برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بررسی نحوهِ ورود به رشته کامپیوتر بدون کنکور از 0 تا 100

این مقاله به بررسی نحوه ورود به رشته کامپیوتر بدون کنکور پرداخته و مواردی چون کارشناسی مهندسی کامپیوتر بدون کنکور در دانشگاه های سراسری، پیام نور و غیرانتفاعی را بررسی کرده

با رشد روز افزون تکنولوژی و وابستگی به کامپیوتر و برنامه‌های کاربردی می‌توان فهمید که وسعت رشته کامپیوتر بیشتر و بیشتر می‌شود، کاربرد رو به رشد این رشته در همه جوانب زندگی بشر انکار ناپذیر است.  رشته کامپیوتر از دیدگاه مهندسی کامپیوتر، شامل طراحی و توسعه سیستم‌های مبتنی بر کامپیوتر و دستگاه‌‌‌‌های پیچیده منطق دیجیتال است، این سیستم‌‌ها در کارهای مختلفی مانند محاسبات، ارتباط و سرگرمی، پردازش اطلاعات، هوش مصنوعی و ... کاربرد دارند.

در گذشته مسئله اشباع شدن رشته کامپیوتر موجب این شده بود که در بین دانشجویان، رشته کامپیوتر کمرنگ شده باشد، اما رشد تکنولوژی و کامپیوتر موجب این شد که بازار کار بهتری از این رشته را مشاهده کنیم که همین علت موجب پرطرفدار شدن این رشته در بین دانشجویان شد و در حال حاضر رشته کامپیوتر هم در ایران و هم در جهان در رده اول قرار دارد.

با توجه به مورد گفته شده چند سالی هست که رشته کامپیوتر به اولین انتخاب رتبه های برتر کنکور تبدیل شده است و اکثر رتبه‌های برتر کنکور این رشته را انتخاب می‌کنند، به همین دلیل قبول شدن در دانشگاه‌های دولتی مناسب در رشته کامپیوتر بسیار سخت شده است و در نتیجه بسیاری از داوطلبان به دنبال این هستند که بدانند که نحوه ورود به رشته کامپیوتر بدون کنکور چگونه است، بنابراین ما در این مقاله به بررسی و نحوه ورود به رشته کامپیوتر بدون کنکور در دانشگاه های دولتی، پیام نور و غیرانتفاعی می‌پردازیم.

همچنین شما داوطلبان عزیز برای بررسی آخرین رتبه قبولی در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه‌های دولتی تاپ می‌توانید به صفحه رتبه بندی دانشگاه های ایران مراجعه کنید.

همچنین برای بررسی بیشتر در خصوص موارد بالا می‌توانید به صفحات زیر مراجعه کنید:

 1. همه چیز درباره رشته مهندسی کامپیوتر.
 2. بررسی بازار کار رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشور بصورت 0 تا 100.
 3. بررسی انواع شغل های رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشور.
 4. بررسی درآمد رشته کامپیوتر در حوزه های مختلف در ایران و خارج از کشور.
 5. بررسی نحوه مهاجرت و بورسیه در رشته کامپیوتر.

مزایا و معایب تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر بدون کنکور

تحصیل در رشته کامپیوتر بدون کنکور مسلما هزینه‌هایی خواهد داشت. اما اگر اندکی به سیر پیشرفت تکنولوژی و کامپیوتر نگاهی بیندازید، خواهید دید که تحصیل در این رشته و آینده کاری آن ارزش هزینه را خواهد داشت. ممکن است در بین دانشجویان باور این وجود داشته باشد که اگر در رشته های بدون کنکور تحصیل کنیم، برای استخدام دچار مشکل خواهیم شد، اما خوشبختانه رشته کامپیوتر از جمله رشته هایی است که مهارت شما در اولویت است، و اگر شما از مهارت خوبی بهره‌مند باشید به سادگی می‌توانید جایگاه شغلی خود را بدست آورید.

گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر

در رشته مهندسی کامپیوتر بدون کنکور سه گرایش وجود دارد که به ترتیب عبارتند از:

مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار

تمرکز اصلی این گرایش بر روی توسعه و نگهداری نرم افزار‌ها و پایگاه های داده می باشد، از جمله دروسی که در این رشته می‌خوانید می‌توان به سیستم عامل، امنیت شبکه، برنامه نویسی مبتنی بر وب، برنامه نویسی موبایل، پایگاه‌های داده، تجزیه و تحلیل سیستم ها، ساختمان دادهآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است، طراحی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است.، مدار منطقیآموزش مدار منطقی به زبان ساده - بررسی مدار منطقی و انواع آنآموزش مدار منطقی به زبان ساده - بررسی مدار منطقی و انواع آنامروزه درک صحیحی از مدارهای منطقی برای هر مهندس برق و کامپیوتر ضروری است. این مدارها عنصر اصلی کامپیوترها و بسیاری از وسایل الکترونیکی اطراف ما هستند، در این صفحه به بررسی و آموزش مدار منطقی پرداخته شده است، هوش مصنوعی، بازی سازی، پردازش تصویر کاربردی، رایانش ابری، داده کاوی، طراحی کامپایلر و ... اشاره کرد.

مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار

همان طور که از عنوان رشته پیداست، تمرکز این رشته بر روی طراحی و ساخت سخت افزار است، البته شما با برنامه نویسی و نرم افزار های متناسب با سخت افزار نیز سر و کار خواهید داشت. دروسی که در این رشته به بررسی آنها می‌پردازید عبارتند از :مبانی رایانه و برنامه سازی، الکترونیک دیجیتال، ساختمان داده، مدار الکترونیکی، معماری سیستم های کامپیوتری، طراحی مدار واسطه، سیگنال ها و سیستم ها،‌ زبان های ماشین و اسمبلی، ریز پردازنده ها و غیره.

مهندسی کامپیوتر گرایش IT

فناوری اطلاعات معمولا به همه فناوری‌هایی اشاره دارد که در پنج زمینه‌ی جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد دارد. دروسی که در این رشته می‌خوانید عبارتند از: ساختمان داده ها، معماری کامپیوتر، سیگنال ها و سیستم ها، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، مدارهای الکتریکی، برنامه سازی پیشرفته، تحلیل و طراحی سیستم ها، اصول فناوری اطلاعات، مبانی رایانش امن، تجارت الکترونیکی، مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات و غیره. شما می‌توانید در صفحه رشته فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید. به بررسی کامل رشته فناوری اطلاعات یا همان آی تی بپردازید.

کارشناسی مهندسی کامپیوتر بدون کنکور

شما می‌توانید بدون کنکور در دانشگاه های زیر به تحصیل در رشته کامپیوتر بپردازید:

در ادامه به لیست دانشگاه‌هایی که می‌توانید بدون کنکور به تحصیل خود ادامه دهید، خواهیم پرداخت.

کارشناسی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های سراسری بدون کنکور

برخی واحد‌های دانشگاه‌های سراسری، به صورت روزانه و شبانه، در رشته‌های مختلف از جمله مهندسی کامپیوتر، بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند. در ادامه تعدادی از دانشگاه های سراسری که شما می‌توانید بدون کنکور در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کنید را معرفی خواهیم کرد:

شرایط ثبت نام با سوابق تحصیلی در دانشگاه های سراسری

ثبت نام بدون کنکور تمام دانشگاه های سراسری به طور مشترک و همزمان و معمولا در نیمسال دوم تحصیلی (بهمن ماه)، از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گیرد. شرایط ثبت نام در این مرحله به شرح ذیل است :

