رایگان: همین الان رتبه‌ ارشدت رو تخمین بزن! کافیه عضو این بات تلگرامی رایگان بشین و دقیق‌ترین تخمین از رتبه‌تون رو دریافت کنین.
عضویت در بات تخمین رتبه
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

زبان های برنامه نویسی تحت وب و طراحی سایت⚡️فرانت اند+بک اند

این مقاله عالی به معرفی زبان های برنامه نویسی تحت وب و طراحی سایت پرداخته و انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب فرانت اند و بک اند را معرفی کرده

امروزه فناوری به‌سرعت در حال رشد است و لزوم آشنایی با زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده بیش از پیش شده است. برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است در حوزه‌های مختلف اعم از برنامه نویسی اندروید، برنامه نویسی دسکتاپ و محبوب‌ترین آنها برنامه نویسی وب است که در ادامه به بررسی این حوزه و زبان‌های آن می‌پردازیم.

زبان برنامه نویسی چیست؟

در زندگی روزمره، ما از زبان فارسی برای ارتباط با دیگران استفاده می‌کنیم. زبان برنامه نویسی هم یک نوع زبان است که شما می‌توانید از طریق آن با کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است ارتباط برقرار کنید. زبان های برنامه نویسی مجموعه‌ای از دستورات هستند که برنامه نویس آنها را می‌نویسد و کامپیوتر نیز اجرایش می‌کند. هر زبان برنامه نویسی سینتکس، ساختار و قواعد خود را دارد که هر برنامه نویس برای اینکه بتواند درست با کامپیوتر ارتباط برقرار کند باید از این موارد پیروی کند.

زبان برنامه نویسی تحت وب چیست؟

به‌واسطه توسعه و گسترش وب جهان گستر یا همان World Wide Web که به‌اختصار WWW نام دارد، برنامه نویسی و توسعه نرم‌افزارها در سطح وب بسیار مورد استقبال قرار گرفته و امروزه اکثر برنامه‌ها مثل پیام‌رسان‌ها و … نسخه تحت وب نیز دارند. خیلی‌ها ممکن است اینترنت را با وب یکی در نظر بگیرند در حالی که این دو با هم تفاوت اساسی دارند. اینترنت یک شبکه بسیار بزرگ است که کامپیوترهای متفاوت از نقاط مختلف جهان به آن متصل شده‌اند؛ در حالی که وب یک سرویس بر روی شبکه اینترنت است که از پروتکل هایی مثل HTTPپروتکل http چیست؟ Http مخفف چیست و چگونه کار می‌کند؟پروتکل http چیست؟ Http مخفف چیست و چگونه کار می‌کند؟در این مقاله عالی توضیح داده که پروتکل http چیست و چگونه کار می‌کند، سپس به توضیح پروتکل Https پرداخته و در نهایت به بررسی تفاوت http و https پرداخته است یا HTTPS استفاده می‌کند بنابراین برنامه نویسی تحت وب یعنی توسعه نرم‌افزارهایی که از طریق وب قابل دسترسی باشند و بتوانند به کلاینت‌ها سرویس ارائه بدهند. فروشگاه‌های آنلاین و سایت‌های آموزشی نمونه‌هایی از برنامه نویسی تحت وب هستند. برای اینکه بتوانیم در سطح وب برنامه نویسی کنیم باید با انواع زبان های برنامه نویسی سطح وب آشنا شویم.

انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب

زبان های برنامه نویسی تحت وب متفاوت هستند و هر کدام برای یک کاربرد ساخته شده‌اند و مزایا و معایب خود را دارند. لازم به ذکر است که با هر زبان برنامه نویسی نمی‌شود برنامه نویسی تحت وب انجام داد و زبان باید امکانات لازم را برای برنامه نویسی در سطح وب را داشته باشد. در فرایند توسعه یک پروژه تحت وب، شما دو جز اصلی برای توسعه دارید که شامل:

مقایسه front end , backend

زبان‌های هر یک از این اجزا متفاوت است و حتی چون هر کدام از اینها امروزه بسیار تخصصی شده‌اند، هر فرد ممکن است بر اساس علاقه خود انتخاب کند که فقط در سمت Front-End کدنویسی کند یا Back-End.

