معماری کامپیوتر

معماری کامپیوتر چیست

1 1 1 1 1 4.22 امتیاز (49 رای)

برای کسب اطلاعات کامل تر در مورد درس معماری کامپیوتر می‌توانید به صفحه معرفی کامل درس معماری کامپیوتر مراجعه کنید

 

توضیحات کلی درس معماری کامپیوتر:

درس معماری کامپیوتر یکی از نمره بیارترین دروس در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات است. به جرات می توان گفت که با مطالعه صحیح این درس می توان به حداقل 80 درصد تست‌های این درس پاسخ داد. و دانشجویان بسیاری هستند که هر ساله درس معماری کامپیوتر را صد میزنند. با توجه به اینکه سوالات این درس امن هستند و همچنین ضریب بالایی در اکثر گرایش ها دارند بنابراین به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود این درس بسیار مهم را برای کنکور ارشد کنار بگذارید. دقت کنید که در کنکور ارشد کامپیوتر 99 شاهد تغییرات زیادی بودیم و دروس مورد آزمون و ضریب دروس در گرایش های مختلف شاعد تغییراتی بود، که توصیه می‌شود برای بررسی بیشتر حتما به صفحه دروس و ضرایب دروس در کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید، همچنین در این صفحه می‌توانید فیلم مهم و با ارزش همایش تغییرات کنکور ارشد کامپیوتر را مشاهده کنید.
به نظر می‌آید این درس در صدر دروسی قرار می‌گیرد که دانشجویان برای موفقیت در کنکور ارشد باید آن را بخوانند. کسانی که از این درس را به خوبی در دانشگاه نخوانده‌اند و بلد نشده‌اند به هیچ عنوان نگران نباشند، با تلاش درست و خواندن صحیح این درس بطور کامل می‌توانند به این درس مسلط شوند.

مراجع درس معماری کامپیوتر:

مرجع اصلی که برای این درس در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب پترسون است، همچنین کتاب‌های، مانو (این کتاب در در بسیاری از دانشگاه‌های ایران درس داده می‌شود کتاب ساده‌ای است و جواب گوی کنکور ارشد نیستاستالینگ و هنسی نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های زبان اصلی رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانلود کنید. البته خواندن کتاب‌های مرجع را به دانشجویان ترم‌های پایین‌تر توصیه می‌کنم نه به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور اشد و دکتری کامپیوتر و آی تی را دارند، دلیل این امر نیز در قسمت سوالات متداول چندین بار بیان شده است که می‌توانید به آن قسمت رجوع کنید. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد و یا دکتری کامپیوتر و IT این درس مهم را بخوانند می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی معرفی منابع ارشد کامپیوتر 99 معرفی شده استفاده کنند

فصل‌های معماری کامپیوتر:‌

سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از:‌ اعداد و محاسبات، ممیز شناور، ارزیابی کارایی، زبان انتقال ثبات، طراحی باش مشترک، طراحی کامپیوتر پایه و CPU، خط لوله (پایپلاین) و پردازش موازی، حافظه‌ها، ریز برنامه‌ریزی، ورودی و خروجی، که برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده می‌توانید به لینک‌های زیر رجوع کنید:

بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

بودجه‌بندی سوالات کنکور ارشد فناوری اطلاعات

کلاس آنلاین معماری کامپیوتر یا فیلم های معماری کامپیوتر:

با توجه به اینکه درس معماری درس امنی است به این معنا که می‌شود به تمامی تست‌های آن پاسخ داد بنابرین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به دانشجویان توصیه می‌شود حتما برای این درس در کلاس کنکور آنلاین معماری کامپیوتر شرکت کنند و یا اگر امکان شرکت در کلاس های آنلاین را به هر دلیلی ندارند فیلم های معماری کامپیوتر را تهیه کنید. فیلم‌هایی از مباحث مختلف این درس در قسمت فیلم‌های معماری کامپیوتر گذاشته شده که می‌توانید کیفیت فوق العاده و خارج از تصور کیفیت تدریس را در این فیلم‌ها ببینید.

 

 

نمونه فیلم از تدریس درس معماری کامپیوتر

 

 

 

 

 

 

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

 

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:                 88674964 -021

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

رشته آی تی

کارشناسی ارشد کامپیوتر

رشته امنیت شبکه

بهـتریـن منابع کنکــــور مهنـدسی کامپیـــوتر و IT

برنامـه ریزی و مشـاوره کارشناسی ارشــد کامپیــوتر

فیلم‌های آموزشی دروس کنکور ارشد کامپیوتر وآی تی

 

 

  1. محمد

سلام قبلا امکان خرید فیلم ها بصورت فصل به فصل بود لطفا این امکان رو دوباره اضافه کنید

  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی razavi    محمد

سلام
وقت بخیر

متاسفانه این امکان برای امسال مهیا نمی‌شود. و برای سال آینده باید بررسی شود.

موفق و پیروز باشید

  پیوست ها
 
  1. زهرا1372

واقعا بینظیره سایت و کانالتون. استاد میشه لطفا واسه معماری یه کتاب خوب معرفی کنید؟

  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی razavi    زهرا1372

سلام
وقت بخیر

تشکر. لطف دارید
در درس معماری کامپیوتر متاسفانه فعلا کتابی که نقصی نداشته باشد وجود ندارد و اگر می‌توانید در این درس کلاس آنلاین شرکت کنید.
در بین کتاب‌ها می‌توانید کتاب پوران پژوهش را بگیرید، البته انتشارات نصیر در حال چاپ کتابی...

سلام
وقت بخیر

تشکر. لطف دارید
در درس معماری کامپیوتر متاسفانه فعلا کتابی که نقصی نداشته باشد وجود ندارد و اگر می‌توانید در این درس کلاس آنلاین شرکت کنید.
در بین کتاب‌ها می‌توانید کتاب پوران پژوهش را بگیرید، البته انتشارات نصیر در حال چاپ کتابی است که احتمالا کتاب مناسبی خواهد بود

موفق و پیروز باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. رضا

ممنون از استاد رضوی بابت سایت بسیار عالی و پر محتواشون

  پیوست ها
 
  1. رامین رضوی razavi    رضا

تشکر، لطف داريد

هر موقع سوالی داشتید و هر موقع به هر کمکی نیاز داشتید بفرمایید

موفق و پیروز باشید

  پیوست ها
 
هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به دکتر رامین رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۷