مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی

این مقاله عالی به معرفی زبان های زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی پرداخته و بهترین زبان های برنامه نویسی برای هوش مصنوعی و درآمد این شغل را بررسی کرده

در نوآوری‌های اخیر، ردپای هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است را به‌وضوح می‌توان دید. از این رو، مطالعه و یادگیری هوش مصنوعی به یکی از موضوعات مهم این روزها تبدیل شده است. گسترش هوش مصنوعی باعث دگرگونی‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف شده است؛ به‌عنوان نمونه در بازاریابی، هوش مصنوعی به‌تنهایی تفاوت بزرگی نسبت به روش‌های سنتی ایجاد کرده است. گزارشات نشان می‌دهند که اکثر پروژه‌های هوش مصنوعی، بازار محور هستند و کمک بزرگی به رونق کسب و کارها می‌کنند اما این همه ماجرا نیست. در واقع زمانی شما می‌توانید از هوش مصنوعی استفاده کنید که بدانید ابزارهای آن چیست و چگونه آن را توسعه دهید بنابراین در ادامه این مقاله، بهترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی را بررسی می‌کنیم.

در این تصویر لوگو زبان های  برنامه نویسی که برای هوش مصنوعی مناسب هستند نمایش داده شده است

هوش مصنوعی چیست؟

امروزه اکثر افراد از کاربرد هوش مصنوعی استفاده کرده‌اند حتی اگر ندانند هوش مصنوعی چیست و یا چگونه توسعه داده می‌شود. هوش مصنوعی به‌طور فراگیر در پلتفرم‌های معروف مانند اینستاگرام یا یوتیوب استفاده شده است؛ مثلا عامل‌های این نرم‌افزارها با فهمیدن علاقه‌مندی‌های شما تبلیغات یا محتوای مناسب را به شما نشان می‌دهند.

برنامه نویسی هوش مصنوعی

در گذشته، توسعه‌دهندگان، قطعه کد یا تابع را به همراه داده ورودی به ماشین می‌دادند و خروجی را به‌عنوان نتیجه استفاده می‌کردند. هوش مصنوعی تغییراتی در این ساختار ایجاد کرده است به‌طوری که با برنامه نویسی هوش مصنوعی نتایج از قبل تعیین شده (خروجی‌های قبلی) و دیتای ورودی را به ماشین می‌دهند و ماشین تلاش می‌کند الگویی پیدا کند و تابع را پیش‌بینی کند و در خروجی به کاربر نشان دهد. تصویر زیر به خوبی بیانگر تفاوت برنامه نویسی و هوش مصنوعی است.

تفاوت بین برنامه نویسی و هوش مصنوعی

کاربرد هوش مصنوعی

بی‌شک کمتر کسی است که تا کنون از برخی از کاربرد هوش مصنوعی استفاده نکرده باشد. چت جی پی تی (Chat GPT) یکی از نمونه‌های داغ و شناخته‌شده هوش مصنوعی است که به پاسخگویی و ارائه راه حل می‌پردازد. هوش مصنوعی دامنه گسترده‌ای از خدمات را به کاربران ارائه می‌کند که تعدادی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

بهترین زبان های برنامه نویسی برای هوش مصنوعی

همانطور که بالاتر گفته شد برای توسعه پدیده جذابی به اسم هوش مصنوعی باید ابزارهای آن را شناخت و بهترین آنها را به کار گرفت. در ادامه بهترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی را بررسی می‌کنیم.

Python

لوگو زبان برنامه نویسی پایتون

پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته یک زبان برنامه نویسی سطح بالا با سینتکس بسیار ساده است که همین موضوع باعث افزایش محبوبیت این زبان برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده شده است. در علم داده (Data Science) و یادگیری ماشین (Machine Learning)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند، زبان برنامه نویسی پایتون حرف اول را می‌زند و بسیار از این زبان استفاده می‌شود. از دیگر شاخه‌‌های هوش مصنوعی که می‌توان به کمک پایتون توسعه داد، پردازش زبان های طبیعی (NLP) است. نکته جالب این است زبان برنامه نویسی پایتون با این همه امکاناتی که ارائه می‌دهد، یادگیری آن بسیار آسان است.

Java

لوگو زبان برنامه نویسی Java

جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است یک زبان برنامه نویسی محبوب سمت سرور (Back-End) است. یکی از ویژگی‌های کلیدی جاوا وجود JVM است که جاوا را به یک زبان برنامه نویسی چند سکویی تبدیل می‌کند یعنی محصولاتی که با زبان برنامه نویسی جاوا توسعه پیدا می‌کنند می‌توانند روی پلتفرم‌های مختلف اجرا شوند. جاوا اصلی‌ترین زبان برنامه نویسی برای سیستم عامل اندرويدسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیدسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیداندروید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل اندروید (Android)، تاریخچه و توسعه اندروید، ویژگی های ورژن های مختلف اندروید پرداخته است است. در واقع استفاده از هوش مصنوعی در نرم‌افزارهای مبتنی بر سیستم عامل اندروید بسیار سودآور است؛ به‌طور مثال Google Assistance یکی از نرم‌افزارهای اندرویدی معروف است که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند.

C++

لوگو زبان برنامه نویسی C++

سال‌های زیادی از ساخت این زبان برنامه نویسی می‌گذرد و یک زبان برنامه نویسی سطح پایینزبان های برنامه نویسی سطح پایین – انواع زبان های سطح پایینزبان های برنامه نویسی سطح پایین – انواع زبان های سطح پاییناین مقاله عالی به توضیح زبان برنامه نویسی سطح پایین و بررسی ویژگی ها و انواع زبان های سطح پایین و هدف از یادگیری زبان های برنامه نوسی سطح پایین می‌پردازد است. همین امر باعث شده که این زبان بسیار به سخت افزارسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده است و ماشین نزدیک باشد و محصولاتی که با این زبان برنامه نویسی توسعه پیدا می‌کند، از سرعت بالایی برخوردار باشند. نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که اکثر کتابخانه های پایتونکتابخانه های پایتون چیست – معرفی کتابخانه های مهم پایتونکتابخانه های پایتون چیست – معرفی کتابخانه های مهم پایتوناین مقاله عالی به معرفی کتابخانه های پایتون پرداخته و کتابخانه های مهم پایتون و همچنین مهمترین کتابخانه های پایتون برای علم داده را معرفی کرده در زمینه یادگیری ماشین، مانند Numpy به کمک زبان سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده توسعه داده شده‌اند. به‌طور کلی می‌توان گفت، در دنیای هوش مصنوعی، زبان برنامه نویسی C++ همچنان از جایگاه خوبی برخوردار است.

Lisp

لوگو زبان برنامه نویسی Lisp

از قدیمی‌ترین زبان‌های برنامه نویسی برای توسعه پروژه‌های هوش مصنوعی است. زبان برنامه نویسی Lisp در سال 1958 خلق شد و تا سال 1968 به یکی از زبان‌های اصلی در این زمینه تبدیل شد. امروزه، این زبان برنامه نویسی همچنان به همان اندازه توانمند است منتها به‌دلیل قواعد نحوی بسیار دشوار و وجود کتابخانه‌های پیچیده برای هوش مصنوعی، روند استفاده از این زبان برنامه نویسی بسیار کاهشی شده است.

R

لوگو زبان برنامه نویسی R

Rزبان برنامه نویسی R چیست؟ کاربرد زبان برنامه نویسی r چیست؟زبان برنامه نویسی R چیست؟ کاربرد زبان برنامه نویسی r چیست؟این مقاله عالی به توضیح زبان برنامه نویسی R (آر) پرداخته، همچنین به بررسی محیط نرم افزاری زبان R، مزایا و معایب زبان R و کاربردهای زبان R پرداخته است یک زبان برنامه نویسی محبوب برای آماردانان است. در واقع نمی‌توانیم بگوییم که این بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی است اما نکته‌ای که راجع به هوش مصنوعی باید دانست این است که داده‌ها بسیار مهم هستند. R زبانی است که تجزیه و تحلیل داده‌ها به کمک آن بسیار مناسب است. 

Julia

لوگو زبان برنامه نویسی Julia

جولیا یک زبان برنامه نویسی جدیدبررسی زبان های برنامه نویسی جدید و کاربرد آنهابررسی زبان های برنامه نویسی جدید و کاربرد آنهااین مقاله عالی به بررسی زبان های برنامه نویسی جدید و کاربرد آنها پرداخته و بررسی کرده که زبان های برنامه نویسی جدید بهترند یا قدیمی و کدام زبان جدید بهتر است اما بسیار مناسب برای هوش مصنوعی است. اینکه این زبان برنامه نویسی از جامعه کوچکی برخوردار است نباید باعث نادیده گرفتن آن شود. جولیا دارای رابط پویا و گرافیک‌های جذاب برای تجسم است. از دیگر امکاناتی که این زبان برنامه نویسی به علاقه‌مندان به هوش مصنوعی ارائه می‌کند می‌توان اشکال زدایی (Debugging)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)این مقاله عالی مفاهیم دیباگ (debug)، دیباگینگ (Debugging) یا همان اشکال زدایی، دیباگر (Debugger) را معرفی و همچنین روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ را بررسی کرده ، مدیریت حافظه و فرابرنامه نویسی را نام برد؛ همچنین جولیا دارای ویژگی‌های پشتیبانی از توابع زبان برنامه نویسی C، محاسبات موازی و توزیع شده است.

JavaScript

لوگو زبان برنامه نویسی Javascript

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده، کتابخانه‌های مناسبی برای یادگیری ماشین دارد برای مثال Tensorflow.js یکی از آنهاست که مستقیما بر روی مرورگر اجرا شده و امکانات مناسبی به توسعه‌دهندگان وب ارائه می‌دهد. هوش مصنوعی‌های تحت وب که بر روی مرورگر اجرا می‌شوند به شما در ساختن نسل بعدی ابزارهای مرورگر مبتنی بر هوش مصنوعی کمک کند.

Prolog

لوگو زبان برنامه نویسی پرولوگ

پرولوگ از دیگر زبان‌های برنامه نویسی قدیمی در این زمینه است. پرولوگ در سال 1972 ایجاد شد و با اینکه قدمت دارد اما همچنان از آن استفاده می‌شود به‌خصوص اگر از NLP استفاده شود. در زبان برنامه نویسی پرولوگ شما می‌توانید از پایگاه دانش به کمک حقایق، قوانین و اهداف پرس وجو کنید. سیستم منطقی پرولوگ، توانایی خوبی در اختصاص دادن مقادیر به کلمات و ترتیب دادن مجدد آنها برای تشکیل یک سوال را دارد.

Haskell

لوگو زبان برنامه نویسی Haskell

هسکل یک زبان برنامه نویسی انعطاف‌پذیر است که زمان مصرفی برای اشکال‌زدایی توسط این زبان بسیار کاهش یافته است. از دیگر جذابیت‌های این زبان برنامه نویسی، مدیریت کارآمد حافظه، شیوه‌های قابلیت استفاده مجدد کد است. ویژگی‌ای که باعث شده این زبان برنامه نویسی بین توسعه دهندگان هوش مصنوعی محبوب باشد این است که شما بیش از آنکه برنامه نویسی کنید در واقع باید فکر کنید.

زبان های برنامه نویسی نامناسب برای هوش مصنوعی

بعد از بررسی زبان های مناسب برای استفاده در حوزه هوش مصنوعی باید به این بپردازیم که از چه زبان های برنامه نویسی نباید برای هوش مصنوعی استفاده کنیم؟

زبان های برنامه نویسی که برای هوش مصنوعی مناسب نیستند

PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی محبوب بین توسعه دهندگان وب است اما این زبان به دلیل اینکه به اندازه کافی انعطاف‌پذیر یا قوی نیست، نمی‌تواند زبان مناسبی برای توسعه هوش مصنوعی باشد.

