وبینار رایگان از کنکور ارشد تا تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها
دیدن جزئیات و ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

آیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟

آمارها حاکی از آن است که زنان به سرعت در حال پیشرفت در علوم کامپیوتر و گرفتن شغل­‌های تخصصی و حساس هستند در نتیجه لازم دانستیم تا در این مقاله نقش خانم‌ها را در رشته کامپیوتر بررسی و به طور کامل تحلیل کنیم.

برخلاف باور عموم که فکر می­‌کنند رشته کامپیوتر کاملاً مردانه است و برای آن تبعیض‌­های جنسیتی قائل می­‌شوند، زنان زیادی از گذشته تا بحال در این عرصه فعالیت داشته‌­اند و به موفقیت‌­های بزرگی دست پیدا کرده‌­اند. اما برای دریافت پاسخ این سوال لطفاً تا آخر مقاله با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم که رشته کامپیوتر چطور زندگی شما را متحول می­‌کند.

در صورتیکه به این مقاله علاقه‌مند هستید، ممکن است صفحات زیر نیز برای شما جذاب باشد:

  1. آیا رشته کامپیوتر سخت استآیا رشته کامپیوتر سخت استآیا رشته کامپیوتر سخت استبعضی از دانشجویان اغلب به علت فهم نادرست، استفاده از منبع آموزشی بی‌کیفیت و یا نگذاشتن زمان کافی بر روی درس از جانب خود فرد، دروس یک رشته را سخت تلقی می‌کنند در صورتی که اغلب شنیده‌ایم که سختی و آسانی یک رشته و یا درس نسبی است. در این صفحه این موضوع بسط داده‌ شده است..
  2. بررسی مهاجرت رشته کامپیوتربررسی مهاجرت رشته کامپیوتر و مهندسان کامپیوتربررسی مهاجرت رشته کامپیوتر و مهندسان کامپیوتردر این صفحه رشته کامپیوتر برای مهاجرت، بهترین کشورها برای مهاجرت کامپیوتر و همچنین مراحل گام به گام اپلای و مهاجرت کامپیوتر به طور جامع بررسی شده است.
  3. بررسی مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوتردر این صفحه تمامی شغل‌های رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشور، شغل‌های رشته کامپیوتر برای خانم‌ها و شغل‌های پردرآمد رشته کامپیوتر و بهترین مشاغل رشته کامپیوتر در سال 2022 بررسی شده است..
  4. بررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتربررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتربررسی شرایط ورود به رشته کامپیوتردر این مقاله شرایط ورود به رشته کامپیوتر از سال نهم از طریق هنرستان، سوابق تحصیلی و همچنین کنکور سراسری ریاضی پرداخته و مدارک لازم جهت ورود به این رشته و همچنین بازارکار و بهترین مشاغل از لحاظ محبوبیت و درآمد، بررسی شده است.
  5. معرفی بهترین دانشگاه های ایران به ترتیبمعرفی و بررسی بهترین دانشگاه های ایرانمعرفی و بررسی بهترین دانشگاه های ایرانتقریبا تمامی دانشجویان و دانش‌آموزان در دوران تحصیل و به خصوص در هنگام انتخاب رشته می‌خواهند بدانند که بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب چه دانشگاه‌هایی هستند، برای پاسخ به این پرسش در این صفحه رنکینگ دانشگاه های ایران در جهان را از نگاه نظام‌های رتبه بندی معتبر بررسی شده است.
  6. بررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایرانبررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشوربررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشوردر این صفحه به بررسی درامد رشته کامپیوتر در ایران و همچنین درامد رشته کامپیوتر در خارج از کشور از جمله کانادا، آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر کشورها پرداخته شده است و خارج از کشور.
  7. بررسی رشته مهندسی فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید..

تاریخچه حضور خانم­ ها در علوم کامپیوتر

در دهه 1940 و در طول جنگ جهانی دوم، ارتش ایالات متحده آمریکا انجام محاسبات پیچیده و طاقت فرسای مهندسی را به زنان واگذار کرد تا جایی‌ که یکی از اعضای هیئت ریاضیات کاربردی، از اصطلاح «کیلو دختر» در مورد آنان استفاده می‌کرد و آن را این‌ گونه معنا کرد که هر کیلودختر معادل هزار ساعت کار محاسباتی است.

فعالیت زنان در شغل‌]های مرتبط با کامپیوتر

در حالی‌که مشارکت زنان آمریکائی در جنگ جهانی دوم همواره توسط رسانه‌ها مورد حمایت قرار می‌گرفت، اما هرگز از مهارت و دانش آنان در انجام محاسبات و بکارگیری آن‌ها بعنوان رایانه‌های انسانی، سخنی گفته نشد.
ناسا (NACA) مجموعه رایانه‌های انسانی زنانه خود را در دهه 1940 گسترش داد چرا که مهندسین ناسا بر این باور بودند که محاسبه‌گران دختر، کار را سریع‌تر و دقیق‌تر از مورد انتظار آنان انجام می‌دادند و تا سال 1943، تقریباً تمام افرادی که به عنوان رایانه کار می‌کردند زن بودند.

در این خصوص گزارشی در روزنامه رسمی آمریکا به چاپ رسید که در آن نوشته بود: «برنامه نویسی کامپیوتربرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است نیازمند صبر، پشتکار، دقت و تمرکز بر جزئیات است و این‌ها صفاتی هستند که بسیاری از دختران دارند»

در سال 1944، برنامه نویسان ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer)، اولین کامپیوتر الکترونیکی و دیجیتال قابل برنامه‌ریزی، شش ریاضیدان زن به اسامی مارلین ملتزر، بتی هولبرتون، کاتلین آنتونلی، روث تیتلبام، ژان بارتیک و فرانسیس اسپنس بودند. در آن سال‌ها، با اینکه کار طراحی سخت‌افزار «کار مردان» و برنامه‌نویسی نرم‌افزار «کار زنان» بود، باز مانع از آن نشد که زنان در کارهای تعمیراتی رایانه و رفع اشکالات موجود در دستگاه نیز مشارکت نداشته باشند. در واقعیت، آن‌ها این کار را برای درک کامل ساختار سخت افزاری کامپیوتر ENIAC انجام می‌دادند تا کار با آن برای‌شان راحت‌تر شود. باز خبر بد اینکه، در سال 1946 هنگامی که ENIAC به عموم مردم معرفی شد، نامی از زنانی که بر روی نرم افزار و برنامه‌های نمایشی آن کار می‌کردند، برده نشد. حتی در شام ضیافتی که به همین مناسبت در دانشگاه مور برگزار شد هیچ یک از آن شش نفر دعوت نشدند.

برخی از متخصصان معروف زن که در حوزه کامپیوتر فعالیت می‌کردند را مشاهده می‌کنیدMcNulty, Jennings Bartik, Allen, Teitelbaum

در آن دوران، خانم گریس هاپر (Grace Hopper) اولین کسی بود که یک کامپایلر برای یک زبان برنامه نویسی ایجاد کرد و یکی از اولین برنامه نویسان رایانه‌های هاروارد (Harward Mark I) بود، همچنین خانم آدا لاولیس (Ada Lovelace) به عنوان یک زن پیشگام در رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوتردر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی رشته کامپیوتر، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخته‌ شده است، اولین الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. اجرایی توسط  کامپیوتر را طراحی کرد.

در حالی‌ که علوم محاسبات از ابتدای پیدایش به شدت تحت تسلط زنان بود، کمی بعد از جنگ جهانی دوم در کشورهای غربی دچار تغییر شد. برای مثال در ایالات متحده به دلیل اینکه توسعه نرم افزار هزینه قابل توجهی داشت، شرکت­‌ها به دنبال استخدام یک "برنامه نویس ایده آل" بودند. بنابراین یک آزمون استعدادیابی برای استخدام برنامه نویسان برگزار کردند که بیش از 50 درصد  شرکت­‌کنندگان را خانم‌­ها تشکیل می‌­دادند. بعد از برگزاری آزمون 1400 نفر انتخاب ­شدند و در کمال ناباوری تنها 200 نفر از آنان زن بودند. همچنین در بریتانیا، پس از جنگ جهانی دوم به دلیل محدودیت­‌های اقتصادی، برنامه نویسان زن که به عنوان رهبران علوم کامپیوتر در سال 1974 شناخته می­‌شدند، مجبور به ترک کار و بازنشستگی اجباری شدند. با این وجود، امروزه زنان فعالیت‌­های مهم و قابل توجهی در صنعت فناوری اطلاعات دارند و دولت­‌ها و شرکت­‌های بزرگ صنعت کامپیوتر، تلاش‌های فراوانی برای مقابله با نابرابری جنسیتی انجام می­‌دهند. در قرن بیست و یکم، از بانوانی همچون خانم  مگ ویتمن (رئیس و مدیر اجرایی شرکت Hewlett Packard) و خانم ماریسا مایر (رئیس و مدیر عامل شرکت یاهو و سخنگوی اصلی شرکت گوگل) بعنوان رهبران و پرچمداران شرکت­‌های غول پیکر صنعت کامپیوتر و فناوری می­توان نام برد.

موقعیت امروزی خانم­ ها در علوم کامپیوتر

مطابق با شاخص‌های علمی و مهندسی مورد قبول هیئت ملی علوم ایالات متحده آمریکا در سال 2012، زنان تنها 26 درصد از جامعه متخصصان علوم کامپیوتر و ریاضی در ایالات متحده را تشکیل می‌دهند. از طرفی در حالیکه زنان بسیاری در زمینه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات  از دانشگاه‌­ها فارغ التحصیل می­‌شوند اما مشارکت آنان در علوم کامپیوتر از اواسط دهه 1980 تا کنون به میزان 20 درصد کاهش یافته است.

چرا علوم کامپیوتر به خانم­ ها نیاز دارد؟

ساده‌ترین پاسخ برای آن این است که، علاوه بر مسائلی همچون فقدان مشارکت زنان در علوم کامپیوتر، کمبود نیروی کار در صنعت کامپیوتر روز به روز در حال افزایش است. امروزه نیاز به متخصصان علوم کامپیوتر از تعداد فارغ التحصیلانی که وارد نیروی کار می‌شوند به طور چشم‌گیری بیشتر است و یک رویکرد برای مواجهه با این شکاف، تشویق و تقویت حضور زنان در علوم کامپیوتر و به تبع آن افزایش تعداد فارغ التحصیلان در سراسر جهان است.
دلیل دیگر این است که نیروی کار متنوع به سادگی منجر به نوآوری بیشتر و ایده‌های بهتر می‌شود و حوزه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات که به اختصار STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) نامیده میشود، می‌تواند فرصت‌های شغلی زیادی برای زنان فراهم کند.

همانطور که میشل اوباما در سال 2011 گفت: «اگر می‌خواهیم در سایر نقاط جهان نوآوری ایجاد کنیم و آموزش دهیم، باید درها را به روی همه باز کنیم. به همه دست‌ها نیاز است، و این به معنای رفع موانع برای زنان و دخترانی است که در حرفه‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات پیش می‌روند.

اهمیت حضور زنان در صنعت کامپیوتر به میزانی است که در سال­‌های اخیر، شرکت Google برای مقابله با این مشکل و جذب نیروی انسانی بیشتر، مطالعاتی با موضوع شناسایی موانع، مشکلات و عوامل تاثیرگذار در تصمیم‌­گیری زنان برای ادامه تحصیل در علوم کامپیوتر انجام داده که نتایج آن را در ادامه مقاله بیان خواهیم کرد.

عوامل موثر بر تصمیم گیری دختران برای ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر

شاید در این بخش بهتر است کمی فکر کنیم و از خودمان بپرسیم چرا دختران علوم کامپیوتر را دوست ندارند؟

بر اساس مطالعات انجام شده، بسیاری از زنان معتقدند؛ اکثر شغل‌­های علوم کامپیوتر و محیط­‌های کاری مربوط به آن­‌ها مردانه است و به همین دلیل نمی‌خواهند در مسیری قرار بگیرند که هیچ امنیت شغلی برای آن وجود ندارد. اما برخلاف تصور عموم، مشاغل حوزه STEM نه تنها سودآور است، بلکه می‌­تواند پتانسیل­‌های زیادی در جهت رشد و پیشرفت افراد ایجاد کند و به‌ دلیل تنوع زیادی که در شغل­‌های حوزه فناوری و کامپیوتر وجود دارد، هر فرد می‌­تواند متناسب با روحیه و علاقه­‌اش شغل دلخواه خود را پیدا کند.

