وبینار رایگان سه ماه مهم تا کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و IT
مشاهده وبینار
کنکور کامپیوتر

رشته برنامه نویسی چیست، 0تا100 رشته برنامه نویسی کامپیوتر

رشته برنامه نویسی چیست؟ این یکی از سوالات متداول افرادی است که می‌خواهند وارد رشته برنامه نویسی شوند، این صفحه به بررسی رشته برنامه نویسی کامپیوتر پرداخته

برنامه نویسی بطور مستقل یک رشته نیست‌! شاید بتوان گفت یک حرفه یا شغل به حساب می‌آید، یعنی نیازی نیست که شما لزوما تحصیلات آکادمیک را طی کنید تا بتوانید یک برنامه نویس شوید. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

این تصویر مفهوم برنامه نویسی را منتقل می‌کند.

برنامه نویسی چیست و برنامه نویس کیست‌؟

حتما تا به حال از فروشگاه‌های آنلاین خرید کرده اید یا شاید از طریق همراه بانک خود، کار‌‌های بانکی خود را انجام داده اید، تا حالا فکر کرده‌اید که چه فرایند‌هایی طی می‌شود تا یک خرید ساده صورت بگیرد؟ در دنیای الکترونیکی امروز توسعه و تولید سیستم‌های مدیریتی، محاسباتی، مالی و … بسیار گسترش یافته است و در نتیجه رفاه را برای انسان‌ها به ارمغان می‌آورد. در واقع برنامه نویسی ترکیبی از دانشِ، علم، فناوری و خلاقیت است که به وسیله آن و با ابزارهایی که به آنها زبان‌های برنامه نویسی می‌گویند سیستم‌ها و نرم افزار‌هایی تولید می‌شود که یک پردازشی را انجام و خدمتی را در نهایت به کاربر ارائه می‌دهد، حال این کاربر می‌تواند یک کاربر واقعی یا یک ماشین باشد.

اما برنامه نویس کیست‌؟ برنامه نویس خالق و سکاندار این کشتی است که با استفاده از ابزار‌ها و تجربه هایش و با در نظر گرفتن مسیر درست از تمام جهات سیستم یا نرم افزار را طراحی و توسعه می‌دهد.

برنامه نویس با نوشتن دستورات در کامپیوتر، در واقع دارد به کامپیوتر می فهماند که - مثلا برای یک جمع ساده - چکار باید انجام دهد یا برای پرداخت قبوض بانک چه عملیات‌هایی را باید به انجام برساند.

همچنین برای مطالعه بیشتر در خصوص برنامه نویسی کامپیوتر و اینکه چطور می‌توان به یک برنامه نویس موفق تبدیل شد می‌توانید به صفحه برنامه نویسی کامپیوتربرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است مراجعه کنید. همچنین اگر می‌خواهید بدانید برای شروع آموزش برنامه نویسی از کجا و چگونه باید شروع کنید به صفحه چگونه آموزش برنامه نویسیچگونه آموزش برنامه نویسی را بصورت حرفه‌ای شروع کنیم؟چگونه آموزش برنامه نویسی را بصورت حرفه‌ای شروع کنیم؟چگونه آموزش برنامه نویسی را حرفه ای شروع کنیم؟ این یکی از سوالات متداول تمامی افرادی است که می‌خواهند آموزش برنامه نویسی را شروع کنند. در این صفحه این موضوع مورد بررسی و موشکافی قرار گرفته است را شروع کنیم مراجعه کنید.

آیا برنامه نویسی یک رشته است‌؟

برنامه نویسی یک رشته نیست و نیاز به تحصیلات در دانشگاه نیز ندارد، شما می‌توانید بطور مستقل و با دوره‌های آموزشی یا کلاس‌های آموزشکده‌های فنی، فنون برنامه نویسی را یاد بگیرید.

رشته برنامه نویسی در فنی حرفه ای

همانطور که اشاره شد برنامه نویسی نیاز به تحصیلات ندارد ولی اگر تمایل دارید می‌توانید از طریق مسیر هنرستان در دوران متوسطه دوم به تحصیل در این رشته بپردازید و با مبانی برنامه نویسی آشنا شوید. توجه کنید که در هنرستان های فنی حرفه ای شما در رشته‌ای به نام شبکه و نرم افزار تحصیل می‌کنید، در این رشته صرفا به برنامه نویسی پرداخته نشده و بلکه کلیاتی از موارد ضروری کامپیوتر تدریس می‌شود، ولی شما می توانید وارد هنرستان های کاردانش شوید و با تحصیل در رشته هایی که مترکز بر یه حوزه خاص هستند مانند برنامه نویسی وب و… به تحصیل ادامه دهید و در پایان این دوره وارد بازار کار برنامه نویسی شوید که توصیه نمی‌شود چون در این مراکز هم شما بطور حرفه‌ای با برنامه نویسی آشنا نخواهید شد. اگر قصد دارید از طریق هنرستان وارد این رشته شوید پیشنهاد می‌کنیم که از صفحه رشته کامپیوتر در هنرستانمعرفی و بررسی رشته کامپیوتر فنی حرفه ایمعرفی و بررسی رشته کامپیوتر فنی حرفه ایدر این مقاله سعی می‌کنیم به تمامی سوالات پرتکرار دانش آموزان شامل : معرفی و بررسی دروس رشته کامپیوتر فنی و حرفه‌ ای، شغل های رشته کامپیوتر فنی و حرفه ای، شرایط ورود به رشته کامپیوتر فنی حرفه ای و آیا رشته کامپیوتر فنی و حرفه ای خوب است یا خیر بپردازیم دیدن فرمائید.

برای برنامه نویس شدن باید دانشگاه رفت‌؟

اگر می‌خواهید صرفا برنامه نویس شوید نیاز به تحصیلات نیست ولی اگر دوست دارید از طریق رشته های دانشگاهی وارد این رشته شوید باید رشته مهندسی کامپیوتر (مقطع کارشناسی) را انتخاب کنید، ولی باید توجه داشته باشید که در رشته مهندسی کامپیوتر به تمام مباحث مورد نیاز برای یک مهندس شدن پرداخته می‌شود و اینطور نیست که فقط برنامه نویسی تدریس شود.

شما می‌توانید چه از طریق هنرستان و چه از طریق رشته ریاضی و فیزیک وارد دانشگاه شوید و در این رشته به تحصیل ادامه دهید. در رشته مهندسی کامپیوتر، شما درس‌های مهمی و پایه‌ای مانند درس AP یا Advanced Programming (برنامه نویسی پیشرفته) را می‌خوانید. قابل ذکر است که اگر از طریق هنرستان و کنکور کاردانی وارد دانشگاه شده باشید، عنوان رشته شما بنا بر انتخابتان می‌تواند نرم افزار، سخت افزار، فناوری اطلاعات و ... باشد.

