مسیر رتبه‌برترشدن در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

سرفصل های کنکور ارشد فناوری اطلاعات (آی تی)

سرفصل های کنکور ارشد فناوری اطلاعات یا همان کنکور ارشد آی تی در این صفحه عالی معرفی شده است، سر فصل هر درس کنکور ارشد آی تی بصورت جداگانه معرفی شده است

بعد از پایان‌یافتن مقطع کارشناسی رشته فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. (IT)، بسیاری از دانشجویان می‌خواهند در مقطع بالاتر این رشته؛ یعنی کارشناسی ارشد آی‌تیمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، در این صفحه به بررسی این موضوعات پرداخته شده  به ادامه تحصیل بپردازند. از جمله مهم‌ترین چالش‌هایی که این دانشجویان با آن مواجه می‌‎شوند مبحث کنکور و سوالات مربوط به آن و همچنین سرفصل های دروس کنکور آی تی است. باتوجه‌به اینکه قبول‌شدن در دانشگاه‌های دارای رتبه بالای کشور نیازمند پاسخ به تعداد سوالات بالایی در کنکور است، در نتیجه اهمیت مباحث مربوط به سرفصل‌ها و جزئیات درس‌ها بیش‌ازپیش زیاد می‎‌شود. در این مقاله قصد داریم تا به سرفصل های دروس کنکور ارشد فناوری اطلاعات بپردازیم. ابتدا نیاز است تا با گرایش‌ها و دسته‌بندی دروس مختلف آشنا شویم.

دروس کنکور ارشد فناوری اطلاعات

آزمون کنکور ارشد رشته آی تی از 10 درس تشکیل شده است که در قالب 4 مجموعه درس با ضرایب مختلف قرار گرفته است که باتوجه‌به گرایش موردنظر این ضرایب مختلف است. در جدول زیر انواع دسته‌بندی‌های درس‌ها به‌علاوه درس‌های مورد آزمون در کنکور را مشاهده می‌کنید:

دستهدروس مربوط به دسته
1 زبان عمومی و تخصصی انگلیسی
2 ساختمان‌های گسسته - ساختمان داده‌ها - طراحی الگوریتم – مهندسی نرم‌افزار - شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است 
3 اصول و مبانی مدیریت
4 اصول طراحی پایگاه داده‌ها - هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیدرس هوش مصنوعیاین صفحه عالی به معرفی درس هوش مصنوعی از جمله پیش نیازهای درس هوش مصنوعی، سرفصل و منابع درس هوش مصنوعی و فیلم‌های آموزشی درس هوش مصنوعی پرداخته شدهسیستم عاملمعرفی درس سیستم عامل – بهترین آموزش درس سیستم عامل در کشورمعرفی درس سیستم عامل – بهترین آموزش درس سیستم عامل در کشوردرس سیستم عامل در این صفحه معرفی شده، همچنین بهترین آموزش درس سیستم عامل در کشور را می‌توانید در این صفحه تهیه کنید، فصول و مراجع سیستم عامل نیز بررسی شده 

رشته فناوری اطلاعات در مقطع ارشد دارای 7 گرایش است:

  1. فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. (بدون گرایش)
  2. تجارت الکترونیکیرشته تجارت الکترونیکرشته تجارت الکترونیکتجارت الکترونیک دربرگیرنده هرگونه تجارت و تعامل مدیریتی است که با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت می‌گیرد.
  3. مدیریت سیستم های اطلاعاتیمدیریت سیستم های اطلاعاتیمدیریت سیستم های اطلاعاتیدر گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی هدف تربیت متخصصانی با قابلیت شناسایی نیاز برای سیستم های اطلاعاتی و نیز قابلیت طراحی و مدیریت ایجاد سیستم های اطلاعاتی جهت استفاده در سازمان های در حال حرکت به سوی استفاده فناوری اطلاعات می‌باشد.
  4. سیستم‌ های تکنولوژی اطلاعات (ITS)تکنولوژی اطلاعاتتکنولوژی اطلاعاتشته مهندسی تکنولوژی اطلاعات بر پایه ارتقاء دانش و توانمند سازی کارشناسان ارشد در اداره، هدایت و پیاده‌سازی موثر بر امر توسعه تکنولوژی‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی سازمان‌ها بنا شده و به تربیت دانشجو می‌پردازد
  5. سامانه های شبکه ایسامانه های شبکه ایسامانه های شبکه ایرایش سامانه‌های شبکه‌ای رشته علمی جدیدی است که به دنبال یافتن الگوریتم‌ها و ابزارهای شناخت رفتار انواع شبکه اعم از شبکه‌های مهندسی، اطلاعاتی، فناوری، زیستی، شناختی، معنایی، اجتماعی و غیره می‌باشد.
  6. سیستم های چند رسانه ایسیستم های چند رسانه ایسیستم های چند رسانه ایمالتی مدیا دانش انجام دادن کاری با استفاده از علوم کامپیوتری و صنعت تبلیغات است که رویکرد آن استفاده از عناصر صوت و تصویر با قابلیت‌های انیمشن و متحرک سازی برای انتقال یک مفهوم در جهت یک هدف خاص می‌باشد.
  7. معماری سازمانیمعماری سازمانیمعماری سازمانیاین نقشه از سازمان که حاوی اطلاعات افراد، فرآیندها، مکان‌ها و دیگر ابعاد و خصوصیات سازمان است با عنوان "معماری سازمانی" مطرح می‌شود

سرفصل های دروس مختلف کنکور ارشد آی تی

در این بخش قصد داریم به بررسی سرفصل های کنکور ارشد آی تی که در قسمت قبل معرفی شدند بپردازیم. توجه شود که کتب درسی انتشارات مختلف ممکن است دارای تفاوت‌های جزئی در سرفصل‌ها باشد که جای نگرانی نیست؛ زیرا تفاوت تنها در عنوان فصل‌ها است و محتوای تمامی کتب درسی مربوط به کنکور کارشناسی ارشد یکسان و بر طبق سرفصل‌های اعلام شده توسط وزارت علوم است.

سرفصل های درس آی تی

سرفصل های درس ساختمان های گسسته

درس ساختمان های گسسته یکی از دروس کارشناسی رشته های مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است، علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. و فناوری اطلاعات است که در مورد ریاضیات گسستهجامع ترین آموزش درس ریاضی گسستهجامع ترین آموزش درس ریاضی گسستهدرس ریاضیات گسسته به معرفی مباحثی نظیر شمارش و احتمال، استدلال و برهان خلف، نظریه اعداد، منطق ریاضی، روابط بازگشتی، روابط و نظریه‌ گراف می‌پردازد. از آن رو که در عصر کنونی ریاضی گسسته بطور گسترده‌ در رشته کامپیوتر و برنامه نویسی استفاده می‌شود در این صفحه به معرفی و بررسی درس ریاضی گسسته پرداخته شده است و ترکیباتی همراه با مفاهیم کامپیوتری مانند ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است بحث می‌کند. سرفصل های درس ساختمان های گسسته عبارت‌اند از:

سرفصل های درس ساختمان داده ها

از جمله درس‌های مهم در رشته مهندسی فناوری اطلاعات و همچنین مهندسی کامپیوتر می‌توان به درس ساختمان دادهآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است اشاره کرد که حول مفاهیم انواع ساختار‌های ذخیره‌سازی و اندازه‌گیری میزان پیچیدگی آنها از لحاظ زمانی و فضایی می‌گردد. سرفصل های درس ساختمان داده ها عبارت‌اند از:

سرفصل های درس طراحی الگوریتم

در درس طراحی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است. به انواع روش‌های حل مسئله و ساده‌سازی مسائل پیچیده کامپیوتری پرداخته می‌شود؛ همچنین درس ساختمان داده‌ها پایه این درس است. سرفصل های درس طراحی الگوریتم عبارت‌اند از:

سرفصل های درس مهندسی نرم ‌افزار

درس مهندسی نرم افزار به کاربرد علمی و سیستماتیک و همچنین راه‌اندازی و نگهداری نرم‌افزار می‌پردازد و جزء دروس رشته مهندسی آی تی است. کتاب مرجع این درس کتاب راجر اس. پرسمن است و سرفصل‌های این درس نیز عبارت‌اند از:

یک شخص در حال کار با سیستم

سرفصل های درس شبکه های کامپیوتری

در درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است به معماری کلی و اساسی شبکهمعرفی و بررسی رشته شبکه های کامپیوتریمعرفی و بررسی رشته شبکه های کامپیوتریرشته شبکه های کامپیوتری یکی از رشته های مقطع ارشد کامپیوتر است، در این صفحه مواردی همچون دروس ارشد شبکه های کامپیوتری، بازار کار رشته شبکه های کامپیوتری، ظرفیت این رشته در دانشگاه‌های دولتی بررسی شده است و اینترنت که از 7 لایه انتزاعی تشکیل شده است پرداخته می‌شود. سرفصل های درس شبکه‌ های کامپیوتری عبارت‌اند از:

سرفصل های درس اصول و مبانی مدیریت

درس اصول و مبانی مدیریت از جمله درس‌هایی است که در کنکور ارشد رشته آی تی مطرح می‌شود. تعداد تست‌های مطرح شده از این درس نسبتاً بالا است (20 تست) اما ضریب آن 1 است. فصل‌های مربوط به این درس ممکن است باتوجه‌به انتشارات مختلف از 6 فصل تا 15 فصل متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی می‌توان گفت سرفصل های اصلی درس اصول و مبانی مدیریت عبارت‌اند از:

سرفصل های درس اصول طراحی پایگاه داده ها

درس پایگاه دادهدرس پایگاه داده ⚡️ پایگاه داده کنکور ارشد کامپیوتر و آی تیدرس پایگاه داده ⚡️ پایگاه داده کنکور ارشد کامپیوتر و آی تیاین مقاله عالی توضیح داده که درس پایگاه داده چیست و چه کاربردهایی دارد و منابع و سرفصل های درس پایگاه داده در آزمون کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی را بررسی کرده از جمله دروسی است که دانشجویان مهندسی IT در مقطع کارشناسی آن را پاس می‌کنند. این درس در مورد مبانی و اصول طراحی منطقی و فیزیکی پایگاه‌داده بحث می‌کند. همچنین نحوه بهینه‌سازی پایگاه داده‌ها از موارد دیگری است که در این درس مطرح می‌شود. سرفصل های درس اصول طراحی پایگاه داده‌ عبارت‌اند از:

