برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

مهندسی پزشکی یا مهندسی کامپیوتر

این مقاله عالی به بررسی و مقایسه مهندسی پزشکی با مهندسی کامپیوتر و بازار کار و درآمد و مسیر تحصیلی و تفاوت های مهندسی پزشکی و مهندسی کامپیوتر پرداخته است

رشته مهندسی پزشکی و مهندسی کامپیوتر جز رشته‌های پرمتقاضی هستند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی کلی هر کدام از این رشته‌ها بپردازیم، بازار کار و درآمد آن را مورد بررسی قرار دهیم و تفاوت‌های آن‌ها را بیان کنیم. پس درصورتی‌که قصد دارید بدانید کدام‌یک از این دو رشته برای شما مناسب‌تر است، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

مهندسی کامپیوتر چیست؟

تصویری از مهندس کامپیوتر

در ابتدا، به طور مختصر به معرفی هر دو رشته می‌پردازیم و ابتدا از مهندسی کامپیوترمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفمهندسی کامپیوتر چیست؟ معرفی رشته کامپیوتر توسط اساتید شریفاین صفحه به معرفی کامل رشته کامپیوتر، اعم از دروس رشته کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر، شغل های رشته کامپیوتر، گرایش ها و زیر شاخه های رشته کامپیوتر پرداخته است شروع می‌کنیم؛ رشته‌ای که امروزه محبوبیت و کاربرد بسیار بالایی دارد و دانشجویان با تجزیه‌وتحلیل، طراحی و ساخت و راه‌‌اندازی انواع سخت افزارسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوترسخت افزار چیست - بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتردر این صفحه بررسی شده که سخت افزار چیست و سخت افزار کامپیوتر به زبان ساده معرفی شده است، همچنین به بررسی اجزای اصلی سخت افزار کامپیوتر پرداخته شده است و نرم‌ افزار آشنا می‌شوند. هدف دانشجویانی که در رشته مذکور تحصیل می‌کنند، این است که دانش و علوم کامپیوترعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستعلوم کامپیوتر یا کامپیوتر ساینس چیستدر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته علوم کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی این رشته، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در این رشته پرداخته‌ شده است. را به‌خوبی فراگیرند و بتوانند از آن در زمینه‌های مختلف نظیر اهداف اقتصادی، پزشکی، صنایع، مدیریت و… بهره ببرند.

مهندسی پزشکی چیست؟

تصویری از ساخت دست مصنوعی در مهندسی پزشکی

رشته مهندسی پزشکی ترکیبی از مفاهیم ریاضیات و علوم‌تجربی است که هدف از آن، رفع نیازها و ارتقای کیفیت خدمات در حوزه سلامت و همچنین نحوه ساخت و نگهداری انواع و اقسام دستگاه‌های پزشکی است. دانشجویان در این رشته با مفاهیمی نظیر آناتومی و فیزیولوژی بدن انسان آشنا شده و همچنین، مفاهیم مرتبط با مهندسی و نحوه ساخت و نگهداری دستگاه‌های پزشکی را فرامی‌گیرند.

بازار کار و درآمد

مهندسی کامپیوتر

همان‌طور که در مقاله بازار کار رشته کامپیوتربررسی بازار کار رشته کامپیوتر بصورت 0 تا 100 و با تمام جزئیاتبررسی بازار کار رشته کامپیوتر بصورت 0 تا 100 و با تمام جزئیاتدر این صفحه به بازار کار رشته کامپیوتر، درآمد و مسائل پیرامون مشاغل مرتبط با رشته کامپیوتر در ایران و جهان و چشم اندازهای آن پرداخته‌ایم. اشاره کردیم، این رشته بازار کار فوق‌العاده‌ای چه در ایران چه در جهان دارد. اگر بخواهیم چند نمونه از عناوین شغل های رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوتردر این صفحه تمامی شغل‌های رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشور، شغل‌های رشته کامپیوتر برای خانم‌ها و شغل‌های پردرآمد رشته کامپیوتر و بهترین مشاغل رشته کامپیوتر در سال 2022 بررسی شده است. را نام ببریم، می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

علاوه بر تنوع مشاغل مختلف، مشغول به کار شدن در این حوزه، مزایای مختلفی نیز دارد. از جمله امنیت شغلی، ساعات کاری منعطف، امکان کار به‌صورت کارمندی یا فریلنسری و همچنین درآمد بالا. به‌عنوان‌مثال، یک مهندس کامپیوتر در ایران می‌تواند از 10 تا بیش‌از 100 میلیون تومان (بسته به مهارت و سطح ارشدیت) درآمد داشته باشد؛ همچنین در کشورهای خارجی، درآمد مهندسان کامپیوتر یکی از بالاترین‌هاست. مثلاً در کشور آمریکا، متوسط درآمد مهندسان کامپیوتر بین 75 الی 100 هزار دلار در سال است.

