ورود کانال تلگرام

منابع ارشد نرم افزار

4.1724137931034 1 1 1 1 14.17 امتیاز (58 رای)

بهترین منابع ارشد نرم افزار چیست؟

software develpment resource books

بهترین منابع کنکور ارشد نرم افزار چیست؟ این سوال از جمله سوالات پر تکرار داوطلبان کنکور ارشد نرم افزار است به همین علت تصمیم گرفتیم صفحه‌ای مختص به پاسخ گویی به این موضوع ایجاد کنیم و در آن بطور کامل به بحث و گفت گو در مورد منابع ارشد نرم افزار بپردازیم. در ابتدا لازمم است به چند نکته مهم اشاره کنیم، نکته اول این است که نباید برای خواندن دروس کنکور ارشد نرم افزار کتاب‌های مرجع را مطالعه کنید. (البته به جز در بعضی از موارد خاص که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد)، دلیل این گفته نیز آن است که سازمان سنجش برای هر درس چندین کتاب مرجع اعلام کرده است و سوالات یک درس فقط از یک کتاب مرجع مطرح نمی‌شود، حال آیا می‌شود در مدتی کوتاه که دانشجویان باید خودشان را برای کنکور ارشد نرم افزار آماده کنند، برای هر درس چند کتاب مرجع را مطالعه کنند؟ مثلا آیا می‌شود دانشجویی بتواند برای درسی مانند ساختمان داده یا ریاضیات گسسته 3 الی 4 کتاب مرجع که بعضی از آنها بالای 1000 صفحه هستند را مطالعه کند؟ حتی اگر فرض کنیم که برای یک درس بتواند این کار را انجام بدهد آیا این کار را برای همه دروس دیگر نیز می‌تواند انجام دهد؟ جواب سوال قطعا خیر خواهد بود. برای مطالعه بیشتر در این خصوص می‌توانید به صفحه منابع ارشد مهندسی کامپیوتر مراجعه کنید. بنابراین توصیه می‌شود به جای خواندن کتب حجیم رفرنس که خواندن آنها بری کنکور نه تنها به سود شما نخواهد بود بلکه به ضرر شما هم خواهد بود کتاب‌های تست مناسب را بخوانید و یا در کلاس‌ آنلاین کنکور ارشد کامپیوتر شرکت کنید و یا فیلم تهیه کنید. همین طور توصیه می‌کنیم پکیج کامل کتاب های هیچ موسسه‌ای را نگیرید زیرا تمامی کتب یک موسسه‌ لزوما بهترین نیستند و در هر درسی کتاب یک موسسه بهتر است.

 

 

software develpment resource books english

زبان انگلیسی

درس زبان انگلیسی در کنکور ارشد نرم افزار دارای ضریب 1 است و 30 سوال از آن مطرح می‌شود. با توجه به تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر 1400 مجموع ضرایب در تمامی گرایش های ارشد کامپیوتر 15 است و این بدان معناست که اهمیت زبان در کنکور ارشد کامپیوتر 1 از 15 است، البته برای اینکه اهمیت یک درس را مشخص کنیم اینکه فقط ضریب آن درس را ملاک قرار دهیم کار اشتباهی است و حتما باید تعداد تست هایی که از آن درس در کنکور می‌آید را نیز در نظر بگیریم، وقتی تعداد تست های درسی بالا می‌رود از اهمیت و ارزش هر تست مربوط به آن درس کاسته می‌شود و می‌دانیم که 30 تست از زبان مطرح می‌شود، با توجه به اینکه ضریب زبان در کنکور ارشد کامپیوتر 1 است، اگر به همه سوالات زبان پاسخ دهید 100 نمره برای ترازتان کسب می‌کنید، حال چون 30 تست در درس زبان مطرح می‌شود ارزش هر تست زبان 3.33 خواهد بود، بنابراین تعداد تست بالایی که از درس زبان مطرح می‌شود باعث می‌شود که ارزش هر تست زبان کاهش یابد. احتمالا در این لحظه سوالات زیادی در ذهن شما شکل گرفته و می‌خواهید بدانید که هر درس چند نمره در تراز شما خواهد داشت، به همین دلیل تیم کنکور کامپیوتر برای اولین بار در کشور امتیاز هر درس در کنکور ارشد کامپیوتر را برای شما بدست آورده و در زیر در اختیار شما قرار داده است، با توجه به تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر 1400 هنوز مشخص نیست که از هر درس چند تست در کنکور مطرح می‌شود به همین دلیل ما در جدول زیر فرض کرده ایم که 30 تست از درس زبان، 4 تست از درس ریاضی 1 و 4 تست از درس ریاضی 2 مطرح شود، همین طور تعداد تست هایی که فرض کردیم از دروس دیگر مطرح می‌شود را در زیر هر درس، در تصویر زیر آورده ایم:

 

emtiyaz har dars dar konkur arshad computer

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت هر درس به شما توصیه می‌کنیم که فیلم همایش تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر را مشاهده کنید، در این فیلم جدول بالا بصورت کامل بررسی شده است.

بعضی از دانشجویان در خواندن و زمان گذاشتن برای این درس افراط می‌کنند، و یا برای این درس در کلاس‌های بسیار طولانی و با جلسات بالا شرکت می‌کنند،‌ بطوریکه بعضی از آن کلاس‌ها حتی هفته‌ای بیش از 20 ساعت وقت دانشجویان را می‌گیرد، این کار برای کنکور ارشد کامپیوتر به شدت اشتباه است و با توجه به ضریب و اهمیت درس زبان در کنکور ارشد نرم افزار ما بیش از 40 دقیقه خواندن زبان در روز را اصلا توصیه نمی‌کنیم، با توجه به اهمیت نه چندان زیاد درس زبان توصیه تیم کنکور کامپیوتر به داوطلبان کنکور ارشد نرم افزار این است که با توجه به زمانی که در روز به مطالعه کنکور اختصاص داده اید، از روزی حداقل 15 دقیقه و تا روزی حداکثر 40 دقیقه روی زبان وقت بگذارید. حال به 3 سوال مهم در مورد درس زبان پاسخ می‌دهیم، سوال اول اینکه درس زبان را چگونه مطالعه کنید؟ سوال دوم اینکه در جلسه کنکور چه زمانی به سراغ پاسخ دادن به سوالات این درس بروید و سوال سوم اینکه بهترین منبع درس زبان برای کنکور ارشد نرم افزار چیست؟

در پاسخ به این سوال که درس زبان را چگونه باید مطالعه کنید، خوب است که به این نکته توجه کنید که هر سال حدود 90 درصد گرامر و 60 درصد لغات درس زبان در کنکور ارشد نرم افزار مشابه تست‌های سال‌های گذشته ای است که در کنکور ارشد کامپیوتر آمده است بنابراین توصیه اول ما این است که برای خواندن زبان به سراغ تست‌های سال‌های گذشته بروید، شما باید از تست‌های کنکور ارشد نرم افزار سال 99 شروع کنید و تمامی لغات، گرامرها، پسیج‌ها و ... آن را بطور کامل کار کنید، اگر بخواهید روزی نهایتا 30 دقیقه به زبان اختصاص دهید، بنابراین اگر زبان‌تان ضعیف باشد بررسی کنکور نرم افزار 99 شاید 20 روز یا حتی بیشتر طول بکشد که این موضوع (20 روز طول کشیدن) نباید شما را نگران کند، پس از اتمام کنکور ارشد نرم افزار 99 سراغ کنکور 98 بروید و به همین ترتیب سال به سال تست ها را بزنید و سعی کنید تست‌های 10 سال اخیر را کار کنید، تنها انجام درست همین کار برای اینکه بتوانید به حداقل 50 درصد تست‌های زبان پاسخ دهید کافی است. البته می‌توانید به جای اینکه از سال‌های بالا به پایین شروع به حل سوالات کنید از سال 90 شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنید.

