معماری کامپیوتر

بررسی کامل و تخصصی درس معماری کامپیوتر

 

درس معماری کامپیوتر

 

 

memari computer

معماری کامپیوتر چیست؟

معماری کامپیوتر هم عنوان یکی از گرایش‌های مهندسی کامپیوتر است و هم، اسم یکی از دروس مهم رشته مهندسی کامپیوتر است، ما در این قسمت بیشتر درس معماری کامپیوتر را بررسی می‌کنیم، هر چند رشته معماری کامپیوتر را هم کمی توضیح خواهیم داد. معماری کامپیوتر به چگونگی کارکرد، طراحی و ساخت اجزای کامپیوتر می‌پردازد. این درس در کنار درس‌هایی مانند ساختمان داده وشبکه و ... از دروس بسیار مهم و پایه‌ای برای تمامی دانشجویانی است که می‌خواهند بصورت آکادمیک در این رشته فعالیت کنند، به تمام دانشجویانی که می‌خواهند در رشته کامپیوتر به جایگاه‌های بالایی برسند توصیه اکید می‌کنیم که مفاهیم این درس را به خوبی فرا گیرند، اهمیت این درس آن چنان زیاد است که تقریبا در تمامی دانشگاه‌های مطرح، دانشجویان ارشد تمامی گرایش ها ملزم به گذراندن درس معماری پیشرفته هستند. علاوه بر اینکه این درس یکی از دروس بسیار مهم برای تمامی دانشجویان کامپیوتر است یکی از دروس بسیار مهم و نمره بیار برای داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر نیز محسوب می‌شود.

 

 

توضیحات کلی درس معماری کامپیوتر

 

درس معماری کامپیوتر یکی از دروس مشترک کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر است و بنابراین دارای ضریب 4 یعنی بالاترین ضریب در کنکور ارشد کامپیوتر است. این درس یکی از نمره بیار ترین دروس کنکور ارشد کامپیوتر  است، و هر ساله بسیاری از دانشجویانی که این درس را درست مطالعه کرده‌اند می‌توانند به تمامی سوالات این درس پاسخ دهند و معماری را 100 بزنند، به جرات می‌توان گفت که اکثر دانشجویانی که برای درس معماری کامپیوتر وقت می‌گذارند می‌توانند به حداقل 80 درصد سوالات این درس براحتی پاسخ بدهند. بنابراین هم با توجه به ضریب بالای این درس و هم با توجه به قابل پاسخ بودن سوالات این درس اکیدا توصیه می‌کنیم که این درس نمره بیار را بخوانید و به هیچ عنوان این درس را کنار نگذارید، حتی اگر درس معماری کامپیوتر را پاس نکرده‌اید و یا پایه ضعیفی در این درس دارید با کمی تلاش می‌توانید در این درس مسلط شوید.

 

 

مراجع درس معماری کامپیوتر

مرجع اصلی که برای درس معماری کامپیوتر در دانشگاه‌‌های معتبر تدریس می‌شود کتاب پترسون است، همچنین کتاب‌های مانو (این کتاب که در بسیاری از دانشگاه‌های ایران درس داده می‌شود کتاب ساده‌ای است و جواب گوی کنکور ارشد کامپیوتر نیست)، و کتاب مرجع استالینگ و هنسی نیز در برخی از دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود، که برخی از قسمت‌های کتاب استالینگ و هنسی مطالب خوب و تکمیل کننده‌ای بیان کرده است. می‌توانید به راحتی این کتاب‌ها را در قسمت دانلود کتاب‌های دانشگاهی رشته کامپیوتر دانلود کنید. البته خواندن کتاب‌های مرجع را به دانشجویان ترم‌های پایین‌تر توصیه می‌کنیم نه به دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور اشد و دکتری کامپیوتر و آی تی را دارند، دلیل این امر نیز در قسمت سوالات متداول چندین بار بیان شده است که می‌توانید به آن قسمت رجوع کنید. دانشجویانی که قصد دارند برای کنکور ارشد کامپیوتر یا دکتری درس مهم معماری کامپیوتر را بخوانند می‌توانند از منابعی که در قسمت معرفی منابع کنکور ارشد کامپیوتر 98 معرفی شده استفاده کنند

فصل‌های درس معماری کامپیوتر

درس معماری کامپیوتر از دروس بسیار زیبای رشته کامپیوتر است که به دانشجویان کامپیوتر دید بسیار وسیعی در مورد رشته کامپیوتر می‌دهد. پیوستگی مطالب گفته شده در این درس بسیار زیبا است، روند کار در درس و کتاب‌های معماری کامپیوتر به این شکل است که ابتدا از ساخت یک کامپیوتر بسیار ساده شروع می‌شود و سپس کامپیوتر را با روش‌های مختلف مانند اضافه کردن کش و پایپلاین و ... ارتقا می‌دهند، این روند به گونه‌ای پیش می‌رود که در انتهای درس انتظار می‌رود که دانشجویان بتوانند یک کامپیوتر ساده طراحی کنند.

سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد معمولا به ترتیب عبارت است از:‌ اعداد و محاسبات، ممیز شناور، ارزیابی کارایی، زبان انتقال ثبات، طراحی کامپیوتر پایه و CPU، خط لوله (پایپلاین) و پردازش موازی، حافظه‌ها، ریز برنامه‌ریزی، ورودی و خروجی، که برای مشاهده اهمیت هر فصل و اینکه در سال‌های اخیر از هر فصل چه تعداد تست مطرح شده می‌توانید به لینک‌ زیر رجوع کنید:

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر

 

رشته معماری سیستم‌های کامپیوتر

متاسفانه این تفکر اشتباه در داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر وجود دارد که اگر در ارشد وارد رشته معماری کامپیوتر شوند حتما باید کارهای سخت افزاری مانند طراحی سخت افزار و ... انجام دهند، در صورتی که این تفکر بسیار اشتباه است، و آن چیزی که در اکثر دانشگاه‌های مطرح کشور در مقطع ارشد مهم است فیلدی پژوهشی است که دانشجویان انتخاب می‌کنند نه گرایشی که به واسط آن در دانشگاه پذیرفته شده‌اند، دانشجویان ارشد و دکتری معماری کامپیوتر بسیاری وجود دارند که در فیلدهایی نظیر اینترنت اشیا، پردازش تصوری و مالتی مدیا، Big Data، رایانش ابری(Cloud computing)، شبکه ، شبکه‌های میان تراشه‌ای(NOC) سیستم های نهفته (embedded systems) و طراحی تراشه زیر نظر اساتید راهنما به تحقیق و مطالعه می پردازند.

برای آشنایی بیشتر با مهارت‌هایی که این دانشجویان ارشد معماری کسب می‌کنند و همچین بازار کار و دانلود چارت درسی  رشته معماری سیستم‌های کامپیوتری به صفحه معرفی گرایش‌های ارشد کامپیوتر و به قسمت معرفی رشته معماری کامپیوتر مراجعه کنید.

 

 

آموزش معماری کامپیوتر

 

درس معماری کامپیوتر درس امنی برای کنکور ارشد کامپیوتر محسوب می‌شود به این معنا که می‌توان با تلاشی معقول قبل از کنکور به تمامی سوالات این درس در جلسه کنکور پاسخ داد، اما متاسفانه مشکلاتی در نحوه ارائه این درس در دانشگاه‌های کشور وجود دارد که این مشکلات باعث شده دانشجویان، این درس را به خوبی فرا نگیرند و در نتیجه پایه ضعیفی در این درس داشته باشند، همچنین نحوه ارائه ضعیف و بد این درس باعث شده برخی از دانشجویان احساس کنند درس معماری کامپیوتر درس سختی است و سراغ این درس نروند، در صورتی که درس معماری کامپیوتر از دروس بسیار شیرین رشته معماری کامپیوتر محسوب می‌شود و همان طور که قبلا هم به آن اشاره شد علاوه بر اینکه این درس برای کنکور ارشد بسیار مهم است این درس، درس بسیار مهمی برای دانشجویانی است که می‌خواهند در رشته کامپیوتر بصورت آکادمیک فعالیت کنند و کارهای پژوهشی انجام بدهند. آموزش ساده و پایه‌ای این درس باعث می‌شود دانشجویان رشته کامپیوتر علاقه بسیاری به این درس پیدا کنند.

 

 

کلاس‌های آنلاین معماری کامپیوتر

 کلاس‌های آنلاین معماری کامپیوتر همانند کلاس‌های حضوری و حتی بسیار بهتر از آن است، زیر بعد از برگزاری هر جلسه فیلم آن جلسه در داشبورد دانشجویان کلاس قرار می‌گیرد و دانشجویان می‌توانند بارها و بارها به این فیلم‌ها رجوع کنند و درس را مرور کنند، که این ویژگی بسیار مهم و تایین کننده را کلاس‌های حضوری ندارد، برای مقایسه بین کلاس‌های حضوری، فیلم‌های آموزشی و کلاس‌های آنلاین می‌توانید به قسمت کلاس‌های کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه کنید.

در کلاس معماری کامپیوتر مطالب بسیار پایه‌ای و از 0 تا 100 و با تمامی جزییات ممکن آموزش داده می‌شود و دانشجویانی که حتی این درس را پاس نکرده‌اند کاملا متوجه همه مطالب خواهند شد، دانشجویان عزیز توجه کنند که برای شرکت در کلاس معماری کامپیوتر نیازی نیست که ابتدا درس منطقی را مطالعه کنند و در کلاس معماری کامپیوتر هر آنچه که به درس منطقی مربوط باشد بطور کامل گفته می‌شود.

دانشجویان عزیز هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین دارید می‌توانید از تیم پشتیبانی بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی: @cafetadris_team
شماره تلفن ثابت موسسه:         021-86046412

 

 

در زیر فلیم نمونه ای از تدریس معماری کامپیوتر قرار داده‌ایم

 

  ممیز شناور در معماری کامپیوتر

 
 

 

 

 برای تماشای تمامی فیلم‌های دیگر معماری کامپیوتر می‌توانید به لینک رو به رو مراجعه کنید: آموزش معماری کامپیوتر

 

 

 

 

 

 

بازدیدکنندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده اند :

 

رشته هوش مصنوعی

 

دانلود سوالات کنکور ارشد کامپیونر

 

رشته تجارت الکترونیک

 

آخرین رتبه های قبولی آی تی

 

 

 

 

4.125 1 1 1 1 1 4.13 امتیاز (8 رای)

مشتاقانه منتظر نظرات و سوالات شما هستیم و در اولین فرصت پاسخ کاملی به شما خواهیم داد (0)

هیچ نظری ارسال شده در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

نظر ارسال شده توسط کاربر میهمان عضویت یاورود به حساب کاربری
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
موقعیت خود را به اشتراک بزارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

برای دریافت آخرین اخبار کنکور عضو خبرنامه ما شوید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به آقای استاد رضوی می‌باشد. © ۱۳۹۶