زبان های برنامه نویسی فرانت اند (Front-End)

زبان های فرانت اند (Front-End) برای اجرا نیاز به سرور ندارند، بلکه آنها بر روی مرورگر شما اجرا می‌شوند.

HTML

لوگو زبان HTML

زبان HTMLزبان html چیست؟ اچ تی ام ال (HTML) چیست و چه کاربردی دارد؟زبان html چیست؟ اچ تی ام ال (HTML) چیست و چه کاربردی دارد؟این مقاله عالی به معرفی زبان html پرداخته سپس موارد چون : html چه کاربردی دارد؟ فایل html چیست؟ بررسی مزایا و معایب HTML، پرکاربرد ترین تگ های HTML پرداخته از کلمات Hyper Text Markup Language گرفته شده، این زبان را به‌عنوان زبان برنامه نویسی نمی‌شناسند و همانطور که از اسم آن پیداست این زبان یک زبان نشانه گذاری متن است. شما تمام فرم‌ها، دکمه‌ها، متن‌ها و هر عنصر دیگری که در صفحات سایت‌ها می‌بینید از طریق HTML نوشته شده و بدون HTML شما نمی‌توانید با کاربر ارتباط برقرار کنید.

CSS

CSS3 لوگو

زبان CSS از کلمات Cascade Style Sheet گرفته شده و کار آن شکل‌دهی و آراستن یک صفحه وب است. درواقع HTML امکانات کاملی برای رنگ و لعاب دادن به صفحات ندارد اما CSS می‌تواند به تمام عناصر در یک صفحه رنگ و لعاب بدهد و صفحه ما جذابیت خود را بدست آورد.

Javascript

لوگو زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت

زبان java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که بتوانید صفحاتتان را پویاتر کنید مثلا یک دکمه را به حرکت در بیاورید یا یک Transition برای صفحاتتان اعمال کنید. به‌دلیل محبوبیت این زبان و گسترش آن، تکنولوژی‌های فرانت دیگری از روی این زبان ساخته شده است که امروزه توسعه دهنده‌ها به‌صورت تخصصی با آنها کار می‌کنند. در زیر نمونه‌هایی از فریمورک (Framework) های جاوا اسکریپت را می‌بینید.

زبان های برنامه نویسی بک اند (‌Back-End)

زبان های بک اند (Back-End) برای اجرا نیاز به سرور دارند، البته شما می‌توانید روی کامپیوتر خودتان آنها را اجرا کنید ولی برای ارائه به بازار باید سرور یا هاست خریداری کنید. در ادامه به تعدادی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی Back-End اشاره می‌کنیم.

Java

لوگو زبان برنامه نویسی جاوا

زبان جاواجاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های جاوا (java) از 0تا100جاوا یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، مبتنی بر کلاس و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است، زبان برنامه نویسی جاوا شبیه ++C است یکی از زبان های برنامه نویسی با سابقه طولانی است که از سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده الهام گرفته است. جاوا نسخه‌های متفاوتی دارد، نسخه‌ای که برای توسعه سمت وب استفاده می‌شود Java EE یا Java Enterprise Edition است که البته این نام از حدود دو سال پیش به Jakarta EE تغییر کرد.

Python

لوگو زبان برنامه نویسی پایتون

زبان پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته یک زبان متن بازاوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ این صفحه عالی به بررسی این موارد و همچنین تاریخچه نرم افزار متن باز و نحوه به کارگیری متن باز در توسعه نرم افزار پرداخته است است و به‌دلیل سادگی و خوانایی بالا امروزه یکی از ترندهای جهانی است. خود پایتون به تنهایی قابل اجرا روی وب نیست و باید با استفاده از فریم‌ورک‌هایی مثل Django یا Flask به توسعه برنامه های وب پرداخت.