منابع درس زبان:

در درجه اول از تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته استفاده کنید، برای دانلود دفترچه سوالات کنکور می‌توانید به قسمت دانلود سوالات کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید،‌ در درجه دوم کتاب‌های زیر ذره بین، مدرسان شریف، زبان تخصصی راهیان ارشد و کتاب‌های 504 و 1100 و موزاییک نیز خوب هستند، البته لازم نیست همه این کتاب‌ها را مطالعه کنید، همین که علاوه بر بررسی تست‌های سال‌های گذشته که در اولویت قرار دارد یک کتاب دیگر را بخوانید کافی است، حتی می‌توانید کتاب دیگری را نیز مطالعه نکنید

 

software develpment resource books mathematics

ریاضیات

مجموعه دروس ریاضی کنکور ارشد کامپیوتر شامل 4 درس ریاضی 1و2، آمار و ریاضیات گسسته است، دروس ریاضیات در کنکور ارشد هوش نرم افزار دارای ضریب 2 هستند و احتمالا 20 تست از این دروس مطرح می‌شود،‌ که احتمالا 4 تست از ریاضی 1، 4 تست از ریاضی 2، 6 تست از درس آمار و 6 تست از درس ریاضیات گسسته مطرح خواهد شد. توجه داشته باشید که با توجه به تغییرات به وجود آمده در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 تعداد سوالاتی که از هر درس در کنکور مطرح می‌شود مشخص نیست به همین دلیل است که ما در اینجا تعداد سوالات هر درس را بصورت احتمالی بیان کرده ایم. اگر پایه مناسبی در درس های ریاضی 1و2 و یا آمار ندارید یا احساس می‌کنید که خواندن این دروس وقت بسیار زیادی را از شما می‌گیرد، می‌توانید یکی یا هر دوی اینها را حذف کنید، اما اگر احساس می‌کنید که در این دروس قوی هستید و پیشینه خوبی در این دروس دارید می‌توانید این دروس را برای کنکور ارشد نرم افزار مطالعه کنید. سعی کنید حتما درس ریاضیات گسسته را مطالعه کنید زیرا این درس پیش نیاز و پایه تقریبا تمامی دروس کنکور ارشد نرم افزار و به طور کلی پایه کنکور  ارشد کامپیوتر در همه گرایش ها و همین طور پایه رشته کامپیوتر است. برای مطالعه بیشتر در این باره که در کنکور ارشد نرم افزار چه دروسی مهم و چه دروسی قابل حذف کردن هستند به صفحه دروس کنکور ارشد نرم افزار مراجعه نمایید. 

ریاضی عمومی 1 و 2 : هنوز مشخص نیست که چند تست از دروس ریاضی 1 و ریاضی 2 در کنکور ارشد هوش مصنوعی 1400 مطرح می‌شود اما حدس ما این است که 4 تست از ریاضی 1 و 4 تست از ریاضی 2 مطرح شود.  اگر پایه مناسبی در دروس ریاضی 1و2 ندارید یا احساس می‌کنید که خواندن این دروس وقت بسیار زیادی را از شما می‌گیرند، می‌توانید این دروس را حذف کنید. توجه کنید که بر خلاف تصور دانشجویان و مشاوران ریاضی دو از ریاضی یک آسان تر است و از صد درصد زمانی که قرار است برای این دو درس بگذارید 70 درصد آن را ریاضی 1 و 30 درصد آن را ریاضی 2 خواهد گرفت، زیرا وقتی ریاضی 1 را خوب فرا بگیرید خواندن ریاضی دو برای شما آسان می‌شود. اگر تصمیم ندارید که دروس ریاضی 1و2 را بطور کامل حذف کنید و میخواهید فصول مهم این دو درس را مطالعه کنید، لازم است به این نکته توجه کنید که در درس ریاضی 1 دو فصل فصل انتگرال و کاربردهای آن و دنباله و سری مهم ترین فصول این درس است و در درس ریاضی 2 دو فصل انتگرال چندگانه و انتگرال خط و صفحه مهم ترین فصول این درس است، این 4 فصلی که در دو درس ریاضی 1 و ریاضی دو نام بردیم احتمالا بیشترین تعداد سوال را به خودشان اختصاص خواهند داد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد اهمیت فصول مختلف درس ریاضی 1و2 می‌توانید به قسمت بودجه بندی سوالات کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه نمایید

منابع درس ریاضی عمومی 1و2: کتاب نگاه دانش یا کتاب خانه فرهنگ (نویسنده : شکر زاد). اگر مشکل مالی ندارید می‌توانید در این درس می‌توانید در کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر شرکت کنید و یا فیلم تهیه کنید.

آمار و احتمال : هنوز مشخص نیست از این درس چند تست در کنکور ارشد نرم افزار امسال مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 6 تست از این درس در کنکور ارشد مطرح شود. اگر پایه مناسبی در درس آمار ندارید یا احساس می‌کنید که خواندن این درس وقت بسیار زیادی را از شما می‌گیرد، می‌توانید این درس را حذف کنید. معمولا سوالات این درس قابل حل کردن هستند و راه حل‌های مشخص و محدودی برای سوالات اکثر فصل‌های آمار (فصول 1و 2 و3) وجود دارد.  اگر تصمیم ندارید که درس آمار و احتمال را بطور کامل حذف کنید و میخواهید فصول مهم این درس را مطالعه کنید، لازم است به این نکته توجه کنید که دو فصل متغیرهای تصادفی و برآورد و آزمون مهم ترین فصول درس آمار هستند و احتمال اینکه اکثر سوالات از این دو فصل مطرح بشود بالاست. بودجه بندی سوالات آمار را می‌توانید در قسمت بودجه بندی سوالات کنکور ارشد نرم افزار مشاهده کنید

منابع درس آمار و احتمال مهندسی: کتاب مدرسان شریف، در این درس در کلاس آنلاین نیز می‌توانید شرکت کنید. کتاب آمار پارسه چندین سال است که نه تجدید چاپ شده و نه ادیت شده و سوالات کنکورهای سال‌های اخیر در این کتاب وجود ندارد، به همین علت کتاب مدرسان را معرفی کرده‌ایم، اگر کتاب پارسه تجدید چاپ و ادیت شود کتاب خوبی خواهد بود.

ریاضیات گسسته : این درس مهمترین درس ریاضیات کنکور ارشد کامپیوتر محسوب می‌شود، حتی می‌توان گفت این درس یکی از مهترین دروس کنکور ارشد کامپیوتر است، به این دلیل که درس ریاضیات گسسته پایه ریاضیات کنکور ارشد کامپیوتر است، شما اگر درسی مانند ریاضی 1و2 را نخوانید فقط در این دروس ضرر می‌کنید و فقط به سوالات این دروس نمی‌توانید پاسخ دهید اما اگر درس ریاضی گسسته را کنار بگذارید در اکثر درس‌های دیگر مانند ساختمان داده، طراحی الگوریتم، معماری، شبکه های کامپیوتری، هوش مصنوعی و مدار منطقی و ... به مشکل بر می‌خورید، برای مطالعه بیشتر در مورد درس گسسته می‌توانید به صفحه ریاضی گسسته رشته کامپیوتر مراجعه نمایید. همچنین برای استارت به خواندن گسسته می‌توانید به قسمت فیلم آموزش ریاضی گسسته رشته کامپیوتر مراجعه کنید.

منابع درس گسسته: در حال حاضر در این درس کتابی که عالی باشد و تمامی نیاز‌های دانشجویان را پوشش دهد و به زبان ساده همه مفاهیم را توضیح داده باشد وجود ندارد، ترجیحا بهتر است اگر می‌توانید برای این درس فیلم تهیه کنید . اگر امکان تهیه فیلم ها را ندارید و میخواهید از روی کتاب مطالعه کنید می‌توانید کتاب گسسته پارسه یا مدرسان را تهیه فرمایید، البته در هر دو کتاب اشکالاتی وجود دارد.