یکی دیگر از دلایل کاهش علاقه زنان به علوم کامپیوتر این است که در دوره آموزش متوسطه، در مقایسه با پسران، تأکید کمتری بر توسعه مهارت‌های علوم رایانه در دختران وجود دارد. در نتیجه، زمانی که  وارد محیط دانشگاه و یا کالج می‌­شوند در دروس مرتبط با STEM  اغلب از هم‌تایان مرد خود عقب می‌­مانند. علاوه بر این چون اکثر رهبران حوزه کامپیوتر مرد هستند و نام دانشمندان زن کمتر در تاریخ شنیده شده، از این رو دانش‌آموزان دختر همیشه برای پیدا کردن یک الگو و قهرمان در دوران تحصیل خود دچار مشکل هستند و همین باعث سرخوردگی­‌شان می­ شود.

یک باور عمومی دیگر در میان دختران این است که برنامه نویس‌­ها را آدم‌­های عجیب و غریب و کژرفتار و گوشه‌­گیری می‌­شناسند که با دنیای بیرون خود هیچ­گونه تعاملی ندارند و شغل­‌های مرتبط با علوم کامپیوتر را مناسب روحیه تیمی و اجتماعی خود نمی­‌دانند. اما در واقعیت اینگونه نیست و در حال حاضر مشاغل علوم رایانه به همه جوانب زندگی یک انسان مدرن اهمیت داده و بسیاری از موقعیت‌­های شغلی آن به مهارت­‌های اجتماعی افراد وابسته است.

در قسمت بعدی مقاله، مواردی را طرح خواهیم کرد که واقعیت دنیای کامپیوتر را بیشتر نشان می‌­دهد و مطمئن هستیم که خواندن آن دیدگاه‌تان را نسبت به حوزه کامپیوتر تغییر خواهد داد.

چرا خانم ­ها باید انگیزه بیشتری برای مشارکت در علوم کامپیوتر و مشاغل آن داشته باشند؟

استراتژی‌های بازاریابی در سه دهه اخیر نشان می­‌دهد، بسیاری از زنان تصورات نادرستی در مورد علوم کامپیوتر دارند در حالی‌ که از مشاغل و فرصت‌های بی‌شمار موجود در فناوری بی‌اطلاع هستند. طبق گزارش انجمن زنان دانشگاهی آمریکا، علوم کامپیوتر یکی از شغل‌­هایی است که زنان ۹۴ درصد درآمد مردان را دریافت می‌کنند و کوچک‌ترین شکاف‌ دستمزدی میان مردان و زنان متخصص و حرفه‌ای در آن دیده می‌­شود، اما متاسفانه تنها 20 درصد از متخصصان علوم کامپیوتر زن هستند. همچنین شرکت Deloitte  بعنوان یک شرکت خدماتی در امور حسابرسی و مشاوره­‌های مالی و اقتصادی در شهر لندن، طی یک مطالعه­‌ نشان داد،افزایش مشارکت زنان و ادغام دیدگاه خلاقانه و نوآور آنان به طور طبیعی منجر به داشتن یک استراتژی تجاری صحیح برای داشتن درآمد بالاتر و درک بهتر بازارهای مصرف­‌ کننده می­‌شود. از این‌ رو امروزه شرکت­‌های بزرگ به دنبال جذب کارمندان زن بیشتری در مجموعه خود هستند تا بهترین بازدهی را در ارائه محصولات و خدمات خود داشته باشند.

دلایل دیگر برای ورود زنان به حوزه فناوری چیست؟

علاوه بر دلایل ذکر شده در بالا، بسیاری از شرکت‌های فناوری و علوم کامپیوتر برای داشتن یک محیط کاری سالم و بالابردن بازدهی نیروی انسانی خود از روش­‌های خلاقانه­‌ای استفاده می­‌کنند که در این مقاله به دو مورد آن اشاره شده است.

