تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

تفاوت برنامه نویس و توسعه دهنده چیست؟ ⚡️ از 0 تا 100

این مقاله عالی توضیح داده که فرق و تفاوت برنامه نویس و توسعه دهنده چیست و مهارت‌ها، وظایف و حوزه های فعالت و درآمد برنامه نویس و توسعه دهنده را بررسی کرده

فرق برنامه نویس و توسعه دهنده چیست؟

اگرچه یک برنامه نویس و توسعه دهنده، اشتراک‌هایی در حوزه‌های مسئولیت‌ها و مهارت‌های شغلی با یکدیگر دارند اما به صورت فنی، این دو تخصص از یکدیگر مجزا هستند. یک برنامه نویس، متخصصی است که بیشتر در جزئیات کد یک برنامه تخصص دارد در حالی که یک توسعه دهنده، یک طراح یا مدیر پروژه است که توانایی کدنویسیکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهاین مقاله عالی به بررسی این پرداخته که کد نویسی چیست و مفهوم کد نویسی را بررسی کرده، همچنین تفاوت کدنویسی و برنامه نویسی و کاربرد های کدنویسی را بررسی کرده نیز دارد. از آن جایی که درک تفاوت‌های میان برنامه نویسان توسعه دهندگان حائز اهمیت است، در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت‌های بین این دو تخصص بپردازیم.

در سمت چپ این تصویر یک برنامه نویس و در مقابل، در سمت راست تصویر یک توسعه دهنده قرار دارد

تعاریف

تعریف برنامه نویس

برنامه‌ نویس (Programmer)، یک کدنویس (Codder) حرفه‌ای است که تمرکز آن، نوشتن یک برنامه نرم‌افزار با‌استفاده از زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده است اما ممکن است در این فرآیند نیاز باشد که این برنامه تست (Test) یا اشکال زدایی (Debugging)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)این مقاله عالی مفاهیم دیباگ (debug)، دیباگینگ (Debugging) یا همان اشکال زدایی، دیباگر (Debugger) را معرفی و همچنین روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ را بررسی کرده  شود تا از صحت و کارایی نرم‌افزار اطمینان حاصل گردد. برنامه نویسان حرفه‌ای، کد‌های یک برنامه را با سبک خاصی می‌نویسند تا سایر فرآیند‌هایی که از آنها یاد شد را با بهترین سرعت و دقت ممکن انجام دهند اما در عین حال، آنها نیاز به خلاقیت دارند تا با روش‌های خلاقانه از کد‌های نوشته شده به‌صورت کاربردی، حداکثر بهره‌مندی را داشته باشند.

تعریف توسعه دهنده

توسعه‌ دهنده (Developer) به متخصصی گفته می‌شود که نه‌تنها برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است می‌کند، بلکه فرایند تولید محصول نرم‌افزار را مدیریت و عیب‌یابی (Troubleshooting) می‌کند. توسعه دهندگان از برنامه نویسان از نظر تخصصی در رده‌ی بالاتری هستند و معمولا تجربه بیشتری دارند اما از آن طرف، دارای مسئولیت‌های بیشتری هستند. یک توسعه دهنده برای مدیریت نرم‌افزار نیاز است در برنامه چیزی را ایجاد یا اصلاح کند که تمام این موارد در حوزه وظایف مدیریتی وی جای می‌گیرد.

تحصیلات

تحصیلات برنامه نویس و توسعه دهنده

رشته تحصیلی برنامه نویسان و توسعه دهندگان معمولا رشته مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است می‌باشد بنابراین از این لحاظ به یکدیگر شباهت دارند. البته می‌توان از رشته‌ مهندسی فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. نیز با دنیای آنها آشنا شد. به‌طور معمول، فرد ابتدا می‌بایست دیپلم ریاضی-فیزیک بگیرد. سپس، در رشته کارشناسی مهندسی کامپیوتر، گرایش نرم افزار یا فناوری اطلاعات تحصیل کند تا یک برنامه نویس یا توسعه دهنده شود. حتی در ایران این فرصت هست که فرد با رشته‌ای غیرمرتبط در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر شرکت نماید و تغییر رشته بدهد؛ همچنین این امکان هم وجود دارد که بدون داشتن تحصیلات خاص و فقط با کسب مهارت‌های مورد نیاز به این دو تخصص راه یافت.

مهارت های لازم

از نظر مهارتی، میان برنامه نویسان و توسعه دهندگان شباهت‌هایی وجود دارد؛ برای نمونه، هر دو باید در کدنویسی مهارت داشته باشند، برخی زبان‌های برنامه‌نویسی را بدانند اما شیوه و ژرفای استفاده از این مهارت‌ها در این دو تخصص متفاوت است.

در این تصویر مهارت های لازم برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان نشان  داده شده است  که در سمت راست تصویر مهارت های سخت و در سمت چپ تصویر مهارت های نرم بهصورت لیست آورده شده‌اند

مهارت های برنامه نویس

تمرکز یک برنامه نویس بیشتر روی کدنویسی است. آنها روی چند زبان برنامه‌نویسی محدود اما با عمقی بیشتر تمرکز دارند و از این نظر تخصصی‌تر عمل می‌کنند.