درس پایگاه داده

سرفصل های درس هوش مصنوعی

از دیگر درس‌هایی که در کنکور ارشد رشته آی تی مطرح می‌شود، درس هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است است. در این درس به مباحث تئوری و اولیه هوش مصنوعی، انواع روش‌های جستجو، مسائل ارضای محدودیت و عامل‌های هوشمند و منطقی پرداخته می‌‎شود. این درس که در واقع جزء دروس مقطع کارشناسی رشته های کامپیوتری است، همان 7 فصل اول کتاب راسل است. سرفصل های درس هوش مصنوعی عبارت‌اند از:

سرفصل های درس سیستم های عامل

در درس سیستم عاملسیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟سیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل (Operating System|OS) به زبان ساده پرداخته، همچنین بررسی کرده که چرا باید از سیستم عامل استفاده کنیم ، دانشجویان در مورد نحوه کارکردن و اجزاء مختلف سیستم‌عامل می‌آموزند و با انواع روش‌های مدیریت حافظهمدیریت حافظه در برنامه نویسی ⚡️ سه سطح مهم در مدیریت حافظهمدیریت حافظه در برنامه نویسی ⚡️ سه سطح مهم در مدیریت حافظهاین مقاله عالی سه سطح مهم در مدیریت حافظه یعنی مدیریت حافظه در سطح سخت‌افزار، مدیریت حافظه در سطح سیستم عامل و مدیریت حافظه در سطح برنامه را معرفی کرده و مدیریت بن‌بست و همچنین با نحوه فعالیت موازی پردازندهپردازنده (CPU) چیست؟ بررسی انواع، وظایف و کاربردهاپردازنده (CPU) چیست؟ بررسی انواع، وظایف و کاربردهاسی پی یو قلب کامپیوتر و کامپیوتر قلب دنیای کنونی است، بنابراین در این صفحه به معرفی و بررسی سی‌پی‌یو یا همان پردازنده مرکزی (CPU) پرداخته‌ شده، و بطور کامل توضیح داده‌ایم که CPU از چه بخش هایی تشکیل شده و هر بخش چه وظایف و مشخصاتی دارد. مرکزی و حافظهحافظه در کامپیوتر، همه چیز در مورد حافظه در معماری کامپیوترحافظه در کامپیوتر، همه چیز در مورد حافظه در معماری کامپیوتردر این مقاله به بررسی کامل حافظه در کامپیوتر، انواع حافظه در کامپیوتر، کش، روش‌های آدرس دهی کش، نگاشت آدرس و موارد دیگر می‌پردازیم اصلی آشنا می‌‎شوند. سرفصل های درس سیستم های عامل عبارت‌اند از:

جمع‌بندی

باتوجه‌به اینکه قبول‌شدن در دانشگاه‌ های برتر ایرانرتبه بندی دانشگاه های ایرانرتبه بندی دانشگاه های ایرانتقریبا تمامی دانشجویان و دانش‌آموزان در دوران تحصیل و به خصوص در هنگام انتخاب رشته می‌خواهند بدانند که بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب چه دانشگاه‌هایی هستند، برای پاسخ به این پرسش در این صفحه رنکینگ دانشگاه های ایران در جهان را از نگاه نظام‌های رتبه بندی معتبر بررسی کرده‌ایم نیازمند دانش دقیق در مورد دروس مورد آزمون در کنکور است، در این مقاله به طور جامع به دسته‌بندی دروسی که در آزمون کنکور کارشناسی‌ ارشد رشته فناوری اطلاعات یا آی تی مطرح می‌شود پرداخته شد و تمامی سرفصل های کنکور ارشد آی تی را ذکر کردیم.

آیا ارزش تمامی فصول درس‌های مختلف کنکور مشابه یکدیگر هستند؟

خیر. ارزش هر درس و تعداد سؤالاتی که از هر درس در آزمون کنکور ارشد رشته آی تی مطرح می‌‎شود متفاوت است که می‌توانید در صفحه بودجه‌ بندی کنکور ارشد آی تیبودجه بندی کنکور ارشد فناوری اطلاعاتبودجه بندی کنکور ارشد فناوری اطلاعاتدر زیر تعداد سوالات فصل‌های هر درس طی 13 سال اخیر در کنکور ارشد فناوری اطلاعات مشخص شده است با جزئیات آن‌ها را بررسی کنید.

آیا فصل‌های کتب درسی مربوط به کنکور ارشد دقیقاً مشابه با فصول ذکر شده در این مقاله است؟

با اینکه محتوای کلی کتب درسی مشابه یکدیگر هستند؛ اما ممکن است در کتاب‌های مختلف تفاوت‌هایی در تیتر سرفصل‌ها وجود داشته باشد. البته این تفاوت‌ها اساسی نیستند و قابل‌چشم‌پوشی هستند.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (4 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام