تا ۵۰٪ تخفیف در جشنواره کوله پشتی بهار
دیدن تخفیف‌ها و شرکت در جشنواره
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

مبانی برنامه نویسی سی شارپ

زبان برنامه‌ نویسی سی شارپ یک‌‌زبان مدرن و شی گرا (Object-Oriented)برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟برنامه نویسی شی گرا چیست؟ شی گرایی چیست؟این صفحه عالی به معرفی برنامه نویسی شی گرا پرداخته و توضیح داده شی گرایی یا همان object oriented یا OPP چیست؟ همچنین مزایای برنامه نویسی شی گرا را بیان کرده است که توسط کمپانی Microsoft توسعه داده شده است. اولین‌بار در سال 2000 این زبان معرفی شد و تاکنون جزء زبان‌های بسیار محبوب بوده است و در حوزه‌های بسیار زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ از توسعه نرم‌افزارهای دسکتاپ گرفته تا نرم‌افزارهای تحت وب و بازی‌های رایانه‌ای. زبان سی شارپسی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهسی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهاین صفحه عالی بررسی کرده که سی شارپ چیست و تاریخچه سی شارپ، محیط و ابزارهای سی شارپ، ویژگی های سی شارپ، مزایای سی شارپ و کاربرد و بازار کار سی شارپ را گفته به‌سادگی و فرار بودن معروف است؛ همچنین بر پایه فریم‌ورک NET. کار می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم به مبانی و مقدمات زبان برنامه‌ نویسی سی شارپ بپردازیم.

مقدمات زبان سی شارپ

لوگوی سی شارپ

موارد مختلفی وجود دارد که برای یادگیری و استفاده حرفه‌ای از زبان سی‌ شارپ بهتر است از آنها مطلع باشید. در لیست زیر مهم‌ترین این موارد ذکر شده است:

روش کد نویسی به زبان سی شارپ

در این قسمت می‌خواهیم به مبانی کدنویسی و مقدمات شروع زبان #C بپردازیم. برای یادگیری بهتر می‌توانید بعد از نصب سی شارپ، کدهای این قسمت را یک‌بار خودتان بنویسید و اجرا کنید.

دوره برنامه نویسی سی شارپ

C# یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، ساده، پیشرفته، محبوب، پرکاربرد، بروز و زیبای دنیای کامپیوتر است. این زبان در ایران و سایر کشورهای جهان بازار کار قابل‌توجهی دارد و جزء 5 زبان برتر و پول‌ساز دنیا می‌باشد. در این دوره عالی شما بطور کامل و با زبانی ساده سی شارپ را یاد خواهید گرفت.

چه چیزهایی در این دوره یاد می‌گیرید

برنامه‌نویسی گام‌به‌گام با زبان C#
استفاده از محیط برنامه‌نویسی Visual Studio .NET 2022
برنامه‌نویسی در محیط کنسول
برنامه‌نویسی در محیط گرافیکی
اصول برنامه‌نویسی به زبان C#
استفاده از کتابخانه .NET

نمونه فیلم‌هایی از جلسات برنامه نویسی سی شارپ

خوش‌ آمد گویی و آشنایی با C#

نصب Visual Studio .NET

آشنایی با Console Application

آشنایی با Windows Form Application

متغیرها - اعداد اعشاری و ممیز شناور

دستورهای while & do while

اصلاح خطا حین اجرا

انتقال پارامترها به توابع

مدیریت حافظه

اعداد تصادفی در .NET

خوش‌ آمد گویی و آشنایی با C#
نصب Visual Studio .NET
آشنایی با Console Application
آشنایی با Windows Form Application
متغیرها - اعداد اعشاری و ممیز شناور
دستورهای while & do while
اصلاح خطا حین اجرا
انتقال پارامترها به توابع
مدیریت حافظه
اعداد تصادفی در .NET

نوشتن برنامه Hello,World!

بگذارید با سنت نوشتن Hello, World! کار برنامه‌نویسی را شروع کنیم. کد زیر این عبارت را در کنسول اپلیکیشن چاپ می‌کند:

using System;
 
class Program
{
  static void Main()
  {
    Console.WriteLine("Hello, World!");
  }
}

متغیرها و انواع داده

زبان برنامه‌ نویسی C# دارای انواع داده‌ها(Data types) برای تعریف یک متغیر است؛ مانند نوع‌های صحیح (Integers)، نوع‌های اعشاری (Floating-point)، کاراکتر، رشتهرشته یا String چیست ⚡️ نحوه کار با استرینگ در برنامه نویسیرشته یا String چیست ⚡️ نحوه کار با استرینگ در برنامه نویسیاین مقاله به معرفی رشته (String) یا استرینگ در برنامه نویسی، رشته در پایتون، رشته در C++ و همین طور الگوریتم‌های معروف مربوط به رشته ها در برنامه نویسی پرداخته و...

