برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

کدام رشته کامپیوتر بهتر است

این صفحه عالی بررسی کرده که کدام رشته کامپیوتر بهتر است و انواع گرایش های رشته کامپیوتر و مزایا و معایب هر یک و بازار کار هر گرایش را بررسی کرده است

همان‌طور که می‌دانید، امروزه بسیاری از کارهای مهم و یا پیش‌ پا افتاده‌ی زندگی ما به تکنولوژی گره خورده است و خواه یا ناخواه به ابزارهای دیجیتالی وابسته هستیم. با وجود فناوری‌های پیشرفته، نیاز به افراد متخصص و حرفه‌ای وجود دارد تا سیستم‌ها، سرورها و نرم‌افزارها بتوانند به کارشان ادامه دهند. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد علاقه‌مند به رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوتردر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی رشته کامپیوتر، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخته‌ شده است هستید حتماً تا به حال از خود پرسیده‌اید که "کدام گرایش رشته کامپیوتر بهتر است؟" ما در این مقاله سعی کرده‌ایم برای رسیدن به پاسخ این سوال، به شما اطلاعات خوبی بدهیم.

انواع گرایش های رشته کامپیوتر

قبل از این که گرایش های رشته کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتربا توجه به اینکه در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در دنیا و کشور است و در سال‌های اخیر اکثر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی این رشته را انتخاب می‌کنند در این صفحه بصورت دقیق گرایش هاي ارشد مهندسي کامپيوترمعرفی شده است را بررسی کنیم، ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که این رشته جذاب و رو به رشد در جهان، چقدر تقاضا دارد. با توجه به آمار منتشر شده از سوی وزارت کار آمریکا، برآورد می‌شود که نیاز به مشاغل مربوط به کامپیوتر و فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. در دهه‌ی آینده با افزایش 13 درصدی روبرو خواهد بود، در حالی که نرخ رشد دیگر مشاغل حدود 7 درصد است.

گرایش مهندسی نرم افزار

رشته مهندسی نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزاررشته نرم افزار یکی از گرایش های مقطع لیسانس و ارشد کامپیوتر است، در این صفحه رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه و ارشد نرم افزار توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده شاخه‌ای از علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. است که با طراحی، توسعه و تست و نگهداری نرم افزارهای کاربردی، بازی‌های رایانه‌ای، سیستم عاملسیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟سیستم عامل چیست به زبان ساده، چرا باید از OS استفاده کنیم؟این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل (Operating System|OS) به زبان ساده پرداخته، همچنین بررسی کرده که چرا باید از سیستم عامل استفاده کنیم ، سیستم‌های کنترل شبکه و... سر و کار دارد. با پیشرفت سریع تکنولوژِی، نیاز به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار هم در حال افزایش است و تقریباً در هر صنعتی از جمله مشاغل بزرگ و کوچک، سازمان‌های دولتی و... فرصت‌های شغلی مناسبی وجود دارد. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها به سمت استخدام مهندسان نرم افزار به‌صورت دورکاری و کار در خانه روی‌ می‌آورند که باعث افزایش انعطاف‌پذیری برای ورود به این حوزه است.

برخی از عناوین شغلی رایج برای مهندسان نرم افزار عبارتند از:

مهندسان نرم‌افزار با استفاده از زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده، پلتفرم‌ها و معماری‌های مختلف، به توسعه‌ی بازی‌های رایانه‌ای تا سیستم‌های کنترل شبکه می‌پردازند و علاوه بر ساختن سیستم‌های مورد نظر خود، نرم‌افزارهای ساخته شده توسط دیگر مهندسان را آزمایش، بهبود و نگهداری می‌کنند. مهندسان نرم‌افزار برای کمک به حل مشکلاتی که افراد مختلف با آن مواجه هستند، نرم‌افزار طراحی می‌کنند که این امر مستلزم داشتن دو مهارت فنی و نرم است.

گرایش مهندسی نرم افزار در رشته کامپیوتر

به‌طور کلی دانش و مهارت‌های فنی مورد نیاز، عبارتند از:

سایر مهارت‌های مفید مورد نیاز برای مهندس نرم‌افزار، عبارتند از:

گرایش مهندسی سخت افزار

مهندسان سخت افزار به طراحی و توسعه سیستم‌های کامپیوتری و اجزای فیزیکی آنها می‌پردازند. در بسیاری از پروژه‌های سفارشی، نیازهای توسعه سخت افزارسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده است و نرم‌افزار همپوشانی دارند که باعث ایجاد زمینه‎‌ی همکاری مهندسان نرم‌افزار و سخت‌افزار و توسعه‌دهندگان می‌شود تا از سازگاری یکپارچه، اطمینان حاصل کنند. مهندسان سخت‌افزار روی سیستم‌های کامپیوتری، قطعات و محصولات کامپیوتری کار می‌کنند و از وظایف اصلی آنها آزمایش، اصلاح و محصولاتی است که می‌سازند. در ادامه مهارت‌های نرم و سخت مشترک میان بسیاری از مهندسان کامپیوتر موفق از جمله مهندسان سخت افزار را توضیح می‌دهیم.

