معرفی دروس کنکور کارشناسی ارشد هوش مصنوعی

آینده جهان در دستان هوش مصنوعی خواهد بود؛

 

دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

 

artificial intelligence

کنکور ارشد کامپیوتر شامل گرایش‌های نرم افزار، شبکه، امنیت، هوش مصنوعی و معماری کامپیوتر است. در تمامی گرایش‌های کنکور ارشد کامپیوتر دروس زبان، ریاضیات و مجموعه دروس مشترک یکسان است و تفاوت این گرایش‌ها در دروس تخصصی ای است که برای هر گرایش، در کنکور مطرح می‌شود. داوطلبان بدون آنکه مشخص کنند که در چه گرایشی می‌خواهند کنکور بدهند، در کنکور مهندسی کامپیوتر ثبت نام می‌کنند و اینکه در چه گرایشی می‌خواهند شرکت کنند با توجه به این مشخص می‌شود که سوالات تخصصی چه گرایشی را در سر جلسه کنکور پاسخ می‌دهند. البته داوطلبان می‌توانند در وقت مشخص شده به دروس تخصصی سایر گرایش‌ها نیز پاسخ دهند و درصد دروس تخصصی یک گرایش فقط در  رتبه آن گرایش تاثیر دارد و در رتبه گرایش های دیگر داوطلب تاثیری ندارد. بعنوان مثال داوطلبان گرایش هوش مصنوعی اگر سوالات تخصصی نرم افزار یا معماری کامپیوتر را حتی شانسی پاسخ دهند تاثیری در رتبه هوش آنها نخواهد داشت. دروس تخصصی گرایش هوش مصنوعی شامل دروس هوش مصنوعی، مدار الکتریکی و سیگنال‌ است. در زیر مشخص کرده‌ایم که چه دروسی و از هر درس چه تعداد سوال در کنکور ارشد هوش مصنوعی مطرح می‌شود. همین طور ضریب هر درس را نیز مشخص کرده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارشد کامپیوتر و همین طور کنکور ارشد کامپیوتر به صفحه زیر می‌توانید مراجعه کنید

کنکور ارشد کامپیوتر

 

 

زبان
انگلیسی
زبان انگلیسی

 

(مجموعا 30 سوال با ضریب 1)

_______________________________

زبان عمومی

زبان تخصصی


 

ریاضیات دروس ریاضی کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

(مجموعا 20 سوال با ضریب 2)

_______________________________

ریاضـیات 1 و 2 ( 8 سوال )

معادلات دیفرانسیل ( 4 سوال )

ریاضیات گسسته ( 4 سوال )

آمار و احتمــالات ( 4 سوال )

 

دروس
مشترک
دروس مشترک کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

(مجموعا 30 سوال با ضریب 4)

_______________________________

ساختمان داده ( 5 سوال )

طراحی الگوریتم ( 5 سوال )

نظریه زبان‌ ( 4 سوال )

مدار منطقی ( 5 سوال )

معماری کامپیوتر ( 4 سوال )

سیستم عامل ( 3 سوال )

شبکه های کامپیوتر ( 4 سوال )

 

دروس
تخصصی
دروس تخصصی کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

(مجموعا 20 سوال با ضریب 3)

_______________________________

هوش مصنوعی ( 7 سوال )

سیگنال‌ها و سیستم‌ها ( 7 سوال )

مدار الکتریکی ( 6 سوال )

 

 

 

مهمترین دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی

 

در کنکور ارشد هوش مصنوعی اهمیت دروس یکسان نیست و متفـاوت است، اهمــیت دروس را می‌تــــوان بر اســاس پنـج پـارامتر رو به رو مشخص کرد: تعــداد سوالاتی که از یک درس می‌آید، ضریب هر درس، کمکی که به فهم سـایر دروس می‌کند(مرجع بودن درس برای سایر دروس)، آسانی و سخـتی آن درس (اینکه به چند درصـد سوالات آن درس می‌توان پاسخ داد) و همین طور میانگین درصدی که زبان، ریاضیات، دروس مشترک و تخصصی در کشور دارند مشخص کرد. بر این اساس مهمترین دروس کنکور هوش مصنوعی ساختمان داده، طراحی الگوریتم، معماری کامپیوتر، مدار منطقی، ریاضیات گسسته، آمار، هوش مصنوعی و یکی از دو درس مدار یا سیگنال می‌باشند.