Javascript

لوگو زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت

زبان java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده را در دسته زبان های Front-end دیدیم، ولی جالب است بدانید یکی از دلایل محبوب بودن این زبان این است که با این زبان شما می‌توانید هم سمت Front-end و هم سمت Back-end کدنویسی کنید. جاوا اسکریپت در ابتدا که ارائه شد فقط برای اجرا روی مرورگر بود اما به مرور وقتی پیشرفت کرد و محبوب شد، توسعه دهندگان تصمیم گرفتند که نسخه سرور آن را هم توسعه دهند. نام نسخه سرور آن Node.jsNode js چیست؟ - نود جی اس چه کاربردی دارد؟ 0 تا 100 nodejsNode js چیست؟ - نود جی اس چه کاربردی دارد؟ 0 تا 100 nodejsاین مقاله عالی به معرفی نود جی اس (Node js) پرداخته سپس بررسی کرده که Node.js چگونه کار می کند؟ همچنین کاربردها و مزایای nodejs را بیان کرده است است که می‌توانید با استفاده از آن، برنامه نویسی سمت بک اند (Back-end) را نیز انجام دهید.

PHP

لوگو زبان برنامه نویسی PHP

زبان PHP یک زبان اسکریپتی و منبع باز است که فقط برای توسعه برنامه های وب و بعضی از CMSها مثل وردپرس با این زبان ساخته شده‌اند.

C#

لوگو زبان برنامه نویسی C#

زبان C#سی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهسی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهاین صفحه عالی بررسی کرده که سی شارپ چیست و تاریخچه سی شارپ، محیط و ابزارهای سی شارپ، ویژگی های سی شارپ، مزایای سی شارپ و کاربرد و بازار کار سی شارپ را گفته یک زبان شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه پیدا کرده است. در ابتدا این زبان برای توسعه برنامه‌های ویندوزی بود اما به مرور توسعه پیدا کرد و امروزه از این زبان علاوه بر وب برای برنامه نویسی اندرویدبرنامه نویسی اندروید چیست؟برنامه نویسی اندروید چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که برنامه نویسی اندروید چیست؟ و چرا باید برنامه نویسی اندروید را یاد بگیریم؟ و روش های کسب درآمد برنامه نویسی اندروید را بررسی کرده ، لینوکس و … نیز استفاده می‌شود.

انتخاب توسعه دهنده فرانت اند یا بک اند؟

اگر شما علاقه به طراحی صفحات وب دارید و دوست ندارید درگیر پیاده‌سازی الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد یا پایگاه دادهپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ این مقاله به بررسی این موضوع و همچنین انواع پایگاه داده، کاربردهای پایگاه داده، محبوب ترین پایگاه های داده و اجزای اصلی پایگاه داده پرداخته شوید Front-End گزینه مناسبی است، که در این صورت شما باید به زبان های HTML ٬ CSS و جاوا اسکریپت مسلط باشید و همچنین در یک یا چند تا از تکنولوژی‌های جاوا اسکریپت مثل انگولار یا ری اکت تخصص پیدا کنید اما اگر علاقه به پیاده‌سازی الگوریتم و کار کردن با پایگاه داده را دارید باید بر اساس علاقه‌تان با یکی از زبان های بک اند (Back-End) که در بالا اشاره کردیم کار کنید. لازم به ذکر است که از نظر درآمد و موقعیت های کاری هر دو حوزه Front-End و Back-End برای کار در بازار کار مناسب هستند.

انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی تحت وب

در اینجا 4 معیار پیشنهادی را برای انتخاب زبان مناسب را بررسی می‌کنیم.

بالاترین حقوق

میزان حقوق زبان های برنامه نویسی در کشور های مختلف ممکن است فرق داشته باشد. شما می‌توانید این اطلاعات را در سایت های کاریابی معتبر ایرانی بررسی کنید.