چه رشته ای را باید برای برنامه نویسی خواند‌؟

اگر از دوران متوسطه دوم را در نظر بگیریم شما می‌توانید از مسیر هنرستان وارد رشته کامپیوتر شوید (که در این حالت شما می‌توانید بین هنرستان‌ های فنی و حرفه ای یا کاردانش متناسب با هدف خود یکی را انتخاب کنید که پیشنهاد ما هنرستان های فنی و حرفه ای است) یا می‌توانید از طریق رشته ریاضی و فیزیک در کنکور سراسری شرکت کرده و رشته دانشگاهی خود را مهندسی کامپیوتر انتخاب کنید. اگر قصد دارید در رشته مهندسی کامپیوتر به تحصیل خود ادامه دهید پیشنهاد می‌کنیم که حتما دروس پایه این رشته را به خوبی یاد بگیرید شما می‌توانید با مراجعه به صفحات ساختمان دادهآموزش ساختمان داده و الگوریتمآموزش ساختمان داده و الگوریتمهر ساختمان داده یک نوع فرمت ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌ها در کامپیوتر است، که امکان دسترسی و اصلاح کارآمد آن داده‌ها را برای یکسری از الگوریتم‌ها و کاربردها فراهم می‌کند، در این صفحه به بررسی و آموزش ساختمان داده و الگوریتم پرداخته شده است، معماری کامپیوتر آموزش جامع معماری کامپیوترآموزش جامع معماری کامپیوتر در مهندسی کامپیوتر، معماری کامپیوتر مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هایی است که به چگونگی طراحی، کارکرد، سازماندهی و پیاده سازی (ساخت) سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازد، در این صفحه به بررسی و آموزش کامل معماری کامپیوتر پرداخته شده است، مدار منطقیآموزش مدار منطقی به زبان ساده - بررسی مدار منطقی و انواع آنآموزش مدار منطقی به زبان ساده - بررسی مدار منطقی و انواع آنامروزه درک صحیحی از مدارهای منطقی برای هر مهندس برق و کامپیوتر ضروری است. این مدارها عنصر اصلی کامپیوترها و بسیاری از وسایل الکترونیکی اطراف ما هستند، در این صفحه به بررسی و آموزش مدار منطقی پرداخته شده است، طراحی الگوریتمآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهآموزش طراحی الگوریتم به زبان سادهدرس طراحی الگوریتم‌ یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است. هدف از این درس، معرفی روش‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها برای حل مسائل گوناگون است، در این صفحه به معرفی و آموزش طراحی الگوریتم پرداخته شده است.، ریاضیات گسستهجامع ترین آموزش درس ریاضی گسستهجامع ترین آموزش درس ریاضی گسستهدرس ریاضیات گسسته به معرفی مباحثی نظیر شمارش و احتمال، استدلال و برهان خلف، نظریه اعداد، منطق ریاضی، روابط بازگشتی، روابط و نظریه‌ گراف می‌پردازد. از آن رو که در عصر کنونی ریاضی گسسته بطور گسترده‌ در رشته کامپیوتر و برنامه نویسی استفاده می‌شود در این صفحه به معرفی و بررسی درس ریاضی گسسته پرداخته شده است و شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریجامع‌ترین آموزش درس شبکه های کامپیوتریدرس شبکه‌ های کامپیوتری یکی از مهم‌ترین و بنیادیترین دروس‌ رشته کامپیوتر است، با توجه به اینکه اینترنت امروزی بزرگترین سیستم مهندسی ساخت دست بشر در تمام طول تاریخ است، آشنایی با شبکه‌های کامپیوتری برای تمامی علاقه‌مندان و دانشجویان رشته کامپیوتر الزامی است، در این راستا در این صفحه به معرفی شبکه‌های کامپیوتری پرداخته‌ شده است از ویدیو‌های رایگان این دروس استفاده کنید.

بهترین دانشگاهای رشته برنامه نویسی

تحصیل در بهترین دانشگاه های کشور علاوه بر اینکه در رزومه تحصیلی شما درخشان خواهد بود بلکه حضور در بین دانشجویان نخبه و تدریس توسط اساتید مطرح باعث می‌شود که مفاهیم به صورت هر چه بهتر منتقل یافته و پیشرفت شما دو چندان شود. بهترین دانشگاه‌های رشته مهندسی کامپیوتر را می‌توانید در صفحه بهترین دانشگاه های مهندسی ایرانمعرفی و بررسی بهترین دانشگاه های ایرانمعرفی و بررسی بهترین دانشگاه های ایرانتقریبا تمامی دانشجویان و دانش‌آموزان در دوران تحصیل و به خصوص در هنگام انتخاب رشته می‌خواهند بدانند که بهترین دانشگاه های ایران به ترتیب چه دانشگاه‌هایی هستند، برای پاسخ به این پرسش در این صفحه رنکینگ دانشگاه های ایران در جهان را از نگاه نظام‌های رتبه بندی معتبر بررسی شده است مشاهده کنید.

چگونه وارد رشته برنامه نویسی شویم‌؟

برای ورود به رشته برنامه نویسی غیر از مسیرهای تحصیلی که در مطالب فوق مطرح شد راه های دیگری نیز وجود دارد که شما می‌توانید وارد این حوزه شوید که به آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱.آموزشکده های فنی : آموزشکده‌های فنی متفاوتی در سطح کشور وجود دارند که علاوه بر آموزش، مدرک یا گواهی شرکت در آن دروه را صادر می‌کنند.

۲.خود خوان : یکی از خوبی‌های برنامه نویسی این است که نیاز به سرمایه چندانی ندارد و نیاز نیست لزوما استادی به صورت حضوری یا حتی مجازی وجود داشته باشد که به شما برنامه نویسی یاد دهد. شما می‌توانید با مطالعه مقالات انگلیسی، وبسایت‌‌های مرجع، ویدیو‌های آموزشی یا حتی کتاب توانایی خود را در برنامه نویسی بالا ببرید.