 

چه دروسی در کنکور ارشد هوش را می‌توان حذف کرد

به علت اینکه تعداد دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی زیاد است، دانشجویان می‌توانند با توجه به شرایط‌‌‌ شان از 1 تا 4 درس و یا قسمت‌هایی از آنها را حذف کنند، زیرا حتی اگر دانشجویی هیچ درسی را حذف نکند به علت کمبود زمان آزمون وقت نمی‌کند که به همه دروس در سر جلسه آزمون پاسخ دهد. اینکه هر دانشجو حق دارد چه دروسی را حذف کند با توجه به شرایط هر دانشجو از هر دانشجو به دانشجوی دیگر متفاوت است و اگر قرار باشد دقیق مشخص شود که دانشجو چه دروسی را باید بخواند و چه دروسی را می‌تواند حذف کند باید حدود 15 تا 20 دقیقه با دانشجو صحبت شود و اطلاعات زیادی از دانشجو گرفته شود تا با توجه به اطلاعات گرفته شده بتوان برای دانشجو برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت انجام داد، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره تک جلسه‌ای به صفحه مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

اما بطور کلی می‌توان گفت که داوطلبان کنکور ارشد هوش مصنوعی می‌توانند به حذف کامل و یا بخشی از دروس زیر فکر کنند: قسمت‌هایی از ریاضی عمومی 1و2، فصولی از معادلات دیفرانسل، حذف کامل یا فصولی از سیستم عامل، فصولی از شبکه، حذف کامل یا بخشی از نظریه و همین طور حذف یکی از دو درس مدار یا سیگنال. دانشجویان می‌توانند فصولی از ریاضی عمومی 1و2 که تست‌‌های کمی از آنها مطرح می‌شوند را کنار بگذارند (حداقل فصول مربوط به انتگرال را که احتمال می‌رود از آن چند سوال مطرح شود را حتما بخوانید). اگر داوطلبان کنکور هوش مصنوعی تصمیم گرفتند که درس سیگنال را کنار بگذارند و درس مدار الکتریکی را بخوانند به آنها توصیه می‌شود که فصل 1 و 2 معدلات دیفرانسیل را نیز بخوانند، زیرا خواندن این 2 فصل هم به فهم بیشتر مدار الکتریکی کمک می‌کند و هم اکثر سوالات معادلات از دو فصل اول است. اما اگر خواستند درس سیگنال را بخوانند و مدار را نخوانند می‌توانند معادلات را نیز حذف کنند، البته دانشجویانی که به دنبال رتبه‌های زیر 50 هستند سعی کنند هر دو درس مدار و سیگنال را بخوانند. همین طور توصیه می‌کنیم اگر خواستید قسمت‌هایی از شبکه را حذف کنید آن قسمت‌ها از فصل 4 به بعد کتاب راس (رویکرد بالا به پایین) باشد، چون اکثر سوالات درس شبکه از 4 فصل اول خواهد بود. اگر می‌خواهید سیستم عامل را کنار بگذارید توصیه می‌کنیم که زمانبندی ها و حافظه‌ها و بن بست را بخوانید، چون مبحث زمانبندی‌ها آسان است و همیشه از آن سوال مطرح می‌شود و همین طور مبحث حافظه در درس سیستم عامل کامل کننده فصل حافظه‌های معماری کامپیوتر است. در ضمن اگر به دنبال رتبه برتر هستید به هیچ عنوان تمام ریاضیات را حذف نکنید و حداقل دو درس ریاضی را مطالعه فرمایید که یکی از این دو درس حتما گسسته باشد، زیرا درس گسسته پایه‌ای ترین درس کنکور ارشد کامپیوتر است برای اینکه مشاهده کنید در هر درسی چه کتابی را باید مطالعه کنید می‌توانید به صفحه منابع کنکور ارشد هوش مصنوعی مراجعه کنید

.

چه دروسی در کنکور ارشد هوش مصنوعی را نباید حذف کرد

برای کنکور ارشد هوش مصنوعی دروسی وجود دارند که به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که آنها را حذف کنید، این دروس بر اساس پارامترهایی مثل تعداد سوالاتی که از یک درس مطرح می‌شود، ضریب آنها، همین طور سطح سختی و آسانی سوالات (یعنی این که چند درصد از سوالات آن درس قابل حل کردن هستند) و همین طور وابستگی ای که سایر دروس به یک درس دارند (در واقع مرجع بودن و پیش نیاز بودن یک درس برای سایر دروس) مشخص می‌شوند.

با توجه به این پارامتر‌ها توصیه می‌کنیم اگر به دنبال کسب رتبه برتر هستید از بین دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی دروس زیر را به هیچ عنوان حذف نکنید:

ساختمان داده و طراحی الگوریتم، معماری کامپیوتر، مدار منطقی، گسسته، کم و بیش آمار و دو درس از دروس تخصصی گرایش هوش مصنوعی که یکی از آنها حتما هوش مصنوعی باشد.

