برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بهترین کتاب های مهندسی کامپیوتر

بهترین کتاب های مهندسی کامپیوتر چیست؟ این مقاله عالی بهترین کتاب های مهندسی کامپیوتر را در همه دروس رشته کامپیوتر بصورت جداگانه معرفی کرده است

بدون شک یکی از رشته‌های بسیار جذاب و پر طرفدار حوزه مهندسی، رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است می‌باشد که از تعداد دروس نسبتا زیادی تشکیل شده است. تمامی دروسی که توسط وزارت علوم برای دانشجویان این رشته در نظر گرفته شده است دارای اهمیت بالایی می‌باشد؛ اما تعدادی از دروس از اهمیت بالاتری برخوردارند، چرا که در طول تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی مهندسی کامپیوتر، کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و دکتری کامپیوتردکتری کامپیوتردکتری کامپیوتردر این صفحه به بررسی کامل کنکور دکتری کامپیوتر از جمله گرایش هایی که در مرتبط با دکتری کامپیوتر است، نحوه مطالعه صحیح برای کنکور دکتری کامپیوتر، بررسی ساختار کنکور دکتری کامپیوتر و ضریب هر درس و بررسی بهترین منابع کنکور دکتری کامپیوتر پرداخته ایم. این دروس به کمک دانشجویان می‌آید و در واقع اساس و پایه بسیاری از دروس دیگر هستند. به طور خلاصه باید بگوییم دروسی که در کنکور ارشد کامپیوتر مطرح می‌‎شود از جمله مهم‌ترین دروس هستند. در این مقاله قصد داریم به بهترین کتاب های مهندسی کامپیوتر بپردازیم و آنها را معرفی کنیم.

دروس مهم رشته مهندسی کامپیوتر

ابتدا به معرفی مهم‌ترین دروس پرداخته و سپس بهترین کتاب هر درس را معرفی می‌کنیم. لیست زیر شامل دروس رشته مهندسی کامپیوترمعرفی و بررسی دروس رشته مهندسی کامپیوترمعرفی و بررسی دروس رشته مهندسی کامپیوتردر این صفحه تمامی دروس رشته کامپیوتر بطور کامل معرفی شده است، همچنین سرفصل هر یک از این دروس و منابع آن نیز برای شما عزیزان معرفی شده است می‌باشد:

معرفی بهترین کتاب های رشته کامپیوتر

در این قسمت به معرفی کتاب‌های دروسی که در قسمت قبل معرفی کردیم می‌پردازیم.

درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم

تصویری از کتاب ساختمان داده و طراحی الگوریتم

بدون شک مهم ترین درس رشته مهندسی کامپیوتر، درس ساختمان دادهساختمان داده چیستساختمان داده چیستساختمان داده واقعا چیست؟ این صفحه عالی توضیح داده که ساختمان داده چیست و گفته چرا باید ساختمان داده‌ها را یاد بگیریم؟ و انواع و عملیات روی ساختمان داده را گفته و درس طراحی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. می‌باشد که از اهمیت بالایی در کنکور نیز برخوردار هستند؛ همچنین برای دانشجویان دوره کارشناسی که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد وارد گرایش نرم افزار معرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزاررشته نرم افزار یکی از گرایش های مقطع لیسانس و ارشد کامپیوتر است، در این صفحه رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه و ارشد نرم افزار توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده، هوش مصنوعیهر آنچه در مورد رشته هوش مصنوعی باید بدانیدهر آنچه در مورد رشته هوش مصنوعی باید بدانیدبا توجه به اهمیت رشته هوش مصنوعی در کشور و جهان در سال های اخیر، در این صفحه رشته و حوزه هایی که در رشته هوش مصنوعی وجود دارد، بطور کامل بررسی شده است و الگوریتم و محاسباتگرایش الگوریتم و محاسباتگرایش الگوریتم و محاسباتاین صفحه به معرفی گرایش الگوریتم و محاسبات رشته کامپیوتر پرداخته است شوند؛ این درس از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. معروف‌ترین و بهترین کتاب ساختمان داده و طراحی الگوریتم، کتاب مقدمه‌ای بر الگوریتم‌ها تالیف CLRS می‌باشد که اولین بار در سال 1989 چاپ شد و در بسیاری از کشورها از جمله ایران به عنوان رفرنس در نظر گرفته شده است. برای دانلود کتاب CLRS به صفحه مذکور مراجعه کنید.