در کد زیر متغیر متغیر در برنامه نویسی چیست ⚡️انواع متغیر در برنامه نویسیمتغیر در برنامه نویسی چیست ⚡️انواع متغیر در برنامه نویسیاین صفحه عالی بررسی کرده متغیر در برنامه نویسی چیست و انواع متغیر در برنامه نویسی را معرفی و مراحل کار با متغیر، نحوه تعریف و قوانین نام‌گذاری متغیرها را گفته هایی با نوع‌های مختلف تعریف و مقداردهی شده است:

int age = 25;
double height = 5.9;
char grade = 'A';
string name = "Alice";
bool isStudent = true;

ساختارهای کنترلی

همانند دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی، زبان سی شارپ دارای ساختارهای کنترلی مختلفی است که جریان برنامه را مدیریت می‌کند. در کد زیر یک if و else ساده را مشاهده می‌کنید:

int num = 10;
if (num > 5)
{
  Console.WriteLine("Number is greater than 5");
}
else
{
  Console.WriteLine("Number is not greater than 5");
}

حلقه‌ها در سی شارپ

در کد زیر یک نمونه از حلقه While را مشاهده می‌کنید:

int count = 0;
while (count < 3)
{
  Console.WriteLine("Count: " + count);
  count++;
}

همچنین کد زیر مربوط به پیاده‌سازی حلقه For در زبان سی شارپ است:

for (int i = 0; i < 5; i++)
{
  Console.WriteLine(i);
}

توابع یا متد (Method) در زبان سی شارپ

در زبان برنامه‌ نویسی سی شارپ، از لفظ متد به‌جای تابع استفاده می‌شود. متدها اجازه می‌دهند تا بلاک‌هایی از کد که هدف یکسانی دارند را در یک قسمت یعنی درون متد کپسوله کنیم تا به‌دفعات متعددی بتوان از آنها استفاده کرد. در کد زیر یک نمونه از تعریف متد آورده شده است:

int Add(int a, int b)
{
  return a + b;
}
 
//  
int result = Add(3, 5); // 8 

کلاس‌ ها و آبجکت‌ ها

همان‌طور که گفته شد زبان سی شارپ یک‌زبان شی‌گرا است؛ به این معنی که می‌توانید مدل‌های دنیای واقعی را در قالب کلاس‌ها پیاده‌سازی کنید. نمونه‌ای از ایجاد کلاس و ساخت یک شی یا آبجکت از آن را در کد زیر مشاهده می‌کنید:

class Person
{
  public string Name;
  public int Age;
}
 
//   
Person person1 = new Person();
person1.Name = "Ali";
person1.Age = 30;

مدیریت استثنا در سی شارپ

مدیریت استثنا به شما این اجازه را می‌دهد تا خطاهای ایجاد شده در برنامه را شناسایی و مدیریت کنید. در کد زیر یک مدیریت استثنای ساده به‌وسیله بلوک‌های Try و Catch را مشاهده می‌کنید:

try
{
  int result = 10 / 0; //     
}
catch (DivideByZeroException ex)
{
  Console.WriteLine("An error occurred: " + ex.Message);
}

آرایه ها و لیست ها در سی شارپ

زبان سی شارپ دارای ساختمان دادهآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است های متفاوتی مانند آرایهآموزش آرایه در ساختمان داده به زبان ساده و از 0 تا 100آموزش آرایه در ساختمان داده به زبان ساده و از 0 تا 100در این مقاله موارد زیر بررسی شده است : 1- آرایه چیست 2- انواع اندیس گذاری در آرایه 3- انواع آرایه 4- محاسبه آدرس در آرایه 5- محاسبه شماره در آرایه 6- آرایه در برنامه نویسی 7- مزایای استفاده از آرایه و لیست‌ها، لیست پیوندیلیست پیوندی چیست؟ آموزش لیست پیوندی ساده، دو طرفه و حلقویلیست پیوندی چیست؟ آموزش لیست پیوندی ساده، دو طرفه و حلقویلیست پیوندی چیست؟ این صفحه عالی به آموزش لیست پیوندی ساده، دو طرفه و حلقوی با مثال پرداخته و پیاده سازی و عملیات مهم و کاربردهای لیست پیوندی را گفته است و... است.

تعریف آرایه در زبان سی شارپ همانند کد زیر است:

int[] numbers = new int[5] { 1, 2, 3, 4, 5 };

همچنین برای تعریف یک لیست به‌صورت زیر عمل می‌کنیم:

List names = new List();
names.Add("Ali");
names.Add("Amir");

تکنولوژی LINQ

تکنولوژی LINQ یا Language Integrated Query برای کوئری گرفتن (همان پرس‌وجو) از یک کالکشن مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ به‌عنوان‌مثال در کد زیر اعداد زوج را از لیست اعداد استخراج کرده‌ایم:

var numbers = new List { 1, 2, 3, 4, 5 };
var evenNumbers = from num in numbers where num % 2 == 0 select num;

نمونه فیلم‌های دوره‌های مهارتی

برنامه‌ نویسی نامتقارن در سی شارپ

به‌وسیله کلمات کلیدی Async و Await می‌توان در سی شارپ برنامه‌های نامتقارن نوشت؛ به‌عنوان‌مثال در کد زیر یک متد Async تعریف شده است که منتظر دریافت و مقداردادن Result می‌ماند و سپس حاصل را برگشت می‌دهد:

async Task DownloadDataAsync()
{
  HttpClient client = new HttpClient();
  string result = await client.GetStringAsync("https://example.com");
  return result;
}

موارد استفاده زبان سی شارپ

بدون شک زبان برنامه‌ نویسی سی شارپ یک‌زبان همه‌کاره با طیف وسیعی از موارد استفاده است. در اینجا برخی از سناریوها و دامنه‌های رایجی که در آن از زبان #C استفاده می‌شود آورده شده است:

نرم‌افزارهای دسکتاپ (Desktop Application)

سی شارپ یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها جهت تولید برنامه‌های کامپیوتری بر پایه رابط کاربری گرافیکی (GUI)رابط کاربری گرافیکی چیست؟رابط کاربری گرافیکی چیست؟این صفحه عالی به معرفی رابط کاربری گرافیکی پرداخته و نحوه عملکرد رابط کاربری گرافیکی و بهترین زبان های برنامه نویسی برای رابط کاربری گرافیکی را معرفی کرده  است. تاکنون انواع ابزارها، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای و اپلیکیشن‌های بیزینسی به‌وسیله این زبان تولید شده است.

توسعه وب (Web Development)

با استفاده از فریم‌ورک‌هایی مثل ASP.NET و ASP.NET Core می‌توان وب اپلیکیشن‌های پویا تولید کرد؛ همچنین ایجاد انواع APIهای اینترنتی به‌وسیله‌ای این زبان میسر است.

توسعه بازی (Game Development)

زبان سی شارپ به‌وفور در تولید بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌شود، به‌خصوص اینکه زبان اسکریپت‌نویسی موتور بازی‌سازی Unity، زبان سی شارپ است. این موتور اجازه ساخت بازی برای پلتفرم‌های مختلف از جمله ایکس‌باکس، پلی‌استیشن و کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است را می‌دهد؛ همچنین می‌توان برای سیستم‌عامل‌های گوشی‌های هوشمند مانند اندرویدسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیدسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیداندروید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل اندروید (Android)، تاریخچه و توسعه اندروید، ویژگی های ورژن های مختلف اندروید پرداخته است و iOSسیستم عامل iOS چیست؟ بررسی تاریخچه و ویژگی های آی او اسسیستم عامل iOS چیست؟ بررسی تاریخچه و ویژگی های آی او اساین مقاله عالی به معرفی سیستم عامل آی او اس (IOS) پرداخته، همچنین به بررسی ویژگی های سیستم عامل Apple iOS و تاریخچه و نسخه های سیستم عامل iOS پرداخته است نیز بازی ساخت.