سخت افزار کامپیوتر

برخی از مهارت‌های نرم برای مهندسان سخت‌افزار عبارتند از:

تفکر تحلیلی

مهندسان با طراحی، ساخت، آزمایش و عیب‌یابی سخت‌ا‌فزار کامپیوتر، عملکرد قطعات سیستم را بررسی می‌کنند.

خلاقیت

این متخصصان باید دانش قبلی را با تخیل خود تزریق کنند تا بتوانند امکانات و روش‌های جدید را تصور کنند.

مهارت های ارتباطی

مهندسان سخت‌افزار بسته به شرکت، موقعیت و پروژه خود، به تنهایی یا به‌صورت تیمی کار می‌کنند و باید از طریق نوشتن و صحبت با مهندسان نرم‌افزار، تکنسین‌ها و مشتریان ارتباط برقرار کنند.

حل مسئله

مهندسان سخت‌افزار باید بدانند که چگونه مشکلات مربوط به سخت‌افزار را شناسایی و برطرف کنند. این متخصصان کار خود را آزمایش و عیب‌یابی می‌کنند تا راه حل‌ها و به‌روزرسانی‌ها را ارائه دهند.

برخی از مهارت‌های سخت کلیدی برای مهندسان سخت‌افزار عبارتند از:

طراحی به کمک کامپیوتر

مهندسان کامپیوتر به‌طور گسترده از پلتفرم‌های CAD برای تجسم طرح‌ها و نمونه‌های اولیه استفاده می‌کنند.

زبان های محاسباتی

مهندسان سخت‌افزار اغلب از زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا مانند Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد و زبان C++‎برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده استفاده می‌کنند. کار آنها شامل یک کلاس منحصر‌به‌فرد از زبان‌ها است که به عنوان زبان‌های توصیف سخت افزار (HDL) شناخته می‌شوند.

طراحی مدار

مهندسی کامپیوتر به شدت بر طراحی و ادغام مدارهای کامپیوتری در سیستم‌های مادر تمرکز دارد. طراحی مدار پیشرفته و مهارت‌های توسعه از نیازهای بسیاری از کارفرمایان است.

گرایش فناوری اطلاعات (IT)

فناوری اطلاعات یکی دیگر از شاخه‌های مهم کامپیوتر است که به‌سرعت در حال رشد است و موقعیت‌های شغلی نسبتاً امنی را برای افرادی با حداقل مدرک لیسانس که مهارت‌های فنی قوی وهمچنین علاقه‌مند به جمع‌آوری اطلاعات وتفسیر داده‌ها هستند را ارائه می‌کند. فناوری اطلاعات شامل کلیه نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مورداستفاده در ایجاد، ذخیره‌ و دسترسی به اطلاعات است. بیشتر مشاغل درزمینه IT مستلزم انجام وظایف عملیاتی و طراحی مرتبط با برنامه‌های کاربردی نرم‌افزاری، شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است، و قطعات سخت‌افزاری کامپیوتر است.

مهندس برنامه نویس آقا

برخی از مشاغل مرتبط با فناوری اطلاعات عبارتند از:

افرادی که تمایل به فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات را دارند باید تفکر انتقادی و مهارت‌های منطقی را در خود به خوبی رشد دهند.

کدام رشته کامپیوتر برای شما مناسب است؟

برای این که بتوانید به درستی تصمیم بگیرید که کدام شاخه از رشته کامپیوتر را انتخاب کنید، لازم است به موارد زیر توجه کنید:

هدف شغلی خود را انتخاب کنید

قبل از تصمیم‌گیری در مورد یکی از گرایش‌های رشته‌ کامپیوتر، مهم است که اهداف شغلی خود را تعیین کنید. ابتدا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید در کجا کار کنید و چه کاری را انجام دهید. ترجیح می‌دهید به تنهایی کار کنید یا با مردم؟ بهترین راه برای پاسخ به این سوال‌ها این است که نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید و مسیری را که می‌خواهید طی کنید را در نظر بگیرید.

میزان درآمدی که انتظار دارید

شما می‌خواهید در شغلی کار کنید که دوست دارید و منصفانه است که انتظار دستمزد خوب داشته باشید. باید به این پرسش پاسخ دهید که می‌خواهید از چه سطح زندگی‌ای لذت ببرید و کجا زندگی کنید؟ همچنین باید آینده را نیز در نظر بگیرید و مواردی که برای خوب زندگی کردن در نظر دارید را تعریف کنید.