توجه داشته باشید که برای برنامه نویس خوب شدن فقط مطالعه کافی نیست باید بسیار تلاش کنید و با شکست‌ها نا‌ امید نشوید علاوه بر این تجربه در این حوزه بسیار مهم است، پس سعی کنید از هر فرصتی استفاده کنید تا تجربه خودتان را بالاتر ببرید.

بازار کار و درآمد برنامه نویسی در ایران

برای کار کردن در حوزه برنامه نویسی نیاز به سرمایه چند ده میلیونی نیست و شما می‌توانید با هزینه ای کم در این حوزه فعالیت کنید. مواردی از بازار کار برنامه نویسی را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

۱.فریلنسینگ (Freelancing) : امروزه بازار دور کاری بسیار داغ است و با وجود اینترنت و ارتباطات قوی کارفرمایان می‌توانند با هم ارتباط بگیرند و با شرح پروژه و نیاز‌های پروژه در قبال هزینه ای که پرداخت می‌کنند برنامه نویسان این پروژه را انجام دهند. اینکه ارتباط در چه بستری صورت می‌گیرد می‌تواند از طریق سایت‌های ارائه پروژه باشد یا بصورت شبکه‌ی ارتباطی افراد صورت گیرد.

۲.فعالیت در شرکت ها : شما می‌توانید با افزایش دانش تان در این حوزه و ایجاد یک رزومه مناسب در سایت های کاریابی رزومه و درخواست خود را برای مصاحبه به شرکت‌های فناوری اطلاعات کوچک و بزرگ ارسال کنید و آنها رزومه شما را بررسی و در صورت تمایل با شما تماس می‌گیرند.

۳.ایجاد یک ایده یا استارت آپ : زیبایی این حوزه به قدرتش در پوشش بازار‌های متنوع است. امروزه همه چیز به سمت اینترنت در حال حرکت است اگر ایده‌ای دارید که دوست دارید آن را پیاده سازی کنید می‌توانید به تنهایی یا با یک تیم فعال ایده خود را اجرا و عملی کنید. بدیهی است در این مسیر بسته به ایده‌ای که دارید نیاز به سرمایه هست.

۴.تدریس : تدریس‌های مجازی امروزه به دلیل مزایا زیاد بیشتر از پیش مورد استقبال قرار گرفته است. در سایت‌هایی که محتوا‌های آموزشی تولید می‌کنند شما می‌توانید زرومه خود را ارسال کنید و اعلام آمادگی کنید و پس از می توانید با تایید شرکت به تدریس مشغول شوید. البته می‌توانید به صورت حضوری در آموزشکده‌ها نیز تدریس کنید.

در ادامه به درآمد‌های این حوزه می‌پردازیم. البته باید گفت که این حوزه بسیار وسیع است و فقط درآمد بخش‌هایی که متداول‌تر است تحت پوشش قرار داده ایم، و این درآمد‌ها یک حد متوسط (میانگین) است.

موقعیت شغلی یا زبان برنامه نویسیدرآمد ماهانه (به تومان)
جاوا ۸۰۰۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰۰۰۰
PHP ۸۰۰۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۰۰۰
پایتون ۸۰۰۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰۰۰۰
برنامه نویس اندروید ۸۰۰۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰۰۰
وردپرس ۸۰۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰۰۰

بازار کار و درآمد برنامه نویسی در خارج کشور

بازار کار برنامه نویسی در خارج از کشور مانند بازار کار ایران است ولی تفاوت آن این است که گستردگی و پیشرفت در آن‌ها به مراتب بیشتر است. این لیست درآمد‌های برخی از شاخه های برنامه نویسی را نشان می‌دهد.

عنوان شغلیمیانگین درآمد در برنامه نویسی
توسعه دهنده نرم افزار $114,270
مدیر پایگاه داده $101,090
برنامه نویس کامپیوتر $95,640
مدیر سیستم $89,460
توسعه دهنده وب $85,490

در این تصویر میانگین درآمد یک برنامه نویس در برخی از کشورها نشان داده شده است.

کشور های پیشرو و اپلای برنامه نویسی

کشور‌هایی که پیشرو هستند در فناوری قطعا در حوزه برنامه نویسی نیز قدرت زیادی دارند. در واقع برنامه نویسی پایه بسیاری از تجارت‌های حرفه‌ای هست.