مهندسی پزشکی

رشته مهندسی پزشکی نیز بازار کار مطلوبی در ایران و خارج از کشور دارد. برخی از فرصت‌های شغلی موجود برای مهندسان پزشکی بدین شرح است:

شخص تحصیل‌کرده در رشته مهندسی پزشکی می‌تواند با طی‌کردن فرایند استخدام در بخش دولتی یا خصوصی مشغول به کار شود؛ به‌عنوان‌مثال کار در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های دولتی یا خصوصی، سازمان تامین اجتماعی و انواع شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی و…

میانگین درآمد مهندسی پزشکی در ایران بین 8 تا 13 میلیون تومان است. در کشورهای خارجی میزان درآمد مهندسان پزشکی بسیار بهتر است؛ به‌عنوان نمونه، درآمد مهندسی پزشکی در آمریکا 100 هزار دلار در سال، در کانادا 60 هزار دلار در سال، در انگلیس سالانه 50 هزار دلار و در استرالیا سالانه 80 هزار دلار است.

مسیر تحصیلی مهندسی کامپیوتر و مهندسی پزشکی

تصویری از مهندس کامپیوتر در حال برنامه نویسی

در ایران رشته مهندسی کامپیوتر تا مقطع دکتری ارائه می‌شود. طول تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال (به دو صورت پیوسته و ناپیوسته)، طول تحصیل در مقطع ارشد 2 سال و در مقطع دکتری 4 سال است، اگرچه ممکن است تا 6 یا 7 سال نیز به طول بی‌انجامد. گرایش های رشته کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوترمعرفی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتربا توجه به اینکه در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر محبوب‌ترین رشته در دنیا و کشور است و در سال‌های اخیر اکثر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی این رشته را انتخاب می‌کنند در این صفحه بصورت دقیق گرایش هاي ارشد مهندسي کامپيوترمعرفی شده است در مقطع کارشناسی شامل فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر است. در مقطع ارشد نیز گرایش‌های معماری کامپیوترمعماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر معماری سیستم های کامپیوتری چیست، معرفی رشته معماری کامپیوتر یکی از گرایش‌ های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش معماری سیستم های کامپیوتری است، در این صفحه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده. ، نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزارمعرفی رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه+معرفی ارشد نرم افزاررشته نرم افزار یکی از گرایش های مقطع لیسانس و ارشد کامپیوتر است، در این صفحه رشته نرم افزار کامپیوتر در دانشگاه و ارشد نرم افزار توسط اساتید صنعتی شریف معرفی شده، هوش مصنوعیهر آنچه در مورد رشته هوش مصنوعی باید بدانیدهر آنچه در مورد رشته هوش مصنوعی باید بدانیدبا توجه به اهمیت رشته هوش مصنوعی در کشور و جهان در سال های اخیر، در این صفحه رشته و حوزه هایی که در رشته هوش مصنوعی وجود دارد، بطور کامل بررسی شده است، شبکه های کامپیوتریمعرفی و بررسی رشته شبکه های کامپیوتریمعرفی و بررسی رشته شبکه های کامپیوتریرشته شبکه های کامپیوتری یکی از رشته های مقطع ارشد کامپیوتر است، در این صفحه مواردی همچون دروس ارشد شبکه های کامپیوتری، بازار کار رشته شبکه های کامپیوتری، ظرفیت این رشته در دانشگاه‌های دولتی بررسی شده است، فناوری اطلاعاتمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهمعرفی فناوری اطلاعات (IT) - 7 دلیل برای انتخاب رشته آی تی در دانشگاهآی تی چیست و چگونه پس از ظهور توانست در مدت فقط 20 سال تمام دنیا را فرا بگیرد و اکثر پول دنیا را ببلعد و پرطرفدارترین و پر درآمدترین مشاغل دنیا را در بر گیرد، با بررسی کامل آی تی با ما همراه باشید.، بیوانفورماتیکگرایش بیوانفورماتیکگرایش بیوانفورماتیکبیوانفورماتیک از رشته‌های نو، جذاب و میان رشته‌ای است، با توجه به اطلاعات کمی که در این زمنیه وجود دارد در این مقاله سعی کرده‌ایم هر آنچه در مورد بیوانفورماتیک باید بدانید را به شما بگوییم، با این مقاله کامل و جذاب با ما همراه باشید و الگوریتم و محاسباتگرایش الگوریتم و محاسباتگرایش الگوریتم و محاسباتاین صفحه به معرفی گرایش الگوریتم و محاسبات رشته کامپیوتر پرداخته است وجود دارد.