تعادل زندگی کاری

در گزارشی توسط شرکت توسعه اقتصادی شهر نیویورک، محققان دریافتند که زنان شاغل در شرکت‌های فناوری به‌ ویژه استارت‌آپ‌ها، تعادل سالمی بین کار و زندگی شخصی­‌شان دارند. بسیاری از شرکت‌های فناوری از روش‌های کاری غیرسنتی، از جمله کنفرانس ویدیویی و کار از خانه (دورکاری) پشتیبانی و علاوه بر آن، ساعات کاری انعطاف‌پذیری را ارائه می‌کنند و به کارمندان اجازه می‌دهند تا برنامه‌­ریزی شخصی خودشان را برای تکمیل پروژه‌ها داشته باشند.

برنامه ریزی و تعادل در زندگی و کار مهم‌ترین مسئله برای یک متخصص و کارمند است

مرخصی زایمان و مراقبت از کودک

درحالی‌که میانگین طول مدت مرخصی زایمان در بسیار از کشورها برای کارمندان حقوق بگیر شش هفته است، بسیاری از شرکت‌های فناوری سیاست‌های جدیدی برای مرخصی با حقوق مادران اتخاذ کرده‌­اند. برخی از بهترین نمونه‌های آن در زیر آمده است.

اگر تا اینجا قانع شده‌­اید که رشته کامپیوتر می‌­تواند شما را به شغل دلخواه و آرزوها و اهدافتان برساند، در قسمت بعدی مقاله همراهمان باشید تا بهترین شغل­‌های حوزه فناوری و کامپیوتر مناسب خانم‌­ها را به شما معرفی کنیم.

شغل ­های رشته کامپیوتر برای خانم ها

هر فردی فارغ از اینکه چه جنسیتی دارد، دارای استعداد و توانایی‌­های مخصوص به خود است و افراد براساس میزان مهارت و توانمندی خود در یک شغل گزینش می­‌شوند. اینکه در آینده شما چه شغلی را انتخاب کنید کاملاً به اهداف و علاقه شما بستگی دارد و هیچ محدودیتی وجود ندارد، اما با در نظرگرفتن این مطلب سعی کردیم در این مقاله به چند شغل پردرآمد و پرطرفدار میان خانم­‌ها اشاره کنیم.

توسعه دهنده نرم افزار

کافی است کلمات کامپیوتر و مهندسی را در موتور جستجوی گوگل تایپ کنید، تا متوجه شوید که بیشتر مشاغل حوزه کامپیوتر مربوط به توسعه نرم افزار می­‌شود. توسعه دهندگان نرم افزار، مغزهای متفکر خلاق و نواندیش در پشت انواع برنامه­‌های کامپیوتری هستند. در حالی‌ که برخی از توسعه­ دهندگان نرم افزار ممکن است روی یک برنامه خاص تمرکز کنند، برخی دیگر شبکه‌­های غول پیکر یا سیستم‌­های زیربنایی ایجاد می‌کنند که به راه اندازی و قدرت بخشیدن به برنامه‌­های دیگر کمک می‌کند. به همین دلیل دو طبقه بندی اصلی برای توسعه دهندگان وجود دارد: توسعه دهندگان نرم افزارهای کاربردی و توسعه دهندگان نرم افزار سیستم.

(User Interface Design) Developer

طراحی و ساخت نرم افزار دیجیتال که کاربر را به تعامل یکپارچه بین انسان و رایانه ترغیب می‌کند. این مسیر شغلی به دنبال بهبود تجربه کاربر برای ایجاد تعامل با صفحات وب یا نرم افزار های ساده، سرگرم کننده و موثر است. توسعه دهندگان UI تقریباً در هر جایی که دارای یک سیستم تکنولوژیکی پیچیده و نیازمند تعامل با کاربر است، از صنعت خودرو گرفته تا نرم افزار تلفن‌های همراه مشارکت دارند. این شغل به مهارت طراحی قوی و در عین حال ساده نیاز دارد تا بتواند در اولین تجربه کاربران در هنگام استفاده از نرم افزار رضایت بخش بوده و آنها را جذب کند.

