وبینار رایگان: نقشه‌راه رسیدن به بهترین رتبه کنکور ارشد
ثبت‌نام رایگان
مدت زمان باقیمانده :
ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

شبکه یا برنامه نویسی؟ کدام را انتخاب کنیم؟

شبکه یا برنامه نویسی؟ کدام را انتخاب کنیم؟ کدام بهتر است؟ این صفحه عالی به مقایسه بین برنامه نویسی و شبکه از نظر درآمد و سایر موارد پرداخته است

در این مقاله ابتدا تعریف شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است، دوره‌ها، مشاغل و درآمد مربوط به مهندس شبکهمهندسی شبکه؛ بررسی آینده شغلی، وظایف و مهارت هامهندسی شبکه؛ بررسی آینده شغلی، وظایف و مهارت هامهندسی شبکه Network Engineering بعنوان یکی از آینده دار ترین مشاغل حوزه کامپیوتر، پیش نیازهای تحصیلی و شغلی متفاوتی دارد، بنابراین در این صفحه بطور کامل به بررسی وظایف و مهارت‌هایی که یک مهندس شبکه نیاز دارد و همچنین به بررسی و معرفی مدارک معتبر شبکه در جهان پرداخته شده است گفته می‌شود، سپس تعریف برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است، دوره‌ها، مشاغل و درآمد برنامه نویسان بررسی می‌شود. در همین راستا برنامه نویسی با شبکه را براساس مهارت‌های لازم مقایسه کرده و نتیجه‌گیری انجام می‌شود.

شبکه در مقابل برنامه نویسی

شبکه چیست؟

در مفاهیم فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید.، به "شبکه های کامپیوتری" و یا "شبکه دیتا" به اختصار "شبکه"  گفته می‌شود، به این معنی که کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است ها، ابزار و اشیائی هستند که اطلاعات را به شکل قابل فهم به اشتراک می‌‎گذارند. در سطحی بالاتر و مفهومی، شبکه‌های دیتا شامل نودهایی (گره) می‌باشند که کامپیوترها و دستگاه‌های دیجیتالی می‌توانند از طریق لینک‌ها و ارتباطات فیزیکی (سیمی و بی‌سیم)، پیام‌ها را بین گره‌ها جابه‌جا کنند.

دوره های شبکه

مشاغل شبکه

مشاغل برای متخصصان شبکه در فهرست زیر آورده شده است:

درآمد مهندسان شبکه

به طور متوسط، درآمد مهندس شبکه در خارج از ایران بین 60 تا 80 هزار دلار می‌باشد و در ایران بین 10 تا 27 میلیون تومان می‌باشد. در تصویر زیر، نمونه‌ای از میزان درآمد سالانه مهندسان شبکه در آمریکا آورده شده است:

درآمد سالانه مهندسان شبکه در آمریکا

برنامه نویسی چیست؟

فرآیند طراحی و ساخت یک برنامه رایانه‌ای اجراپذیر برای به‌دست آوردن یک نتیجه رایانشی خاص، یا انجام یک عمل خاص می‌باشد. برنامه نویسی شامل عمل‌هایی مثل: تحلیل، ایجاد الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد، دقت الگوریتم‌ها و مصرف منابع و پیاده‌سازی آن الگوریتم‌ها به یک زبان برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده انتخاب شده‌ است.

دوره های برنامه نویسی

برنامه نویسی مانند شبکه حوزه‌های زیادی دارد که براساس علاقه، می‌توانید دوره‌های آن را سپری کنید:

مشاغل برنامه نویسی

درآمد برنامه نویسی در ایران

در جدول زیر، میزان درآمد برنامه نویسیبررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور در 1402بررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور در 1402در این صفحه عالی به بررسی درآمد برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور پرداخته، همچنین در خصوص راه‌های کسب درآمد از برنامه نویسی و درآمد زبان های مختلف صحبت شده است. در ایران قید شده است:

زبان برنامه نویسیسطحمیانگین درآمد
C#.NET Junior 10 تا 13 میلیون تومان
C#.NET Mid-Level 15 تا 20 میلیون تومان
C#.NET Senior 25 تا 30 میلیون تومان
PHP/Laravel Junior 10 میلیون تومان
PHP/Laravel Mid-Level 14 تا 18 میلیون تومان
PHP/Laravel Senior 20 تا 28 میلیون تومان
Python/Django Junior 8 تا 12 میلیون تومان
Python/Django Mid-Level 12 تا 18 میلیون تومان
Python/Django Senior 20 تا 30 میلیون تومان
Java Junior 12 تا 14 میلیون تومان
Java Mid-Level 18 تا 22 میلیون تومان
Java Senior 32 تا 37 میلیون تومان
C/C++ Junior/Mid-Level 19 میلیون تومان
C/C++ Senior 30 میلیون تومان
Node.js Junior 10 تا 12 میلیون تومان
Node.js Mid-Level 15 تا 20 میلیون تومان
Node.js Senior 25 تا 30 میلیون تومان
Go Junior/Mid-Level 20 تا 27 میلیون تومان
Go Senior 40 تا 44 میلیون تومان
HTML/CSS/JS Junior 8 تا 10 میلیون تومان
HTML/CSS/JS Mid-Level 11 تا 15 میلیون تومان
HTML/CSS/JS Senior 20 تا 25 میلیون تومان
React Junior 8 تا 12 میلیون تومان
React Mid-Level 13 تا 19 میلیون تومان
React Senior 20 تا 30 میلیون تومان
Angular Junior/Mid-Level 13 تا 16 میلیون تومان
Angular Senior 20 تا 28 میلیون تومان
Vue.js Junior/Mid-Level 12 تا 16 میلیون تومان
Vue.js Senior 21 تا 30 میلیون تومان
Android Junior 8 تا 11 میلیون تومان
Android Mid-Level 15 تا 21 میلیون تومان
Android Senior 21 تا 31 میلیون تومان

شبکه در مقابل برنامه نویسی

چند مثال خاص از تفاوت بین شبکه و برنامه نویسی آورده شده است:

تمرکز

تمرکز شبکه بر مدیریت و نگهداری سیستم‌های کامپیوتری است و برنامه نویسی بر کدنویسیکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهاین مقاله عالی به بررسی این پرداخته که کد نویسی چیست و مفهوم کد نویسی را بررسی کرده، همچنین تفاوت کدنویسی و برنامه نویسی و کاربرد های کدنویسی را بررسی کرده برای توسعه یا به‌روزرسانی سیستم‌های رایانه‌ای می‌باشد.

مهارت ها

برخی مهارت‌ها مشترک‌اند و برخی نیز منحصربه‌فرد می‌باشد. مثل مهارت کدنویسی برای برنامه نویس و مهارت معماری اطلاعات برای شبکه می‌باشد.

مهارت‌های مهم دیگری نیز در بخش زیر شرح داده شده است:

تجزیه و تحلیل

متخصصان شبکه و برنامه نویس هر دو می‌توانند از داشتن مهارت‌های تحلیلی بهره‌مند شوند؛ به عنوان مثال، یک متخصص شبکه ممکن است به نحوه عملکرد تعاملات و یک برنامه نویس به نحوه عملکرد کد در داخل نگاه کند.

ارتباط

در شبکه یا برنامه نویسی نگرانی‌های خود را در مورد شبکه‌ها یا برنامه‌های رایانه‌ای بیان کنید. اگر برنامه نویسان به دنبال مجوز برای اجرای یک به‌روزرسانی اصلی سیستم هستند، این می‌تواند به ویژه برای برنامه نویسان مهم باشد.

سازماندهی

متخصصان شبکه، می‌توانند عملکرد و داده‌های امنیتی را که در مورد شبکه‌ها یا سیستم‌های کامپیوتری جمع‌آوری می‌کنند، به وضوح مستندسازی کنند. مهارت‌های سازمانی به برنامه نویسان کمک می کند تا هر به‌روزرسانی را که پیاده‌سازی می‌کنند نیز مستندسازی کنند.

مدیریت زمان

متخصصان شبکه از مدیریت زمان برای کمک به مدیریت و نگهداری سیستم کامپیوتری و پایگاه دادهپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ – انواع، مفاهیم و کاربردهاپایگاه داده چیست؟ این مقاله به بررسی این موضوع و همچنین انواع پایگاه داده، کاربردهای پایگاه داده، محبوب ترین پایگاه های داده و اجزای اصلی پایگاه داده پرداخته به‌طور همزمان استفاده می‌کنند و متخصصان برنامه نویس از مدیریت زمان برای اطمینان از اجرای به‌روزرسانی‌ها و تولید نرم‌افزار جدید در مهلت‌های تعیین شده استفاده می‌کنند.

حل مسئله

به متخصصان شبکه کمک می‌کند تا نقص‌های فنی روزانه را اشکال زدایی (Debugging)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)دیباگ چیست؟ معرفی روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ(اشکال زدایی)این مقاله عالی مفاهیم دیباگ (debug)، دیباگینگ (Debugging) یا همان اشکال زدایی، دیباگر (Debugger) را معرفی و همچنین روش‌‌ها و ابزارهای دیباگینگ را بررسی کرده کرده و آنها را به سرعت حل کنند، در حالی که برنامه نویسان بهترین به روزرسانی‌های نرم‌افزار را اجرا می‌کنند و برنامه‌های کاربردی جدیدی را توسعه می‌دهند که به مشکل فعلی رسیدگی می‌کند.

جمع‌بندی

شبکه به نحوه ارتباط کامپیوترها با یکدیگر می‌پردازد و شامل طراحی و مدیریت شبکه‌ها می باشد. دوره‌های محبوب شبکه شامل +Network و Cisco می‌باشد که باعث ایجاد مشاغلی نظیر مدیر شبکهوظایف مدیر شبکه چیست؟ – مهارت های مورد نیاز ادمین شبکهوظایف مدیر شبکه چیست؟ – مهارت های مورد نیاز ادمین شبکهاین مقاله عالی به پاسخ سوالاتی نظیر ادمین شبکه (Network Administrator) کیست؟ وظایف مدیر شبکه چیست؟ و مهارت های مورد نیاز ادمین شبکه پرداخته است ، تحلیلگر شبکه و تستر نفوذ با درآمد متوسط بین 60 تا 80 هزار دلار شده است. در مقابل، برنامه نویسی به کدنویسی برای درک ماشین و شامل به‌روزرسانی و تجزیه و تحلیل الگوریتمالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراوانالگوریتم چیست به زبان ساده و با مثال های فراواندر این مقاله به زبان بسیار ساده و با مثال های متعدد توضیح داده شده که الگوریتم چیست و چه کاربردهایی دارد ها می‌باشد. دوره‌های محبوب آن مثل پایتون، جاوا و سوئیفت است که مشاغلی نظیر توسعه دهنده نرم افزار، طراح سایت و برنامه نویس های اندروید با درآمد متوسط 70 تا 80 هزار دلار ایجاد کرده است.

شبکه و برنامه نویسی را تعریف کنید؟

شبکه شامل شبکه‌های دیتا شامل نودهایی می‌باشند که کامپیوترها و دستگاه‌های دیجیتالی می‌توانند از طریق لینک‌ها و ارتباطات فیزیکی (سیمی و بی سیم)، پیام‌ها را بین گره‌ها جابه‌جا کنند و برنامه نویسی شامل فرآیند طراحی و ساخت یک برنامه رایانه‌ای اجرا پذیر برای به دست آوردن یک نتیجه رایانشی خاص، یا انجام یک عمل خاص می‌باشد.

مشاغل شبکه و برنامه نویسی را نام ببرید؟

مشاغل شبکه شامل مدیر شبکه، ادمین شبکه، پشتیبانی فنی، کارشناس DevOps و برنامه نویسی شامل برنامه نویسی کامپیوتر، توسعه دهنده وب، تحلیل‌گر برنامه و مدیر پایگاه داده می‌باشد.

تمرکز شبکه و برنامه نویسی در کدام حوزه‌ها می‌باشد؟

تمرکز شبکه بر مدیریت و نگهداری سیستم‌های کامپیوتری است و برنامه نویسی بر کدنویسی برای توسعه یا به‌روزرسانی سیستم‌های رایانه‌ای می‌باشد.

امتیازدهی2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 12.75 امتیاز (2 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200