مهارت های توسعه دهنده

تمرکز یک توسعه دهنده بیشتر روی مدیریت پروژه است. آنها روی چند زبان برنامه‌نویسی گسترده اما با عمقی کمتر تمرکز دارند و از این نظر، طیف وسیع‌تری از مهارت‌ها را شامل می‌شوند.

زبان های برنامه نویسی

به‌طور کلی، بسته به نقشی که شخص در تولید محصول به‌عهده می‌گیرد، زبان برنامه‌نویسی وی نیز متفاوت است.

زبان های برنامه‌ نویس

زبان اصلی افرادی که وارد دنیای برنامه‌نویسی می‌شوند Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد و سی پلاس پلاسبرنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده است اما اخیرا پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته نیز زبان اصلی این گروه محسوب می‌شود.

زبان های توسعه دهنده

به‌دلیل گستردگی نقش‌هایی که یک توسعه دهنده می‌تواند داشته باشد، زبان‌های وی می‌تواند طیف وسیعی را در بر بگیرد. به‌همین علت بهتر است زبان اصلی این دسته از متخصصان را بسته به نقش‌هایی که در تولید یک محصول به‌عهده دارند، بررسی نماییم که در بخش‌های بعدی مقاله این بررسی صورت گرفته است.

وظایف

وظایف برنامه نویس

برنامه نویسان به‌طور معمول مسئولیت‌های شغلی خاص‌تری دارند که به کدنویسی مربوط می‌شود. از آنجایی که آنها دانش تخصصی‌تری در زمینه کدنویسی دارند، نسبت به توسعه دهندگان، زمان بیشتری را صرف کدزنی می‌کنند. برنامه نویسان بیشتر از ابزارهایی مانند کتابخانه‌ها (Libraries) یا فریم ورک‌ها (Frameworks) برای ساختن و تست کد خود استفاده می‌کنند.

وظایف توسعه دهنده

توسعه دهندگان اغلب بین طیف وسیع‌تری از مسئولیت‎های شغلی تعادل برقرار می‌کنند؛ برای مثال، یک توسعه دهنده ممکن است بازخورد کاربر را در مورد عملکرد نرم‌افزار، تجزیه و تحلیل کند و در مورد بهبودهای احتمالی کدنویسی به برنامه نویسان پیشنهاد دهد. توسعه دهندگان همچنین ممکن است با بخش‌های دیگر مانند بازاریابی یا طراحی، همکاری نزدیک‌تری داشته باشند.

حوزه های فعالیت

حوزه فعالیت برنامه نویس

حوزه فعالیت توسعه دهنده

درآمد، حقوق و مزایا

با کمی جستجو می‌توان این را دریافت که صنعت نرم‌افزار جزو پول‌ساز‌ترین صنایع جهان است، بنابراین درآمد برنامه نویسانبررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور در 1402بررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور در 1402در این صفحه عالی به بررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور پرداخته، همچنین در خصوص راه‌های کسب درآمد از برنامه نویسی و درآمد زبان های مختلف صحبت شده است. و توسعه دهندگان جزو بهترین حقوق‌ها می‌باشد. در ایران نیز به دلیل نیاز کشور، به‌راحتی می‌توان با بالاترین حقوق‌ها در این حوزه مشغول به کار شد.

در این تصویر، حقوق توسعه دهندگان بر پایه زبان برنامه نویسی بکار‌گرفته شده نمایش داده شده است

جمع‌بندی

به‌طور خلاصه، تفاوت برنامه نویس و توسعه دهنده در عمق مهارت مورد نیاز و گستردگی مسئولیت است. حوزه‌های فعالیتی هریک می‌تواند علی‌رغم تفاوت‌هایی که بایکدیگر دارد، دارای اشتراکاتی نیز باشد. توسعه دهنده، وظایف سنگین‌تری برعهده دارد اما دیدگاه او نسبت به محصول کلی‌تر است، همچنین تحصیلات هر دو ممکن است در یک سطح باشد اما سطح تجربه این دو متخصص با یکدیگر متفاوت است که قطعا همین موضوع موجب تفاوت در حقوق و مزایای برنامه نویسان و توسعه دهندگان می‌شود.

برنامه نویس کیست؟

برنامه‌ نویس (Programmer)، یک کدنویس (Codder) حرفه‌ای است که تمرکز آن، نوشتن یک برنامه نرم‌افزار با‌استفاده از زبان های برنامه نویسی است.

توسعه دهنده کیست؟

توسعه‌ دهنده (Developer) به متخصصی گفته می‌شود که نه‌تنها برنامه نویسی می‌کند، بلکه فرایند تولید محصول نرم‌افزار را مدیریت و عیب‌یابی(Troubleshooting) می‌کند. توسعه دهندگان از برنامه نویسان از نظر تخصصی در رده‌ی بالاتری هستند و معمولا تجربه بیشتری دارند.

تفاوت برنامه نویس و توسعه دهنده چیست؟

تفاوت توسعه دهنده نسبت به برنامه نویس این است که توسعه دهنده روی زبان‌های بیشتری تسلط دارد، مسئولیت کاری بیشتری برعهده دارد، دارای تخصص و تجربیات بیشتری است، مسئولیت کاری بیشتری برعهده دارد، دارای تخصص و تجربیات بیشتری است، حقوق و مزایای بالاتری دریافت می‌کند و در سازمان جایگاه بالاتری دارد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200