 

 

software development resource books special

دروس تخصصی

با توجه به تغییراتی که در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 به وجود آمده است، دروس مورد آزمون در تمامی گرایش‌های یکسان و عبارت اند از : زبان با ضریب ۱، مجموعه دروس ریاضیات با ضریب 2 که شامل 4 درس ریاضی 1و2 و آمار و ریاضیات گسسته است و مجموعه دروس تخصصی که شامل 11 درس است، و این 11 درس را به 4 مجموعه تقسیم کرده اند و هر مجموعه درس در گرایش های مختلف ضرایب متفاوتی دارد، این 4 مجموعه درس عبارت اند از، مجموعه نظریه زبان و سیگنال به عنوان مجموعه اول، مجموعه ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی به عنوان مجموعه دوم، مجموعه مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال بعنوان مجموعه سوم و مجموعه سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده بعنوان مجموعه چهارم. یعنی تنها تفاوت میان گرایش های مختلف در ضرایب متفاوتی است که این 4 مجموعه درس در هر گرایش دارند، در گرایش نرم افزار ضرایب مجموعه دروس تخصصی بصورت رو به رو است : مجموعه دروس نظریه زبان ها و سیگنال جمعا دارای ضریب 2، مجموعه دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی جمعا دارای ضریب 4، مجموعه دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال جمعا دارای ضریب 3 و مجموعه دروس سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده جمعا دارای ضریب 3 است، برای مشاهده دروس مورد آزمون و ضرایب آن در سایر گرایش ها می‌توانید به صفحه دروس کنکور ارشد کامپیوتر و ضرایب آن مراجعه کنید، همچنین برای مطالعه بیشتر در مورد تغییرات به وجود آمده می‌توانید به صفحه تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید. دروس تخصصی کنکور ارشد نرم افزار مهترین و نمره بیارترین دروس برای کنکور ارشد نرم افزار است، با توجه به تغییراتی که کنکور امسال داشته است هنوز مشخص نیست که در کنکور ارشد نرم افزار 1400 چند تست از هر درس مطرح می‌شود، اما حدس ما این است که 30 تست زبان، 20 تست ریاضی و 100 تست از دروس تخصصی مطرح شود، اینکه چند تست از هر درس تخصصی مطرح می‌شود نیز هنوز مشخص نیست ولی حدس ما این است که از هر یک دروس نظریه زبان ها و ماشین ها، سیگنال، هوش مصنوعی، مدار منطقی، معماری کامپیوتر، سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده 10 تست و 7 تست از درس ساختمان داده و 7 تست از درس طراحی الگوریتم و 6 تست از درس الکترونیک دیجیتال مطرح شود، همچنین شما دانشجویان عزیز می‌توانید برای مشاهده اینکه در کنکور ارشد کامپیوتر 99 از هر درس دقیقا چند تست مطرح شده است به صفحه تعداد تست هر درس در کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

اگر داوطلب هر یک از گرایش های شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده، الگوریتم و محاسبات و علوم و فناوری شبکه هستید و بدنبال حذف یک یا دو درس تخصصی در این گرایش ها هستید، اگ پایه مناسبی در درس های سیگنال و سیستم و الکترونیک دیجیتال ندارید یا احساس می‌کنید که خواندن این دروس وقت بسیار زیادی را از شما می‌گیرد، می‌توانید یکی یا هر دوی اینها را حذف کنید، البته همه دروس تخصصی کنکور ارشد کامپیوتر مهم هستند و توصیه می‌شود اگر به دنبال رتبه‌های برتر و زیر 100 در کنکور ارشد نرم افزار هستید سعی کنید تمامی دروس تخصصی کنکور ارشد نرم افزار را مطالعه بفرمایید و هیچ درس تخصصی را حذف نکنید. اگر به دنبال رتبه های بدتری هستید و مثلا میخواهید در دانشگاه هایی نظیر دانشگاه های شیراز، اصفهان، فردوسی و ... قبول شوید می‌توانید علاوه بر دو درس سیگنال و سیستم و الکترونیک دیجیتال 1 تا 2 درس تخصصی دیگر را نیز حذف کنید، البته هر درسی را نمی‌توانید حذف کنید و این که چه دروسی را می‌توانید حذف کنید باید بصورت هوشمندانه انتخاب شود، برای مطالعه بیشتر در این خصوص به مقاله دروس کنکور ارشد نرم افزار مراجعه کنید.

درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم همپوشانی زیادی با هم دارند و اگر فردی درس ساختمان داده را بصورت مناسب مطالعه کرده باشد خیلی سریع می‌تواند درس طراحی الگوریتم را بخواند و در آن به تسلط برسد، با توجه به این موضوع بهتر است این دو درس را یک درس محسوب کنیم، حال با توجه به جدول امتیاز هر درس که در بالای این صفحه برای شما قرار داده ایم، اگر امتیاز درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم را با هم جمع کنید متوجه خواهید شد که این دروس در گرایش های شبکه های کامپیوتری، رایانش امن، معماری کامپیوتر و علوم و فناوری شبکه دارای امتیاز 175، و در گرایش های هوش مصنوعی، نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده، الگوریتم و محاسبات و قرآن کاوی رایانشی دارای امتیاز بسیار بالا و باورنکردنی 232.4 است، با توجه به این نکات حتما متوجه شده اید که دروس دروس ساختمان داده و الگوریتم مهمترین دروس  کنکور ارشد کامپیوتر در تمامی گرایش ها است، همچنین این دو درس مهمترین دروس رشته کامپیوتر نیز محسوب می‌شوند و نقش تعیین کننده ای را در آینده تحصیلی دانشجویان دارند، زیرا شما مقاله ای را در دنیای کامپیوتر پیدا نمی‌کنید که در آن الگوریتمی ارائه نشده باشد بنابراین تسلط به این دروس برای آینده تحصیلی دانشجویان نیز بسیار مهم است.  احتمالا سهم درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم 14 سوال از 100 سوال دروس تخصصی کنکور ارشد کامپیوتر است، برای مطالعه بیشتر در مورد درس ساختمان داده می‌توانید به صفحه درس ساختمان داده رشته کامپیوتر و برای مطالعه بیشتر در مورد مطالعه درس طراحی الگوریتم می‌توانید به  صفحه طراحی الگوریتم مراجعه نمایید. از دیگر دروس مهم و تاثیر گذار در کنکور ارشد نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده و الگوریتم و محاسبات می‌توان به دروس هوش مصنوعی، مدار منطقی و معماری کامپیوتر اشاره کرد، در مورد درس مدار منطقی و معماری کامپیوتر باید به این نکته توجه داشته باشید که چون این دروس امن هستند، شما می‌توانید به تمامی سوالات آنها پاسخ دهید و بنابراین در این دو درس قادر خواهید بود تمام امتیاز مربوط به این دو را براحتی کسب کنید، در صورتی که در دروس دیگر کسب امتیاز کامل آنها آسان نخواهد بود. با توجه به این نکته درس مدار منطقی و معماری کامپیوتر خودشان را بعنوان کاندیدی برای انتخاب مهمترین دروس کنکور ارشد نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده و الگوریتم و محاسبات مطرح می‌کنند

 

ساختمان داده ها : هنوز مشخص نیست که چند تست از این درس در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 مطرح می‌شود ولی حدس تیم کنکور کامپیوتر این است که 7 تست از این درس در کنکور ارشد نرم افزار مطرح می‌شود. درس ساختمان داده با درس الگوریتم بالای 50 درصد همپوشانی دارد و در فیلم‌های مربوط به ساختمان داده و طراحی الگوریتم این 50 درصد در درس ساختمان داده درس داده می‌شود. احتمالا فصول الگوریتم های بازگشتی، مرتب سازی و درهم سازی در کنکور ارشد کامپیوتر اهمیت بیشتری خواهند داشت. برای بررسی موشکافانه و بسیار دقیق درس ساختمان داده حتما و حتما صفحه بررسی جامع ساختمان داده را بطور کامل مطالعه کنید.

منابع درس ساختمان داده: ترجیحا فیلم‌های آموزشی و فیلم های نکته و تست استاد رضوی، اگر امکان تهیه فیلم ها را ندارید درجه دوم کتاب نصیر را تهیه کنید ( این کتاب توسط دکتر ابراهیمی مقدم که عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی هستند و تا به حال بیش از 80 مقاله در کنفرانس‌های معتبر چاپ کرده‌اند نوشته شده است (حتما مطالب این کتاب و پاسخ تست‌های این کتاب را با دیگر کتاب‌ها مقایسه کنید تا متوجه تفاوت این کتاب با سایر کتاب‌ها بشوید)، البته نقص کوچکی نیز این کتاب دارد و این است که سوالات کنکور تا سال 92 در آن آورده شده است، اگر از این نقص بگذریم این کتاب در برابر کتاب‌های دیگر کتاب بهتری است. برای شروع به مطالعه درس ساختمان داده حتما از فیلم‌های رایگانی که در قسمت آموزش ساختمان داده گذاشته شده است استفاده کنید.

الگوریتم : هنوز مشخص نیست که چند تست از این درس در کنکور ارشد کامپیوتر 1400 مطرح می‌شود ولی حدس تیم کنکور کامپیوتر این است که از درس الگوریتم همانند درس ساختمان داده 7 تست مطرح ‌شود. این درس از جمله دروس مهم هم در کنکور ارشد و هم در مقطع ارشد و دکتری کامپیوتر است. درجه اهمیت فصل‌های طراحی الگوریتم را می‌توانید در قسمت بودجه بندی سوالات طراحی الگوریتم مطالعه بفرمایید. بطور کلی فارغ از اهمیتی که دروس ساختمان داده و طراحی االگوریتم در کنکورهای مقاطع مختلف دارد این دروس مهم ترین نقش را در بین دروس دیگری که در کنکور ارشد کامپیوتر می‌آید در آینده پژوهشی دانشجویان دارد، و شما هیچ مقاله ای را در دنیای کامپیوتر نمی‌بینید که در آن الگوریتمی نیاورده باشد، بنابراین آشنایی با الگوریتم های مختلف کمک شایانی به آینده پژوهشی و کاری دانشجویان کامپیوتر و آی تی می‌کند

منابع درس طراحی الگوریتم: ترجیحا فیلم های درس و نکته و تست استاد رضوی، اگر امکان تهیه فیلم ها را ندارید درجه دوم می‌توانید کتاب پارسه یا مدرسان شریف را تهیه کنید

با توجه به همپوشانی زیاد درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم نکته و تست این دو درس در قالب یک فیلم در اختیار دانشجویان قرار گرفته است، در نکته و تست ساختمان داده و طراحی الگوریتم حدود 420 تست فوق العاده حل شده است، اگر فیلم های درس و نکته و تست را تماشا می‌کنید دیگر نیازی به مطالعه هیچ منبع دیگری ندارید، اگر فیلم های درس و نکته و تست را تمام کردید و چندین بار مرور کردید و در این دو درس مسلط شدید و به دنبال تست بیشتر بودید می‌توانید از کتاب 600 مسئله دکتر قدسی استفاده کنید، احتمال آمدن تست از این کتاب بالا است و این کتاب مرجع اصلی برخی از تست‌های کنکور مهندسی کامپیوتر و آی تی است. در این کتاب سوالات بسیار خوبی از مراجع مختلف و همین طور از دانشگاه MIT جمع آوری شده است. بعضی موسسات در درس ساختمان داده و الگوریتم کتاب‌هایی که فقط شامل تست است نه درس نامه چاپ کرده‌اند که تمامی مطالب‌شان را از روی این کتاب کپی کرده‌اند، بنابراین بهتر است دانشجویان به جای اینکه این کتاب‌های کپی شده را بخوانند خود کتاب 600 مسئله را که مرجع اصلی برخی از تست‌های کنکور است را بخوانند. البته تست های مهم کتاب 600 مسئله در فیلم های نکته و تست ساختمان داده و طراحی الگوریتم حل شده اند

منطقی : هنوز مشخص نیست که چند تست از این درس در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود. همان طور که در بالا اشاره کردیم دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتر را می‌توان جز مهم ترین و تاثیر گذار ترین دروس کنکور ارشد گرایش های نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده و الگوریتم و محاسبات دانست. با توجه به این که می‌توان به صد درصد تست‌های درس مدار منطقی پاسخ داد این درس یک پوششی محسوب می‌شود، پوششی بودن درس مدار منطقی به این معناست که اگر چندین درس را می‌خواهید کنار بگذارید باید با بدست آوردن درصد بالا در چند درس دیگر این موضوع را جبران کنید که دقیقا مدار منطقی همان درسی است که به دنبال‌اش هستید و می‌توان آن را صد زد، درس مدار منطقی برتری های دیگری نسبت به سایر دروس دارد که این برتری ها درس منطقی را به مهم ترین درس کنکور ارشد کامپیوتر تبدیل کرده است، برای مطالعه بیشتر در مورد این درس می‌توانید به صفحه درس مدار منطقی مراجعه نمایید

منابع درس مدار منطقی: ترجیحا فیلم های آموزش و نکته و تست استاد رضوی، اگر امکان تهیه فیلم ها را ندارید کتاب نصیر کتاب مناسبی برای درس مدار منطقی است (این کتاب بسیار کتاب جامع و خوبی است و با اختلاف از سایر کتاب‌ها بهتر است، البته ایرادی که به این کتاب وارد است حجم بسیار بالای این کتاب است ، این کتاب 774 صفحه است، خواندن کتابی به این حجیمی از عهده اکثر دانشجویان خارج است، از ایرادات دیگر این کتاب می‌توان به قیمت بالای این کتاب اشاره کرد).  اگر به تنهایی و بصورت خود خوان نمی‌توانید به 100 درصد سوالات این درس پاسخ دهید و یا می‌خواهید وقت‌تان تلف نشود و زودتر به نتیجه مطلوب برسید توصیه می‌شود که فیلم های این درس را تهیه کنید. توجه کنید که اگر فیلم درس و همین طور نکته و تست را تهیه کنید دیگر نیازی به خواندن هیچ کتاب دیگری ندارید

برای شروع به مطالعه درس مدار منطقی حتما با فیلم‌های رایگان مدار منطقی شروع کنید، این فیلم‌ها در قسمت آموزش مدار منطقی برای شما قرار داده شده است.

معماری : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس معماری کامپیوتر در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود. این درس نیز از دروس امن و پوششی محسوب می‌شود به این معنا که می‌توان با خواندن مناسب درس معماری کامپیوتر به درصد بسیار بالایی از سوالات درس معماری پاسخ داد. بنابراین به هیچ عنوان داوطلبان ارشد کامپیوتر نباید این درس مهم و امن را کنار بگذارند، حتی اگر در این درس احساس ضعف می‌کنید یا حتی این درس را پاس نکرده‌اید این درس مهم را کنار نگذارید. به علت اهمیت زیاد این درس، این درس را بصورت اختصاصی در صفحه معماری کامپیوتر بررسی کرده‌ایم، توصیه می‌کنیم حتما این صفحه را بطور کامل مطالعه کنید. مهمترین فصل‌های معماری فصول اعداد و محاسبات و حافظه‌ها است.

منابع درس معماری کامپیوتر: در این درس کتاب عالی و جامعی در حال حاضر وجود ندارد ( نه تنها کتاب خوبی وجود ندارد بلکه تمامی کتاب‌ها برخی از موارد بسیار مهم را که هر ساله از آن ها سوال مطرح می‌شود، اشتباه تدریس کرده‌اند، مانند بحث ریز برنامه نویسی و حافظه ریز برنامه و بسیاری از مباحث دیگر)، بنابراین اکیدا توصیه میکنیم برای این درس هم فیلم درس و هم فیلم نکته و تست را تهیه کنید. برای شروع به مطالعه کردن درس معماری کامپیوتر می‌توانید از این فیلم‌های رایگان استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلاس ها و فیلم ها می‌توانید به صفحه کلاس‌های آنلاین کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید. اگر نمی‌توانید فیلم تهیه کنید و میخواهید این درس را از روی کتاب مطالعه کنید، کتاب مدرسان را تهیه کنید.

