انتخاب رشته رایگان ! همین الان ببین که کدوم دانشگاه‌ها قبول میشی
انتخاب رشته رایگان
کنکور کامپیوتر
0
ورود | ثبت نام
نظرات
اشتراک
بالا
علاقه‌مندی

اشتراک
 

بررسی مزایا و معایب رشته مهندسی کامپیوتر بصورت 0 تا 100

در این صفحه به طور کامل به بررسی مزایا و معایب رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته‌ایم و همه زوایای این مسئله را بررسی کرده‌ایم.

رشته کامپیوتر یکی از برترین و محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی و کاری دنیای امروز است. اگر قصد دارید به طرق مختلف وارد فضای این رشته شوید، لازم است با مزایا و معایب رشته کامپیوتر نیز آشنا باشید تا هنگام تصمیم‌گیری بدانید با چه مقوله‌هایی روبرو هستید. البته ناگفته نماند که برشمردن مزیت و عیب برای هر چیزی به‌نوعی امری نسبی است، چراکه افراد مختلف با در نظر گرفتن شرایط متفاوت به موضوعات نگاه می‌کنند. بنابراین مطالب پیش رو مطلق و همواره به همین منوال نیست؛ اما کوشیده‌ایم کلیات و مطالب عمومی را در مورد مزایا و معایب رشته کامپیوتر که به‌نظر می‌رسد در آینده هم به همین شکل باقی بمانند، پوشش دهیم.

مزایای رشته کامپیوتر

در ادامه مزایای رشته کامپیوتر را مورد بررسی قرار می‌دهیم. البته رشته کامپیوتر مزایای بسیاری دارد که نمی‌توان به همه آنها اشاره کرد ولی در این مقاله سعی می‌کنیم که مزایای مهم رشته کامپیوتر را معرفی کنیم.

پیشرفته بودن

حوزه علوم کامپیوتر و فناوری‌ها و صنایع وابسته به آن در دامنه علوم و فناوری‌های پیشرفته قرار دارند و البته روزبه‌روز هم به پیچیدگی آنها افزوده می‌شود. بنابراین از طرفی امکان رشد برای فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر فراهم است و از طرف دیگر درآمد خوبی خواهند داشت.

محیط کار مناسب

این تصویر بیانگر مفهوم محیط کار خوب است.

بسیاری از مشاغل رشته کامپیوتر فضایی برای متخصصان فراهم می‌کنند که بتوانند محیط کارشان را به انتخاب خودشان و حتی به‌صورت آزادکاری (فریلنسری یا Freelance) و از راه دور (Remote) به فعالیت بپردازند. از طرفی با توجه به گستردگی صنایع وابسته به علوم کامپیوتر، افراد متبحر در این زمینه می‌توانند به سمت فرهنگ سازمانی مورد علاقه‌شان گام بردارند و در محیطی مشغول باشند که برایشان مناسب و با روحیات‌شان سازگار است. اگر می‌خواهید با مشاغل رشته کامپیوتر بیشتر آشنا شوید، مقاله مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوترمعرفی و بررسی مشاغل رشته کامپیوتردر این صفحه تمامی شغل‌های رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشور، شغل‌های رشته کامپیوتر برای خانم‌ها و شغل‌های پردرآمد رشته کامپیوتر و بهترین مشاغل رشته کامپیوتر در سال 2022 بررسی شده است. را از دست ندهید.

برنامه کاری منعطف

این تصویر بیانگر مفهوم ساعت کاری منعطف است.

اشاره کردیم که بسیاری از متخصصان حوزه کامپیوتر به‌صورت آزادکاری (فریلنسری یا Freelance) و از راه دور (Remote) فعالیت می‌کنند؛ همین مسأله دست‌شان را باز می‌گذارد تا برنامه و ساعت کاری‌شان را خودشان انتخاب کنند. البته در اغلب موارد، آن دسته از افرادی هم که مستقیماً با سازمان یا شرکت خاصی وارد ارتباط کاری می‌شوند، تعادل زندگی شخصی-زندگی کاری (Work-Life Balance) را در محیط کارشان تجربه می‌کنند و همین اختیار و آزادی عمل، موجب احساس رضایت از شغل‌شان می‌گردد.

خلاقیت محوری

ازآنجاکه رشته کامپیوتر، فناوری اطلاعات (آی‌تی یا IT) و در نگاه کلی‌تر علوم کامپیوتر حوزه‌های رو به پیشرفتی هستند و هر روز گسترده می‌شوند، اغلب لازم است متخصصان این حوزه برای رفع نیازها و حل مسائل و چالش‌های پیش رو، دست به خلاقیت بزنند و از این بابت همیشه دست‌شان باز است. مسلماً چنین ویژگی منجر به توسعه شخصیت و مهارت‌های شاغلین حوزه علوم کامپیوتر خواهد شد.

عملکرد چند تکلیفی (Multitasking)

این تصویر بیانگر مفهوم چند وظیفه‌گی است.

وقتی در زمینه کامپیوتر مشغول به کار هستید، ممکن است چندین عملیات تست و فرایندهای مختلف را به‌طور همزمان انجام دهید. این امر به شما اجازه می‌دهد کارهای بیشتری را با صرف زمان کمتری به انجام برسانید و نهایتاً امور حرفه‌ای روزانه‌تان را بهتر سر ‌و ‌سامان دهید.

امکان بهبود شخصی و سازمانی

متخصصان رشته کامپیوتر که دانش و مهارت لازم را در این زمینه دارند، می‌توانند با خودکارسازی فرایندها (Automation) و بهبود راهبردهای کاری، عملکرد شخصی و سازمانی‌شان را بهتر کنند. مثلاً تحلیل‌گران داده با ارائه بینش‌های مبتنی بر داده، فرایندهای کاری و راندمان سازمان‌شان را بهبود می‌بخشند که از طرفی موجب بهینگی امور خودشان هم می‌شود.

امنیت شغلی

بنا به آمار و ارقام مختلف (مثلاً آمار اداره کار ایالات متحده) می‌توان دید که نرخ بیکاری در رشته کامپیوتر و علوم وابسته آن پایین است و از طرفی پیش‌بینی می‌شود موقعیت‌های شغلی رشته کامپیوتر از سال 2020 تا 2030، شاهد رشد 22 درصدی باشند. البته پتانسیل به‌وجود آمدن تخصص‌های جدید و حوزه‌های تازه را هم نباید فراموش کرد، چراکه رشته کامپیوتر هر روز گسترده‌تر و پرکاربردتر می‌شود. شایان ذکر است ورود به بازار کار هر رشته‌ای، الزامات، پیش‌نیازها و شرایطی دارد که البته مقاله بازار کار رشته کامپیوتربررسی بازار کار رشته کامپیوتر بصورت 0 تا 100 و با تمام جزئیاتبررسی بازار کار رشته کامپیوتر بصورت 0 تا 100 و با تمام جزئیاتدر این صفحه به بازار کار رشته کامپیوتر، درآمد و مسائل پیرامون مشاغل مرتبط با رشته کامپیوتر در ایران و جهان و چشم اندازهای آن پرداخته‌ایم. را به‌طور ویژه به همین موضوع در زمینة رشته کامپیوتر اختصاص داده‌ایم.

شغل های رشته کامپیوتر برای خانم ها

شاید برای بسیاری از بانوان این پرسش وجود داشته باشد که شانس‌شان برای ورود به بازار کار رشته کامپیوتر و البته امنیت شغلی این رشته برای آنها هم به انداره آقایان هست یا خیر. اگر بخواهیم مختصراً در این مورد صحبت کنیم، باید بگوییم بله؛ اما جزئیات بیشتر این موضوع را در صفحه رشته کامپیوتر برای دخترآیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟آیا رشته کامپیوتر برای دختران مناسبت است؟آمارها حاکی از آن است که زنان به سرعت در حال پیشرفت در علوم کامپیوتر و گرفتن شغل­‌های تخصصی و حساس هستند در نتیجه در این صفحه نقش خانم‌ها را در رشته کامپیوتر بررسی و به طور کامل تحلیل کرده‌ایم. برایتان گردآوری کرده‌ایم.

برنامه های تحصیلی متنوع

شرایط متنوع تحصیل در مقاطع مختلف رشته کامپیوتر و حتی اخذ مدارک تخصص‌محور، خود از مزایای مهم رشته کامپیوتر به‌شمار می‌رود. بسیاری از فعالان و متخصصان حوزة کامپیوتر صرفاً با شرکت در دوره‌های فشرده و بوت‌کمپ‌ها وارد فضای کاری این رشته می‌شوند. بنابراین از این جنبه هم این رشته دست‌تان را تا حدود زیادی باز می‌گذارد.

رشته کامپیوتر، پلی برای مهاجرت

رشته کامپیوتر با توجه به گستردگی و کاربرد فراوانی که دارد، در همه دنیا پرطرفدار است و البته متخصصان این حوزه نسبت به موقعیت‌های شغلی مورد نیاز کم‌تعدادند. بنابراین تعجبی ندارد که رشته کامپیوتر برای مهاجرت تحصیلی و کاری هم شرایط مناسبی پیش روی دانشجویان و متخصصان قرار می‌دهد. اطلاعات جامع‌تری در راستای همین موضوع در مقاله مهاجرت رشته کامپیوتربررسی مهاجرت رشته کامپیوتر و مهندسان کامپیوتربررسی مهاجرت رشته کامپیوتر و مهندسان کامپیوتردر این صفحه رشته کامپیوتر برای مهاجرت، بهترین کشورها برای مهاجرت کامپیوتر و همچنین مراحل گام به گام اپلای و مهاجرت کامپیوتر به طور جامع بررسی شده است برای شما گرد آورده‌ایم.

درآمد خوب

این تصویر بیانگر مفهوم درآمد خوب است.

مسلماً یکی از مؤلفه‌های بسیار مهم افراد برای انتخاب رشته تحصیلی و تخصص شغلی، درآمد است. از این بابت می‌توان گفت رشته کامپیوتر جزو پولسازترین رشته‌ها در ایران و همچنین در دنیاست. البته درآمد فارغ‌التحصیلان رشته کامپیوتر و متخصصان این حوزه بسته به میزان تحصیلات، تجربه، تخصص، شرکتی که در آن فعالیت می‌کنند و... متفاوت است؛ اما به‌طور کلی درآمد این رشته از بسیاری از رشته‌ها بیشتر است و برای بسیاری، این موضوع به‌تنهایی انگیزه کافی برای حرکت به‌سوی این رشته را فراهم می‌آورد. البته پیشنهاد می‌کنیم مقاله درامد رشته کامپیوتربررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشوربررسی درآمد رشته کامپیوتر در ایران و خارج از کشوردر این صفحه به بررسی درامد رشته کامپیوتر در ایران و همچنین درامد رشته کامپیوتر در خارج از کشور از جمله کانادا، آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر کشورها پرداخته شده است را نیز در همین باب مطالعه فرمایید.

آینده روشن

همانطور که پیش از این هم گفتیم، رشته کامپیوتر چه به لحاظ تحصیلی و چه به لحاظ کاری، آینده روشنی پیش رو دارد. اگر می‌خواهید شمایل بهتری از آینده رشتة کامپیوتر دستگیرتان شود، شما را به مطالعه مقاله آینده رشته کامپیوتربررسی آینده رشته کامپیوتر - آینده شغلی رشته کامپیوتر چیستبررسی آینده رشته کامپیوتر - آینده شغلی رشته کامپیوتر چیستاین مقاله به بررسی آینده رشته کامپیوتر و اینکه آینده شغلی رشته کامپیوتر چیست پرداخته است. هر آنچه در مورد آینده رشته کامپیوتر بخواهید در این صفحه آورده شده دعوت می‌کنیم.

معایب رشته کامپیوتر

در ادامه معایب رشته کامپیوتر را بررسی کرده‌ایم. در حال حاضر رشته کامپیوتر اگر نگوییم بهترین ولی قطعا یکی از بهترین و انتخاب اول بسیاری از افراد در ایران و خارج از کشور است، بنابراین حتما مزایای رشته کامپیوتر به معایب آن ارجحیت دارد، البته نمی‌توان گفت که رشته کامپیوتر عاری از هر عیبی است، رشته کامپیوتر دارای معایب کمی است که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

ساعت کاری زیاد

این تصویر بیانگر مفهوم ساعت کاری زیاد است.

بسیاری از مشاغل مربوط به رشته کامپیوتر که البته به برنامه‌نویسی و کدنویسی وابستگی دارند، نیازمند پیوستگی و انجام کار طولانی‌مدت هستند که خود می‌تواند بر سلامتی شما تأثیر عکس داشته باشد. البته ساعت کاری در هر شغلی بستگی به این دارد که آن شخص در جایی استخدام است یا بصورت شخصی کار می‌کند، افرادی که در شرکت‌ها و ارگان‌ها استخدام هستند معمولا ساعت کاری ثابتی دارند و بعنوان مثال از 8 صبح تا 2 بعد از ظهر کار می‌کنند. ساعت کاری افرادی که بصورت شخصی کار می‌کنند منعطف است و بستگی به خود شخص دارد. مسلما هر چه بیشتر کار کنید پول بیشتری در می‌آورید و بنابراین می‌توان گفت که ساعت کاری زیاد از معایب رشته کامپیوتر محسوب نمی‌شود و در هر کار و رشته‌ای شخص می‌تواند زمان زیاد یا زمان کمی بگذارد.

مشکلات سلامتی

این تصویر بیانگر مشکلات سلامتی است که کسانی که ساعت های زیادی را پشت میز مینشینند دچار از این قبیل مشکلات می‌شوند.

اغلب مشاغل مربوط به رشته کامپیوتر این مورد را می‌طلبد که ساعات زیادی پشت میز بنشینید و همین می‌تواند موجب افزایش فشار خون شود. از طرف دیگر مواردی نظیر مشکلات چشم، سردرد، درد مچ یا عارضه‌های مربوطه مثل سندروم تونل کارپال (Carpal tunnel syndrome) و کمردرد شود.

امکان کلاهبرداری و جرائم مجازی

فناوری و علم کامپیوتر در صورتی مفید است که در راستای اهداف خوب به‌کار گرفته شود. هرچند برخی افراد سودجو از آن برای خالی‌کردن حساب بانکی دیگران یا خدشه وارد کردن به اطلاعات شخصی‌شان استفاده می‌کنند که می‌تواند زندگی دیگران را تحت‌الشعاع قرار دهد.

وابستگی بیش‌از‌حد به فناوری

کامپیوتر و فناوری موجب می‌شود کارها دقیق و سریع انجام شوند؛ از طرفی همین موضوع وابستگی ما را روزبه‌روز به فناوری و کامپیوتر بیشتر می‌کند و سبک زندگی‌مان را به شکلی تغییر می‌دهد که لزوماً و در همه موارد به نفع‌مان نیست.

افزایش زباله ها و آلودگی محیط زیست

وقتی عمر کامپیوترها به پایان می‌رسد و دیگر نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم، آنها را دور می‌ریزند و این امر خود تولید زباله را افزایش می‌دهد و برای زیست‌بوم خطر دارد. البته نباید فراموش کنیم که در مرحله ساخت و تولید کامپیوترها نیز آلاینده‌هایی ایجاد می‌شود که برای محیط زیست خطر دارد. در حال حاضر دنیا با بحران نیمه‌رساناها (Semi-conductor) مواجه است که از طرفی منابع محدودی دارند و از سوی دیگر موجب آلودگی محیطی و گرمایش زمین می‌شوند.

فشار کاری

متخصصان رشته کامپیوتر همواره در تلاشند نتایج بهتری حاصل آورند و راه‌حل‌های بهتری برای مسائل ارائه کنند. گاهاً این امر نیازمند صرف ساعات کاری بیشتر و تحمل فشار کاری است که خود بر سلامت جسمی و روانی افراد اثر عکس دارد.

انتشار اطلاعات نادرست

هرچند در سده بیست‌ و ‌یکم یا همان عصر ارتباطات به لطف وجود اینترنت، شبکه‌های گسترده کامپیوتری و وجود بحث چرخش آزاد اطلاعات، سطح آگاهی افراد بالاتر رفته است و تعداد زیادی به اطلاعات روز دنیا دسترسی دارند، اما از طرف دیگر برخی افراد از همین بستر سوء استفاده می‌کنند و با نشر اطلاعات نادرست، در پی اهداف مختلف هستند.

لزوم به روز بودن

متخصصان رشته کامپیوتر باید همواره به کارشان متعهد باشند، دانش خود را به‌روز کنند و توانایی حل مسأله داشته باشند. این موضوع به‌ ویژه برای کسانی که با ریاضیات و تفکر تحلیلی رابطه خوبی ندارند، رشته کامپیوتر را به انتخاب بدی تبدیل می‌کند.

هزینه زیاد

تولید نرم‌افزارها، برنامه‌ها و الگوریتم‌ها هزینه‌بر است. خرید کامپیوتر و تجهیزات لازم و نگهداری آنها گاهاً حتی برای سازمان‌های بزرگ به‌لحاظ مالی دغدغه ایجاد می‌کند.

نظر دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر

بد نیست در همین راستا نظر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برتر این رشته را نیز بدانیم که البته مقاله جدایی را برای آن در صفحه نظر دانشجویان رشته کامپیوترنظر دانشجویان رشته مهندسی کامپیوترنظر دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتردر این صفحه نظر دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر در مورد رشته کامپیوتر بررسی شده است برایتان در نظر گرفته‌ایم.

کلیاتی از رشته کامپیوتر

رشته کامپیوتر از رشته‌های نسبتاً جدیدی است که البته با توجه به پیشرفت روزافزون کامپیوترها، هر روز گسترده‌تر و به‌روزتر می‌شود. در حال حاضر دانشجویان می‌توانند در مقاطع مختلف تحصیلی در رشته‌های مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) به تحصیل بپردازند. در صفحه معرفی رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوترمعرفی کامل رشته کامپیوتر- بررسی درآمد و شغل های رشته کامپیوتردر این صفحه به بررسی و موشکافی رشته کامپیوتر اعم از بررسی بازار کار، گرایش‌ها، دروس و چارت درسی رشته کامپیوتر، میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان این رشته و ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخته‌ شده است اطلاعات جامعی نسبت به این موضوع برایتان فراهم کرده‌ایم.

برای رشته کامپیوتر باید چه درس هایی قوی باشند

اگر تا اینجای مقاله پیش آمده‌اید و همه مطالب را مطالعه کرده‌اید و باز هم مشتاقید بدانید که برای ورود به رشته کامپیوتر و موفقیت در آن باید در چه درس‌هایی خودتان را قوی کنید، حتماً مقاله برای ورود به رشته کامپیوتر چه درس هایی باید قوی باشدبرای ورود به رشته کامپیوتر چه درس هایی باید قوی باشدبرای ورود به رشته کامپیوتر چه درس هایی باید قوی باشداز دانش آموزان سال 9‌ام تا دانش آموزان هنرستانی، دانشجویان کاردانی و کاردانی به کارشناسی و دانشجویان مهندسی کامپیوتر به دنبال این پرسش هستند که متناسب با مقطعی که میخواهند وارد آن شوند در چه دروسی باید قوی باشند، در این مقاله به معرفی این دروس پرداخته شده است. را مطالعه کنید.

معرفی شاخه های رشته کامپیوتر

مسلماً پس از اینکه خودتان را برای رشته کامپیوتر آماده کردید، خوب است از زیرشاخه‌های مختلف آن هم اطلاعاتی کسب کنید و بدانید دقیقاً می‌خواهید کدام را انتخاب کنید. از همین جهت مقاله زیر شاخه های رشته کامپیوترمعرفی شاخه های رشته کامپیوترمعرفی شاخه های رشته کامپیوتردر این صفحه به معرفی کلیه‌ی زیر شاخه‌های رشته کامپیوتر کاردانش و فنی حرفه‌ای و همچنین کاردانی کامپیوتر، کاردانی به کارشناسی، مهندسی کامپیوتر و ارشد و دکتری کامپیوتر و دیگر موارد مورد نیاز پرداخته شده است. را برایتان مهیا کرده‌ایم.

جمع بندی

بدون شک هر رشته تحصیلی و هر تخصص شغلی، مزایا و معایبی دارد. البته می‌توان گفت که این مسأله امری نسبی است و باید آن را نسبت به شرایط و شخصیت خودتان بسنجید، اما در این مقاله کوشیدیم مزایا و معایب رشته کامپیوتر را به‌طور کلی و عمومی بررسی کنیم و دید وسیع‌تری به شما بدهیم تا هنگام انتخاب، محکم‌تر قدم بردارید.

مزایای رشته کامپیوتر چیست؟

رشته کامپیوتر روزبه‌روز گسترده‌تر و پرکاربردتر می‌شود، بنابراین می‌توان گفت دانش روز، فناوری پیشرفته، بهبود نحوه تفکر و حل مسأله، درآمد خوب، امنیت شغلی، امکان مهاجرت به‌ واسطه آن و... از مزایای این رشته به‌شمار می‌رود.

رشته کامپیوتر چه معایبی دارد؟

رشته کامپیوتر به‌خودی‌خود عیبی ندارد، اما بسته به شرایط و شخصیت افراد، محیط‌ها و فرهنگ سازمانی، نحوه استفاده از دانش و اطلاعات و شرایط کاری می‌تواند برای سلامتی جسمی و روانی فرد، سطح آگاهی جامعه، محیط زیست و... مشکلاتی ایجاد کند.

27065 نفر تاکنون در دوره‌های آموزشی کنکور کامپیوتر شرکت کرده‌اند.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین کنکور کامپیوتر و یا تهیه فیلم‌ها و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای تلفنی با استاد رضوی دارید می‌توانید به طرق زیر از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی:     konkurcomputer_admin@

شماره ثابت موسسه:   09378555200

امتیازدهی4.8125 1 1 1 1 1 1 1 1 1 14.81 امتیاز (8 رای)
اشتراک
بارگذاری نظرات
تلگرام اینستاگرام تماس با پشتیبانی: 09378555200 تماس با پشتیبانی: 09378555200