برنامه مسیر ۸ ماهه تا کنکور: مشاوره خصوصیت با استاد رضوی رو رزرو کن!
رزرو مشاوره
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

برنامه نویسی برای کودکان بررسی همه جانبه

این صفحه عالی به بیان نحوه آموزش و مزایا و معایب برنامه نویسی برای کودکان و نکات مهم در انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان پرداخته است

برنامه نویسی یک کار خلاقانه است که در آن، شما چیزی را از ابتدا می‌سازید، ممکن است بارها و بارها آن را خراب کنید و دوباره بسازید تا آخر آن چیزی شود که انتظار داشتید. ساختن چیزی از صفر، همچنین تعمیر و توسعه دادن آن بهترین روش افزایش خلاقیت در کودکان و حتی بزرگسالان است، بنابراین بیشتر والدین برای افزایش هوش و خلاقیت فرزندان‌شان برنامه نویسیبرنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟برنامه نویسی کامپیوتر چیست و چطور می توانید یک برنامه نویس موفق شوید؟در عصر فعلی برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین شغل‌های دنیاست، دغدغه‌‌ای افرادی که می‌خواهند در مسیر برنامه‌نویس شدن قدم بردارند این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند، در این صفحه هر آن چه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای نیاز دارید در اختیارتان قرار گرفته است را به عنوان یک فعالیت انتخاب می‌کنند. اما آیا برنامه نویسی برای کودکان خوب است؟ آیا ممکن است علاوه بر تاثیرات مثبت آثار سوئی هم به همراه داشته باشد؟ چه زبان های برنامه نویسیزبان های برنامه نویسی چیست؟زبان های برنامه نویسی چیست؟این مقاله عالی توضیح داده که زبان های برنامه نویسی چیست؟ و انواع زبان های برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و پردرآمدترین آنها را معرفی کرده مناسب کودکان است؟ و این که چگونه می‌توان برنامه نویسی را به روشی صحیح به کودکان آموخت؟ پاسخ تمام این سؤالات و حتی نکات کلیدی‌تری تا انتهای نوشتار بررسی شده است، لذا این محتوای جذاب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

کودکی در حال برنامه نویسی به صورت بصری

برنامه نویسی چیست؟

به زبان ساده، کدنویسیکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهکدنویسی چیست؟ – کد نویسی یعنی چهاین مقاله عالی به بررسی این پرداخته که کد نویسی چیست و مفهوم کد نویسی را بررسی کرده، همچنین تفاوت کدنویسی و برنامه نویسی و کاربرد های کدنویسی را بررسی کرده  یا برنامه نویسی روشی برای برقراری ارتباط با کامپیوترکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهکامپیوتر چیست؟ ⚡️ کامپیوتر چیست به زبان سادهاین مقاله عالی توضیح داده که کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد و همه چیز درباره کامپیوتر از جمله فواید کامپیوتر و تعریف کامپیوتر و اجزای آن را بیان کرده است است. در کل، ما باید از طریق برنامه نویسی به کامپیوتر بفهمانیم که چه می‌خواهیم، مثلاً با کدنویسی می‌توانیم چیزهایی مانند نرم‌افزار کامپیوتری، وب‌سایت، اپلیکیشن برای موبایل و بازی‌های ویدیویی و غیره بسازیم که ساخت تمام این‌ها، ملزم به این است که در ابتدا دانش برنامه نویسی داشته باشیم. برنامه نویسی شامل چندین نوع زبان مختلف است که هر کدام کارایی خاص خود را دارند، در این بین بعضی از زبان های برنامه نویسی ممکن است برای کودکان یا مبتدیان یادگیری ساده‌تری داشته باشد که در ادامه، به موضوع بهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکانبهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکانبهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکاناین صفحه عالی به معرفی بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان پرداخته و مزایا و معایب برنامه نویسی برای کودکان و اینکه از چه سنی اینکار را شروع کنند بررسی کرده  نیز خواهیم پرداخت.

برنامه نویسی برای کودکان، مزایا و معایب

در دنیایی که سواد دیجیتالی، حرف اول را می‌زند هرچه از سنین پایین‌تر آموختن شروع شود، احتمال موفقیت در بزرگسالی افزایش می‌یابد. برنامه نویسی برای کودکان نه تنها به بهبود مهارت‌های ریاضی و نوشتاری و در کل درسی آنها کمک می‌کند، بلکه برای آنها مهارت‌های ارزشمندی در زندگی آماده می‌کند و در نهایت، شروع برنامه نویسی در سنین کودکی، شغلی ارزشمند در سنین نوجوانی را به همراه می‌آورد. طبق آمار منتشر شده از وب‌سایت Stack Overflow، حدود 54 درصد از برنامه نویسان ماهر، اذعان داشته‌اند که اولین خط کد خود را در سن قبل از 16 سالگی نوشته‌اند، همچنین 9 درصد این آمار بیان کرده‌اند که برنامه نویسی را قبل از سن ده سالگی آغاز کرده‌اند. دلایل زیادی برای آموختن برنامه نویسی برای کودکان وجود دارد که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بر می‌شماریم.