شبکه های کامپیوتری : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس شبکه های کامپیوتری در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود، ضریب درس شبکه های کامپیوتری به همراه دو درس سیستم عامل و پایگاه داده در همه گرایش های کنکور ارشد کامپیوتر 3 یا 4 است، ضریب این مجموعه دروس در گرایش های نرم افزار، بیوانفورماتیک، علوم داده، الگوریتم و محاسبات و قرآن کاوی رایانشی، معماری کامپیوتر و هوش مصنوعی 3 و در گرایش های شبکه های کامپیوتری، رایانش امن و علوم و فناوری شبکه 4 است.در این درس توصیه می‌شود که یا فیلم درس و نکته و تست شبکه های کامپیوتری استاد رضوی را تهیه کنید. اگر نمی‌توانید هم فیلم درس و هم فیلم نکته و تست را تهیه کنید و میخواهید بین فیلم درس و تست یکی را تهیه کنید، خودتان می‌توانید درس را از روی کتاب مرجع، شبکه‌های کامپیوتری با رویکرد بالا به پایین انتشارات نص (ترجمه آقایان ملکیان، زارع پور و گنجی) مطالعه بفرمایید و همراه آن فیلم های نکته و تست را تهیه کنید و هر فصلی را که تمام کردید فیلم های نکته و تست آن فصل را تماشا کنید. اکثر تست‌های کنکور از متن و تمرینات این کتاب کراس و راس مطرح می‌شوند، حدودا سه الی چهار تست از متن کتاب راس و پنج الی هفت تست از تمرینات راس در در کنکور امسال مطرح خواهد شد. توصیه اکید می‌کنیم که برای بررسی موشکافانه درس شبکه های کامپیوتری به صفحه معرفی کامل درس شبکه های کامپیوتری مراجعه کنید. مجددا به این نکته اشاره می‌کنیم که اگر تصمیم داشتید که از بین فیلم درس و تست فقط یکی را تهیه کنید بهتر است که فیلم نکته و تست را تهیه کنید زیرا کتاب تست مناسبی در درس شبکه های کامپیوتری وجود ندارد.

منابع درس شبکه‌های کامپیوتری: ترجیحا فیلم های آموزش و نکته و تست استاد رضوی، اگر امکان تهیه فیلم ها را ندارید حتما کتاب رویکرد بالا به پایین انتشارات نص را تهیه کنید، اگر فیلم درس را نمی‌توانید تهیه کنید سعی کنید حتما فیلم نکته و تست را تهیه کنید. برای شروع به مطالعه درس شبکه های کامپیوتری می‌توانید با فیلم‌های جلسات اول شبکه های کامپیوتری که بصورت رایگان قرار داده شده است شروع کنید. اگر فیلم درس و نکته و تست شبکه را دارید دیگر نیازی به مطالعه هیچ منبع دیگری ندارید

سیستم عامل : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس سیستم عامل در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود، در این درس فصل زمانبندی ها و حافظه‌ها و بن بست بسیار مهم هستند و معمولا از آنها سوال مطرح می‌شود

منابع درس سیستم عامل: کتاب پارس رسانه (پر). اگر هم مشکل مالی ندارید بهترین کار تهیه فیلم درس و نکته و تست است و یا شرکت در کلاس آنلاین این درس است، زیرا بطور کلی تماشا فیلم نسبت به خواندن کتاب وقت بسیار کمتری از شما می‌گیرد و در یک تورنومنت سنگین مثل کنکور ارشد کامپیوتر زمان و صرفه جویی در زمان نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند

نظریه زبان و ماشین : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس نظریه زبان ها و ماشین ها در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود، سوالات نظریه در کنکورهای چند سال اخیر نسبتا ساده و خوب بودند

منابع درس نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها: برای این درس می‌توانید در درجه اول ویس و جزوه دکتر کارگهی (عضو هیات علمی دانشگاه تهران) را مطالعه کنید، ایشان از لحاظ علمی بسیار در جایگاه بالایی قرار دارند. این ویس وجزوه بصورت رایگان در کانال کنکور کامپیوتر در اختیار دانشجویان قرار گرفته است. در درجه دوم می‌توانید از کتاب علوم رایانه (نویسنده آقای شاپوری) استفاده کنید، دقت کنید که تمرینات کتاب لینز را نیز حل کنید. البته کتاب‌های نظریه سایر انتشاراتی ها نظیر مدرسان شریف و گسترش علوم و کتاب پوران پژوهش به نویسنده گی آقای پور محقق نیز کتاب‌های خوبی هستند. اگر هم مشکل مالی ندارید بهترین کار تهیه فیلم درس و نکته و تست است و یا شرکت در کلاس آنلاین این درس است، زیرا بطور کلی تماشا فیلم نسبت به خواندن کتاب وقت بسیار کمتری از شما می‌گیرد و در یک تورنومنت سنگین مثل کنکور ارشد کامپیوتر زمان و صرفه جویی در زمان نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند

هوش مصنوعی : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس هوش مصنوعی در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود، البته در کنکور ارشد کامپیوتر 99، 12 تست از این درس مطرح شده است. ضریب مجموعه دروس هوش مصنوعی، ساختمان داده و طراحی الگوریتم در کنکور ارشد هوش مصنوعی 4 است، که این ضریب بالا خود گویای اهمیت فوق العاده 3 درس هوش مصنوعی، ساختمان داده و طراحی الگوریتم در گرایش هوش مصنوعی است

منابع درس هوش مصنوعی: در این درس یک منبع که کامل باشد و دانشجویان را از خواندن سایر منابع بی نیاز کند وجود ندارد و توصیه می‌شود که این درس را چند منبعی مطالعه کنید. توصیه می‌شود برای این درس کتاب نصیر را به همراه کتاب پارسه تهیه کنید و از کتاب نصیر بیشتر برای خواندن درس و از هر دو کتاب برای تست زنی استفاده کنید. کتاب نصیر را دکتر فیلی نوشته اند و این کتاب بسیار شبیه کتاب مرجع راسل است، دکتر فیلی عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستند و فردی بسیار آگاه در زمینه هوش مصنوعی هستند، یکی از مشکلاتی که این کتاب دارد تعداد تست کمی است که در این کتاب وجود دارد برای همین توصیه کردیم که در کنار این کتاب، کتاب پارسه را هم تهیه کنید تا برای تست از تست های آن کتاب هم استفاده کنید. البته اکثر کتاب‌هایی که در درس هوش مصنوعی وجود دارد نظیر کتاب‌های راهیان ارشد، پوران پژوهش کتاب‌های خوبی هستند. همین طور در درس هوش مصنوعی مطالبی وجود دارد که یا در کتاب های کنکور بیان نشده است و یا اشتباه بیان شده است به همین علت دانشجویان مجبور هستند علاوه بر خواندن این گونه کتاب‌ها، در برخی مطالب درسی به کتاب مرجع این درس یعنی راسل نیز مراجعه کنند. اگر پس از اینکه مطلبی را فرا گرفته اید باز هم در برخی از مباحث اشکال داشید می‌توانید از فیلم‌های هوش مصنوعی دانشگاه شریف که بصورت رایگان در سایت مکتب خانه قرار داده شده مطالعه نمایید. اگر هم مشکل مالی ندارید بهترین کار تهیه فیلم درس و نکته و تست است و یا شرکت در کلاس آنلاین این درس است، زیرا بطور کلی تماشا فیلم نسبت به خواندن کتاب وقت بسیار کمتری از شما می‌گیرد و در یک تورنومنت سنگین مثل کنکور ارشد کامپیوتر زمان و صرفه جویی در زمان نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند

پایگاه داده : هنوز مشخص نیست که چند تست از درس پایگاه داده در کنکور ارشد نرم افزار1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود.

منابع درس پایگاه داده: کتاب پارس رسانه (پر)، اگر هم مشکل مالی ندارید می‌توانید برای این درس نیز فیلم درس و نکته و تست را تهیه کنید

سیگنال و سیستم :
هنوز مشخص نیست که چند تست از درس سیگنال و سیستم در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 10 تست از این درس مطرح ‌شود. اگر داوطلب هر یک از گرایش های بیوانفورماتیک، علوم داده، الگوریتم و محاسبات، شبکه های کامپیوتری، رایانش امن و علوم و فناوری شبکه هستید و پایه مناسبی در این درس ندارید یا احساس می‌کنید که خواندن این دروس وقت بسیار زیادی را از شما می‌گیرد، می‌توانید این درس را حذف کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد درس سیگنال و سیستم به صفحه معرفی درس سیگنال و سیستم مراجعه کنید

منابع درس سیگنال و سیستم:
کتاب نصیر، توجه کنید که کتاب سیگنال نصیر دو جلد است و اگر به دنبال این هستید که درصد بالایی در این درس کسب کنید نیاز است هر دو جلد مطالعه شود، اگر هم مشکل مالی ندارید بهترین کار شرکت در کلاس آنلاینی است که کافه تدریس برگزار می‌کند

الکترونیک دیجیتال :
هنوز مشخص نیست که چند تست از درس الکترونیک دیجیتال در کنکور ارشد نرم افزار 1400 مطرح می‌شود ولی حدس ما این است که 6 تست از این درس مطرح ‌شود. برای مطالعه بیشتر در مورد این درس به صفحه معرفی درس الکترونیک دیجیتال مراجعه کنید

منابع درس الکترونیک دیجیتال:
کتاب انتشارات امیر کبیر، اگر هم مشکل مالی ندارید بهترین کار شرکت در کلاس آنلاینی است که کافه تدریس برگزار می‌کند

 

 

 

مهم ترین دروس کنکور ارشد نرم افزار چیست؟

با توجه به ضرایب دروس کنکور ارشد نرم افزار و همچنین پارامترهای دیگر دروس مدار منطقی، ساختمان داده و طراحی الگوریتم، هوش مصنوعی و ریاضی گسسته دروس مهم کنکور ارشد نرم افزار محسوب می‌شوند، البته اگر میخواهید در کنکور ارشد نرم افزار جزو رتبه های زیر 100 باشید توصیه می‌کنیم که هیچ کدام از دروس تخصصی کنکور ارشد نرم افزار را حذف نکنید و همه آنها را مطالعه کنید

چه دروسی را می‌تواند در کنکور ارشد نرم افزار حذف کرد؟

پاسخ به این پرسش با توجه به شرایط هر شخص و با توجه به رتبه ای که یک دانشجو به دنبال آن است می‌تواند متفاوت باشد، بعنوان مثال فردی که میخواهد رتبه اش زیر 100 شود بهتر است از دروس تخخصی کنکور ارشد نرم افزار درسی را حذف نکند ولی شخصی که میخواهد در دانشگاه هایی نظیر شیراز، اصفهان یا فردوسی قبول شود می‌تواند علاوه بر دروس زبان و ریاضیات 3 الی 4 درس تخصصی را نیز حذف کند، بطور کلی می‌توان گفت که همه دانشجویان می‌توانند به حذف دروس ریاضی 1 و ریاضی 2 و آمار فکر کنند. همین طور افرادی که دیر شروع می‌کنند می‌توانند به حذف دو درس سیگنال و سیستم و الکترونیک دیجیتال فکر کنند، البته همان طور که گفته شد نمی‌توان پاسخ دقیقی به این پرسش داد و پاسخ به این پرسش با توجه به اینکه دانشجو چه رتبه ای میخواهد کسب کند، روزی چند ساعت می‌تواند مطالعه کند، پایه درسی اش به چه صورت است، از چه زمانی شروع می‌کند و همین طور با چه دروسی راحت تر است و با چه دروسی مشکل دارد متفاوت است، بعنوان مثال به دانشجویانی که زود شروع می‌کنند و میخواهند جز رتبه های برتر کنکور ارشد نرم افزار باشند توصیه می‌کنیم تا می‌توانند درسی را از بین دروس تخصصی حذف نکنند

میانگین درصد رتبه های تک رقمی کنکور ارشد نرم افزار چند است؟

پاسخ به این پرسش در به سال های مختلف متفاوت است، اما بصورت حدودی می‌توان گفت در کنکور ارشد کامپیوتر در گرایش نرم افزار میانگین درصد رتبه های زیر ۱۰ حدود ۵۲ درصد بوده است

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

تماس با پشتیبانی:   09378555200

 

 

 

 

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)

تاکنون (40) نظر در این صفحه ثبت شده است.

رحیم

سلام، وقت شما به خیر، من در حال حاضر غیر انتفاعی می خونم. برای شرکت مجدد در آزمون ارشد سال آینده؛ باید حتما ت قبل از اسفند انصراف بدم یا اینکه می تونم بعد از آزمون و زمان انتخاب رشته انصراف بدم؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به رحیم

سلام. وقت بخیر. در این خصوص قوانین جدیدی را سازمان سنجش اعلام کرده است که بهتر است دفترچه انتخاب رشته سال گذشته را از سایت سنجش دانلود کنید و مطالعه کنید. همین طور 16 آذر دفترچه ثبت نام امسال منتشر می‌شود که این دفترچه را نیز باید به دقت مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
راضیه رحمتی

سلام خسته نباشید یه سوال امتیاز به عنوان مثال درس معماری 115 زده شده خب حالا میخوام بدونم که هر سوالش که سر جلسه میاد چند امتیاز محسوب میشه

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به راضیه رحمتی

سلام. وقت بخیر. در فیلمی که در صفحه دروس کنکور ارشد کامپیوتر و ضرایب هر یک از دروس قرار گرفته است، ارزش هر تست یک درس در گرایش های مختلف بررسی شده است، می‌توانید آن فیلم را مشاهده کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
بختیاری

سلام خداقوت.ممنون بخاطر اطلاعات مفیدتون.من 10سال پیش از دانشگاه آزاد تهران جنوب لیسانس نرم افزاری رو گرفتم.اما انگیزه ادامه تحصیل نداشتم.الان میخوام ادامه بدم.نمیدونم چجوری و از کجا شروع کنم.چیزی یادم نمیاد از درسها.تهران هم میخوام قبول بشم یا کرج.امیدی هست؟به کنکور امسال که فکر نکنم برسم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چه کتابهایی رو باید بخونم و چطور باید برنامه ریزی کنم.خانه دار هستم ولی بچه دارم.اما اگر لازم باشه،وقت زیادی میگذارم برای خواندن.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به بختیاری

سلام. وقت بخیر. شما در ابتدا باید همایش های کنکور ارشد کامپیوتر را مشاهده کنید تا اطلاعات تون بیشتر بشه در خصوص کنکور ارشد. شما اگر پیوسته و زیاد و هوشمندانه درس بخونید می‌توانید در دانشگاه های تاپ کشور نظیر تهران و شریف نیز قبول بشید، در ضمن زمان بسیار خوبی تا کنکور امسال باقی مانده است و خیلی از دانشجوها چند ماه بعد تازه استارت میزنند. در مورد اینکه چه منابعی را باید استفاده کنید با توجه به پایه ضعیفی که دارید و همین طور با توجه به فاصله زیادی که افتاده هست بهتر است اگر مشکل مالی ندارید پکیج 11 درس و 11 نکته و تست، بعلاوه فیلم درس و تست ریاضی گسسته را تهیه کنید و اگر می‌خواهید کمتر هزینه کنید پکیج 6 درس کنکور ارشد کامپیوتر و همین طور پکیج 6 نکته و تست کنکور ارشد کامپیوتر را تهیه کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
میلاد

سلام. وقتتون بخیر. اول از همه ازتون تشکر می کنم بابت اطلاعات جامعی که در اختیار عموم قرار می دید.
و اینکه میخواستم منو راهنمایی کنید. من کارشناسی کنترل در ابزار دقیق دارم اما میخواستم ارشد نرم افزار بگیرم و مد نظرم دانشگاه فردوسی هست. من سرباز هستم ولی خوشبختانه جایی هستم که اکثرا مثل کار اداری صبح تا ظهر مشغولم و بعدش میتونم روزی چند ساعت مطالعه داشته باشم. با این شرایطم نمی تونم فیلم ببینم برای همین خیلی ممنون میشم لطف کنید و کتاب برای مطالعه به من معرفی کنید. البته ناگفته نمونه که حدودا هر 45 روز می تونم حدود 15 روز مرخصی بگیرم و اون موقع میشه فیلم دید و بیشتر وقت گذاشت. معمولا درس های منطقی و برنامه نویسی رو راحت تر درک می کنم و یاد میگیرم.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به میلاد