توسعه برنامه های موبایل (Mobile App Development)

به‌وسیله تکنولوژی زا مارین (Xamarin) که یک فریم‌ورک مولتی پلتفرم است می‌توان به‌وسیله زبان سی شارپ به توسعه برنامه‌های موبایلی بر روی پلتفرم‌های اندروید و IOS پرداخت. زا مارین قابلیت استفاده مجدد کدها را برای کاربران فراهم کرده است تا فرایند توسعه و تست نرم‌افزار سریع‌تر صورت بپذیرد.

از زبان سی شارپ برای موارد متعدد دیگری مانند طراحی اپلیکیشن‌های پایگاه دادهپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ این مقاله به بررسی این موضوع و همچنین انواع پایگاه داده، کاربردهای پایگاه داده، محبوب ترین پایگاه های داده و اجزای اصلی پایگاه داده پرداخته ، برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است، اینترنت اشیااینترنت اشیا iot چیست ⚡️ اینترنت اشیا چیست به زبان سادهاینترنت اشیا iot چیست ⚡️ اینترنت اشیا چیست به زبان سادهاین مقاله عالی معرفی کرده اینترنت اشیا iot چیست و چه کاربردی دارد و تاریخچه IoT، حوزه های کاربرد اینترنت اشیا و مزایا و معایب اینترنت اشیا را بررسی کرده و نرم‌افزارهای ابری، علوم دادهمعرفی رشته علوم داده، علم داده (Data Science) چیستمعرفی رشته علوم داده، علم داده (Data Science) چیستدر این مطلب به معرفی رشته رشته علوم داده در مقطع ارشد پرداخته شده است، یادگیری ماشینیادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)یادگیری ماشین چیست و چرا مهم است؟ - Machine learning (ML)تعریف یادگیری ماشین : ماشین لرنینگ (Machine Learning یا به اختصار ML) باعث می‌شود که خود ماشین‌ها با آنالیز داده ها امکان یادگیری و پیشرفت داشته باشند و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود.

مزایا و معایب زبان برنامه‌نویسی سی شارپ

مزایا و معایب زبان سی شارپ

زبان برنامه‌ نویسی سی شارپ یک‌زبان بسیار جامع و کامل است. این زبان دارای تعداد بسیار زیادی نقاط قوت است و همچنین دارای نقاط ضعفی نیز است که مهم‌ترین آنها را در این قسمت بررسی می‌کنیم.

از مزایای زبان برنامه‌ نویسی #C می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

با داشتن نکات مثبت بسیار زیاد زبان سی شارپ، این زبان دارای نقاط ضعفی نیز است؛ از جمله:

دوره‌های مهارتی رشته کامپیوتر

بهترین کتاب آموزشی سی شارپ

کتاب های آموزش برنامه نویسی سی شارپ

برای زبان سی شارپ کتاب‌های زیادی از یادگیری مبانی سی شارپ تا یادگیری سی شارپ پیشرفته وجود دارد. در این قسمت تعدادی از محبوب‌ترین کتاب‌های آموزشی زبان سی شارپ شامل مباحث مقدماتی و مباحث پیشرفته سی شارپ را معرفی می‌کنیم:

جمع‌بندی

زبان برنامه‌ نویسی سی شارپ یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهت تولید نرم‌افزارهای دسکتاپ، بازی‌های رایانه‌ای و همچنین وب‌ اپلیکیشن است. باگذشت بیش از 20 سال از معرفی این زبان، چیزی از محبوبیت آن کم نشده است و هنوز فریم‌ورک ASP.NET یکی از محبوب‌ترین فریم‌ورک‌های توسعه برنامه وب است. در این مقاله به بررسی مبانی زبان سی شارپ و معرفی ساختار کدنویسی در این زبان پرداختیم و گفتیم که این زبان در چه مواردی کاربرد دارد؛ همچنین بهترین و محبوب‌ترین کتاب های سی شارپ برای مبتدیان و یا متخصصان زبان را معرفی کردیم.

مبانی زبان سی شارپ چیست؟

زبان برنامه‌ نویسی سی شارپ یک‌زبان سطح‌بالا، همه‌کاره و شی‌گرا (Object Oriented) است که توسط کمپانی Microsoft در سال 2000 معرفی شد.

کاربرد زبان سی شارپ چیست؟

زبان سی شارپ در حوزه‌های مختلفی از قبیل توسعه برنامه‌های کامپیوتری، توسعه اپلیکیشن‌های وب، توسعه بازی‌های رایانه‌ای، برنامه‌نویسی اینترنت اشیا، ساخت ابزارهای پایگاه‌داده و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (5 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200