 1.  ارائه مدرک ديپلم نظام آموزشی جديد و يا ديپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قديم و يا مدرك كاردانی (فوق ديپلم) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و يا كاردانی پيوسته آموزشكده‌های فنی و حرفه ای
 2. ملاک پذیرش، برای داوطلبان شاخه نظری، صرفا معدل كتبی ديپلم و براي داوطلبان شاخه فنی و حرفه ای و يا كاردانش، معدل كل ديپلم خواهد بود.
 3. داوطلب مي‌تواند بدون توجه به نوع مدرك ديپلم و از تمامي گروه‌های تحصيلی نسبت به انتخاب رشته اقدام كند.
 4. اگر داوطلب با آزمون سراسری پذيرفته شده باشد، در صورت تمايل مي‌تواند در اين مرحله از پذيرش شركت نمايد. امّا در صورت قبولی در اين مرحله، قبولي قبلي  لغو شده و تنها می‌تواند در رشته قبولی جديد ثبت نام نماید.
 5. دارندگان ديپلم فنی و حرفه ای و كاردانش نظام سالی واحدی-ترمی واحدی هنرستان كه فاقد مدرك پيش‌دانشگاهی و يا مدرك كاردانی ميی‌باشند حق ثبت نام و شركت در اين مرحله را ندارند و در صورت ثبت نام و انتخاب رشته به‌عنوان متخلف شناخته خواهند شد.
 6. شرایط عمومی مورد نیاز:
  • اعتقاد به اسلام و يا يكي از اديان مصرح در قانون اساسي جمهوری اسلامی ايران
  • عدم احراز دشمنی (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامي ايران.(درصورت داشتن سابقه دشمنی، باید تغییر نظر داوطلب احراز شود.)
  • نداشتن سابقه عضويت در سازمانهاي غيرقانونی، فراماسونری و وابستگان آنها.
  • عدم احراز فساد اخلاقی.
  • عدم اعتياد به مواد مخدر. 
  • عدم منع از لحاظ مقررات نظام وظیفه برای برادران
 7.  کلیه سهمیه های منطاق، ایثارگران، خانواده شهدا و... در این مرحله پذیرش قابل استفاده می‌باشند.

مراحل ثبت نام با سوابق تحصیلی در دانشگاه های سراسری

علاقه مندان به تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر، برای ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه های سراسری می‌توانند به صورت زیر اقدام کنند :

در ابتدا دفترچه‌ راهنما که سالانه در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org قرار می‌گیرد را دانلود کرده و شرایط و ظرفیت ها را به دقت بررسی کنید.

 پس از پیدا کردن کد رشته محل های مورد نظر، از طریق خرید کارت اعتباری، هزینه ثبت نام را در سایت سنجش پرداخت می‌کنید. در صورت پرداخت موفقیت آمیز یک شماره سریال اعتباری به شما ارائه می شود که توسط آن، می توانید فرم ثبت نام را دریافت کنید. پس از تکمیل و ثبت رشته ها، سامانه برای شما شماره پرونده و کدپیگیری صادر می‌کند و مراحل ثبت نام به پایان می‌رسد.

ظرفیت پذرش دانشگاه ها سالانه تغییر می‌کند، اما با توجه به ظرفیت کم رشته مهندسی کامپیوتر، علی رغم این که برای شرکت در این مرحله از پذیرش، شرط معدل وجود ندارد، داوطلبان با معدل بالا شانس قبولی بیشتری خواهند داشت.

مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های پیام نور بدون کنکور

تعدادی از دانشگاه های پیام نور که می‌توانید بدون کنکور در رشته مهندسی کامپیوتر در آنها تحصیل کنید:

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت www.sanjesh.org مراجعه فرمائید.

مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های غیرانتفاعی بدون کنکور

دانشگاه‌هایی که از بودجه غیر دولتی استفاده می‌کنند و زیر نظر هیئت امنای دانشگاه اداره می شود را دانشگاه های غیر انتفاعی می‌گویند، تحصیل در این دانشگاه‌ها غیر رایگان بوده و دانشجویان با پرداخت شهریه به تحصیل ادامه می‌دهند. از دانشگاه‌های غیر انتفاعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های آزاد بدون کنکور

دانشگاه آزاد اسلامی، هرساله در بسیاری از واحد های خود، رشته های مختلفی را بدون کنکور ارائه می‌کند و در شهر شما حداقل یک واحد دانشگاه وجود دارد که می‌توانید برای ثبت نام بدون کنکور، در رشته مهندسی کامپیوتر در مقاطع کاردانی و کارشناسی در آن ها، اقدام کنید.

شرایط ثبت نام بدون آزمون مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد برای ثبت نام در هیچ یک از رشته های بدون کنکور، شرط معدل ندارد اما اولویت پذیرش با داوطلبانی است که معدل بالا تری دارند و شانس پذیرش آن ها در دانشگاه آزاد های سطح 1 مانند تهران مرکزی، تهران جنوب و ... بالاتر خواهد بود.

ثبت نام در مقطع  کاردانی مهندسی کامپیوتر در این دانشگاه ها با ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی انجام می گیرد و برای مقطع کاردانی پیوسته، مدرک دیپلم کافی است و بدون پیش دانشگاهی هم می توانید ثبت نام کنید. و ثبت نام در مقطع کارشناسی مهندسی کامپیوتر را، می توان با مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی انجام داد.(برای مقطع کارشناسی ناپیوسته ارائه مدرک فوق دیپلم الزامی است.)

مراحل ثبت نام بدون آزمون مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد

برای ثبت نام بدون آزمون رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد، لازم است به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی azmoon.org مراجعه نموده و انتخاب رشته را انجام دهید. در صورت انجام ثبت نام به صورت حضوری، از طریق سایت دانشگاه آزاد، اطلاع رسانی خواهد شد.

به منظور ثبت نام، ابتدا باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته را دانلود کنید و لیست رشته های ارائه شده بررسی نمایید. سپس در سایت از طریق کارت اعتباری هزینه ثبت نام را پرداخت نموده و پس از آن، می توانید فرم ثبت نام را دریافت کرده و آن را حداکثر با 100 کد رشته محل تکمیل نمایید.

شهریه رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد

در زمان ثبت نام بدون آزمون رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد، باید به میزان شهریه این رشته هم توجه داشته باشید. رشته های فنی مهندسی دانشگاه آزاد شهریه نسبتا بالایی دارند به طوری که در هر ترم مابین 5 الی 6/5 میلیون تومان از دانشجویان دوره های کاردانی و کارشناسی شهریه دریافت می شود.

آیا می‌ توانیم بدون کنکور در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کنیم؟

شما می‌توانید در برخی از دانشگاه های سراسری، آزاد، علمی کاربردی، پیام نور و غیر انتفاعی در رشته مهندسی کامپیوتر بدون کنکور تحصیل کنید.

آیا با دیپلم غیر مرتبط می توانیم در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کنیم؟

شما با ارائه مدرک دیپلم در هریک از گروه های تحصیلی، می‌توانید در مهر ماه و بهمن ماه هر سال با مراجعه به سایت سنجش در دانشگاه‌هایی که رشته مهندسی کامپیوتر بدون کنکور پذیرش می‌کنند، ثبت نام کنید.

ثبت نام برای رشته مهندسی کامپیوتر بدون کنکور چه زمانی انجام می‌شود؟

به طور معمول دانشگاه‌ها، در دو ترم مهر و بهمن، آغاز به پذیرش و ثبت نام به صورت اینترنتی می‌کنند.

برای ثبت نام بدون کنکور در رشته مهندسی کامپیوتر چه مدارکی نیاز است؟

 • مقطع کاردانی پیوسته : مدرک دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم فنی و حرفه ای و کاردانش
 • مقطع کاردانی ناپیوسته : مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم یا نظام جدید رشته‌های نظری
 • مقطع کارشناسی پیوسته : مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم رشته‌های نظری یا مدرک دیپلم نظام جدید رشته‌‌های نظری
 • مقطع کارشناسی ناپیوسته : مدرک فوق دیپلم

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:   09378555200

امتیازدهی4.4375 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.44 امتیاز (8 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200