سلام. وقت بخیر. خواهش میکنم. تمامی بهترین منابع در صفحه معرفی بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر معرفی شده است که می‌توانید به آن صفحه مراجعه کنید، همین طور در این صفحه نیز منابع به طور دقیق مشخص شده است. در مورد فیلم ها هم سعی کنید حداقل فیلم درس و تست معماری کامپیوتر، نکته و تست شبکه های کامپیوتری و ساختمان داده را تهیه کنید. موفق و پیروز باشید

پاسخ
کاربر مهمان

سلام استاد وقت بخير
من ٤ ماه هست كه با پك ده درس كافه تدريس شروع به مطالعه كردم و درس هاى منطقى و معمارى و ساختمان و الگوريتم و گسسته و نظريه و هوش و چند جلسه از پايگاه رو خوندم اما متاسفانه تست نزدم
ميشه راهنمايي ام كنيد چه طورى برنامه ريزى كنم كه تا كنكور تموم بشن و اينكه شبكه و سيستم عامل رو چى كار كنم ؟؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به کاربر مهمان

سلام. وقت بخیر
شما نگفتید که روزی چند ساعت مطالعه می‌کنید، شما از الان شروع کنید و برنامه زیر و انجام بدید:
هفته ای 3 جلسه نکته و تست مدار منطقی
هفته ای 4 جلسه نکته و تست معماری کامپیوتر
هفته ای 2 جلسه نکته و تست نظریه زبان ها و ماشین ها، برای نظریه هر فصلی که نکته و تست اش و تموم کردید تست های مربوط به همان فصل را از کتاب علوم رایانه را هم بزنید
هفته ای 2 جلسه نکته و تست هوش مصنوعی
بقیه تایم تون و اختصاص بدید به خواندن پایگاه داده و یک یا دو درس سیستم عامل و شبکه های کامپیوتری
فعلا می توانید دروس دیگری که خواندید را فقط مرور کنید که فراموش نکنید
البته شما اطلاعات خیلی کمی در اختیار من قرار دادید و این برنامه بر اساس همین اطلاعات کمی بود که شما به من داده بودید

موفق و پیروز باشید

پاسخ
بهار

سلام. من حدود 10 سال قبل لیسانس نرم افزار خودم رو گرفتم و حالا تصمیم دارم در گرایش نرم افزار ارشد بگیرم. با توجه به اینکه شاغل هستم و نهایتا روزانه 2 ساعت میتونم درس بخونم، پیشنهادتون برای نحوه درس خوندنم چی هست؟ البته بنده کارشناسی رو هم از یک دانشگاه نه چندان خوب گرفتم، آیا امیدی هست که بتونم رتبه خوبی بیارم؟ ضمنا هدف من قبولی در اراک هست چون شرایطم برای رفتن به راه دور مناسب نیست. ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به بهار

سلام. وقت بخیر
برای قبولی در دانشگاه اراک نیازی نیست که رتبه خوبی بدست بیاورید و با یک رتبه بد هم می‌توانید دانشگاه اراک قبول شوید، خوب است که این نکته را به شما بگویم که اگر فردی لیسانس در دانشگاه خوبی درس نخوانده باشد و این شخص بخواهد از طریق علم به جایگاه های خیلی مطلوبی برسد حتما باید ارشد در یک دانشگاه تاپ درس بخواند.
اگر شما این مدرک را فقط برای افزایش پایه حقوقی میخواهید مشکلی ندارد.
شما سعی کنید دروس منطقی، نظریه، پایگاه داده، هوش مصنوعی و زبان را بخوانید. اگر وقت بیشتری داشتید بعد از اتمام اینها می‌توانید به خواندن دروس شبکه های کامپیوتری و ساختمان داده نیز فکر کنید.
پس از اینکه فیلم درسی هر فصلی را تمام کردید هفته ای یک جلسه فیلم نکته و تست مربوط به آن فصل را تماشا کنید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
امیر

سلام من دانشجوی ترم اخر کارشناسی نرم افزار ناپیوسته هستم تازه تصمیم به شروع برای مطالعه گرفتم میخواستم بدونم دیر نشده؟ به خاطر یه سری مسائل شخصی محل تحصیلم باید نزدیک باشه میخواستم بدونم شانس قبولی توی دانشگاه های استان سمنان رو دارم یا خیر با تشکر

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به امیر

سلام. وقت بخیر
شما اگر برنامه خوب و هوشمندانه ای داشته باشید براحتی و بدون درد سر و با روزی 4 تا 5 ساعت مطالعه می‌توانید در ارشد کامپیوتر دانشگاه سمنان قبول شوید، البته توصیه من این هست که سعی کنید ارشد در دانشگاه بهتری درس بخوانید. اگر کسی لیسانس دانشگاه بدی هست و میخواهد آینده روشنی از طریق علم داشته باشد حتما باید ارشد در یک دانشگاه تاپ درس بخواند، اگر کسی هم لیسانس و هم ارشد در دانشگاه خوبی درس نخواند خیلی بعید هست که این شخص بتواند از طریق علم به جایگاه های بالایی در شغل و درامد و ... برسد
موفق و پیروز باشید

پاسخ
raha

سلام وقتتون بخیر
بنده سهیمه 5درصدی دارم و الان دانشجوی ترم 3 کارشناسی ناپیوسته دانشگاه فنی یزد هستم...برای کنکور ارشد1400 قصد دارم فقط هوش مصنوعی، شبکه، سیستم عامل و ساختمان داده بخونم...با توجه به این دروس ایا امکان قبولیم در رشته های هوش یا نرم افزار دانشگاه سراسری یزد هست؟ معدلم حدود 15 بوده و در این دروس نسبتا پایه ی قوی ایی دارم..

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به raha

سلام. وقت بخیر
بنده توصیه می‌کنم که برای مقطع ارشد کامپیوتر به دانشگاه های بهتری از دانشگاه یزد فکر کنید، اگر کسی لیسانس در دانشگاه بدی بوده است و میخواهد آینده روشنی از طریق علم داشته باشد چاره ای جز این ندارد که در مقطع ارشد در دانشگاه تاپی قبول بشود. در ضمن قبولی در مقطع ارشد کامپیوتر و کنکور ارشد کامپیوتر بسیار راحت تر از کنکور لیسانس است.
اما اگر میخواهید برای ارشد در دانشگاه یزد قبول بشوید توصیه میکنم درس مدار منطقی و معماری کامپیوتر را نیز به برنامه خود اضاقه کنید
موفق و پیروز باشید

پاسخ
پاسخ raha به رامین رضوی

با تشکر از پاسخ گویی تون...
چون خانه دار هم هستم میخوام تو شهر خودم قبول بشم که مشکلی پیش نیاد...به نظرتون دانشگاه یزد خوب نیست؟ فک میکردم سطح دو هستش وخوبه

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به raha

خوب یک واژه نسبی است و شاید چیزی که از نظر شما بد است از نظر یک فرد دیگه خوب باشد و یا بالعکس
شما باید بگید که هدف تون از خواندن ارشد کامپیوتر در دانشگاه یزد چه چیزی هست که من به شما بگم که آیا ارشد کامپیوتر دانشگاه یزد می‌تواند در راستای اون هدف تون کمکی بکند یا خیر
موفق باشید

پاسخ
امیر محمد

سلام وقت بخیر استاد گرامی


چند سوال:
۱_به خاطر اینکه یک یا دوماه آینده هزینه برای مشاوره هفته به هفته برام فراهم میشه ،دو ماه آینده برا مشاوره دیر نیست؟!؟!

۲_بین دانشگاه های کانادا ،امریکا و کشورهای اروپایی کدام یک بهتر است برا ادامه تحصیل در مقطع دکتری،از لحاظ سطح کیفی تحصیلی و هزینه مخارج ؟!

۳_امکان وجود داره که در کنکور ۱۴۰۰,ورودی ارشد ،غیر متمرکز بشه؟!
در صورت غیر متمرکز شدن ،عدالت برقرار میشه!؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به امیر محمد

سلام. وقت بخیر
گرچه بهتر هست که اگر میخواهید برای این امر اقدام کنید هرچه زودتر اقدام کنید ولی دو ماه دیگر هم خیر دیر نیست. در ضمن در این خصوص در تلگرام به من پیام بدید تا راهکاری برای شما پیدا کنم
سوال دوم تون خیلی کلی هست و پاسخ دقیقی نمیشه به این سوال داد. ولی بطور کلی تعداد دانشگاه های تاپ در آمریکا بیشتر از سایر کشورها هست ولی دانشگاه های خیلی عالی هم وجود دارند که در آمریکا نیستند. همایش نحوه اپلای رشته کامپیوتر را مشاهده کنید
در مورد سوال سوم تون خیر، امکان این امر وجود ندارد.
موفق و پیروز باشید

پاسخ
علی

سلام
درس سیستم عامل رو حذف کنیم چی میشه؟

درجه اهمیت سیستم عامل در دوره ارشد چیست؟
فقط سیستم عامل رو حذف کنم و ۹درس بقیه رو بخونم
سیستم عامل اصلا اهمیتی داره؟؟؟؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به علی

سلام. وقت بخیر
شما نفرمودید که در چه گرایشی از کنکور ارشد کامپیوتر میخواهید قبول بشوید، پاسخ سوال شما خیلی به این سوال وابسته است. بنابراین پاسخ خودتون و به این پیام ریپلای کنید تا پاسخ تون و بدهم

پاسخ
پاسخ علی به رامین رضوی

گرایش نرم افزار

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به علی

اگر میخواهید در گرایش نرم افزار شرکت کنید بهتر هست درس سیستم عامل و حذف کنید و درس سیستم عامل بسیار اهمیت دارد برای کنکور ارشد نرم افزار
موفق و پیروز باشید

پاسخ
امیر محمد

سلام وقت بخیر استاد رضوی
درسی مثل شبکه سیستم عامل رو باید چطور خوند که به درصد بالایی ازش رسید؟
نحوه ی طراحی سوالات در درس شبکه و سیست چگونه است؟
سوالات محاسباتیست یا مفهومی؟
لطف میکنین راهنمایی میکنین ،تشکر

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به امیر محمد

سلام. وقت بخیر
بهتر است برای درس شبکه فیلم های درس و همین طور نکته و تست را تهیه کنید سوالات درس شبکه های کامپیوتری مخلوطی از سوالات محاسباتی و سوالات مفهومی است. اگر چه در سال های گذشته کفه ترازو کمی به سمت سوالات محاسباتی بوده است ولی برای پاسخ گویی به همه سوالات نیاز است که همه مطالب بطور کامل خوانده شود. متاسفانه کتاب تستی مناسبی برای درس شبکه های کامپیوتری وجود ندارد.
سوالات درس سیستم عامل هم مانند درس شبکه است. برای درس سیستم عامل می‌توانید کتاب پارس رسانه را تهیه کنید و از روی آن مطالعه کنید، البته اگر مشکل مالی ندارید بهتر هست برای این درس هم فیلم درس و نکته و تست و تهیه کنید

پاسخ
محمد

سلام وقتتون بخیر .
آیا با استفاده از فیلم های موجود در سایت میتونیم ب سوالات کنکور پاسخ بدیم؟ یا تکمیلی هستن باید حتما کتاب اصلی هم خونده بشه ؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به محمد

سلام
وقت بخیر

فیلم های قرار گرفته در سایت کنکور کامپیوتر کامل نیستند و چند جلسه اول دروس به عنوان دمو در اختیار دانشجویان کشور قرار گرفته اند و اگر فیلم های کامل به همرات جزوات مربوط به فیلم ها را می‌خواهید باید آنها را از طریق سایت کافه تدریس تهیه کنید. اگر فیلم های پکیج 5 درس و 5 نکته و تست را تهیه کنید که شامل دروس ریاضی گسسته، ساختمان داده، معماری کامپیوتر، مدار منطقی و طراحی الگوریتم هست دیگر نیازی به مطالعه رفرنس دیگری ندارید

موفق و پیروز باشید

پاسخ
مرتضی دارایی

وقت بخیر با توجه به این که بسیاری از دوستان و اونایی که باهاشون صحبت کردم و تقریبا تو کنکور ارشد نتیجه قابل قبولی گرفتن برای هوش مصنوعی کناب راهیان ارشد رو توصیه کردن خواستم بدونم نظر شما در این مورد چی هست؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به مرتضی دارایی

سلام
وقت بخیر

احتمالا شما در گروه های تلگرامی راهنمایی گرفتید، در گروه های تلگرامی اکثر افرادی که خودشون و دانشجو معرفی می‌کنند دانشجو نیستند و اکثرا اساتیدی هستند که منفعت شون در این هست که در اون گروه ها باشند.
اکثر کتاب های هوش مصنوعی دارای غلط های مفهومی هستند برای هوش مصنوعی اگر میخواهید از روی کتاب بخونید باید چند منبعی مطالعه کنید و منبع کاملی در مورد هوش مصنوعی وجود ندارد. از اونجا که کتاب نصیر تقریبا ترجمه رفرنس هست کتاب خوبی است و غلط مفهومی ندارد، تنها مشکلی که این کتاب دارد این هست که تست های کنکور تا سال 92 را اگر اشتباه نکنم دارد. برای همین در کنار این کتاب بهتر هست تست های کتای های دیگر نظیر راهیان یا پارسه را بدست بیارید و استفاده کنید. بعنوان مثال همین کتاب راهیان هرس آلفا و بتا را غلط درس داده است

موفق و پیروز باشید

پاسخ
ابراهیم

کامپایلر دقیقا کدوم کتاب ؟تألیف فردین شاپوری؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به ابراهیم

سلام
وقت بخیر

بله

پاسخ
ملیکا

سلام و خسته نباشید
تعداد سوالات هر درس در کنکور 99 کی اعلام میشه؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به ملیکا

سلام
وقت بخیر

تعداد سوالات هر درس در کنکور ارشد کامپیوتر را سازمان سنجش هیچ وقت اعلام نمی‌کند، ولی با توجه به کنکورهای سال های گذشته مشخص هست که از هر درس چه تعداد تست مطرح می‌شود، برای بررسی این موضوع به قسمت تعداد سوالات هر درس در کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

موفق و پیروز باشید

پاسخ
M

سلام .بسیار عالی و مفید بود .
..فقط اینکه من برای شبکه پوران پژوهش گرفتم ایا نیاز کتاب دیگه ای تهیه کنم؟

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به M

سلام
وقت بخیر

شما باید برای شبکه حتما کتاب شبکه‌های کامپیوتری رویکرد بالا به پایین کراس و راس انتشارات نص و تهیه می‌کردید.

پاسخ
فرنام

با درود
چاپ جدید کتاب مدار منطقی نصیر را یکی از سایت ها گفته تا اوخر همین ماه در دسترس قراره میگیره ولی شما میگین دی و آذر میاد بلاخره کدوم درسته؟
اگه تا اخر مرداد میاد من صبر کنم بعد بخرم وگر نه دی اذر دیره که بیاد واسه کنکور 98.

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به فرنام

سلام
وقت بخیر

شما بهتر هست که با خود انتشارات نصیر تماس بگیرید تا بطور دقیق از زمان چاپ مجدد کتاب مدار منطقی نصیر مطلع بشید

موفق و پیروز باشید
رامین رضوی

پاسخ
فاطمه نورعلی

سلام ...ممنون بسیار مفید بود

فاطمه

پاسخ
پاسخ رامین رضوی به فاطمه نورعلی

سلام
وقت بخیر

خواهش میکنم. امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید

پاسخ