ساختمان داده و طراحی الگوریتم 60 الی 70 درصد با هم هم پوشانی دارند بنابراین ما این دو درس را یک درس میدانیم، و بیش از 40 درصد درس طراحی الگوریتم نیز در کلاس‌های آنلاین ساختمان داده درس داده می‌شود (بسیاری از مباحث مشترک بین این دو درس مانند مرتبه زمانی شبه کدها، رشد توابع، الگوریتم‌های بازگشتی، مرتب سازی و درهم سازی در ساختمان داده تدریس می‌شود)  ساختمان داده و الگوریتم مهمترین درس کنکور گرایش های مهندسی کامپیوتر است زیرا 10 سوال ضریب 4 از این درس مطرح می‌شود که تعداد سوال و ضریب آن خود گویای اهمیت فوق العاده این درس است. مدار منطقی و معماری کامپیوتر نیز از این حیث بسیار مهم هستند که دروسی امن هستند و تنها درس‌هایی از دروس مشترک کنکور ارشد هوش مصنوعی هستند که اگر آنها را بخوانید می‌توانید به 100 درصد سوالات آنها پاسخ دهید، البته مدار منطقی نسبت به معماری کامپیوتر امن تر استو همچنین توجه به این نکته ضروری است که این دو درس 9 تست ضریب 4 را به خود اختصاص می‌دهند. گسسته نیز از این حیث مهم هست که پایه ریاضیات کنکور ارشد کامپیوتر است، شما اگر درسی مثل ریاضی 1 و2 را نخوانید فقط در این درس ضرر می‌کنید و نخواندن این درس آسیبی به درصد سایر دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی نمی‌زند، اما مفاهیم درس گسسته در همه دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی استفاده می‌شود و کاربرد دارد. دروس تخصصی کنکور ارشد هوش مصنوعی نیز اهمیت خاص خود را دارند و بسیار در رتبه داوطلبان تاثیر گذار هستند. اگر می‌توانید هر سه درس تخصصی هوش مصنوعی را بخوانید در غیر اینصورت یا مدار و یا سیگنال را کنار بگذارید، البته با توجه به تعداد سوالات بیشتری که در کنکور هوش مصنوعی 97 از درس سیگنال مطرح شد، اگر قرار باشد در کنکور ارشد هوش 98 نیز همین تعداد سوال از سیگنال مطرح شود اهمیت سیگنال از مدار الکتریکی بیشتر است.

 

دروس کنکور ارشد هوش مصنوعی که برای دوره ارشد نیز مفید است

 

 

بعضی از دروسی که در کنکور ارشد هوش مصنوعی می‌آیند در مقطع ارشد کامپیوتر نیز کاربرد دارند و استفاده‌های زیادی در فیلد‌های مختلف از آنها می‌شود، البته اینکه درمقطع ارشد کامپیوتر بیشتر چه دروسی به کار داشنجو می‌آید بسیار به این امر وابسته است که دانشجو چه فیلد و حوزه تحقیقاتی را برای خود در دوران ارشد انتخاب می‌کند.

دروسی مانند ساختمان داده، معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی، سیگنال و سیستم، آمار، گسسته و مدار الکتریکی از جمله پرکاربردترین و مهمترین دروسی هستند که در اکثر فیلدهای کارشناسی ارشد هوش مصنوعی کاربرد دارد، بنابراین به داوطلبان کنکور ارشد هوش مصنوعی توصیه می‌شود که این موضوع مهم را نیز مد نظر قرار دهند. دانشجو در کارشناسی ارشد هوش مصنوعی باید 32 واحد بگذراند که واحدها به طریق زیر است:

دانشجویان ارشد هوش مصنوعی باید 24 واحد درسی را از جدول درس‌های اختیاری و اجباری انتخاب کنند. سپس 2 واحد سمینار و 6 واحد پروژه را می‌گذرانند. برای آشنایی بیشتر با واحدهای درسی ارشد هوش مصنوعی به صفحه گرایش‌های ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

artificial intelligence hawking

 

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

 

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:                          86046412-021

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

مشـــــاوره برای ارشــــد کامپیــــوتر

 

منابع کنکور ارشد کامپیوتر

 

بودجه بندی سوالات کنکور ارشد کامپیوتر

 

گرایش های ارشد کامپیوتر

 

 

4.52 1 1 1 1 1 4.52 امتیاز (25 رای)
  1. Web designer

سلام ببخشید من ترم 7 نرم افزار هستم تمام درس های نرم افزارم تا الان کار کردم اما سوالم اینه ایا تو این یکسال میشه به تمامی مباحث هوش مصنوعی تسلط پیدا کرد یا خیر؟؟؟
چون تصمیم به دلایلی تغییر کرد و حتما باید هوش مصنوعی باشه
توی دروس نرم فزار کامل...