تحلیلگران داده

به‌عنوان یک تحلیل‌گر داده، وظیفه شماست که داده‌های خام را که اساساً بی نظم و بی معنی هستند را به یک بینش معنادار تبدیل کنید. تنها زمانی می‌توانیم اطلاعات مفیدی از این داده‌­ها بگیریم که به هرج و مرج میان آن­ها نظم بدهیم. بدین ترتیب، جمع‌آوری، تمیز کردن و سازماندهی داده‌ها همگی بخش‌هایی از فرایند تجزیه و تحلیل داده‌ها هستند که به دنبال آن، مشکلات خاصی حل می‌شود یا سوالات خاصی پاسخ می‌گیرد.

تجزیه و تحلیل داده‌ها یکی از جذاب‌ترین مشاغل قرن ۲۱ است.

معماری کامپیوتر

یک  طراح و معمار سیستم‌­های کامپیوتری به دنبال متدهای طراحی و آنالیز سیستم‌های مبتنی بر کامپیوتر است که در زمینه­‌های رایانش ابری، شبکه­‌های تراشه‌­ای، اینترنت اشیا، سیستم­‌های نهفته و طراحی تراشه می­‌تواند فعالیت داشته باشد. بعنوان مثال معمار اینترنت اشیا (IoT) ساز و کار جدیدی  برای هوشمندسازی زندگی بشر است که در پزشکی، صنعت، بانکداری و آموزش تاثیرگذار است و در آینده شاهد عصر جدیدی از تحول تکنولوژی در زندگی انسان خواهیم بود. پیش بینی­‌های انجام شده نشان می‌­دهد که در سال 2029 این شاخه از معماری کامیپوتر شاهد رشد پنج درصدی با متوسط حقوق سالانه 148866 دلار خواهد بود.

بازار کار شغل‌های رشته کامپیوتر برای خانم‌ها در ایران

فرصت‌های شغلی رشته کامپیوتر در ایران نیز همانند شرکت‌های خارجی، پرطرفدار و پردرآمد بوده و شما بعنوان یک خانم اگر در زمینه تخصص‌تان حرفه‌ای عمل کنید قطعاً شغل مورد نظرتان را خواهید یافت. چرا که برای یک کارفرما در حوزه علوم کامپیوتر، اهمیت تخصص و حرفه‌ای بودن نیروی کار از جنسیت او بیشتر است و گاهاً خانم ها در بعضی مشاغل مانند طراحی وب و اپلیکیشن موبایل موفق‌تر نیز ظاهر شده‌اند. علاوه بر اینکه یکی از مزیت‌های رشته کامپیوتر این است که شما میتوانید خودتان صاحب یک استارت آپ باشید و فرصت‌های شغلی زیادی را برای دیگران فراهم آورید.

بازار کار شغل‌های رشته کامپیوتر برای خانم‌ها در خارج از کشور

در عصر نوین که به عصر کامپیوتر و فناوری معروف است ، بیش از هر زمان دیگری تقاضا برای استخدام مهندسین متخصص و حرفه‌ای کامپیوتر از جانب سازمان‌های دولتی و شرکت‌های بزرگ فناوری مطرح می‌گردد. حفظ تعادل میان نیروهای متخصص زن و مرد یکی از موارد مهم و ضروری است که اکثر کمپانی‌های خارجی در هنگام تامین نیروی انسانی به آن توجه می‌کنند. باتوجه به مطالعات انجام شده در سال‌های اخیر زنان تنها 18درصد از جمعیت رشته‌های علوم کامپیوتر را تشکیل داده‌ و این آمار حاکی از آن است که شرکت‌های خارجی برای تامین نیروی انسانی خانم دچار مشکل هستند. تا جاییکه در سال 2014 شرکت گوگل تحقیقاتی در زمینه شناسایی عوامل روان شناختی و تاثیرگذار در جذب زنان به صنعت کامپیوتر را شروع کرد و با ایجاد طرح‌های تشویقی سعی کرد زنان بیشتری را دعوت به همکاری نماید. بنابراین اگر بعنوان یک خانم قصد مهاجرت و کار در کشورهای خارجی را دارید، نگران آینده شغلی خود نباشید و در این مسیر محکم قدم بردارید.

زنان شگفت انگیز معاصر در حوزه علوم کامپیوتر که احتمالاً آن­ها را نمی­شناسید

خانم جیمی لوی (Jaime Levy) نویسنده، مدرس، طراح UI و استراتژیست آمریکایی

او در سال 1990 با تولید مجلات الکترونیکی برای شرکت Cyber ​​Rag و Electronic Hollywood کار خود را آغاز کرد. او این مجلات را با استفاده از نرم افزارهای کاربردی و مالتی‌مدیا که بر روی فلاپی‌هایی با k800  ظرفیت توزیع شده بودند، برنامه نویسی و روانه بازار کرد. حتی می­‌توان گفت او جزو اولین زنان انیماتور در جهان بود که در ساخت ویدیوهای دیجیتالی و انیمیشن­‌های زیادی مشارکت داشت. در سال 1994 در حالی‌که در IBM به عنوان طراح رابط­ه‌ای کاربری (UI) استخدام شد، بعنوان میزبان برنامه‌ نویسان و انیماتورها در سالن­‌های شهر نیز فعالیت داشت. در سال 1997، استارت آپ او با نام Electronic Hollywood برنده جایزه سرمایه‌گذاری فرشته (سرمایه‌گذاران فرشته، سرمایه‌گذاران خصوصی ثروتمندی هستند که بر تامین مالی سرمایه‌گذاری‌های تجاری کوچک در ازای سهام متمرکز هستند) دریافت کرد و به مدت 5 سال بر روی طراحی وب، تبلیغات تعاملی و توسعه محتوا متمرکز بود. از سال 2002 تا کنون او به عنوان یک استاد دانشگاه، نویسنده و استراتژیست طراحی UI فعالیت دارد و در سال 2015، کتاب او با نام استراتژی UX  و نسخه دوم آن در سال 2021 منتشر شد.

شفریرا گلدواسر (Shafi Goldwasser) دانشمند اسرائیلی-آمریکایی و برنده جایزه تورینگ در سال 2012

 او پروفسور رشته علوم برق و مهندسی کامپیوتر در دانشگاه MIT ، پروفسور علوم ریاضی در مؤسسه علوم ویزمن اسرائیل و یکی از بنیان‌گذاران و دانشمندان ارشد فناوری‌های دوگانه و مدیر مؤسسه تئوری محاسبات سیمونز در دانشگاه برکلی کالیفرنیا است. گلدواسر از نوامبر 2016، به عنوان دانشمند ارشد در یک استارت آپ آمریکایی که در زمینه تجزیه و تحلیل داده‌های امن با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته فعالیت دارد، مشغول به کار است و بعنوان مشاور علمی چندین استارت‌آپ در حوزه امنیتی و بلاک چین فعالیت دارد.

جیمی تیوان (Jaime Teevan) دانشمند  آمریکایی و برنده جایزه KSJ در سال 2016

او یک دانشمند آمریکایی در زمینه علوم کامپیوتر است که در سال­‌های اخیر به دلیل تحقیقاتش در زمینه تعامل انسان و کامپیوتر و بازیابی اطلاعات شناخته شده است. تحقیقات و کارهای او بیشتر در زمینه شخصی‌سازی نتایج جستجو افراد در صفحات وب براساس علایق یک فرد و یا رتبه بندی صفحات در موتورهای جستجو صورت گرفته است. او در سال 2009 به‌خاطر تحقیقاتش، به‌عنوان یک نوآور جوان به دنیا معرفی شد و در سال 2014 جایزه Borg Early Career Award (BECA) را دریافت کرد. او در حال حاضر دانشمند ارشد و معاون شرکت مایکروسافت و دانشیار دانشگاه واشنگتن مشغول به کار است.

جمع‌بندی

شاید هنوز در جامعه کامپیوتر تبعیض­‌های جنسیتی وجود داشته باشد اما آمار حاکی از آن است که زنان به سرعت در حال پیشرفت در علوم کامپیوتر و گرفتن شغل­‌های تخصصی و حساس هستند. بطوری‌که در بعضی از کشورها مانند هند نسبت دانشمندان کامپیوتر زن به مرد بطور قابل توجهی بالاتر از کشورهای غربی است و در سال 2015 نیمی از کارآفرینان اینترنتی در چین زن بودند. بنابراین اگر به رشته کامپیوتر علاقه­‌مندید بدون هیچ شکی در این مسیر قدم بردارید و آینده­ای روشن برای خود بسازید.

پرطرفدارترین و پردرآمدترین مشاغل رشته کامپیوتر برای خانم ها در داخل و خارج از کشور چیست؟

هر فردی در ابتدا باید باتوجه به استعداد، توانایی و علاقه‌ای که دارد به دنبال شغل و یا حرفه آینده خود باشد. اما اگر بخواهیم بطور کلی به این سوال پاسخ دهیم، باید گفت خانم‌ها به دلیل اینکه همواره به جزئیات توجه بیشتری دارند و ظواهر و زیبایی محیط اطراف برایشان اهمیت بالایی دارد، برای شغل هایی مانند طراحی و ساخت نرم افزار و یا حتی قطعات سخت افزاری موفق‌تر ظاهر شده اند. همچنین شغل‌هایی مانند طراحی وب سایت، برنامه نویسی وب و اپلیکیشن موبایل و بطور کل حوزه مالتی مدیا و طراحی گرافیک در میان خانم‌ها پرطرفدارتر است. یکی از مزایای شغل‌های کامپیوتر برای خانم‌ها این است که می‌توانند به صورت دورکاری وظایف محول شده و پروژه‌های خود را انجام دهند و یا حتی خودشان جزو کارآفرینان این صنعت باشند. باتوجه به اینکه شغل‌های حوزه کامپیوتر در اکثر کشورها جزو شغل‌های اصلی و پردرآمد محسوب میشوند، پرواضح است که ورود به هریک از این شغل‌ها میتواند آینده شغلی و اقتصادی شما را تامین کنند.

آیا خانم ها برای اپلای در دانشگاه‌های خارج از کشور و کار در شرکت‌های بزرگ و معروف حوزه کامپیوتر مانند گوگل به نسبت آقایان شانسی دارند؟

جواب این سوال یک بله بزرگ است. خبر خوش اینکه حتی در کمپانی‌های خارج از کشور به دلیل تعدیل جنسی در نیروی انسانی که دلایل آن در مقاله ذکر شد، امروزه شرکت های بزرگ از جمله گوگل، فیس بوک، آمازون و .... که از پرچمداران حوزه کامپیوتر هستند، به دنبال جذب بیشتر کارمند خانم هستند و اگر شما تحصیلات و رزومه خوبی داشته باشید قطعاً شانس بیشتری نسبت به آقایان برای پذیرش و کار در این شرکت‌ها را خواهید داشت. بنابراین تا فرصت هست یک تصمیم جدی بگیرید و با یک اراده و انگیزه قوی وارد این عرصه شوید که آینده‌ای درخشان خواهید داشت.

فردی که سراغ بازار کار رشته کامپیوتر میرود باید چه روحیه‌ای داشته باشد؟

داشتن یک روحیه تیمی و توانایی انطباق با محیط کار و داشتن تعامل اجتماعی سازنده و سازگاری با افراد تیم، یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار برای ماندگاری یک فرد در مشاغل کامپیوتر محسوب می‌شود. هوش حل مسئله، آشنایی با مفاهیم ریاضی، تجزیه و تحلیل مسائل و خلاقیت بالا لازمه ورود به این مشاغل است. علاوه براینکه مسئولیت پذیری و سخت کوشی و تلاش برای بروز نگه داشتن اطلاعات برای یک مهندس کامپیوتر از اهمیت بالایی برخوردار است.

چه کشورهایی فرصت مهاجرت تحصیلی و کاری بیشتری در حوزه کامپیوتر دارند؟

رشته مهندسی کامپیوتر از رشته های بسیار خوبی است که فرد اگر مهارت کاری خوبی داشته باشد در هر جای دنیا می تواند مشغول به کار شود و درآمد های خیلی خوبی به دست بیاورد. بیشتر مشاغل دراین حرفه در حال پیشرفت است و روز به روز فرصت های شغلی تخصصی تری به وجود می آید. کشورهایی مانند سوئیس، کانادا، استرالیا، هلند، آلمان، ایالات متحده آمریکا، سوئد، دانمارک، سنگاپور و انگلستان از کشورهای برتر برای مهندسین این حرفه هستند.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی4.2166666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.22 امتیاز (30 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200