از مهمترین ویژگی‌های یک کشور برای اپلای در حوزه برنامه نویسی درآمد و امکانات و فرصت‌هایی هست که در این حوزه وجود دارد. کشور هایی مانند : استرالیا (شرکت Atlassian یک نمونه شرکت موفق در این کشور است)، کانادا (شرکت Oracle یک نمونه شرکت موفق است در این کشور) و آمریکا (شرکت مایکروسافت و گوگل) نمونه ای از این کشور‌ها هستند.

در ادامه نگاهی به Google Trends خواهیم داشت که میزان محبوبیت و استفاده زبان های برنامه نویسی در کشور های پیشرو فناوری را نشان می‌دهد.

این تصویر نشان دهنده محبوبیت زبان های برنامه نویسی بر اساس هر کشور است.

کتاب هایی برنامه نامه نویسی

کتاب برای برنامه نویسی متناسب با اینکه شما می‌خواهید در چه حوزه ای فعالیت کنید متفاوت است و و برای هر حوزه ای بیش از یک کتاب وجود دارد. ولی اگر می‌خواهید برنامه نویس موفقی باشید توصیه می‌کنیم این کتاب‌ها را در لیست مطالعه خود قرار دهید، البته این کتاب‌ها سطح بالا هستند و نیازمند داشتن حداقل یک سال تجربه برنامه نویسی هستند. بسیاری از شرکت‌ها موضوعاتی که در این کتاب‌ها اشاره شده است برایشان اهمیت دارد.

تفاوت کدنویسی و برنامه نویسی

کد نویس بیشتر درگیر نوشتن کد به زبان‌هایی هست که با تفسیر آن ماشین متوجه منطق مورد نظر شود ولی برنامه نویس یک مجموعه‌ای از وظایف کدنویسی را دارد. برنامه نویس به ایجاد نقشه راه توسعه، بررسی استفاده از بهترین تکنولوژی‌ها، معماری و حتی الگوریتم می‌پردازد و سعی می‌کند یک سیستم و برنامه اصطلاحا Free Error ارائه دهد.

زبان های برنامه نویسی پرطرفدار

  1. Python
  2. JavaScript
  3. Java
  4. #C
  5. C
  6. ++C
  7. Go
  8. PHP

البته شما می‌توانید آخرین تغییرات از میزان محبوبیت زبان‌ها را در سایت‌های زیر بررسی کنید.

جمع بندی

امروزه با رشد سریع تکنولوژی، حوزه برنامه نویسی به شدت پر مخاطب شده و شما می‌توانید چه از طریق دانشگاه و چه از طریق کلاس‌های آموزشی و یا حتی خودخوان، برنامه نویسی را شروع کرده و وارد این حوزه شوید. آمارها نشان می‌دهد که تا چند سال آینده نیازمندی به نیروی برنامه نویس د وبرابر خواهد شد و با توجه به میانگین درآمد رشته برنامه نویسی، این حوزه یکی از رشته پردرآمد به حساب می‌آید.

کدام حوزه برنامه نویسی مناسب است؟

این سوال خیلی کلی است شاخه هایی که وجود دارد برای این حوزه زیاد است و شما باید آنها را بررسی کنید و متناسب با علاقتان ببینید که به کدام شاخه مثل Fronend، Backend و … علاقه دارید.

کدام زبان برنامه نویسی خوب هست‌؟

زبان برنامه نویسی خوب نداریم کسی که به صورت مطلق گفت فلان زبان عالی است بدونید دانش و اون تکامل برنامه نویس بودن را ندارد. زبان های برنامه نویسی مثلا یک ابزارند در دستان شما، شما باید متناسب با نیازتان و چیزی می خواهید پیاده کنید زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برای یادگیری از کجا شروع کنیم‌؟

برای شروع می‌توانید از سایت های آموزشی که در سطح اینترنت هست شروع کنید ولی اگر تلاش زیاد و زبان خوبی دارید می‌توانید از رفرنس های و ویدئوهای خارجی شروع کنید

آیا زبان انگلیسی در برنامه نویسی مهم است‌؟

صد در صد شما باید زبان قوی داشته باشید یا اگر ضعیف است نگران نباشید با تمرین کردن و خواندن مقالات انگلیسی زبان می‌توانید آن را قوی کنید. شما گاها به مشکلاتی می خورید که باید در سطح اینترنت به دنبال پاسخ آن باشید و در آنجا هم باید انگلیسی جستجو کنید.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (4 رای)
بارگذاری نظرات