رشته مهندسی پزشکی نیز تا مقطع دکتری ارائه می‌شود. طول تحصیل در مقاطع آن نیز تا حدود زیادی مشابه مهندسی کامپیوتر است. در مقطع کارشناسی گرایش‌های بیومتریال، بیوالکتریک و بیومکانیک و در مقطع ارشد، گرایش‌های مهندسی ورزش، مهندسی توان‌بخشی، مهندسی بافت، بیومتریال، بیوالکتریک، بیومکانیک و مهندسی پردازش تصاویر پزشکی ارائه می‌شود.

تفاوت های مهندسی پزشکی و مهندسی کامپیوتر

افرادی که در کنکور رشته تجربی شرکت کرده‌اند، فقط می‌توانند به رشته مهندسی پزشکی وارد شوند و افرادی که در کنکور سراسری ریاضی شرکت کرده‌اند می‌توانند به هر دو رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی پزشکی وارد شوند. از مزایای رشته مهندسی پزشکی می‌توان به تنوع و فرصت‌های شغلی زیاد، درآمد بالا و نیاز بالای جامعه اشاره کرد، اما معایب آن نیز عبارت‌اند از: فرسودگی شغلی، وجود اضافه‌کاری، عوارض سلامتی ناشی از استرس، قرارگیری در معرض بیماری و مواد شیمیایی خطرناک.

همان‌طور که در مقاله پزشکی یا مهندسی کامپیوترپزشکی یا مهندسی کامپیوترپزشکی یا مهندسی کامپیوترپزشکی یا مهندسی کامپیوتر؟ این صفحه عالی به بررسی این موضوع پرداخته و تفاوت اساسی بین پزشکی و مهندسی کامپیوتر را از نظر سختی، دستمزد و طول تحصیل بررسی کرده اشاره شد، مزایای مهندسی کامپیوتر شامل مواردی همچون انعطاف کاری بالا، پتانسیل ایجاد درآمد غیرفعال، تنوع شغلی بیشتر و دروس راحت‌تر است، اما تعامل اجتماعی کمتر، احتمال پیداشدن مشکل سلامتی و ضرورت به‌روز بودن از معایب مهندسی کامپیوتر است.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی هر دو رشته مهندسی پزشکی و مهندسی کامپیوتر پرداخته شد. این دو رشته علی‌رغم داشتن تفاوت‌هایی در زمینه میزان و رویه کار، درآمد غیرفعال، به‌روز بودن و سطح دروس، دارای مزایایی مانند تنوع شغلی، درآمد بالا و نیاز بالای جامعه به مهندسان پزشکی و مهندسان کامپیوتر هستند. امیدواریم این مقاله، مفید واقع شده باشد.

رشته مهندسی پزشکی چیست؟

رشته مهندسی پزشکی ترکیبی از مفاهیم ریاضیات و علوم‌تجربی است که هدف از آن، رفع نیازها و ارتقای کیفیت خدمات در حوزه سلامت و همچنین نحوه ساخت و نگهداری انواع و اقسام دستگاه‌های پزشکی است.

رشته مهندسی کامپیوتر چیست؟

رشته مهندسی کامپیوتر دانشجویان را با تجزیه‌وتحلیل، طراحی و ساخت و راه‌‌اندازی انواع سخت‌افزارها و نرم‌افزارها آشنا می‌کند. هدف رشته مهندسی کامپیوتر این است که دانشجویان دانش و علوم کامپیوتر را به‌خوبی فراگیرند و بتوانند از آن در زمینه‌های مختلف نظیر اهداف اقتصادی، پزشکی، صنایع، مدیریت و… بهره ببرند.

بازار کار و وضعیت درآمدی مهندسی پزشکی در مقایسه با مهندسی کامپیوتر چگونه است؟

هر دو رشته مهندسی پزشکی و مهندسی کامپیوتر دارای تنوع و فرصت‌های شغلی بالا هستند. یک مهندس پزشکی می‌تواند به طراحی و ساخت دستگاه‌های آزمایشگاهی و خریدوفروش تجهیزات پزشکی بپردازد. مهندس کامپیوتر نیز می‌تواند در حوزه هوش مصنوعی، مهندسی نرم‌افزار، تجزیه‌وتحلیل سیستم‌ها و… مشغول به کار شود. در کشورهای خارجی درآمد هر دو رشته از بالاترین‌هاست اما در ایران، درآمد رشته مهندسی کامپیوتر بیشتر از مهندسی پزشکی است.

از میان مهندسی پزشکی و مهندسی کامپیوتر کدام را انتخاب کنیم؟

این موضوع کاملاً بستگی به شما و علایق شما دارد. اگر به مفاهیم پایه پزشکی و همچنین مفاهیم مهندسی و کار در محیط آزمایشگاهی علاقه‌مند هستید، می‌توانید رشته مهندسی پزشکی را برگزینید، اما اگر توانایی حل مسئله و تجزیه‌وتحلیل بالایی دارید، رشته مهندسی کامپیوتر گزینه مناسب‌تری است.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره تیم پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200