علاقه‌مندی‌های خود را در نظر بگیرید

فهرستی از موارد مورد علاقه خود تهیه کنید؛ برای مثال، اگر دید خوبی به طراحی و جزئیات دارید، طراحی بازی می‌تواند یک حرفه عالی باشد یا یک ذهن تحلیلی می‌تواند در هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است، تجزیه و تحلیل داده‌ها یا تئوری محاسباتی به‌خوبی به شما خدمت کند.

آینده رشته کامپیوتر

با وابستگی روزافزون ما به فناوری و اینترنت در حال رشد، آینده رشته کامپیوتربررسی آینده رشته کامپیوتر - آینده شغلی رشته کامپیوتر چیستبررسی آینده رشته کامپیوتر - آینده شغلی رشته کامپیوتر چیستاین مقاله به بررسی آینده رشته کامپیوتر و اینکه آینده شغلی رشته کامپیوتر چیست پرداخته است. هر آنچه در مورد آینده رشته کامپیوتر بخواهید در این صفحه آورده شده روشن است و کار در این حوزه، آینده درخشانی را برای شما ایجاد می‌کند که می‌تواند به رشد و پیشرفت شما نیز منجر شود. تقریباً در هر صنعتی، چه در سازمان‌های بزرگ و چه در سازمان‌های کوچک به افراد متخصص حوزه کامپیوتر نیاز است. سرعت بالای پیشرفت فناوری، بیان‌گر این است که رشته کامپیوتر همچنان تا سال‌های زیادی به عنوان یک رشته ترند باقی خواهد ماند و مشاغل زیادی را ایجاد و نیز درگیر خواهد کرد.

بازار کار رشته کامپیوتر چگونه است؟

همان‌طور که در متن اشاره کردیم، فرصت‌های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر وجود دارد که روز به روز هم بیشتر می‌شوند. فردی که وارد این حوزه می‌شود باید اطلاعات خود را به‌روز نگه دارد و علاوه بر دروس دانشگاهی، مهارت‌های مورد نیاز شاخه مورد نظر خود را فراگیرد تا به یک متخصص تبدیل شود و بتواند از تخصص خود به درآمد خوبی برسد. برای یک مهندس کامپیوتر فرصت‌های شغلی متنوعی در سازمان‌های دولتی یا شرکت‌های خصوصی فراهم است؛ همچنین مهندسین کامپیوتر با توجه به علایق خود، می‌توانند از فرصت شغلی فریلنسری در حوزه‌هایی مانند طراحی سایت، برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است، تولید محتوا و سئو و... استفاده کنند.

جمع بندی

دامنه رشته‌های کامپیوتر گسترده و هیجان انگیز است! این احتمال وجود دارد که در حال حاضر برخی از مهارت‌ها را داشته باشید که می‌توانند به شما، در راه رسیدن به یک حرفه قوی کمک کنند. چالشی که احتمالاً با آن روبه‌رو هستید، تعیین این است که کدام رشته برای آن مهارت‌ها و علایق شما مناسب‌تر است. ما در این مقاله به معرفی سه شاخه مهم رشته کامپیوتر از جمله نرم افزار، سخت افزار و فناوری اطلاعات پرداختیم. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره رشته کامپیوتر، می‌توانید دیگر مقالات سایت را مطالعه کنید.

انواع گرایش های رشته کامپیوتر چیست؟

رشته کامپیوتر گرایش‌های متنوعی دارد که در مقطع کارشناسی بر سه گرایش نرم‌افزار، سخت‌افزار و فناوری اطلاعات تمرکز دارد.

مهارت های مورد نیاز برای یک مهندس کامپیوتر چیست؟

برای این که یک مهندس کامپیوتر موفق شوید لازم است مهارت‌های نرم و سخت خود از جمله: مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، تفکر تحلیلی، همکاری و ارتباط و... را تقویت و رشد دهید.

رشته کامپیوتر برای چه افرادی مناسب است؟

اگر خود را در حال تجزیه و تحلیل آخرین و بهترین نسخه‌های فناوری می‌بینید یا راه‌حل‌هایی برای بهتر کردن محصولات فعلی ارائه می‌دهید، ممکن است بخواهید شغلی در زمینه کامپیوتر داشته باشید. با تحقیق در زمینه‌های مختلف کامپیوتر، ارزیابی نقاط قوت و ضعف خود، می‌توانید شروع به دنبال کردن شاخه مورد نظر خود کنید.

امتیازدهی3.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 13.67 امتیاز (3 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200