Ruby

Rubyزبان برنامه نویسی روبی ⚡️Ruby چیست+ویژگی ها و کاربردهازبان برنامه نویسی روبی ⚡️Ruby چیست+ویژگی ها و کاربردهااین مقاله عالی بررسی کرده زبان برنامه نویسی روبی (Ruby) چیست سپس ویژگی ها و کاربردهای زبان برنامه نویسی روبی و برنامه نویسی روبی در مقابل پایتون را بررسی کرده یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی وبزبان های برنامه نویسی تحت وب و طراحی سایت⚡️فرانت اند+بک اندزبان های برنامه نویسی تحت وب و طراحی سایت⚡️فرانت اند+بک انداین مقاله عالی به معرفی زبان های برنامه نویسی تحت وب و طراحی سایت پرداخته و انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب فرانت اند و بک اند را معرفی کرده است. این زبان برنامه نویسی در نمونه‌سازی مانند پایتون سریع نیست در نتیجه توسعه پروژه‌های هوش مصنوعی توسط این زبان برنامه نویسی بسیار زمان‌بر و نامناسب است.

C

زبان برنامه نویسی C زبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد یک زبان سطح پایین قدیمی است که همچنان بین مدیران سیستم (System Administrators) و طراح های سیستم‌های تعبیه شده (Embedded Systems) فراگیر است اما به دلیل پایین بودن سطح این زبان برنامه نویسی، برای هوش مصنوعی زبانی مناسب نیست.

Fortran

این زبان برنامه نویسی بیشتر برای دانشمندان محبوب است. Fortran زبانی بسیار دشوار برای یادگیری و استفاده است و خیلی از امکانات و ویژگی‌های مورد نیاز برای یک پروژه هوش مصنوعی را ارائه نمی‌کند.

درآمد و فرصت های شغلی برنامه نویسی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی، فرصت‌های شغلی ارزشمندی در غول‌های تکنولوژی مختلف در سراسر دنیا به‌وجود آورده است. برخی از عناوین شغلی مربوط به هوش مصنوعی در ادامه آمده‌اند:

اخیرا بازار کار هوش مصنوعی با سرعت بسیار باورنکردنی در حال گسترش است به‌طوری که می‌توان گفت متوسط درآمد سالانه برنامه نویسی هوش مصنوعی در برخی از کشورها، بسیار بیشتر از حقوق سالانه سایر مهندسی‌های موجود است. به‌طور کلی مهندسان هوش مصنوعی سالانه بیش از 100000 دلار حقوق دریافت می‌کنند. برای دانستن مزایا و معایب شغل برنامه نویسی به این سر بزنید.

جمع‌بندی

در این مقاله، به زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی را پرداختیم. زبان برنامه نویسی پایتون با قاطعیت بهترین گزینه برای استفاده در این زمینه است. هرچند جایگزین های دیگری هم مورد بررسی قرار گرفتند مانند پرولوگ و جولیا؛ همچنین زبان‌های برنامه نویسی‌ای که هیچ وقت نباید برای این کار به سراغشان برویم نیز مطرح شدند. برنامه نویسی هوش مصنوعی به عنوان یک شغل بسیار پردرآمد و پر از فرصت‌های شغلی در سراسر دنیا شناخته می‌شود.

زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟

1- زبان‌های برنامه نویسی سطح بالا هستند. 2- دارای مجموعه بزرگی از کتابخانه‌ها و فریم ورک‌های توسعه هوش مصنوعی هستند. 3- دارای منابع و مستندات عالی برای یادگیری هستند.

زبان برنامه نویسی هوش مصنوعی مناسب برای بازی سازی چیست؟

بهترین زبان برنامه نویسی برای این قسمت، C++ است. زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس از نظر سرعت و کارایی همیشه مورد توجه بازی‌سازان قرار داشته است. زبان برنامه نویسی دیگری مانند جاوا نیز در جایگاه دوم قرار دارد.

برای یادگیری هوش مصنوعی از کدام زبان برنامه نویسی شروع کنیم؟

برای شروع پایتون توصیه می‌شود. در واقع یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون بسیار آسان است و دارای سینتکس ساده‌ای است. در گام‌های بعدی می‌توان به سراغ سایر زبان‌های برنامه نویسی رفت.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام