک چین و بازار کار برنامه نویسی بلاک‌چین بررسی شده

مقدمه برنامه نویسی بلاک چین

زمانی که در سال 2009 اولین سیستم تحت بلاکچینبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ از 0 تا 100 بلاکچین به زبان سادهبراستی بلاکچین چیست؟ افراد زیادی می‌خواهند با بلاکچین آشنا شوند، اما نمی‌توانند در سایت‌ها توضیح ساده ای از بلاکچین بیابند، این مقاله به توضیح بلاچین به زبان ساده پرداخته (Blockchain) یعنی بیت کوینبیت کوین چیست؟ از 0 تا 100 بیت کوین به زبان سادهبیت کوین چیست؟ از 0 تا 100 بیت کوین به زبان سادهبراستی بیت کوین چیه؟ افراد زیادی می‌خواهند با بیت کوین آشنا شوند، اما نمی‌توانند در سایت‌ها توضیح ساده ای از بیت کوین بیابند، این مقاله به توضیح بیت کوین به زبان ساده پرداخته است (Bitcoin) توسط ساتوشی ناکاماتو ساخته شد، تنها هدفش تبادلات ارزی به‌صورت ارز دیجیتالارز دیجیتال چیست به زبان ساده، معرفی انواع ارز دیجیتالارز دیجیتال چیست به زبان ساده، معرفی انواع ارز دیجیتالاین مقاله عالی به معرفی ارز دیجیتال به زبان ساده پرداخته، سپس به معرفی ویژگی های و انواع ارز دیجیتال و اینکه قیمت ارزهای دیجیتال چگونه تعیین می‌شود پرداخته بر روی یک بستر غیر متمرکز و امن بود اما بعد از گذشت زمان و مشاهده پتانسیل بلاک چین برای استفاده در امورات گوناگون، کم‌کم نسخه‌های مختلف و تکنولوژی‌های گوناگونی بر پایه بلاکچین ساخته شد و امروزه به یکی از مشاغل پرتقاضا در حوزه برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است تبدیل شده است. زبان‌ها و پلتفرم‌های بسیار گوناگون و مدرنی برای ساخت سیستم‌های بلاک چینی و همچنین تولید قراردادهای هوشمند وجود دارند که در ادامه این مقاله به آنها می‌پردازیم.

بلاک چین در چه حوزه‌هایی استفاده می‌شود؟

در حالی که یکی از بیشترین موارد استفاده از بلاک چین، مباحث مالی و ارزی است اما از این تکنولوژی در موارد بسیار مختلفی استفاده می‌شود. در لیست زیر مهم‌ترین صنعت‌ها و حیطه‌هایی که بلاک چین را وارد حوزه کاری خود کرده‌اند آمده است:

در این تصویر 10 مورد استفاده از تکنولوژی بلاک چین به صورت لیست آورده شده است

دوره بلاکچین برای همه

همان‌طوری که از عنوان دوره مشخص است، این دوره فناوری مدرن، جذاب و پردرآمد بلاکچین را به زبانی ساده و قابل‌فهم برای تمام مخاطبین، با هر سن و میزان تحصیلات در هر رشته تحصیلی و موقعیت شغلی توضیح می‌دهد. با گذراندن این دوره می‌آموزید که : بلاکچین چیست؟ ادبیات و اصطلاحات این فناوری چیست؟ عامل امنیت بلاکچین چیست؟ در عمل چگونه کار می کند؟ از چه اجزای فنی تشکیل شده است؟ 10 فایده و تعهد اصلی بلاکچین چیست؟ نسل ها و انواع بلاکچین چه هستند؟ بیت کوین چگونه کار می کند؟ قواعد مالی بیت کوین چیست؟ ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟ 10 کاربرد مهم بلاکچین در صنعت چیست؟ چگونه در کسب و کار خود از این تکنولوژی استفاده کنیم؟ از کجا شروع کنیم؟ آیا واقعا به بلاکچین نیاز داریم؟ ابزارهای این حوزه چه هستند؟

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

بلاکچین چیست
ذخیره‌سازی و ادبیات و اصطلاحات این فناوری چیست
عامل امنیت بلاکچین چیست
در عمل چگونه کار می کند
از چه اجزای فنی تشکیل شده است
10 فایده و تعهد اصلی بلاکچین چیست
نسل ها و انواع بلاکچین چه هستند
بیت کوین چیست و چگونه کار می کند
قواعد مالی بیت کوین چیست

نمونه فیلم‌هایی از جلسات بلاکچین برای همه

معرفی دوره و سرفصل مطالب

معرفی مدرس دکتر امین

بلاکچین چیست

امنینت بلاکچین

کاربرد در حوزه اینترنت

جمع بندی

معرفی دوره و سرفصل مطالب
معرفی مدرس دکتر امین
بلاکچین چیست
امنینت بلاکچین
کاربرد در حوزه اینترنت
جمع بندی

دسته‌بندی برنامه نویس‌های بلاک چین

برنامه نویسان بلاک چین به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. دسته اول، برنامه نویسان هسته اصلی بلاک چین یا Blockchian Core Developers هستند و دسته دیگر توسعه دهندگان نرم افزارهای تحت بلاک چین یا Blockchain Software Developers می‌باشند. توسعه دهندگان نرم افزار بلاکچین نیز خود به دو گروه مهندسان قراردادهای هوشمند و توسعه دهندگان بک‌اند تقسیم می‌شوند.

در این تصویر دسته بندی برنامه نویسان بلاکچین آورده شده است که طبق تصویر برنامه نویسان بلاک چین به دو دسته تقسیم می شوند

کار این برنامه نویسان به‌طور خلاصه در زیر آمده است:

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

زبان‌های برنامه نویسی بلاک چین

تعداد زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده که برای توسعه سیستم‌ها و برنامه‌های بلاک‌چین مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار متعدد است. هرکدام از زبان‌ها برای مقاصد مختلفی استفاده می‌شوند و هر کدام نیز مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. در اینجا مهم‌ترین و پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی که در توسعه سیستم‌های بلاک‌چین مورد استفاده قرار می‌گیرند را معرفی می‌کنیم.

زبان C++

با توجه به بالا بودن سرعت زبان C++ و کامپایلری بودن آن، از این زبان برای ایجاد اکثر سیستم‌ها و هسته‌های بلاک چینی استفاده می‌شود. دو تا از مهم‌ترین سیستم‌های بلاک‌چینی امروزه یعنی بیت‌کوین و اتریوم (Ethereum)معرفی ارز دیجیتال اتریوم، اتریوم چیست و چرا به وجود آمد؟معرفی ارز دیجیتال اتریوم، اتریوم چیست و چرا به وجود آمد؟این صفحه فوق العاده به معرفی ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum) پرداخته و بررسی کرده است که چه لزومی به ایجاد اتریوم (ETH) بوده و چرا اتریوم (ETH) به وجود آمده از زبان C++‎برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده برای ایجاد پلتفرم خود استفاده کرده‌اند بنابراین اگر قصد دارید تا یک سیستم بلاک‌چینی را از ابتدا بسازید و یا یک سیستم ایجاد شده را توسعه و گسترش دهید، زبان C++ یکی از گزینه‌های مناسب پیش روی شماست.

زبان Go

زبان برنامه نویسی گو یا به‌اصطلاح، گولنگ (GoLang) نیز یکی از زبان‌های سرعت بالا و کامپایلری است که توسط گوگل توسعه داده شده است و در ایجاد و توسعه سیستم‌های غیرمتمرکز و بلاک‌چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلاکچین اتریوم از زبان Go نیز در پلتفرم خود استفاده کرده است.

زبان جاوا

زبان برنامه نویسی جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است از دیرباز مورد استفاده برنامه نویسان شبکه و امنیت واقع شده است. این زبان نیز کامپایلری است و از سرعت نسبتا بالایی برخوردار است؛ همچنین زبان جاوا از یک ماشین مجازی با نام ماشین مجازی جاوا یا JVM استفاده می‌کند که باعث شده تا برنامه‌های نوشته شده در جاوا در پلتفرم‌های مختلفی اجرا شود؛ در واقع می‌توان گفت که زبان جاوا یک زبان Portable یا قابل حمل است. از جمله سیستم‌های بلاکچینی معروفی که به‌‍وسیله این زبان ایجاد شده‌اند می‌توان به NEM ،Hyperledger Fabric ،NEO و Ethereum اشاره کرد.

زبان Solidity

زبان‌هایی که تاکنون معرفی کردیم بیشتر برای ساخت هسته و یا ایجاد زیربنای بلاک چین به‌کار می‌روند. گاهی اوقات نیاز است تا با استفاده از سیستم‌های بلاک چینی ساخته شده، به ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز بپردازیم. زبان سالیدیتی در واقع زبان برنامه نویسی برای نوشتن قرارداد هوشمند بر روی بستر اتریوم است. به‌وسیله زبان سالیدیتی امکان نوشتن انواع توابع و منطق‌های یک برنامه توزیع شده وجود دارد؛ همچنین این زبان یکی از معروف‌ترین زبان‌ها برای توسعه نرم‌افزارهای بلاکچینی است که در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر یک نمونه از کد نوشته شده به زبان سالیدیتی را مشاهده می‌کنید:

// SPDX-License-Identifier: MIT
pragma solidity ^0.8.0;
 
contract SimpleToken {
  string public name;
  string public symbol;
  uint256 public totalSupply;
  mapping(address => uint256) public balances;
 
  constructor(string memory _name, string memory _symbol, uint256 _totalSupply) {
    name = _name;
    symbol = _symbol;
    totalSupply = _totalSupply;
    balances[msg.sender] = _totalSupply;
  }
 
  function transfer(address recipient, uint256 amount) public {
    require(amount <= balances[msg.sender], "Insufficient balance");
    balances[msg.sender] -= amount;
    balances[recipient] += amount;
  }
}

زبان Vyper

زبان برنامه نویسی وایپر نیز مانند زبان سالیدیتی بر روی ماشین مجازی اتریوم یا EVM کار می‌کند و در واقع یک انتخاب جایگزین برای سالیدیتی است. این زبان از زبان برنامه نویسی پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته ارث‌بری کرده است و سینتکس‌های آن بسیار شبیه به پایتون است (به این زبان‌ها اصطلاحا پایتونیک می‌گویند.). هدف از ایجاد زبان وایپر، تولید یک زبان مینیمالیست و ایمن بود؛ به‌عنوان مثال بسیاری از ویژگی‌هایی که در زبان سالیدیتی وجود دارد مانند ارث‌بری (که یکی از اصول شی گراییبرنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده است)، ایجاد Modifierهای کاستوم، نوع‌های داده‌ای پیشرفته مانند Mapping و بسیاری از موارد دیگر در زبان وایپر حذف شده‌اند تا در برابر انواع تهدیدهای امنیتی مقاوم باشد. نمونه‌ای از کد به زبان وایپر در زیر آمده است:

# SPDX-License-Identifier: MIT
import wei_literal as wl
 
struct Token:
  name: string[32]
  symbol: string[8]
  total_supply: uint256
  balances: address[uint256]
 
@public
def __init__(_name: string[32], _symbol: string[8], _total_supply: uint256):
  self.name = _name
  self.symbol = _symbol
  self.total_supply = _total_supply
  self.balances[msg.sender] = _total_supply
 
@public
def transfer(recipient: address, amount: uint256):
  assert amount <= self.balances[msg.sender], "Insufficient balance"
  self.balances[msg.sender] -= amount
  self.balances[recipient] += amount

زبان جاوا اسکریپت

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین زبان‌هایی که در برنامه نویسی بک‌اند سیستم‌های بلاک چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زبان جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده (Javascript) است. فریم ورک‌های محبوبی مانند Node.jsNode js چیست؟ - نود جی اس چه کاربردی دارد؟ 0 تا 100 nodejsNode js چیست؟ - نود جی اس چه کاربردی دارد؟ 0 تا 100 nodejsاین مقاله عالی به معرفی نود جی اس (Node js) پرداخته سپس بررسی کرده که Node.js چگونه کار می کند؟ همچنین کاربردها و مزایای nodejs را بیان کرده است از این زبان استفاده می‌کنند تا برنامه‌های بلاک چینی را بر روی وب‌سرورها و وب‌سایت‌ها پیاده‌سازی کنند؛ همچنین با وجود کتابخانه‌های مختلف مانند Ethers.js ،Web3.js ،Solc ،Hardhat و بسیاری از کتابخانه‌های دیگر، Deploy کردن قراردادهای هوشمند و مدیریت آنها بسیار راحت‌تر شده است.

زبان پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون که امروزه به یکی از زبان‌های بسیار محبوب در انواع زمینه‌های کامپیوتری تبدیل شده است، از بلاک چین جا نمانده و کاربردهای بسیار زیادی برای برنامه نویسی بلاک چین دارد. اتریوم از زبان پایتون نیز برای ساخت بستر خود استفاده کرده است. به‌وسیله زبان پایتون می‌توان قراردادهای هوشمند برای NEO و هایپرلجر (Hyperledger) نوشت؛ همچنین همانند زبان جاوا اسکریپت که بالاتر توضیح داده شد، از این زبان می‌توان برای Deploy کردن قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده کرد. با وجود فریم‌ورک‌هایی مانند Flask و Django و کتابخانه‌هایی مانند Brownie این کار به‌سادگی قابل انجام است.

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

lor-red">نیازمندی‌های شروع یادگیری برنامه نویسی بلاک چین

همینطور که در ابتدای مقاله توضیح داده شد، برنامه نویسی بلاک چین دارای زمینه‌های کاری مختلفی می‌باشد. هرکدام از این زمینه‌ها نیازمند تخصص‌های ویژه خود است؛ اما به‌طور کلی باید در مورد موارد زیر تا حدودی اطلاع داشته باشید. اینکه اطلاعاتتان در این موارد چقدر باشد کفایت می‌کند بستگی به حیطه کاری و عمق کاری که می‌خواهید انجام دهید دارد.

بازار کار برنامه نویسی بلاک‌چین

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی بلاک چین، تقاضا برای استخدام برنامه نویس به مراتب بیشتر می‌شود؛ به‌طوری که طبق آمارها در سال 2023 تعداد متقاضیان مهندسی بلاکچین حدود 517 درصد رشد داشته است که این مقدار بیشترین مقدار در بین تمامی زمینه‌های مهندسی کامپیوتر است.

این تصویر میزان رشد تقاضا برای شغل مهندسی را نشان می دهد و تاکید آن بیشتر بر روی متقاضیان مهندسی بلاک‌چین است که میزان رشد آن از همه بیشتر می باشد

در تصویر زیر، درآمد مهندسین و برنامه نویسان بلاک چین را در مناطق مختلف مشاهده می‌کنید:

در این تصویر، درآمد مهندسین و برنامه نویسان بلاک‌چین در سطوح مبتدی، متوسط و پیشرفته، در مناطق مختلف جهان را مشاهده می کنید

جمع‌بندی

بلاکچین به یکی از ترندهای روز دنیا در زمینه تولید نرم افزار و پیش‌برد صنعت و همچنین در زمینه‌های آکادمیک تبدیل شده است. این تکنولوژی هنوز خیلی جای کار دارد و یادگیری برنامه نویسی بلاک چین می‌تواند یک آینده خوبی داشته باشد. در این مقاله به‌طور خلاصه پلتفرم‌ها و زبان‌های برنامه نویسی مورد استفاده در زمینه بلاکچین را مورد بررسی قرار دادیم؛ همچنین موارد مورد نیاز برای شروع یادگیری بلاک چین نیز معرفی شدند.

چه زبان‌هایی مناسب برنامه نویسی بلاک چین هستند؟

زبان‌های زیادی در زمینه برنامه نویسی بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به‌عنوان مثال زبان C++ ،GoLang و Java برای کدنویسی هسته بلاک چین مناسب هستند و زبان‌هایی مانند Solidity، Python و Vyper مناسب نوشتن قراردادهای هوشمند هستند؛ همچنین از زبان‌هایی مانند Python و Javascript می‌توان برای تولید نرم‌افزارها و وب‌سایت‌های بلاک چینی استفاده کرد.

آیا برنامه نویسی بلاک چین آسان است؟

در پاسخی کوتاه باید گفت خیر، برنامه نویسی بلاک چین راحت نمی‌باشد و نیاز به طیف دانش‌های وسیعی دارد اما با وجود منابع بسیار زیاد در اینترنت، می‌توان به تمامی موارد مورد نیاز به‌راحتی دسترسی داشت و شروع به یادگیری برنامه نویسی بلاک چین کرد.

آیا برای ساخت قراردادهای هوشمند نیاز به یادگیری هسته بلاکچین است؟

به‌طور کلی برای ساخت قراردادهای هوشمند نیازی به داشتن علم بسیار بالا درمورد بلاک چین نیست. اما تا حدودی باید به موارد عمومی بلاک چین مسلط بود. معمولا بخش‌های مورد نیاز در آموزش‌های برنامه نویسی توضیح داده می‌شوند.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (5 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200