محبوب‌ترین

خیلی مهم است که شما زبانی را انتخاب کنید که محبوب باشد، زیرا زبان های محبوب در شرکت های بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرند و در نتیجه موقعیت های کاری بیشتری دارند. شما می‌توانید محبوب ترین زبان های برنامه نویسیمعرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳این صفحه فوق العاده به معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳ پرداخته. همچنین در هر یک از این زبان‌ها به معرفی بهترین پلتفرم آن، فریم ورک های برتر آن و بهترین کتابخانه های آن پرداخته را از طریق دو سایت زیر بررسی کنید.

تقاضای آینده برای آن زبان

شاید زبان برنامه نویسی که امسال محبوب است سال دیگه محبوب نباشد زیرا سال به سال نیازها و خواسته‌ها تغییر می‌کنند و شما باید زبانی را انتخاب کنید که بتوانید سال ها در آن فعالیت کنید. در سایت Coding Dojo آماری ارائه شده که زبان‌هایی که در آینده تقاضا دارند را نشان داده شده است.

یادگیری آسان

یادگیری آسان زبان باعث می‌شود که شما زودتر بتوانید در آن زبان به مهارت برسید. البته باید به این نکته توجه کنید که فرایند یادگیری حتی با ساده‌ترین زبان یک فرایند زمان‌بر است، پس باید صبور باشید و بسیار تمرین کنید.

منابع آموزشی برای زبان‌های برنامه‌نویسی وب کدامند؟

شما به عنوان یک برنامه نویس باید بتوانید زبان انگلیسی خود را تقویت کنید زیرا بسیاری از مشکلات و سوالات شما که در هر زبان برنامه نویسی پیش می‌آید در سایت‌های انگلیسی زبان می‌توانید پاسخ دقیق‌تری برای آن پیدا کنید. در صفحه معرفی بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی رایگانمعرفی بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی رایگان 2023معرفی بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی رایگان 2023این مقاله عالی به معرفی معرفی بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی رایگان خارجی و ایرانی پرداخته، همچنین به معرفی سایت های یادگیری آنلاین برنامه نویسی پرداخته 2023 شما می‌توانید سایت های آموزش برنامه نویسی را بررسی کنید.

جمع‌بندی

برنامه نویسی وب یکی از حوزه‌های محبوب در زمینه برنامه نویسی هست، که توسعه دهندگان در این حوزه به توسعه نرم ‌فزارهایی می‌پردازند که از طریق وب به کاربرانشان سرویس می‌دهند. به‌طور کلی در یک پروژه وب دو جز Front-end و Back-end وجود دارد که فرانت لایه‌ای است که با کاربر در ارتباط است و بک لایه‌ای است که درخواست‌های کاربر را پردازش می‌کند.

آیا برای یادگیری زبان برنامه نویسی نیاز هست کلاس زبان برویم؟

لزومی ندارد. شما سعی کنید سوال‌هایی که برایتان پیش می‌آید را به‌صورت انگلیسی سرچ کنید و یا دوره‌های انگلیسی زبان ببینید شاید در ابتدا سخت باشد ولی کم کم راه می‌افتید. البته اگر پایه زبان انگلیسی‌تان صفر است بهتر است در ابتدا کمی روی زبان انگلیسی‌تان کار کنید.

آیا می‌شود هم در هر دو حوزه فرانت اند و بک اند کار کرد؟

بله، می‌توانید. اصطلاحا به این نوع توسعه دهنده ها، Full Stack Developer می‌گویند و قطعا نیاز هست که زمان بیشتری را صرف کنید تا بتوانید به این تسلط در هر دو زمینه برسید.

می‌توانم چند زبان برنامه نویسی تحت وب را یاد بگیرم؟

بله٬ اما ترجیحا اگر روی یک زبان کار کنید بهتر است زیرا هر کدام از آنها دنیایی برای خودشان دارند و وقتی شما بیش از یک زبان را بخواهید فرا بگیرید باید زمانتان را تقسیم بندی کنید که مورد باعث می‌شود دیرتر به تخصص لازم برسید. در موقعیت‌های کاری که در شرکت‌های معتبر است از شما هم بیش از یک زبان انتظار ندارند، اگر از هم انتظار داشته باشند در حد آشنایی هست.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200