درس هوش مصنوعی

تصویری از کتاب هوش مصنوعی

از دیگر درس های مهم رشته مهندسی کامپیوتر، درس هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیاین صفحه عالی به معرفی درس هوش مصنوعی از جمله پیش نیازهای درس هوش مصنوعی، سرفصل و منابع درس هوش مصنوعی و فیلم‌های آموزشی درس هوش مصنوعی پرداخته شده است. در زمینه هوش مصنوعی بهترین کتاب حال حاضر کتاب هوش مصنوعی: رویکردی مدرن یا Artificial Intelligence: A Modern Approach است که توسط Stuart J. Russel و Peter Norving نوشته شده است. به اختصار به این کتاب، کتاب هوش مصنوعی راسل نیز گفته می‌‎شود. این کتاب در واقع مقدمه‌ای بر مباحث مختلف هوش مصنوعی است که البته در دانشگاه‌ها تمامی فصول تدریس نمی‌گردد. تاکنون 4 نسخه از این کتاب به چاپ رسیده است. برای دانلود جدیدترین نسخه کتاب هوش مصنوعی راسل می‌توانید به صفحه مذکور مراجعه کنید.

درس شبکه های کامپیوتری

تصویری از کتاب شبکه های کامپیوتری

درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است که از دروس اصلی رشته مهندسی کامپیوتر می‌باشد که به مباحث پایه شبکه و لایه‌های مختلف معماری OSI و TCP/IP می‌پردازد. بهترین کتاب حال حاضر درس شبکه مهندسی کامپیوتر، کتاب شبکه‌های کامپیوتری رویکرد بالا به پایین نوشته Jim Kurose و Keith Ross می‌باشد که به اختصار کتاب شبکه کراس اند راس خوانده می‌‎شود. برای دانلود کتاب شبکه‌های کامپیوتر کراس اند راس به صفحه مذکور مراجعه کنید.

درس پایگاه داده

تصویری از کتاب پایگاه داده

درس پایگاه دادهدرس پایگاه داده ⚡️ پایگاه داده کنکور ارشد کامپیوتر و آی تیدرس پایگاه داده ⚡️ پایگاه داده کنکور ارشد کامپیوتر و آی تیاین مقاله عالی توضیح داده که درس پایگاه داده چیست و چه کاربردهایی دارد و منابع و سرفصل های درس پایگاه داده در آزمون کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی را بررسی کرده به مقدمات طراحی پایگاه‌داده، روابط بین موجودیت‌ها، ساختار جداول و کد‌های SQL می‌پردازد. کتاب‌های خوب زیادی در زمینه پایگاه داده و یا دیتابیس وجود دارند که البته اکثر آنها مطالب نسبتا یکسانی را پوشش داده‌اند. بهترین کتاب حال حاضر پایگاه داده رشته مهندسی کامپیوتر، کتاب مفاهیم پایگاه داده اثر Abraham Silberschatz و دیگر نویسنده‌ها می‌باشد. برای دانلود کتاب مفاهیم پایگاه داده سیلبرشاتس به صفحه مذکور مراجعه کنید.

درس سیستم عامل

تصویری از کتاب سیستم عامل

درس سیستم عاملمعرفی درس سیستم عامل – بهترین آموزش درس سیستم عامل در کشورمعرفی درس سیستم عامل – بهترین آموزش درس سیستم عامل در کشوردرس سیستم عامل در این صفحه معرفی شده، همچنین بهترین آموزش درس سیستم عامل در کشور را می‌توانید در این صفحه تهیه کنید، فصول و مراجع سیستم عامل نیز بررسی شده یکی از درس‌های مفهومی و تئوری می‌باشد که در کارشناسی و کارشناسی ارشد (سیستم عامل پیشرفته) در سبد دروس دانشجویان قرار دارد. بهترین کتاب سیستم عامل که هم در کشور ما و هم در کشور‌های دیگر تدریس می‌شود کتاب مفاهیم سیستم عامل اثر Abraham Silberschatz است. برای دانلود کتاب مفاهیم سیستم عامل سیلبرشاتس به صفحه مذکور مراجعه کنید.

درس الکترونیک دیجیتال

تصویری از کتاب الکترونیک دیجیتال

شاید در نگاه اول، درس الکترونیک دیجیتالمعرفی درس الکترونیک دیجیتالمعرفی درس الکترونیک دیجیتالدرس الکترونیک دیجیتال در تمامی دانشگاه‌های جهان به منظور آشنایی با مبانی الکترونیک و سخت‌افزار و تکنولوژی‌های استفاده شده از زمان پیدایش کامپیوتر تا کنون تدریس می‌شود درس کم اهمیتی به نظر برسد؛ اما باید گفت که بسیاری از گرایش‌ها و زمینه‌های تحقیقاتی رشته مهندسی کامپیوتر و رشته برق دارای همپوشانی‌های بسیاری هستند؛ بنابراین درس الکترونیک دیجیتال یکی از درس های مهم رشته مهندسی کامپیوتر محسوب می‎‌شود. بهترین کتاب و البته کتاب مرجع درس الکترونیک دیجیتال، کتاب مدار‌های مجتمع دیجیتال یا Digital Integrated Circuits اثر Thomas A. DeMassa است. برای دانلود کتاب مدار‌های مجتمع دیجیتال توماس به صفحه مذکور مراجعه کنید.

درس مدار منطقی

تصویری از کتاب مدار منطقی

یکی از درس‌های شیرین و نسبتا آسان دوره کارشناسی مهندسی نرم افزار، درس مدار منطقیآموزش مدار منطقیآموزش مدار منطقیدر حال حاضر فیلم آموزش مدار منطقی استاد رضوی پرطرفدارترین و پرفروش‌ترین فیلم اموزشی مدار منطقی کشور است و هر سال بیش از ۶۰۰۰ نفر این فیلم را تهیه می‌کنند، آموزش مدار منطقی به زبان ساده و صفر تا صد دلیل محبوبیت آموزش منطقی است می‌باشد که به انواع گیت‌های منطقی و نحوه عملکرد انواع مدارات کامپیوتری می‌پردازد. کتاب‌های خوب زیادی برای درس مدار منطقی وجود دارد. بعضی از این کتاب‌ها برای رشته علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. مناسب است، بعضی برای مهندسی برق و یا فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید.؛ اما بهترین کتاب مدار منطقی برای رشته مهندسی کامپیوتر، کتاب طراحی دیجیتال یا Digital Design نوشته Morris Mano است که تمامی مطالب مورد نیاز دانشجویان را پوشش داده است. برای دانلود کتاب طراحی دیجیتال موریس مانو به صفحه مذکور مراجعه کنید.

درس معماری کامپیوتر

تصویری از کتاب معماری کامپیوتر

درس معماری کامپیوترآموزش جامع معماری کامپیوترآموزش جامع معماری کامپیوتر در مهندسی کامپیوتر، معماری کامپیوتر مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هایی است که به چگونگی طراحی، کارکرد، سازماندهی و پیاده سازی (ساخت) سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازد، در این صفحه به بررسی و آموزش کامل معماری کامپیوتر پرداخته شده است از جمله درس‌های مهم برای دانشجویانی که به گرایش سخت‌افزار علاقه‌مند هستند، محسوب می‎‌شود. کتاب مرجع این درس کتاب معماری کامپیوتر John L Hennessy و David A. Patterson می‌باشد؛ اما کتاب‌های دیگری نیز وجود دارند که بسیار به سلیقه دانشجویان نزدیک‌تر است. به عنوان مثال کتاب معماری سیستم‌های کامپیوتری M. Morris Mano یکی از بهترین و پرطرفدارترین کتاب‌ها است. برای دانلود کتاب معماری کامپیوتر پترسون به صفحه مذکور مراجعه کنید. برای دانلود کتاب معماری سیستم‌های کامپیوتری موریس مانو به صفحه مذکور مراجعه کنید.

درس سیگنال ها و سیستم ها

تصویری از کتاب سیگنال ها و سیستم ها

از جمله درس‌های نسبتا سخت دوره کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر می‌توان به درس  سیگنال و سیستمهمه چیز درباره درس سیگنال و سیستم، 0 تا 100 سیگنال و سیستمهمه چیز درباره درس سیگنال و سیستم، 0 تا 100 سیگنال و سیستماین صفحه به معرفی درس سیگنال و سیستم به زبان ساده پرداخته، همچنین پیش نیاز درس سیگنال و سیستم و سرفصل‌های آن بررسی و منابع درس سیگنال و سیستم معرفی شده است اشاره کرد که تلفیق مباحث کامپیوتری، فیزیک و ریاضیات است. کتاب سیگنال‌ها و سیستم‌ها نوشته Alan V. Oppenheim و Alan S. Willsky کتاب مرجع و از بهترین‌ کتاب های رشته کامپیوتر می‌باشد. برای دانلود کتاب سیگنال‌ها و سیستم‌ها اپن‌هایم  به صفحه مذکور مراجعه کنید.

درس نظریه زبان ها

تصویری از کتاب نظریه زبان ها

از دیگر درس‌های تئوری که در مقطع کارشناسی تدریس می‎‌شود، درس نظریه زبان‌ها است که به فلسفه ماشین‌ها و زبان‌های کامپیوتری و نحوه ایجاد انواع گرامر‌ها می‌پردازد. بهترین کتاب درس نظریه زبان‌ها در حال حاضر کتاب مقدمه‌ای بر زبان‌های رسمی و اتوماتا نوشته Peter Linz است که در کشور ما و بسیاری از کشور‌های دیگر تدریس می‌گردد. برای دانلود کتاب نظریه زبان‌ها لینز به صفحه مذکور مراجعه کنید.

جمع‌بندی

باتوجه‌به اینکه رشته مهندسی کامپیوتر رشته‌ای بسیار جامع با تعداد زمینه‌های زیاد است، تعداد بسیار زیادی کتاب برای هر یک از درس‌های این رشته تالیف شده است که هر کدام دارای مزایا و معایب مربوط به خود هستند. در این مقاله به طور کامل به بررسی بهترین کتاب های مهندسی کامپیوتر پرداخته شد و مراجع دروس مختلف را نیز ذکر کردیم.

آیا کتاب‌های معرفی شده در این مقاله برای دانشگاه‌های آزاد و پیام نور هم کاربرد دارد؟

بله عناوین و سرفصل‌های دروس مهندسی کامپیوتر توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری تصویب شده است و تمامی دانشگاه‌ها اعم از دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیر انتفاعی به تدریس همین مباحث می‌پردازند.

آیا تمامی مباحث موجود در کتاب‌های معرفی شده، در دانشگاه تدریس می‌‎شود؟

بستگی به درس دارد. به عنوان مثال بعضی کتاب‌ها به طور کامل تدریس می‌گردند؛ مانند درس شبکه‌های کامپیوتری؛ اما کتاب‌هایی هستند که تنها برخی از فصول ‌آنها تدریس می‌شود؛ مانند کتاب هوش مصنوعی راسل.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200