سلام ببخشید من ترم 7 نرم افزار هستم تمام درس های نرم افزارم تا الان کار کردم اما سوالم اینه ایا تو این یکسال میشه به تمامی مباحث هوش مصنوعی تسلط پیدا کرد یا خیر؟؟؟
چون تصمیم به دلایلی تغییر کرد و حتما باید هوش مصنوعی باشه
توی دروس نرم فزار کامل تسلط داشم و معدل خوبی داشتم
آیا میتونم دانشگاه های تاپ تهران رو قبول شم؟؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی    Web designer

سلام
وقت بخیر

این سوال شما بسیار به این بستگی داره که پایه شما به چه صورتی هست و همین طور اینکه روزی چند ساعت می‌خواهید برای کنکور ارشد کامپیوتر مطالعه کنید. ولی بطور کلی بله می‌تونید.

احساس می‌کنم که اطلاعات شما در مورد کنکور ارشد کامپیوتر و...

سلام
وقت بخیر

این سوال شما بسیار به این بستگی داره که پایه شما به چه صورتی هست و همین طور اینکه روزی چند ساعت می‌خواهید برای کنکور ارشد کامپیوتر مطالعه کنید. ولی بطور کلی بله می‌تونید.

احساس می‌کنم که اطلاعات شما در مورد کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور مقطع ارشد کامپیوتر خیلی پایین هست ، سعی کنید حتما کارهای زیر را انجام دهید

1) سه همایشی که برای کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی 98 برگزار شده را تماشا کنید

2) فیلم نحوه صحیح برنامه ریزی کنکور ارشد کامپیوتر را مشاهده کنید

3) سایت کنکور کامپیوتر را زیر و رو کنید

4) چهار جلسه اول ساختمان داده، گسسته، منطقی و معماری کامپیوتر را از لینک رو به رو تماشا کنید: https://www.aparat.com/ramin_razav

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. فاطمه

خیلی عالی همه چیز درمورد هوش مصنوعی تحلیل کردید واقعا ممنون ازسایت خوبتون
من بودجه بندی سوالات دیدم میتونه متغیر باشه درسته؟

  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی    فاطمه

سلام
وقت بخیر

خواهش میکنم.لطف دارید شما
بله امکانش هست هر ساله تغییراتی را در یک الی دو درس داشته باشیم. البته می‌توانید تا حدود زیادی بر اساس اهمیت فصولی که در سال‌های اخیر برای رشته هوش مصنوعی وجود داشته مطالعه کنید

موفق و پیروز باشید

  پیوست ها
 
  1. شیما

سلام و خسته نباشید.
من درس ریاضی 1 و 2 و معادلات، شبکه به خاطر تنفری که بهش دارم و سیگنال و سیستم رو کنار گذاشتم.
درس مدار الکتریکی رو که شروع کردم خیلی کند وسخت پیش میرم و ب معادلات خیلی نیاز داره، که من معادلاتو کنار گذاشتم، اصن با خوندن مدار...

سلام و خسته نباشید.
من درس ریاضی 1 و 2 و معادلات، شبکه به خاطر تنفری که بهش دارم و سیگنال و سیستم رو کنار گذاشتم.
درس مدار الکتریکی رو که شروع کردم خیلی کند وسخت پیش میرم و ب معادلات خیلی نیاز داره، که من معادلاتو کنار گذاشتم، اصن با خوندن مدار به کل نا امید شدم از طرفی خوندن معادلات واسم سخته چون سال 91 پاس کردم و هیچی رسما یادم نیس، خیلی بهم ریختم لطفا راهنماییم کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی    شیما

سلام
وقت بخیر

شما اول دو فصل اول معادلات و مطالعه کنید بعد برید به سراغ خواندن مدار الکتریکی، می‌توانید برای معادلات و مدار الکتریکی از فیلم‌هایی که در سایت مکتب خونه هست استفاده کنید و برای سیگنال هم می‌توانید در کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر...

سلام
وقت بخیر

شما اول دو فصل اول معادلات و مطالعه کنید بعد برید به سراغ خواندن مدار الکتریکی، می‌توانید برای معادلات و مدار الکتریکی از فیلم‌هایی که در سایت مکتب خونه هست استفاده کنید و برای سیگنال هم می‌توانید در کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر استفاده کنید. (این کلاس ها تا فردا اعلام می‌شوند).

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به آقای استاد رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