کنکور کامپیوتر

منابع ارشد نرم افزار

بهترین منابع کنکور ارشد نرم افزار چیست؟ این سوال از جمله سوالات پر تکرار داوطلبان کنکور ارشد نرم افزار است به همین علت تصمیم گرفتیم صفحه‌ای مختص به پاسخ گویی به این موضوع ایجاد کنیم و در آن بطور کامل به بحث و گفت گو در مورد منابع ارشد نرم افزار بپردازیم.

software develpment resource books

در ابتدا لازمم است به چند نکته مهم اشاره کنیم، نکته اول این است که نباید برای خواندن دروس کنکور ارشد نرم افزار کتاب‌های مرجع را مطالعه کنید. (البته به جز در بعضی از موارد خاص که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد)، دلیل این گفته نیز آن است که سازمان سنجش برای هر درس چندین کتاب مرجع اعلام کرده است و سوالات یک درس فقط از یک کتاب مرجع مطرح نمی‌شود، حال آیا می‌شود در مدتی کوتاه که دانشجویان باید خودشان را برای کنکور ارشد نرم افزار آماده کنند، برای هر درس چند کتاب مرجع را مطالعه کنند؟ مثلا آیا می‌شود دانشجویی بتواند برای درسی مانند ساختمان داده یا ریاضیات گسسته 3 الی 4 کتاب مرجع که بعضی از آنها بالای 1000 صفحه هستند را مطالعه کند؟ حتی اگر فرض کنیم که برای یک درس بتواند این کار را انجام بدهد آیا این کار را برای همه دروس دیگر نیز می‌تواند انجام دهد؟ جواب سوال قطعا خیر خواهد بود. برای مطالعه بیشتر در این خصوص می‌توانید به صفحه منابع ارشد مهندسی کامپیوتر مراجعه کنید. بنابراین توصیه می‌شود به جای خواندن کتب حجیم رفرنس که خواندن آنها بری کنکور نه تنها به سود شما نخواهد بود بلکه به ضرر شما هم خواهد بود کتاب‌های تست مناسب را بخوانید و یا در کلاس‌ آنلاین کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و یا فیلم تهیه کنید. همین طور توصیه می‌کنیم پکیج کامل کتاب های هیچ موسسه‌ای را نگیرید زیرا تمامی کتب یک موسسه‌ لزوما بهترین نیستند و در هر درسی کتاب یک موسسه بهتر است.

software develpment resource books english

زبان انگلیسی

درس زبان انگلیسی در کنکور ارشد نرم افزار دارای ضریب 1 است و 30 سوال از آن مطرح می‌شود. با توجه به تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر 1400 مجموع ضرایب در تمامی گرایش های ارشد کامپیوتر 15 است و این بدان معناست که اهمیت زبان در کنکور ارشد کامپیوتر 1 از 15 است، البته برای اینکه اهمیت یک درس را مشخص کنیم اینکه فقط ضریب آن درس را ملاک قرار دهیم کار اشتباهی است و حتما باید تعداد تست هایی که از آن درس در کنکور می‌آید را نیز در نظر بگیریم، وقتی تعداد تست های درسی بالا می‌رود از اهمیت و ارزش هر تست مربوط به آن درس کاسته می‌شود و می‌دانیم که 30 تست از زبان مطرح می‌شود، با توجه به اینکه ضریب زبان در کنکور ارشد کامپیوتر 1 است، اگر به همه سوالات زبان پاسخ دهید 100 نمره برای ترازتان کسب می‌کنید، حال چون 30 تست در درس زبان مطرح می‌شود ارزش هر تست زبان 3.33 خواهد بود، بنابراین تعداد تست بالایی که از درس زبان مطرح می‌شود باعث می‌شود که ارزش هر تست زبان کاهش یابد. احتمالا در این لحظه سوالات زیادی در ذهن شما شکل گرفته و می‌خواهید بدانید که هر درس چند نمره در تراز شما خواهد داشت، به همین دلیل تیم کنکور کامپیوتر برای اولین بار در کشور امتیاز هر درس در کنکور ارشد کامپیوتر را برای شما بدست آورده و در زیر در اختیار شما قرار داده است، با توجه به تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر 1400 هنوز مشخص نیست که از هر درس چند تست در کنکور مطرح می‌شود به همین دلیل ما در جدول زیر فرض کرده ایم که 30 تست از درس زبان، 4 تست از درس ریاضی 1 و 4 تست از درس ریاضی 2 مطرح شود، همین طور تعداد تست هایی که فرض کردیم از دروس دیگر مطرح می‌شود را در زیر هر درس، در تصویر زیر آورده ایم:

 

emtiyaz har dars dar konkur arshad computer

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت هر درس به شما توصیه می‌کنیم که فیلم همایش تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر را مشاهده کنید، در این فیلم جدول بالا بصورت کامل بررسی شده است.

بعضی از دانشجویان در خواندن و زمان گذاشتن برای این درس افراط می‌کنند، و یا برای این درس در کلاس‌های بسیار طولانی و با جلسات بالا شرکت می‌کنند،‌ بطوریکه بعضی از آن کلاس‌ها حتی هفته‌ای بیش از 20 ساعت وقت دانشجویان را می‌گیرد، این کار برای کنکور ارشد کامپیوتر به شدت اشتباه است و با توجه به ضریب و اهمیت درس زبان در کنکور ارشد نرم افزار ما بیش از 40 دقیقه خواندن زبان در روز را اصلا توصیه نمی‌کنیم، با توجه به اهمیت نه چندان زیاد درس زبان توصیه تیم کنکور کامپیوتر به داوطلبان کنکور ارشد نرم افزار این است که با توجه به زمانی که در روز به مطالعه کنکور اختصاص داده اید، از روزی حداقل 15 دقیقه و تا روزی حداکثر 40 دقیقه روی زبان وقت بگذارید. حال به 3 سوال مهم در مورد درس زبان پاسخ می‌دهیم، سوال اول اینکه درس زبان را چگونه مطالعه کنید؟ سوال دوم اینکه در جلسه کنکور چه زمانی به سراغ پاسخ دادن به سوالات این درس بروید و سوال سوم اینکه بهترین منبع درس زبان برای کنکور ارشد نرم افزار چیست؟

در پاسخ به این سوال که درس زبان را چگونه باید مطالعه کنید، خوب است که به این نکته توجه کنید که هر سال حدود 90 درصد گرامر و 60 درصد لغات درس زبان در کنکور ارشد نرم افزار مشابه تست‌های سال‌های گذشته ای است که در کنکور ارشد کامپیوتر آمده است بنابراین توصیه اول ما این است که برای خواندن زبان به سراغ تست‌های سال‌های گذشته بروید، شما باید از تست‌های کنکور ارشد نرم افزار سال 99 شروع کنید و تمامی لغات، گرامرها، پسیج‌ها و ... آن را بطور کامل کار کنید، اگر بخواهید روزی نهایتا 30 دقیقه به زبان اختصاص دهید، بنابراین اگر زبان‌تان ضعیف باشد بررسی کنکور نرم افزار 99 شاید 20 روز یا حتی بیشتر طول بکشد که این موضوع (20 روز طول کشیدن) نباید شما را نگران کند، پس از اتمام کنکور ارشد نرم افزار 99 سراغ کنکور 98 بروید و به همین ترتیب سال به سال تست ها را بزنید و سعی کنید تست‌های 10 سال اخیر را کار کنید، تنها انجام درست همین کار برای اینکه بتوانید به حداقل 50 درصد تست‌های زبان پاسخ دهید کافی است. البته می‌توانید به جای اینکه از سال‌های بالا به پایین شروع به حل سوالات کنید از سال 90 شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنید.

منابع درس زبان:

در درجه اول از تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته استفاده کنید، برای دانلود دفترچه سوالات کنکور می‌توانید به قسمت دانلود سوالات کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید،‌ در درجه دوم کتاب‌های زیر ذره بین، مدرسان شریف، زبان تخصصی راهیان ارشد و کتاب‌های 504 و 1100 و موزاییک نیز خوب هستند، البته لازم نیست همه این کتاب‌ها را مطالعه کنید، همین که علاوه بر بررسی تست‌های سال‌های گذشته که در اولویت قرار دارد یک کتاب دیگر را بخوانید کافی است، حتی می‌توانید کتاب دیگری را نیز مطالعه نکنید

 

software develpment resource books mathematics

ریاضیات

مجموعه دروس ریاضی کنکور ارشد کامپیوتر شامل 4 درس ریاضی 1و2، آمار و ریاضیات گسسته است، دروس ریاضیات در کنکور ارشد هوش نرم افزار دارای ضریب 2 هستند و احتمالا 20 تست از این دروس مطرح می‌شود،‌ که احتمالا 4 تست از ریاضی 1، 4 تست از ریاضی 2، 6 تست از درس آمار و 6 تست از درس ریاضیات گسسته مطرح خواهد شد. توجه داشته باشید که با توجه به تغییرات به وجود آمده در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 تعداد سوالاتی که از هر درس در کنکور مطرح می‌شود مشخص نیست به همین دلیل است که ما در اینجا تعداد سوالات هر درس را بصورت احتمالی بیان کرده ایم. اگر پایه مناسبی در درس های ریاضی 1و2 و یا آمار ندارید یا احساس می‌کنید که خواندن این دروس وقت بسیار زیادی را از شما می‌گیرد، می‌توانید یکی یا هر دوی اینها را حذف کنید، اما اگر احساس می‌کنید که در این دروس قوی هستید و پیشینه خوبی در این دروس دارید می‌توانید این دروس را برای کنکور ارشد نرم افزار مطالعه کنید. سعی کنید حتما درس ریاضیات گسسته را مطالعه کنید زیرا این درس پیش نیاز و پایه تقریبا تمامی دروس کنکور ارشد نرم افزار و به طور کلی پایه کنکور  ارشد کامپیوتر در همه گرایش ها و همین طور پایه رشته کامپیوتر است. برای مطالعه بیشتر در این باره که در کنکور ارشد نرم افزار چه دروسی مهم و چه دروسی قابل حذف کردن هستند به صفحه دروس کنکور ارشد نرم افزار مراجعه نمایید. 

ریاضی عمومی 1 و 2 : هنوز مشخص نیست که چند تست از دروس ریاضی 1 و ریاضی 2 در کنکور ارشد هوش مصنوعی 1400 مطرح می‌شود اما حدس ما این است که 4 تست از ریاضی 1 و 4 تست از ریاضی 2 مطرح شود.  اگر پایه مناسبی در دروس ریاضی 1و2 ندارید یا احساس می‌کنید که خواندن این دروس وقت بسیار زیادی را از شما می‌گیرند، می‌توانید این دروس را حذف کنید. توجه کنید که بر خلاف تصور دانشجویان و مشاوران ریاضی دو از ریاضی یک آسان تر است و از صد درصد زمانی که قرار است برای این دو درس بگذارید 70 درصد آن را ریاضی 1 و 30 درصد آن را ریاضی 2 خواهد گرفت، زیرا وقتی ریاضی 1 را خوب فرا بگیرید خواندن ریاضی دو برای شما آسان می‌شود. اگر تصمیم ندارید که دروس ریاضی 1و2 را بطور کامل حذف کنید و میخواهید فصول مهم این دو درس را مطالعه کنید، لازم است به این نکته توجه کنید که در درس ریاضی 1 دو فصل فصل انتگرال و کاربردهای آن و دنباله و سری مهم ترین فصول این درس است و در درس ریاضی 2 دو فصل انتگرال چندگانه و انتگرال خط و صفحه مهم ترین فصول این درس است، این 4 فصلی که در دو درس ریاضی 1 و ریاضی دو نام بردیم احتمالا بیشترین تعداد سوال را به خودشان اختصاص خواهند داد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد اهمیت فصول مختلف درس ریاضی 1و2 می‌توانید به قسمت بودجه بندی سوالات کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه نمایید

منابع درس ریاضی عمومی 1و2: کتاب نگاه دانش یا کتاب خانه فرهنگ (نویسنده : شکر زاد). اگر مشکل مالی ندارید می‌توانید در این درس می‌توانید در کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر شرکت کنید و یا فیلم تهیه کنید.

آمار و احتمال : هنوز مشخص نیست از این درس چند تست در کنکور ارشد نرم افزار امسال مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 6 تست از این درس در کنکور ارشد مطرح شود. اگر پایه مناسبی در درس آمار ندارید یا احساس می‌کنید که خواندن این درس وقت بسیار زیادی را از شما می‌گیرد، می‌توانید این درس را حذف کنید. معمولا سوالات این درس قابل حل کردن هستند و راه حل‌های مشخص و محدودی برای سوالات اکثر فصل‌های آمار (فصول 1و 2 و3) وجود دارد.  اگر تصمیم ندارید که درس آمار و احتمال را بطور کامل حذف کنید و میخواهید فصول مهم این درس را مطالعه کنید، لازم است به این نکته توجه کنید که دو فصل متغیرهای تصادفی و برآورد و آزمون مهم ترین فصول درس آمار هستند و احتمال اینکه اکثر سوالات از این دو فصل مطرح بشود بالاست. بودجه بندی سوالات آمار را می‌توانید در قسمت بودجه بندی سوالات کنکور ارشد نرم افزار مشاهده کنید

منابع درس آمار و احتمال مهندسی: کتاب مدرسان شریف، در این درس در کلاس آنلاین نیز می‌توانید شرکت کنید. کتاب آمار پارسه چندین سال است که نه تجدید چاپ شده و نه ادیت شده و سوالات کنکورهای سال‌های اخیر در این کتاب وجود ندارد، به همین علت کتاب مدرسان را معرفی کرده‌ایم، اگر کتاب پارسه تجدید چاپ و ادیت شود کتاب خوبی خواهد بود.

ریاضیات گسسته : این درس مهمترین درس ریاضیات کنکور ارشد کامپیوتر محسوب می‌شود، حتی می‌توان گفت این درس یکی از مهترین دروس کنکور ارشد کامپیوتر است، به این دلیل که درس ریاضیات گسسته پایه ریاضیات کنکور ارشد کامپیوتر است، شما اگر درسی مانند ریاضی 1و2 را نخوانید فقط در این دروس ضرر می‌کنید و فقط به سوالات این دروس نمی‌توانید پاسخ دهید اما اگر درس ریاضی گسسته را کنار بگذارید در اکثر درس‌های دیگر مانند ساختمان داده، طراحی الگوریتم، معماری، شبکه های کامپیوتری، هوش مصنوعی و مدار منطقی و ... به مشکل بر می‌خورید، برای مطالعه بیشتر در مورد درس گسسته می‌توانید به صفحه ریاضی گسسته رشته کامپیوتر مراجعه نمایید. همچنین برای استارت به خواندن گسسته می‌توانید به قسمت فیلم آموزش ریاضی گسسته رشته کامپیوتر مراجعه کنید.

منابع درس گسسته: در حال حاضر در این درس کتابی که عالی باشد و تمامی نیاز‌های دانشجویان را پوشش دهد و به زبان ساده همه مفاهیم را توضیح داده باشد وجود ندارد، ترجیحا بهتر است اگر می‌توانید برای این درس فیلم تهیه کنید . اگر امکان تهیه فیلم ها را ندارید و میخواهید از روی کتاب مطالعه کنید می‌توانید کتاب گسسته پارسه یا مدرسان را تهیه فرمایید، البته در هر دو کتاب اشکالاتی وجود دارد.

 

 

software development resource books special

دروس تخصصی

با توجه به تغییراتی که در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 به وجود آمده است، دروس مورد آزمون در تمامی گرایش‌های یکسان و عبارت اند از : زبان با ضریب ۱، مجموعه دروس ریاضیات با ضریب 2 که شامل 4 درس ریاضی 1و2 و آمار و ریاضیات گسسته است و مجموعه دروس تخصصی که شامل 11 درس است، و این 11 درس را به 4 مجموعه تقسیم کرده اند و هر مجموعه درس در گرایش های مختلف ضرایب متفاوتی دارد، این 4 مجموعه درس عبارت اند از، مجموعه نظریه زبان و سیگنال به عنوان مجموعه اول، مجموعه ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی به عنوان مجموعه دوم، مجموعه مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال بعنوان مجموعه سوم و مجموعه سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده بعنوان مجموعه چهارم. یعنی تنها تفاوت میان گرایش های مختلف در ضرایب متفاوتی است که این 4 مجموعه درس در هر گرایش دارند، در گرایش نرم افزار ضرایب مجموعه دروس تخصصی بصورت رو به رو است : مجموعه دروس نظریه زبان ها و سیگنال جمعا دارای ضریب 2، مجموعه دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی جمعا دارای ضریب 4، مجموعه دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال جمعا دارای ضریب 3 و مجموعه دروس سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده جمعا دارای ضریب 3 است، برای مشاهده دروس مورد آزمون و ضرایب آن در سایر گرایش ها می‌توانید به صفحه دروس کنکور ارشد کامپیوتر و ضرایب آن مراجعه کنید، همچنین برای مطالعه بیشتر در مورد تغییرات به وجود آمده می‌توانید به صفحه تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید. دروس تخصصی کنکور ارشد نرم افزار مهترین و نمره بیارترین دروس برای کنکور ارشد نرم افزار است، با توجه به تغییراتی که کنکور امسال داشته است هنوز مشخص نیست که در کنکور ارشد نرم افزار 1400 چند تست از هر درس مطرح می‌شود، اما حدس ما این است که 30 تست زبان، 20 تست ریاضی و 100 تست از دروس تخصصی مطرح شود، اینکه چند تست از هر درس تخصصی مطرح می‌شود نیز هنوز مشخص نیست ولی حدس ما این است که از هر یک دروس نظریه زبان ها و ماشین ها، سیگنال، هوش مصنوعی، مدار منطقی، معماری کامپیوتر، سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده 10 تست و 7 تست از درس ساختمان داده و 7 تست از درس طراحی الگوریتم و 6 تست از درس الکترونیک دیجیتال مطرح شود، همچنین شما دانشجویان عزیز می‌توانید برای مشاهده اینکه در کنکور ارشد کامپیوتر 99 از هر درس دقیقا چند تست مطرح شده است به صفحه تعداد تست هر درس در کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

اگر داوطلب هر یک از گرایش های شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده، الگوریتم و محاسبات و علوم و فناوری شبکه هستید و بدنبال حذف یک یا دو درس تخصصی در این گرایش ها هستید، اگ پایه مناسبی در درس های سیگنال و سیستم و الکترونیک دیجیتال ندارید یا احساس می‌کنید که خواندن این دروس وقت بسیار زیادی را از شما می‌گیرد، می‌توانید یکی یا هر دوی اینها را حذف کنید، البته همه دروس تخصصی کنکور ارشد کامپیوتر مهم هستند و توصیه می‌شود اگر به دنبال رتبه‌های برتر و زیر 100 در کنکور ارشد نرم افزار هستید سعی کنید تمامی دروس تخصصی کنکور ارشد نرم افزار را مطالعه بفرمایید و هیچ درس تخصصی را حذف نکنید. اگر به دنبال رتبه های بدتری هستید و مثلا میخواهید در دانشگاه هایی نظیر دانشگاه های شیراز، اصفهان، فردوسی و ... قبول شوید می‌توانید علاوه بر دو درس سیگنال و سیستم و الکترونیک دیجیتال 1 تا 2 درس تخصصی دیگر را نیز حذف کنید، البته هر درسی را نمی‌توانید حذف کنید و این که چه دروسی را می‌توانید حذف کنید باید بصورت هوشمندانه انتخاب شود، برای مطالعه بیشتر در این خصوص به مقاله دروس کنکور ارشد نرم افزار مراجعه کنید.

درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم همپوشانی زیادی با هم دارند و اگر فردی درس ساختمان داده را بصورت مناسب مطالعه کرده باشد خیلی سریع می‌تواند درس طراحی الگوریتم را بخواند و در آن به تسلط برسد، با توجه به این موضوع بهتر است این دو درس را یک درس محسوب کنیم، حال با توجه به جدول امتیاز هر درس که در بالای این صفحه برای شما قرار داده ایم، اگر امتیاز درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم را با هم جمع کنید متوجه خواهید شد که این دروس در گرایش های شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، معماری کامپیوتر و علوم و فناوری شبکه دارای امتیاز 175، و در گرایش های هوش مصنوعی، نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده، الگوریتم و محاسبات و قرآن کاوی رایانشی دارای امتیاز بسیار بالا و باورنکردنی 232.4 است، با توجه به این نکات حتما متوجه شده اید که دروس دروس ساختمان داده و الگوریتم مهمترین دروس  کنکور ارشد کامپیوتر در تمامی گرایش ها است، همچنین این دو درس مهمترین دروس رشته کامپیوتر نیز محسوب می‌شوند و نقش تعیین کننده ای را در آینده تحصیلی دانشجویان دارند، زیرا شما مقاله ای را در دنیای کامپیوتر پیدا نمی‌کنید که در آن الگوریتمی ارائه نشده باشد بنابراین تسلط به این دروس برای آینده تحصیلی دانشجویان نیز بسیار مهم است.  احتمالا سهم درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم 14 سوال از 100 سوال دروس تخصصی کنکور ارشد کامپیوتر است، برای مطالعه بیشتر در مورد درس ساختمان داده می‌توانید به صفحه درس ساختمان داده رشته کامپیوتر و برای مطالعه بیشتر در مورد مطالعه درس طراحی الگوریتم می‌توانید به  صفحه طراحی الگوریتم مراجعه نمایید. از دیگر دروس مهم و تاثیر گذار در کنکور ارشد نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده و الگوریتم و محاسبات می‌توان به دروس هوش مصنوعی، مدار منطقی و معماری کامپیوتر اشاره کرد، در مورد درس مدار منطقی و معماری کامپیوتر باید به این نکته توجه داشته باشید که چون این دروس امن هستند، شما می‌توانید به تمامی سوالات آنها پاسخ دهید و بنابراین در این دو درس قادر خواهید بود تمام امتیاز مربوط به این دو را براحتی کسب کنید، در صورتی که در دروس دیگر کسب امتیاز کامل آنها آسان نخواهد بود. با توجه به این نکته درس مدار منطقی و معماری کامپیوتر خودشان را بعنوان کاندیدی برای انتخاب مهمترین دروس کنکور ارشد نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده و الگوریتم و محاسبات مطرح می‌کنند 

ساختمان داده ها : هنوز مشخص نیست که چند تست از این درس در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 مطرح می‌شود ولی حدس تیم کنکور کامپیوتر این است که 7 تست از این درس در کنکور ارشد نرم افزار مطرح می‌شود. درس ساختمان داده با درس الگوریتم بالای 50 درصد همپوشانی دارد و در فیلم‌های مربوط به ساختمان داده و طراحی الگوریتم این 50 درصد در درس ساختمان داده درس داده می‌شود. احتمالا فصول الگوریتم های بازگشتی، مرتب سازی و درهم سازی در کنکور ارشد کامپیوتر اهمیت بیشتری خواهند داشت. برای بررسی موشکافانه و بسیار دقیق درس ساختمان داده حتما و حتما صفحه بررسی جامع ساختمان داده را بطور کامل مطالعه کنید.

منابع درس ساختمان داده: ترجیحا فیلم‌های آموزشی و فیلم های نکته و تست استاد رضوی، اگر امکان تهیه فیلم ها را ندارید درجه دوم کتاب نصیر را تهیه کنید ( این کتاب توسط دکتر ابراهیمی مقدم که عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی هستند و تا به حال بیش از 80 مقاله در کنفرانس‌های معتبر چاپ کرده‌اند نوشته شده است (حتما مطالب این کتاب و پاسخ تست‌های این کتاب را با دیگر کتاب‌ها مقایسه کنید تا متوجه تفاوت این کتاب با سایر کتاب‌ها بشوید)، البته نقص کوچکی نیز این کتاب دارد و این است که سوالات کنکور تا سال 92 در آن آورده شده است، اگر از این نقص بگذریم این کتاب در برابر کتاب‌های دیگر کتاب بهتری است. برای شروع به مطالعه درس ساختمان داده حتما از فیلم‌های رایگانی که در قسمت آموزش ساختمان داده گذاشته شده است استفاده کنید.

الگوریتم : هنوز مشخص نیست که چند تست از این درس در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 مطرح می‌شود ولی حدس تیم کنکور کامپیوتر این است که از درس الگوریتم همانند درس ساختمان داده 7 تست مطرح ‌شود. این درس از جمله دروس مهم هم در کنکور ارشد و هم در مقطع ارشد و دکتری کامپیوتر است. درجه اهمیت فصل‌های طراحی الگوریتم را می‌توانید در قسمت بودجه بندی سوالات طراحی الگوریتم مطالعه بفرمایید. بطور کلی فارغ از اهمیتی که دروس ساختمان داده و طراحی االگوریتم در کنکورهای مقاطع مختلف دارد این دروس مهم ترین نقش را در بین دروس دیگری که در کنکور ارشد کامپیوتر می‌آید در آینده پژوهشی دانشجویان دارد، و شما هیچ مقاله ای را در دنیای کامپیوتر نمی‌بینید که در آن الگوریتمی نیاورده باشد، بنابراین آشنایی با الگوریتم های مختلف کمک شایانی به آینده پژوهشی و کاری دانشجویان کامپیوتر و آی تی می‌کند

منابع درس طراحی الگوریتم: ترجیحا فیلم های درس و نکته و تست استاد رضوی، اگر امکان تهیه فیلم ها را ندارید درجه دوم می‌توانید کتاب پارسه یا مدرسان شریف را تهیه کنید

با توجه به همپوشانی زیاد درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم نکته و تست این دو درس در قالب یک فیلم در اختیار دانشجویان قرار گرفته است، در نکته و تست ساختمان داده و طراحی الگوریتم حدود 420 تست فوق العاده حل شده است، اگر فیلم های درس و نکته و تست را تماشا می‌کنید دیگر نیازی به مطالعه هیچ منبع دیگری ندارید، اگر فیلم های درس و نکته و تست را تمام کردید و چندین بار مرور کردید و در این دو درس مسلط شدید و به دنبال تست بیشتر بودید می‌توانید از کتاب 600 مسئله دکتر قدسی استفاده کنید، احتمال آمدن تست از این کتاب بالا است و این کتاب مرجع اصلی برخی از تست‌های کنکور مهندسی کامپیوتر و آی تی است. در این کتاب سوالات بسیار خوبی از مراجع مختلف و همین طور از دانشگاه MIT جمع آوری شده است. بعضی موسسات در درس ساختمان داده و الگوریتم کتاب‌هایی که فقط شامل تست است نه درس نامه چاپ کرده‌اند که تمامی مطالب‌شان را از روی این کتاب کپی کرده‌اند، بنابراین بهتر است دانشجویان به جای اینکه این کتاب‌های کپی شده را بخوانند خود کتاب 600 مسئله را که مرجع اصلی برخی از تست‌های کنکور است را بخوانند. البته تست های مهم کتاب 600 مسئله در فیلم های نکته و تست ساختمان داده و طراحی الگوریتم حل شده اند

منطقی : هنوز مشخص نیست که چند تست از این درس در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود. همان طور که در بالا اشاره کردیم دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتر را می‌توان جز مهم ترین و تاثیر گذار ترین دروس کنکور ارشد گرایش های نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده و الگوریتم و محاسبات دانست. با توجه به این که می‌توان به صد درصد تست‌های درس مدار منطقی پاسخ داد این درس یک پوششی محسوب می‌شود، پوششی بودن درس مدار منطقی به این معناست که اگر چندین درس را می‌خواهید کنار بگذارید باید با بدست آوردن درصد بالا در چند درس دیگر این موضوع را جبران کنید که دقیقا مدار منطقی همان درسی است که به دنبال‌اش هستید و می‌توان آن را صد زد، درس مدار منطقی برتری های دیگری نسبت به سایر دروس دارد که این برتری ها درس منطقی را به مهم ترین درس کنکور ارشد کامپیوتر تبدیل کرده است، برای مطالعه بیشتر در مورد این درس می‌توانید به صفحه درس مدار منطقی مراجعه نمایید

منابع درس مدار منطقی: ترجیحا فیلم های آموزش و نکته و تست استاد رضوی، اگر امکان تهیه فیلم ها را ندارید کتاب نصیر کتاب مناسبی برای درس مدار منطقی است (این کتاب بسیار کتاب جامع و خوبی است و با اختلاف از سایر کتاب‌ها بهتر است، البته ایرادی که به این کتاب وارد است حجم بسیار بالای این کتاب است ، این کتاب 774 صفحه است، خواندن کتابی به این حجیمی از عهده اکثر دانشجویان خارج است، از ایرادات دیگر این کتاب می‌توان به قیمت بالای این کتاب اشاره کرد).  اگر به تنهایی و بصورت خود خوان نمی‌توانید به 100 درصد سوالات این درس پاسخ دهید و یا می‌خواهید وقت‌تان تلف نشود و زودتر به نتیجه مطلوب برسید توصیه می‌شود که فیلم های این درس را تهیه کنید. توجه کنید که اگر فیلم درس و همین طور نکته و تست را تهیه کنید دیگر نیازی به خواندن هیچ کتاب دیگری ندارید

برای شروع به مطالعه درس مدار منطقی حتما با فیلم‌های رایگان مدار منطقی شروع کنید، این فیلم‌ها در قسمت آموزش مدار منطقی برای شما قرار داده شده است.

معماری : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس معماری کامپیوتر در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود. این درس نیز از دروس امن و پوششی محسوب می‌شود به این معنا که می‌توان با خواندن مناسب درس معماری کامپیوتر به درصد بسیار بالایی از سوالات درس معماری پاسخ داد. بنابراین به هیچ عنوان داوطلبان ارشد کامپیوتر نباید این درس مهم و امن را کنار بگذارند، حتی اگر در این درس احساس ضعف می‌کنید یا حتی این درس را پاس نکرده‌اید این درس مهم را کنار نگذارید. به علت اهمیت زیاد این درس، این درس را بصورت اختصاصی در صفحه معماری کامپیوتر بررسی کرده‌ایم، توصیه می‌کنیم حتما این صفحه را بطور کامل مطالعه کنید. مهمترین فصل‌های معماری فصول اعداد و محاسبات و حافظه‌ها است.

منابع درس معماری کامپیوتر: در این درس کتاب عالی و جامعی در حال حاضر وجود ندارد ( نه تنها کتاب خوبی وجود ندارد بلکه تمامی کتاب‌ها برخی از موارد بسیار مهم را که هر ساله از آن ها سوال مطرح می‌شود، اشتباه تدریس کرده‌اند، مانند بحث ریز برنامه نویسی و حافظه ریز برنامه و بسیاری از مباحث دیگر)، بنابراین اکیدا توصیه میکنیم برای این درس هم فیلم درس و هم فیلم نکته و تست را تهیه کنید. برای شروع به مطالعه کردن درس معماری کامپیوتر می‌توانید از این فیلم‌های رایگان استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلاس ها و فیلم ها می‌توانید به صفحه کلاس‌های آنلاین کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید. اگر نمی‌توانید فیلم تهیه کنید و میخواهید این درس را از روی کتاب مطالعه کنید، کتاب مدرسان را تهیه کنید.

شبکه های کامپیوتری : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس شبکه های کامپیوتری در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود، ضریب درس شبکه های کامپیوتری به همراه دو درس سیستم عامل و پایگاه داده در همه گرایش های کنکور ارشد کامپیوتر 3 یا 4 است، ضریب این مجموعه دروس در گرایش های نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده، الگوریتم و محاسبات و قرآن کاوی رایانشی، معماری کامپیوتر و هوش مصنوعی 3 و در گرایش های شبکه های کامپیوتری، رایانش امن و علوم و فناوری شبکه 4 است.در این درس توصیه می‌شود که یا فیلم درس و نکته و تست شبکه های کامپیوتری استاد رضوی را تهیه کنید. اگر نمی‌توانید هم فیلم درس و هم فیلم نکته و تست را تهیه کنید و میخواهید بین فیلم درس و تست یکی را تهیه کنید، خودتان می‌توانید درس را از روی کتاب مرجع، شبکه‌های کامپیوتری با رویکرد بالا به پایین انتشارات نص (ترجمه آقایان ملکیان، زارع پور و گنجی) مطالعه بفرمایید و همراه آن فیلم های نکته و تست را تهیه کنید و هر فصلی را که تمام کردید فیلم های نکته و تست آن فصل را تماشا کنید. اکثر تست‌های کنکور از متن و تمرینات این کتاب کراس و راس مطرح می‌شوند، حدودا سه الی چهار تست از متن کتاب راس و پنج الی هفت تست از تمرینات راس در در کنکور امسال مطرح خواهد شد. توصیه اکید می‌کنیم که برای بررسی موشکافانه درس شبکه های کامپیوتری به صفحه معرفی کامل درس شبکه های کامپیوتری مراجعه کنید. مجددا به این نکته اشاره می‌کنیم که اگر تصمیم داشتید که از بین فیلم درس و تست فقط یکی را تهیه کنید بهتر است که فیلم نکته و تست را تهیه کنید زیرا کتاب تست مناسبی در درس شبکه های کامپیوتری وجود ندارد.

منابع درس شبکه‌های کامپیوتری: ترجیحا فیلم های آموزش و نکته و تست استاد رضوی، اگر امکان تهیه فیلم ها را ندارید حتما کتاب رویکرد بالا به پایین انتشارات نص را تهیه کنید، اگر فیلم درس را نمی‌توانید تهیه کنید سعی کنید حتما فیلم نکته و تست را تهیه کنید. برای شروع به مطالعه درس شبکه های کامپیوتری می‌توانید با فیلم‌های جلسات اول شبکه های کامپیوتری که بصورت رایگان قرار داده شده است شروع کنید. اگر فیلم درس و نکته و تست شبکه را دارید دیگر نیازی به مطالعه هیچ منبع دیگری ندارید

سیستم عامل : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس سیستم عامل در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود، در این درس فصل زمانبندی ها و حافظه‌ها و بن بست بسیار مهم هستند و معمولا از آنها سوال مطرح می‌شود

منابع درس سیستم عامل: کتاب پارس رسانه (پر). اگر هم مشکل مالی ندارید بهترین کار تهیه فیلم درس و نکته و تست است و یا شرکت در کلاس آنلاین این درس است، زیرا بطور کلی تماشا فیلم نسبت به خواندن کتاب وقت بسیار کمتری از شما می‌گیرد و در یک تورنومنت سنگین مثل کنکور ارشد کامپیوتر زمان و صرفه جویی در زمان نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند

نظریه زبان و ماشین : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس نظریه زبان ها و ماشین ها در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود، سوالات نظریه در کنکورهای چند سال اخیر نسبتا ساده و خوب بودند

منابع درس نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها: برای این درس می‌توانید در درجه اول ویس و جزوه دکتر کارگهی (عضو هیات علمی دانشگاه تهران) را مطالعه کنید، ایشان از لحاظ علمی بسیار در جایگاه بالایی قرار دارند. این ویس وجزوه بصورت رایگان در کانال کنکور کامپیوتر در اختیار دانشجویان قرار گرفته است. در درجه دوم می‌توانید از کتاب علوم رایانه (نویسنده آقای شاپوری) استفاده کنید، دقت کنید که تمرینات کتاب لینز را نیز حل کنید. البته کتاب‌های نظریه سایر انتشاراتی ها نظیر مدرسان شریف و گسترش علوم و کتاب پوران پژوهش به نویسنده گی آقای پور محقق نیز کتاب‌های خوبی هستند. اگر هم مشکل مالی ندارید بهترین کار تهیه فیلم درس و نکته و تست است و یا شرکت در کلاس آنلاین این درس است، زیرا بطور کلی تماشا فیلم نسبت به خواندن کتاب وقت بسیار کمتری از شما می‌گیرد و در یک تورنومنت سنگین مثل کنکور ارشد کامپیوتر زمان و صرفه جویی در زمان نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند

هوش مصنوعی : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس هوش مصنوعی در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود، البته در کنکور ارشد کامپیوتر 99، 12 تست از این درس مطرح شده است. ضریب مجموعه دروس هوش مصنوعی، ساختمان داده و طراحی الگوریتم در کنکور ارشد هوش مصنوعی 4 است، که این ضریب بالا خود گویای اهمیت فوق العاده 3 درس هوش مصنوعی، ساختمان داده و طراحی الگوریتم در گرایش هوش مصنوعی است

منابع درس هوش مصنوعی: در این درس یک منبع که کامل باشد و دانشجویان را از خواندن سایر منابع بی نیاز کند وجود ندارد و توصیه می‌شود که این درس را چند منبعی مطالعه کنید. توصیه می‌شود برای این درس کتاب نصیر را به همراه کتاب پارسه تهیه کنید و از کتاب نصیر بیشتر برای خواندن درس و از هر دو کتاب برای تست زنی استفاده کنید. کتاب نصیر را دکتر فیلی نوشته اند و این کتاب بسیار شبیه کتاب مرجع راسل است، دکتر فیلی عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستند و فردی بسیار آگاه در زمینه هوش مصنوعی هستند، یکی از مشکلاتی که این کتاب دارد تعداد تست کمی است که در این کتاب وجود دارد برای همین توصیه کردیم که در کنار این کتاب، کتاب پارسه را هم تهیه کنید تا برای تست از تست های آن کتاب هم استفاده کنید. البته اکثر کتاب‌هایی که در درس هوش مصنوعی وجود دارد نظیر کتاب‌های راهیان ارشد، پوران پژوهش کتاب‌های خوبی هستند. همین طور در درس هوش مصنوعی مطالبی وجود دارد که یا در کتاب های کنکور بیان نشده است و یا اشتباه بیان شده است به همین علت دانشجویان مجبور هستند علاوه بر خواندن این گونه کتاب‌ها، در برخی مطالب درسی به کتاب مرجع این درس یعنی راسل نیز مراجعه کنند. اگر پس از اینکه مطلبی را فرا گرفته اید باز هم در برخی از مباحث اشکال داشید می‌توانید از فیلم‌های هوش مصنوعی دانشگاه شریف که بصورت رایگان در سایت مکتب خانه قرار داده شده مطالعه نمایید. اگر هم مشکل مالی ندارید بهترین کار تهیه فیلم درس و نکته و تست است و یا شرکت در کلاس آنلاین این درس است، زیرا بطور کلی تماشا فیلم نسبت به خواندن کتاب وقت بسیار کمتری از شما می‌گیرد و در یک تورنومنت سنگین مثل کنکور ارشد کامپیوتر زمان و صرفه جویی در زمان نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند

پایگاه داده : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس پایگاه داده در کنکور ارشد نرم افزار1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود.

منابع درس پایگاه داده: کتاب پارس رسانه (پر)، اگر هم مشکل مالی ندارید می‌توانید برای این درس نیز فیلم درس و نکته و تست را تهیه کنید

سیگنال و سیستم :
هنوز مشخص نیست که چند تست از درس سیگنال و سیستم در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود. اگر داوطلب هر یک از گرایش های بیوانفورماتیک، علوم داده، الگوریتم و محاسبات، شبکه های کامپیوتری، رایانش امن و علوم و فناوری شبکه هستید و پایه مناسبی در این درس ندارید یا احساس می‌کنید که خواندن این دروس وقت بسیار زیادی را از شما می‌گیرد، می‌توانید این درس را حذف کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد درس سیگنال و سیستم به صفحه معرفی درس سیگنال و سیستم مراجعه کنید

منابع درس سیگنال و سیستم:
کتاب نصیر، توجه کنید که کتاب سیگنال نصیر دو جلد است و اگر به دنبال این هستید که درصد بالایی در این درس کسب کنید نیاز است هر دو جلد مطالعه شود، اگر هم مشکل مالی ندارید بهترین کار شرکت در کلاس آنلاینی است که کافه تدریس برگزار می‌کند

الکترونیک دیجیتال :
هنوز مشخص نیست که چند تست از درس الکترونیک دیجیتال در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 6 تست از این درس مطرح ‌شود. برای مطالعه بیشتر در مورد این درس به صفحه معرفی درس الکترونیک دیجیتال مراجعه کنید

منابع درس الکترونیک دیجیتال:
کتاب انتشارات امیر کبیر، اگر هم مشکل مالی ندارید بهترین کار شرکت در کلاس آنلاینی است که کافه تدریس برگزار می‌کند

 

مهم ترین دروس کنکور ارشد نرم افزار چیست؟

با توجه به ضرایب دروس کنکور ارشد نرم افزار و همچنین پارامترهای دیگر دروس مدار منطقی، ساختمان داده و طراحی الگوریتم، هوش مصنوعی و ریاضی گسسته دروس مهم کنکور ارشد نرم افزار محسوب می‌شوند، البته اگر میخواهید در کنکور ارشد نرم افزار جزو رتبه های زیر 100 باشید توصیه می‌کنیم که هیچ کدام از دروس تخصصی کنکور ارشد نرم افزار را حذف نکنید و همه آنها را مطالعه کنید

چه دروسی را می‌تواند در کنکور ارشد نرم افزار حذف کرد؟

پاسخ به این پرسش با توجه به شرایط هر شخص و با توجه به رتبه ای که یک دانشجو به دنبال آن است می‌تواند متفاوت باشد، بعنوان مثال فردی که میخواهد رتبه اش زیر 100 شود بهتر است از دروس تخخصی کنکور ارشد نرم افزار درسی را حذف نکند ولی شخصی که میخواهد در دانشگاه هایی نظیر شیراز، اصفهان یا فردوسی قبول شود می‌تواند علاوه بر دروس زبان و ریاضیات 3 الی 4 درس تخصصی را نیز حذف کند، بطور کلی می‌توان گفت که همه دانشجویان می‌توانند به حذف دروس ریاضی 1 و ریاضی 2 و آمار فکر کنند. همین طور افرادی که دیر شروع می‌کنند می‌توانند به حذف دو درس سیگنال و سیستم و الکترونیک دیجیتال فکر کنند، البته همان طور که گفته شد نمی‌توان پاسخ دقیقی به این پرسش داد و پاسخ به این پرسش با توجه به اینکه دانشجو چه رتبه ای میخواهد کسب کند، روزی چند ساعت می‌تواند مطالعه کند، پایه درسی اش به چه صورت است، از چه زمانی شروع می‌کند و همین طور با چه دروسی راحت تر است و با چه دروسی مشکل دارد متفاوت است، بعنوان مثال به دانشجویانی که زود شروع می‌کنند و میخواهند جز رتبه های برتر کنکور ارشد نرم افزار باشند توصیه می‌کنیم تا می‌توانند درسی را از بین دروس تخصصی حذف نکنند

میانگین درصد رتبه های تک رقمی کنکور ارشد نرم افزار چند است؟

پاسخ به این پرسش در به سال های مختلف متفاوت است، اما بصورت حدودی می‌توان گفت در کنکور ارشد کامپیوتر در گرایش نرم افزار میانگین درصد رتبه های زیر ۱۰ حدود ۵۲ درصد بوده است

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

بارگذاری نظرات