کودکی در حال یادگیری برنامه نویسی

مزایای برنامه نویسی برای کودکان

برنامه نویسی مهارت های حل مسئله را تقویت می‌کند

بدون شک، کدنویسی یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تقویت مهارت‌های حل مسئله در کودکان است. در ساده‌ترین تعریف، حل مسئله به توانایی فردی برای مقابله با موقعیت‌های پیچیده به روشی کارآمد اشاره دارد. فردی که مهارت‌های حل مسئله را به خوبی تطبیق داده است، مجموعه مهارت‌های متفاوتی مانند خلاقیت، هوش هیجانی، مهارت‌های تحقیق، همکاری و تصمیم‌گیری را در یک پاسخ منسجم و مؤثر ترکیب می‌کند. در زمینه برنامه نویسی، کدنویس‌ها دائماً به چالش کشیده می‌شوند و از آنها خواسته می‌شود تا مشکلی را حل کنند. این عمل مستلزم آن است که مسائل را به زیرمسائل قابل مدیریت‌تری تقسیم کنند، سپس از طریق فرآیند تکراری شناسایی، اولویت‌بندی و اجرا مشکلات را حل کنند، بنابراین، چالشی کردن کودکان سبب افزایش قدرت حل مسئله در آنان می‌شود. مصداق این مسئله دو مطالعه زیر است:

  1. در سال 2013 یک مطالعه بر روی کودکان پنج و شش ساله انجام شد و نتیجه این شد که وقتی کودکان در یک محیط برنامه نویسی شرکت می‌کنند، "فرصت‌هایی برای توسعه مفاهیم ریاضی، حل مسئله و مهارت‌های اجتماعی دارند."
  2. مطالعه دیگری که در سال 2014 با کودکان چهار تا پنج ساله انجام شد و نشان داد که شرکت‌کنندگان در آن توانایی‌های شناختی غیرکلامی خود را افزایش داده‌اند.

برنامه نویسی هوش محاسباتی کودکان را تقویت می‌کند

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که بازی به شکل برنامه نویسی، باعث تقویت هوش محاسباتی کودکان می‌شود. در تعریف ساده، هوش محاسباتی شاخه‌ای از دانش است که شامل بیان مسائل به شیوه‌ای است که یک کامپیوتر انجام می‌دهد. دانش‌آموزانی که این مدل تفکر را یاد می‌گیرند، تشویق می‌شوند تا مسائل پیچیده را به مسائل کوچک‌تر تقسیم کنند و در نتیجه الگوهای پیچیده را ساده کنند.

برنامه نویسی کودکان را سرسخت‌تر می‌کند

وقتی بچه‌ها برنامه نویسی را شروع می‌کنند، یاد می‌گیرند که شکست گذرا است و لازم نیست ناامید شوند. حتی موفقیت‌های کوچک می‌تواند تشویقی را برای کودکان فراهم کند تا مشکلات برنامه نویسی خود را برطرف کنند. با گذشت زمان، این پشتکار می‌تواند قدرت کودک را تقویت کند و به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های موفقیت تحصیلی و شغلی آینده آنها باشد، همچنین، برنامه نویسی می‌تواند به کودک شما کمک کند تا ذهنیت رشد خود را توسعه دهد.

برنامه نویسی باعث افزایش خلاقیت می‌شود

کودکان به وسیله برنامه نویسی می توانند خلاقیت خود را بیشتر کنند

با برنامه نویسی، بچه‌ها دائماً به آزمایش ترغیب می‌شوند. هنگامی که آنها عملکردهای اساسی را درک کردند، می‌توانند به طور مداوم از خود بپرسند اگر من این کار را امتحان کنم چه می‌شود؟ آیا این کار کد می‌کند؟ رایانه‌ها بازخورد آنی ارائه می‌دهند، که بیشتر برنامه نویسان به خصوص برنامه نویسان کودک را تشویق می‌کند تا راه‌حل‌های قابل اجرا برای هر چالشی که با آن روبرو هستند، بیابند. پروژه های برنامه نویسی متناسب با سن کودکان، آنها را تشویق می‌کند تا داستان بگویند، شخصیت‌ها را متحرک سازند و برنامه‌های منحصربه‌فردی ایجاد کنند که به آنها قدرت می‌دهد تا تفکر منطقی و سیستماتیک خود را با یادگیری خلاقانه، هنری و شهودی ترکیب کنند.

برنامه نویسی به بهتر زندگی کردن در دنیای دیجیتال کمک می‌کند

تکنولوژی ما را احاطه کرده است، از کار ما پشتیبانی می‌کند، ارتباطات را آسان می‌کند، ارتباطات اجتماعی را امکان‌پذیر می‌کند و تقریباً از هر صنعت اقتصادی‌ای حمایت می‌کند. در دنیای مدرن، توانایی درک و تعامل با فناوری فقط خوب نیست، بلکه یک ضرورت برای حرکت در یک جامعه دیجیتالی فزاینده است. سواد دیجیتال یک اصطلاح کلی است که به توانایی فرد برای درک و تعامل با فناوری به روشی متفکرانه و معنادار اشاره دارد؛ به عنوان مثال، کودکان با سواد دیجیتال می‌توانند به صورت آنلاین درباره موضوعات تحقیق کنند و اطلاعات لازم را بیابند. در حال حاضر، شاید برنامه نویسی در سواد دیجیتال یک جایگاه خاص نداشته باشد اما در آینده‌ای نزدیک یکی از ملزومات آن می‌شود، به عنوان مثال: برخی از بازی‌ها مانند Minecraft به کاربران اجازه می‌دهند ویژگی‌های خود را برنامه نویسی کنند.

برنامه نویسی یک شغل پردرآمد است

کودکان نیز می توانند برنامه نویسی یاد بگیرند و موفق باشند و از این راه کسب درآمد کنند

اقتصاد اکنون عمدتاً توسط فناوری هدایت می‌شود و دانش برنامه نویسی یک جزء جدایی ناپذیر از فناوری است؛ همچنین کارفرمایان این حوزه به دنبال مدرک خاصی از برنامه نویسان نیستند و فقط مهارت برای‌شان مهم است. به چشم دیده‌ایم که حتی برنامه نویسانی که در سنین 14 سالگی هستند درآمدی فوق درآمد مهندسان کامپیوتر تحصیل‌کرده دارند.

برنامه نویسی اعتماد به نفس کودک را افزایش می‌دهد

یک باور غلط در مورد برنامه نویسان وجود دارد که گمان می‌کنند، آنان در محیط‌های منزوی و تنها کار می‌کنند، حال آن‌که فقط دورکارها این‌گونه کار می‌کنند. بیشتر برنامه نویسان در محیط با نشاط تیمی، پروژه‌های خود را اجرا می‌کنند. یک پروژه کدنویسی به فرزند شما می‌آموزد که هر مشکلی قابل حل است و با تلاش خلاقانه و کار گروهی مکرر می‌توان بر هر مانعی غلبه کرد.

معایب برنامه نویسی برای کودکان

در بخش فوق مزایای برنامه نویسی برای کودکان را گفتیم، اکنون می‌رسیم به معایب آن. بدیهی است که هر چیزی سراسر مزیت یا سراسر عیب نیست. برنامه نویسی یک فعالیت به‌روز است که همه دوست دارند آن را یاد بگیرند، والدین نیز علاقه‌مندند فرزندان خود را به این سمت بفرستند؛ اما چه دلایلی وجود دارد که ممکن است برنامه نویسی برای کودکان درست نباشد؟

ممکن است کودکی را از آنان بگیرد

بدیهی است که هر انسانی، دوست دارد دوران کودکی شادی داشته باشد، والدین باید توجه کنند که در قدم اول، خود کودک باید علاقه‌مند به یادگیری برنامه نویسی باشد و اگر این علاقه ذاتی در او وجود نداشت نباید هیچ‌گاه او را مجبور کنند. در کل بهترین سن برای برنامه نویسی بالای 10 سال و ایده‌آل 13 سال است که کودک بتواند درک درستی از علایق خود داشته باشد.

در خطر قرار گرفتن سلامتی کودک

این یکی دیگر از دلایل قانع‌کننده برای عدم آموزش برنامه نویسی به بچه‌ها است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض ابزارها و رایانه‌ها، می‌تواند منجر به مشکلات جدی چشم و میگرن شود. بچه‌ها ممکن است بیش از حد در بازی‌های برنامه نویسی و امتحان کردن کدهای جدید غرق شوند که فراموش کنند که باید استراحتی به خود بدهند؛ همچنین، اکثر برنامه نویسان حرفه‌ای از بی خوابی، مشکلات چشمی و سردرد ناشی از برنامه نویسی زیاد شکایت دارند. همچنین، بچه‌ها ممکن است نتوانند استرس ذهنی ناشی از کدنویسی را تحمل کنند، بنابراین بهتر است قبل از این که آنها را با برنامه نویسی آشنا کنید، بزرگ‌تر شوند. در کل، اگر قرار است کودکی برنامه نویسی را یاد بگیرد، بهتر است ابتدا به بلوغ فکری لازم برسد، او باید بداند که علم برنامه نویسی یک شبه به دست نمی‌آید و نیازمند تلاش و تمرین و ممارست فراوان است، لذا باید برای آن برنامه‌ریزی کند و وقت لازم را بگذارد.

نکات مهم در انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان

برخی از کودکان ممکن است استعداد ذاتی برنامه نویسی داشته باشند و به‌راحتی بتوانند کدهای حتی نزدیک به زبان ماشین را بفهمند. مثلاً، زبان Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cزبان برنامه نویسی C – مزایا و کاربرد زبان C – فرق C و ++Cاین مقاله عالی ابتدا توضیح می‌دهد که زبان برنامه نویسی c چیست، سپس به بررسی مزایا و معایب زبان C ، کاربردهای زبان سی ، و تفاوت بین C و ++C می‌پردازد یا زبان C++‎برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست؟ مزایای برنامه نویسی C++‎؟برنامه نویسی سی پلاس پلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای برنامه نویسی C++ پرداخته و نمونه هایی از کدهای زبان برنامه نویسی ++C را آورده. اما برخی از کودکان ممکن است زیاد به زبان‌های برنامه نویسی نزدیک زبان کامپیوتر، علاقه نشان ندهند و بالعکس، زبان های برنامه نویسی بصری را ترجیح دهند. به طور کلی، کودکان ۵ تا ۸ ساله با محیط‌های برنامه نویسی بصری بهتر کار می‌کنند. هرچه کودک از سن ۸ سالگی دور شود توانایی او رفته رفته افزایش یافته و مهارت خوبی را در سن ۱۳ تا ۱۶ سالگی در زمینه برنامه نویسی می‌تواند کسب کند. واضح است که مزایای یادگیری برنامه نویسی در سنین کودکی بسیار زیاد است، اما همه زبان‌ها مناسب کودکان نیستند، فقط تعدادی از تمام زبان‌های برنامه نویسی برای کودکان مناسب است و پایه یادگیری آنها برای زبان‌های سخت می‌شود. نام این زبان‌ها در ادامه آورده شده است:

اسکرچ (Scratch)

ساختار زبان برنامه نویسی Scratch

اسکرچ زبان برنامه نویسی محبوبی در بین کودکان است که اولین بار توسط Mitch Resnick توسعه یافت و توسط گروه Lifelong Kindergarten در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) ثبت شده است. این زبان برنامه نویسی در میان زبان‌های برنامه نویسی بصری شناخته شده است که در فوق به آن‌ها اشاره داشتیم. Scratch در درجه اول برای کودکان بین ۸ تا ۱۶ سال ساخته شده است و آموزش این زبان برنامه نویسی، رایگان است. از اسکرچ می‌توان برای ساخت بازی، داستان با انیمیشن و هر چیز دیگری که بچه‌ها فکرش را بکنند استفاده کرد. مزیت استفاده از زبان مبتنی بر بلوک این است که فرزند شما نگران یادگیری نحو برنامه نیست، بلکه می‌تواند بر ساختار برنامه‌های خود تمرکز کند. در واقع کودک ابتدا ساختار را درک می‌کند و بعد کدنویسی را آغاز می‌کند. همچنین نسخه Scratchjr برای کودکان کوچک‌تر وجود دارد تا با آن شروع کنند. یکی دیگر از مزایای Scratch این است که به راحتی در دسترس است، می‌توان از آن در مرورگر وب استفاده کرد یا می‌توان آن را در چندین دستگاه نصب کرد که شامل Androidسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیدسیستم عامل اندرويد چیست؟ هر آنچه باید درمورد Android بدانیداندروید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ این مقاله عالی به معرفی سیستم عامل اندروید (Android)، تاریخچه و توسعه اندروید، ویژگی های ورژن های مختلف اندروید پرداخته است (فقط تبلت)، MacOS، Microsoft Windows و ChromeOS می‌شود. تنها عیب اسکرچ این است که به عنوان یک برنامه برای تلفن‌های هوشمند iOSسیستم عامل iOS چیست؟ بررسی تاریخچه و ویژگی های آی او اسسیستم عامل iOS چیست؟ بررسی تاریخچه و ویژگی های آی او اساین مقاله عالی به معرفی سیستم عامل آی او اس (IOS) پرداخته، همچنین به بررسی ویژگی های سیستم عامل Apple iOS و تاریخچه و نسخه های سیستم عامل iOS پرداخته است یا Android در دسترس نیست.

بلوکی (Blockly)

محیط زبان برنامه نویسی Blockly

رابط کاربری گرافیکیرابط کاربری گرافیکی چیست؟رابط کاربری گرافیکی چیست؟این صفحه عالی به معرفی رابط کاربری گرافیکی پرداخته و نحوه عملکرد رابط کاربری گرافیکی و بهترین زبان های برنامه نویسی برای رابط کاربری گرافیکی را معرفی کرده Blockly بسیار رنگارنگ است و بلوک‌های کدنویسی که استفاده می‌کنند همگی اشکال متفاوتی دارند. این به بچه‌ها کمک می‌کند بلوک‌های مناسب را به راحتی پیدا، انتخاب و شناسایی کنند. همچنین پلتفرم اصلی اسکریپت‌نویسی به دو بخش تقسیم می‌شود: یک جعبه ابزار که بلوک‌های مورد نیاز شما را در خود نگه می‌دارد و یک فضای خالی برای کشیدن و رها کردن بلوک‌ها (یعنی نوشتن کد). بچه‌ها به سادگی بلوکی را که می‌خواهند انتخاب می‌کنند، آن‌ها را از جعبه ابزار بیرون می‌کشند و در فضای خالی رها می‌کنند (یکی یکی). هنگامی که بلوک‌ها در فضا قرار گرفتند، می‌توانند آن‌ها را دوباره مرتب کنند تا دنباله‌ها، حلقهحلقه در برنامه نویسی چیست؟ حلقه یا لوپ (Loop) چیست؟حلقه در برنامه نویسی چیست؟ حلقه یا لوپ (Loop) چیست؟این مقاله عالی به زبان ساده و با استفاده از فیلم توضیح داده که حلقه در برنامه نویسی چیست، همچنین در خصوص حلقه یا لوپ (Loop) بی نهایت صحبت کرده است ، شرط‌شرط در برنامه نویسی ⚡️ آشنایی کامل با if و elseشرط در برنامه نویسی ⚡️ آشنایی کامل با if و elseاین مقاله عالی شرط در برنامه نویسی را بطور کامل توضیح داده و انواع شرط ها در برنامه نویسی که شامل if و else و Switch است را نیز با مثال توضیح داده و غیره ایجاد کنند.

اسنپ (Snap)

اسنپ یک نوع Scratch است که توسط UC Berkeley توسعه یافته است. این برنامه به گونه‌ای ساخته شده است که مفاهیم برنامه نویسی پیشرفته‌تری را شامل شود و بنابراین اگر Scratch خیلی ساده باشد، اسنپ یک مرحله سخت‌تر از آن است. علاوه بر این، برنامه‌های اسنپ را می‌توان به جاوا اسکریپتجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptجاوا اسکریپت چیست؟ معرفی زبان برنامه نویسی java scriptزبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ این صفحه عالی به بررسی مزایای JavaScript پرداخته و مبانی برنامه نویسی جاوا اسکریپت را آموزش داده، پایتونزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟ – نحوه شروع و دلایل محبوبیتزبان برنامه نویسی پایتون (Python) چیست؟ این مقاله عالی به بررسی دلایل محبوبیت پایتون، موارد استفاده از پایتون و نحوه شروع به برنامه نویسی پایتون پرداخته و سایر زبان‌های کدنویسی مبتنی بر متن تبدیل کرد که انتقال به این زبان‌ها را ساده‌تر می‌کند. از آنجایی که اسنپ جدیدتر و کمتر از اسکرچ استفاده می‌شود، از دستگاه‌های کمتری نیز پشتیبانی می‌کند.

آلیس (Alice)

Alice یکی دیگر از زبان‌های برنامه نویسی بصری مبتنی بر بلوک رایگان برای کودکان است که توسط دانشگاه کارنگی ملون توسعه یافته است. آلیس یک محیط کدنویسی خلاقانه است که برنامه نویسی انیمیشن‌ها، روایت‌های تعاملی و بازی‌های آسان را به صورت سه بعدی نسبتاً ساده می‌کند. آلیس از همان سیستم بلوک‌های ساختن کشیدن و رها کردن استفاده می‌کند که Scratch، Blockly و اکثر برنامه‌های کدنویسی بصری دیگر استفاده می‌کنند. چیزی که Alice را از Scratch و Blockly بیشتر متمایز می‌کند، این است که به کاربران اجازه می‌دهد با مدل‌های سه بعدی کار کنند. آلیس برای کودکانی که علاقه‌مند به ساخت انیمیشن و کارهای گرافیکی هستند، می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. زبان‌های مبتنی بر متن نیاز دارند که بچه‌ها با صفحه کلید راحت‌تر باشند و درک بهتری از تفکر منطقی و مفاهیم حسابی سطح بالا داشته باشند. پایتون، جاوا، CSSزبان CSS چیست و چه کاربردی دارد؟⚡️سی اس اس چیستزبان CSS چیست و چه کاربردی دارد؟⚡️سی اس اس چیستاین مقاله عالی بررسی کرده که CSS چیست و چه کاربردی دارد همچنین رابطه CSS و HTML و ساختار کدهای CSS و نحوه ساختن فایل CSS و نحوه اضافه کردن آن به HTML را گفته و HTMLزبان html چیست؟ اچ تی ام ال (HTML) چیست و چه کاربردی دارد؟زبان html چیست؟ اچ تی ام ال (HTML) چیست و چه کاربردی دارد؟این مقاله عالی به معرفی زبان html پرداخته سپس موارد چون : html چه کاربردی دارد؟ فایل html چیست؟ بررسی مزایا و معایب HTML، پرکاربرد ترین تگ های HTML پرداخته، جاوا اسکریپت، سوئیفت و روبی همگی نمونه‌هایی از زبان‌های کدنویسی مبتنی بر متن هستند.

Lua

یک بازی توسعه داده شده به وسیله زبان برنامه نویسی Lua

برای کودکانی که می‌خواهند با زبان‌های کدنویسی متنی شروع کنند، Lua یک گزینه عالی است. لوا یک زبان برنامه نویسی رایگان و قابل حمل است که ضمن بهینه‌سازی خوانایی و کارایی، مفاهیم ساده را معرفی می‌کند. با وجود رابط کاربریرابط کاربری یا ui چیست؟ – تفاوت ui و ux + مراحل طراحی uiرابط کاربری یا ui چیست؟ – تفاوت ui و ux + مراحل طراحی uiاین مقاله عالی بررسی کرده که رابط کاربری ui چیست، همچنین تفاوت های UI و UX و مراحل طراحی UI و همچنین اصول طراحی رابط کاربری و سبک های طراحی UI را بررسی کرده ساده و حداقل امکانات فنی، Lua یکی از قدرت‌مندترین زبان‌های رایگان موجود است. این زبان برنامه نویسی اغلب به پایتون تشبیه شده است؛ زیرا هر دو، اسکریپت‌های مبتنی بر متن ساده‌سازی شده‌اند که می‌خواهند مشکلات نحوی بالقوه‌ای را که می‌توانند کدنویسی برای بچه‌ها را خسته‌کننده کنند، از بین ببرند؛ برای مثال، نیازی به نوشتن نقطه ویرگول در آن نیست. جالب است بدانید که بازی محبوب Angry Birds براساس Lua ساخته شده است.

Java

Sun Microsystems اولین بار در سال ۱۹۹۵ جاوا را به عنوان یک زبان برنامه نویسی و پلتفرم محاسباتی منتشر کرد. جاوا به عنوان یک زبان برنامه نویسی بی حد و اندازه کاربردی است که می‌تواند یک انتخاب نسبتاً محبوب برای بزرگسالان باشد. این زبان نسبت به زبان‌های قبلی برنامه نویسی تا حدودی برای کودکان مناسب است، ولی نه 100 درصد. چند دلیل وجود دارد که جاوا را تا حدی مناسب کودکان می‌کند و بزرگ‌ترین آنها این است که جاوا زبان کدنویسی Minecraft است که یک پلتفرم بازی Sandbox آنلاین است. از زمان عرضه اولیه آن در سال ۲۰۱۱، Minecraft محبوبیت خود را در بین کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان افزایش داده است. در زمینه آموزش کدنویسی برای کودکان، Minecraft می‌تواند ابزاری قدرت‌مند برای آموزش منطق، حل مسأله، مهارت‌های دیداری و هماهنگی دست و چشم به کودکان باشد. در واقع با استفاده از Minecraft، کودکان می‌توانند برنامه نویسی را با استفاده از بازی یاد بگیرند.

پایتون

برخلاف جاوا، پایتون یک زبان برنامه نویسی پیچیده برای کودکان نیست. پایتون مبتنی بر بلوک نیست، اما مطمئناً از همان اصول استفاده می‌کند، در واقع آن‌قدر کاربرپسند است که کودکان ۸ ساله می‌توانند آن را یاد بگیرند. کتابخانه Turtle، پایتون را به زبانی قدرت‌مندتر برای کسانی که از کدنویسی مبتنی بر بلوک استفاده می‌کرده‌اند تبدیل کرده است. این زبان برنامه نویسی نزدیک زبان انسان است و برای همین، یادگیری آن تا حدودی آسان‌تر است، همچنین جزئیات زیادی مانند براکت، پرانتز و غیره ندارد و فقط تورفتگی‌ها در آن مهم هستند. پایتون یک جایگزین عالی برای جاوا، سی پلاس پلاس یا دیگر زبان‌های کدنویسی پیشرفته‌تر است.

Go

Go یک زبان برنامه نویسی متن باز (Open Source)اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ اوپن سورس به چه معناست؟اوپن سورس یا متن باز چیست؟ این صفحه عالی به بررسی این موارد و همچنین تاریخچه نرم افزار متن باز و نحوه به کارگیری متن باز در توسعه نرم افزار پرداخته است است که برروی سادگی و کارایی تمرکز دارد. Go در ابتدا در سال ۲۰۰۷ در گوگل طراحی شد. از نظر ساختاری، Go بسیار شبیه به C است و همچنین از نظر سادگی نحو با پایتون مقایسه می‌شود. گو را می‌توان در دسته زبان‌های متنی که مناسب کودکان هستند قرار داد.

Twine

Twine به عنوان یک ابزار منبع باز رایگان برای برنامه نویسی داستان‌های تعاملی تعریف شده است. در واقع، Twine انتخاب می‌کند تا با آموزش نحوه ساخت و ارائه بازی‌ها و داستان‌های تعاملی به کاربران، نحوه کدنویسی را آموزش دهد. این موضوع Twine را برای بچه‌هایی که عاشق خلق کردن هستند، اما از جنبه‌های مکانیکی و روش‌شناختی کدنویسی خسته می‌شود، عالی می‌کند. هنگام استفاده از Twine، کودکان نیازی به دانستن کد یا نحوه نوشتن کد ندارند. داستان‌های ساخته شده با استفاده از Twine شامل صفحات متن و تصاویر (مانند وب‌سایت‌ها) هستند که از طریق یک رابط طراحی به هم متصل شده‌اند.

جاوا اسکریپت

برخلاف جاوا، جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی متنی عالی برای کودکان است. این زبان برنامه نویسی الزامات فنی کمتری نسبت به جاوا دارد و پشتیبانی آنلاین می‌شود. اگر کودک شما بتواند به این زبان تسلط داشته باشد، تقریباً به همه چیز دسترسی کامل خواهد داشت، او می‌تواند تقریباً هر پروژه‌ای که دلش می‌خواهد، از بازی گرفته تا وب‌سایت را بسازد. البته این زبان برنامه نویسی بصری نیست و متنی است؛ لذا بچه‌ها باید به طور کامل بر متغیر متغیر در برنامه نویسی چیست ⚡️انواع متغیر در برنامه نویسیمتغیر در برنامه نویسی چیست ⚡️انواع متغیر در برنامه نویسیاین صفحه عالی بررسی کرده متغیر در برنامه نویسی چیست و انواع متغیر در برنامه نویسی را معرفی و مراحل کار با متغیر، نحوه تعریف و قوانین نام‌گذاری متغیرها را گفته ها، آرایهآموزش آرایه در ساختمان داده به زبان ساده و از 0 تا 100آموزش آرایه در ساختمان داده به زبان ساده و از 0 تا 100در این مقاله موارد زیر بررسی شده است : 1- آرایه چیست 2- انواع اندیس گذاری در آرایه 3- انواع آرایه 4- محاسبه آدرس در آرایه 5- محاسبه شماره در آرایه 6- آرایه در برنامه نویسی 7- مزایای استفاده از آرایه ها، اشیا، روش‌ها، جداول حلقه، توابع و پارامترها تسلط داشته باشند تا بتوانند با جاوا اسکریپت برنامه نویسی کنند.

C# (Unity)

سی شارپسی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهسی شارپ چیست ⚡️سی شارپ به زبان سادهاین صفحه عالی بررسی کرده که سی شارپ چیست و تاریخچه سی شارپ، محیط و ابزارهای سی شارپ، ویژگی های سی شارپ، مزایای سی شارپ و کاربرد و بازار کار سی شارپ را گفته فقط یک زبان برنامه نویسی نیست، بلکه دارای یک موتور بازی محبوب به نام Unity است. زبان سی شارپ در مقایسه با اکثر زبان‌های قدرت‌مند، می‌تواند برای بسیاری از پروژه‌ها استفاده شود. توجه داشته باشید که خود زبان سی شارپ مناسب برای کودکان نیست، اما یونیتی این امکان را برای بچه‌ها فراهم می‌کند که در حین ساخت بازی با استفاده از موتور، زبان برنامه نویسی را یاد بگیرند.

Swift (Swift Playgrounds)

Swift Playgrounds که در ابتدا در سال 2016 معرفی شد، به عنوان ابزاری برای آموزش برنامه نویسی به بچه‌ها عرضه شد و تا به امروز، یکی از بهترین ابزارهای کدنویسی و زبان های برنامه نویسی برای کودکان باقی‌مانده است. برنامه Swift Playgrounds دارای تعدادی درس برنامه نویسی و چالش‌های برنامه نویسی Gamified برای بچه‌ها می‌باشد. رابط کاربری فشرده و تمیزی دارد و همچنین از نظر بصری بسیار عالی است. البته شایان ذکر است که این بازی برای تمام کودکان مناسب نیست، زیرا بعضی از بچه‌ها قوه خلاقیت بالایی دارند و ممکن است Swift Playgrounds برای آن‌ها محدودیت‌های کدنویسی ایجاد کند که دوست ندارند.

روبی (Ruby)

اگرچه زبان روبیزبان برنامه نویسی روبی ⚡️Ruby چیست+ویژگی ها و کاربردهازبان برنامه نویسی روبی ⚡️Ruby چیست+ویژگی ها و کاربردهااین مقاله عالی بررسی کرده زبان برنامه نویسی روبی (Ruby) چیست سپس ویژگی ها و کاربردهای زبان برنامه نویسی روبی و برنامه نویسی روبی در مقابل پایتون را بررسی کرده را در آخر معرفی کردیم، اما این زبان هم یک زبان عالی برای یادگیری برنامه نویسی کودکان است. برای برنامه نویسان جدید و بچه‌ها، روبی می‌تواند مفاهیم به ظاهر پیچیده را به سبکی ساده و معمولی معرفی کند. این زبانی است که به طور خاص طراحی شده است تا کدنویسی را تا حد امکان ساده و بدون پیچیدگی کند.

معروف ‌ترین کودکان برنامه نویس

در ادامه به معرفی معروف‌ترین کودکان در حوزه برنامه نویسی خواهیم پرداخت:

اوتیلیا کاتاریا

این کودک 8 ساله هندی، یک متخصص هوش مصنوعیهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی (AI) چیست؟ انواع، کاربردها، مزایا و معایبهوش مصنوعی یا Artificial Intelligence یا به اختصار AI، امروزه کاربردهای بسیاری پیدا کرده و به یکی از داغ‌ترین حوزه‌های بشر تبدیل شده است، اما با این وجود بسیاری از افراد با کاربردهای آن آشنایی کامل ندارند، به همین علت در این صفحه کاربردها، مزایا و معایب AI بطور کامل بررسی شده است و دارای گواهی‌نامه IBM و جزو جوان‌ترین برنامه نویس کامپیوتر در جهان است. این پسر با استفاده از استعداد خود و هنر برنامه نویسی توانست چت بات خود و یک سیستم تشخیص تصویر را توسعه دهد که به دوربین‌ها اجازه می‌دهد آتش و دود را شناسایی کنند. پدر اوتیلیا نیز یکی از همکاران فناوری مایکروسافت است و در محاسبات و برنامه نویسی با دانشجویان بین‌المللی رقابت می‌کند.

اوتیلیا کاتاریای 8 ساله که یکی از کودکان برنامه نویس در جهان است

آرهام ام تالسانیا

آرهام ام تالسانیا پسر 6 ساله پاکستانی است که در آزمون گواهی‌نامه مایکروسافت برای زبان برنامه نویسی پایتون در مرکز آزمون Pearson VUE قبول شد. گینس تأیید کرد که این شاهکار، این پسر را به جوان‌ترین برنامه نویس کامپیوتر جهان تبدیل می‌کند. آرهام می‌گوید: «من از 2 سالگی شروع به استفاده از تبلت کردم. در 3 سالگی گجت‌هایی با iOS و ویندوز خریدم.» تالسانیا در مصاحبه‌ای گفت: «بعداً متوجه شدم که پدرم روی پایتون کار می‌کند، بعد از مدتی از من خواستند که مدرک کار را بفرستم، چند ماه بعد مرا تأیید کردند و رکورد گینس را گرفتم.» در واقع یکی از هدایت کننده‌های اصلی و البته مشوق‌های اصلی آرهام هم پدرش بوده است.

تصویری از آرهام ام تالسانیا که جوان ترین برنامه نویس جهان است

جاشوا آگبولا

جاشوا آگبولا یک برنامه نویس یازده ساله نیجریه‌ای و مدیر اجرایی JoshForTech است، جاشوا با کمک و حمایت‌های پدرش پا به عرصه برنامه نویسی گذاشت. پروژه‌های اخیر او یک طبقه‌بندی کننده تصویر، یک دستیار صوتی و یک حذف کننده کلمه برای محافظت سلامت کودکان هنگام گشت و گذار در اینترنت است.

تصویری از جاشوا آگبولا، کودک برنامه نویس نیجریه ای

تنمی باکشی

این نوجوان 12 ساله هندی در حال حاضر برای IBM کار می‌کند، در حالی که بچه‌های هم سن او هنوز به کارتون‌ها و ورزش‌های اسپایدرمن و پوکمون علاقه دارند. پدر تنمی نیز یک برنامه نویس ماهر است. اولین برنامه‌ای که او توسعه داد به بچه‌ها کمک می‌کند تا جداول ضرب را یاد بگیرند و این برنامه زمانی که او فقط 9 سال داشت در فروشگاه بازی پذیرفته شد. علاوه بر این، او یک کانال یوتیوب دارد که در آن ویدیوهایی ایجاد می‌کند تا به برنامه نویسان دیگر در برنامه نویسی رایانه کمک کند. او همچنین یک سخنران کلیدی، مشاور افتخاری ابر IBM، قهرمان IBM برای ابر و نویسنده Hello Swift است. علاوه بر این، او میزبان سریال زنده فیس بوک به نام Watson Made Simple with Tanmay است که دارای 12000 دنبال کننده است.

تصویری از نوجوان برنامه نویس هندی، تنمی باکشی

این 4 کودک که به همراه تصویر در فوق معرفی شدند، تنها چند نمونه معروف در حال حاضر هستند. کودکان زیادی در سراسر دنیا هستند که برنامه نویسی را انجام می‌دهند، همچنین برنامه نویس‌های ماهر و افراد معروفی مثل بیل گیتس، مارک زاکربرگ، جک دورسی، استیو وزنیاک، دافنه کولر، دنیل فاینبرگ، رادیا پرلمن وغیره هستند که از سنین کودکی، برنامه نویسی را آغاز کرده‌اند و اکنون جزو برترین‌های دنیا هستند.

جمع‌بندی

در فوق یک شرح کامل در مورد برنامه نویسی برای کودکان داشتیم، اگر پدر و مادر هستید و دوست دارید فرزندتان برنامه نویسی را یاد بگیرد ابتدا باید علایق خود کودک را در نظر بگیرید. بعد از در نظر گرفتن این مورد، باید بدانید که بچه‌ها دنیای متفاوتی نسبت به بزرگسالان دارند و دوست دارند همه چیز را به شکل بصری و بازی وار تجربه کنند؛ لذا پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا از زبان های برنامه نویسی بصری مانند اسکراچ، آلیس، بلوکی و غیره که در فوق بیان شدند، استفاده شود. البته برای کودکان بالای 12 سال ممکن است شرایط کمی متفاوت شود، با پا گذاشتن به دوره نوجوانی، کودکان شکل جدی‌تر به خود می‌گیرند. پس بهتر است برای این بچه‌ها از زبان‌های برنامه نویسی متنی مانند پایتون که جزو محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳این صفحه فوق العاده به معرفی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ۲۰۲۳ پرداخته. همچنین در هر یک از این زبان‌ها به معرفی بهترین پلتفرم آن، فریم ورک های برتر آن و بهترین کتابخانه های آن پرداخته است، استفاده شود. در آخر امیدواریم این مقاله همانند سایر مقالات، برای‌تان جذاب بوده باشد.

کودکان از چه سنی باید برنامه نویسی را شروع کنند؟

سن شروع برنامه نویسی برای هر کودکی متفاوت است. در همین نوشتار هم کودکی معرفی کردیم که از سن دو سالگی کدنویسی را آغاز کرده است، اما بسیاری سن شروع برنامه نویسی برای کودکان را بالای 7 تا 9 سال می‌دانند.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان کدام است؟

زبان های برنامه نویسی برای کودکان به دو دسته زبان‌های برنامه نویسی بصری و زبان‌های برنامه نویسی متنی تقسیم می‌شود. بهتر است کودکان ابتدا با زبان‌های برنامه نویسی بصری مانند اسکراچ، بلوکی یا اسنپ کار کنند و سپس به سراغ زبان‌های برنامه نویسی متنی مانند پایتون، جاوا و غیره بروند.

آیا برنامه نویسی می‌تواند برای کودکان اثرات منفی به دنبال داشته باشد؟

در واقع هیچ چیز در دنیا سراسر مزیت یا سراسر عیب نیست. برنامه نویسی از این قاعده نیز مستثنی نیست، اما آن‌چه واضح است، این است که برنامه نویسی برای کمک به درخشان‌تر شدن آینده کودک بسیار کمک کننده است.

چگونه باید به یک کودک 7 ساله برنامه نویسی یاد داد؟

هفت سالگی یک نقطه عطف برای تمام کودکان به شمار می‌آید، زیرا سنی است که بیشتر آنها حروف الفبا و نوشتن را در آن می‌آموزند، بهتر است برای یاد دادن برنامه نویسی در سن هفت سالگی از زبان‌های بصری در ابتدا استفاده کرد و سپس به سراغ زبان‌های برنامه نویسی متنی رفت.

برنامه نویسی برای کودکان چیست؟

در واقع برنامه نویسی کودک و بزرگسال ندارد، مثلاً زبان پایتون برای کودک و بزرگسال یکی است. اما بعضی از زبان‌های برنامه نویسی مانند اسکرچ، آلیس، بلوکی هستند که محیط جذاب‌تری برای برنامه نویسی دارند، لذا برای کودکان می‌توانند مناسب‌تر باشند.

امتیازدهی5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15.00 امتیاز (1 امتیاز)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200